امروز : دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۴:۴۵ PM
آخرین اخبار:
کشف کارگاه های غیر مجاز تولید موادضد عفونی کننده در نکا / بازداشت کلاهبردار ۶۰ میلیاردی در محمودآباد / دستگیری سارقان حرفه‌ای منازل در بابلسر / کلاهبرداری با مواد ضدعفونی کننده در سایت شیپور اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا / با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید / راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها / کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند سازندگي پس از غبار كرونا تاجی جان ما خبط بزرگی کردیم که پل ورسک را منهدم نساختیم! ۲۴۸۳ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۶۰۳ نفر رسید پیام قدردانی حسین زادگان از جوانان به مناسبت روز جوان بازگشت ساعت کاری ادارات به ۷ صبح الی ۱۴ از ۲۳ فروردین / تعطیلی مشاغل پرریسک و ممنوعیت تردد بین استان ها تا ۳۰ فروردین / مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین تعطیل است / هیچ اختلاف نظری در مبارزه با کرونا وجود ندارد تَرَک روی کاسه ی صبر کسبه اختلافات با قرنطینه ایجاد نشد، آشکار شد / بیرون ریزی هیجانی نتیجه گذر از یک سال دشوار / تاب آوری مردم روز به روز پایین تر می آید / سبک جدید زندگی، راهگشای ما در جهان پس از کرونا جوان ایرانی و فقدان رویای ایرانی
یادداشت سردبیر- عالین نجاتی:
به بهانه چهل سالگی نهضت سوادآموزی؛

چهل سالگی پیشکش، ای کاش نهضت پاپ، حداقل به دنیا می‌آمد / این اسناد بالادستی مسئولان محترم را از کتف انداخته!

نهضت سوادآموزی +عبارت
    -     کد خبر: 47132
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۷|۱۳:۴۸
ای کاش همزمان با نهضت سوادآموزی،نهضت پاپ ( پوزش و استعفا و پاسخگویی) هم در کشور به راه می‌افتاد و بی معرفتی سیاسی همچون بیسوادی ریشه‌کن می‌شد.

عبارت- گروه فرهنگ و هنر:  امروز دقیقا ۴۰ سال از تأسیس نهضت سوادآموزی به فرمان امام خمینی می‌گذرد و در این ۴۰ سال میزان باسوادی آنچنان رشدی را تجربه کرده که بنا به آمار سازمان ملل متحد، ایران در جمع برترین کشورهایی است که سریعترین رشد ریشه‌کنی بیسوادی را ثبت کرده‌اند.
اما ای کاش همزمان با نهضت سوادآموزی،نهضت پاپ ( پوزش و استعفا و پاسخگویی) هم در کشور به راه می‌افتاد و بی معرفتی سیاسی همچون بیسوادی ریشه‌کن می‌شد.
اما این نهضت نه تنها چهل ساله نشده، بلکه هنوز به دنیا هم نیامده است.

مدتهاست که شفافیت و پاسخگویی به آرزویی دست‌نیافتنی بدل شده و هرزگاهی «شعله‌هایی به مناسبت» روشن می‌شود و تا آب از آسیاب می‌افتد همه‌چیز به حالت اول باز می‌گردد.
️این عدم مسئولیت پذیری، پنهان شدن پشت شعار شفافیت، نبود قاعده پاسخگویی و قِسِر در رفتن از آن به بهانه‌های مختلف و خودساخته، استعفا ندادن به هر قیمتی و بسیارانی صفات مکروه در یک مردم‌سالاری دینی درحالی نهادینه شده که ده‌ها سند و چشم‌انداز و سیاست کلی در کشور تکلیف همه را با جزئیات روشن کرده است.

فقط کافی است نگاهی به لیست زیر بیاندازید که بخشی از اسناد و سیاست‌های بالادستی ایران است که در حکم مهترین قوانين کشور است.

▪️قانون اساسی
▪️ قانون برنامه پنجم توسعه
▪️ قانون مدیریت خدمات کشوری، چشم انداز ۱۴۰۴
اصل ۴۴ قانون اساسی

* سیاست‌های کلی نظام در:
▫️بخش انرژی
▫️بخش ‌امنیت‌ اقتصادی
▫️بخش‌منابع‌ طبیعی، بخش ‌منابع‌ آب
▫️بخش‌ معدن
▫️بخش‌ حمل‌ و نقل
▫️بخش امنیت‌ قضایی
▫️بخش‌ مشارکت‌ اجتماعی
▫️بخش شهرسازی
▫️بخش مسکن
بخش شبکه‌های اطلاع‌رسانی رایانه‌ای
▫️بخش تشویق سرمایه گذاری
▫️بخش رشد و توسعه فناوری
▫️بخش مالی
▫️بخش کشاورزی
▫️بخش صنعت
▫️بخش مدیریت نظام اداری
▫️بخش پدافند غیرعامل کشور
▫️بخش امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات
▫️بخش اشتغال
▫️بخش نفت و گاز
▫️برای رشد و توسعه علمی و تحقیقاتی کشور در ️بخش آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی
▫️برای پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه
▫️ برای حفظ شأن و استقلال قضات
▫️ برای ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران
▫️ برای مبارزه با مواد مخدر
▫️برای اصلاح الگوی مصرف

▪️سیاست‌های کلی نظام در دوره چشم‌انداز
▪️سیاست های کلی بند ج اصل چهل و چهار قانون اساسی
▪️سیاست‌های کلی قضایی پنج ساله
▪️سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه
▪️سیاست‌های‌ کلی‌ برنامه‌ سوم‌ توسعه
▪️سیاست‌های کلی برنامه چهارم توسعه

*با این حساب باید الان تکلیف مدیریت بخش صنعت و معدن و تجارت و همه اینها عالی باشد و بر اساس همین سیاست ها ما در مواجه به بلایای طبیعی باید کاملا آماده باشیم چون برایش تا دلتان بخواهد قانون بالادستی داریم.

،،،
البته فکر کنم مشکل کار اینجاست که شاید مسئولان معنای بالادستی را درست متوجه نشده‌اند و به جای اینکه آن را لازم الاجرا ترجمه کنند، فکر کرده‌اند یکسری سند و قانون است که کافی است بالای دستتان بگیرید!
خسته نباشید رفقا! از کتف افتادید. راضی نیستیم به خدا، بی‌زحمت اسناد را پایین بگذارید و مطالعه بفرمایید.
فکر کنم مشکل حل شد!
،،،


اما کافی است سیل بیاید تا روشن شود هیچ کسی مسئولیت قبول نمی‌کند، بعد از بروز بحران و فاجعه استعفا نمی‌دهد، نتیجه در تمام موارد به سمع و نظر ملت نمی‌رسد و چند وقت بعد زلزله می‌آید و بازهم فجایع تکراری مکرر می‌شود و قص علی هذا...

آنچنان که گویا باب شده که هیچ کس در مملکت، هیچ چیزی را به گردن نگیرد و حتی در روز روشن و جلوی دوربین‌ها وعده، شعار یا حرفی را که زده انکار کند و با زبان بی زبانی بگوید: همینه که هست

🔸دو دهه از آلودگی هوا و آب و زمین در ایران می‌گذرد و هزاران نفر تابحال جانشان را به خاطر این مسائل از دست داده‌اند، اما دریغ از استعفای ۱۰ نفر! دریغ از درس گرفتن و تکرار نشدن فجایع. یکی از اصلی ترین دلایل این تکرارهای تراژیک همین"مسئولیت گریزی" است که نمی‌گذارد یکبار برای همیشه مقصران معرفی و عزل شوند تا از یک سوراخ هزاربار گزیده نشویم.

🔸هنوز مردم نمی‌دانند در این رنگین کمان بحران‌ها باید یقه چه کسی یا چه کسانی را بگیرند، چون توپ مدام بین مسئولان مختلف پاسکاری می‌شود، انگار از الگوی تیکی تاکای بارسلونا پیروی می‌کنند.

🔸چهل سال از انقلاب می‌گذرد اما هنوز نمی‌دانیم تجمع مسالمت آميز یعنی چه و اگر ملت روزی تصمیم بگیرند در نهایت آرامش و صلح، اعتراض خود را در خیابان فریاد بزنند باید دقیقا به کجا بروند؟ از هرکسی هم می‌پرسی نشانی جای دیگری را می‌دهد.

🔸به فرض هم که این امکان را فراهم کنیم، اصلا باید پرسید: آیا این مردم را در مدرسه، دانشگاه، بازار، صداوسیما، مساجد و هزاران مرکز و موسسه فرهنگی آموزش داده‌ایم؟ اصلا درباره حق اعتراض با آنها سخن گفته‌ایم؟

🔸بعد از گذشت ۴ دهه، تازه نوعی «عذرخواهی فیک» به راه افتاده که تنها نمایشی رسانه‌ای است و در عمل به هیچ دردی نمی‌خورد. همه کسانی که امروز روحانی را میکوبند خودشان و تفکرشان روزی در همین جایگاه قرار داشته اما نه مشکل صنعت و معدن و بانک و گردشگري و مشارکت اجتماعی و آزادی‌های سیاسی و سبک زندگی و روابط خارجی و....را حل کردند و نه موفق شدند جلوی رشد قارچ گونه فساد را بگیرند.
در حال حاضر حداقل یکی از نزدیکان مرحوم هاشمی رفسنجانی، بسیاری از مدیران دولت اصلاحات، تعداد فراوانی از نزدیکان و مدیران دولت احمدی نژاد و البته لشگری از مدیران و نزدیکان حسن روحانی به انواع دلایل دستگیر و محاکمه شده‌اند.
با همه اینها طرفداران تمامی این نحله‌ها که بیش از ۹۰درصد جغرافیای سیاسی کشور را تشکیل می‌دهند، همچنان خود را پاک و توانمند و رقیب را فاسد و ناتوان می‌دانند و هیچ کس نیست #جواب ملتی را بدهد که اصلا چپ و راست و وسط برایشان مهم نیست، بلکه زندگی پیشرفته در شأن ایران پربرکت و ایرانی شریف می‌خواهند.

🔸بنابراين ۴۰ سال طول کشیده تا به عذرخواهی( آنهم نه فراگیر) برسیم و لابد ۴۰ سال دیگر نیاز است تا نسبتا مسئولیت پذیر شویم و قاعدتا ۸۰ سال بعد به جایی می‌رسیم که ممکن است(دلتان را صابون نزنید، ممکن است) مسئولی به خاطر اشتباه استعفا دهد.

با این حساب اگر عمری باقی باشد و محیط زیستی مانده باشد، تازه ممکن است رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به خاطر انواع مخاطرات و چالش‌های زیست محیطی که تا گلو مملکت را در گل فروبرده استعفا دهد. نه اینکه با کمال پررویی و درحالیکه خودش یک دهه پیش انتقال آب خزر به فلات مرکزی را حماقت خوانده بوده، حالا آن را بلااشکال بداند و توپ را در زمین وزیر نیرو بیاندازد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

کشف کارگاه های غیر مجاز تولید موادضد عفونی کننده در نکا / بازداشت کلاهبردار ۶۰ میلیاردی در محمودآباد / دستگیری سارقان حرفه‌ای منازل در بابلسر / کلاهبرداری با مواد ضدعفونی کننده در سایت شیپور

اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا / با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید / راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها / کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

سازندگي پس از غبار كرونا

تاجی جان ما خبط بزرگی کردیم که پل ورسک را منهدم نساختیم!

۲۴۸۳ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۶۰۳ نفر رسید

پیام قدردانی حسین زادگان از جوانان به مناسبت روز جوان

بازگشت ساعت کاری ادارات به ۷ صبح الی ۱۴ از ۲۳ فروردین / تعطیلی مشاغل پرریسک و ممنوعیت تردد بین استان ها تا ۳۰ فروردین / مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین تعطیل است / هیچ اختلاف نظری در مبارزه با کرونا وجود ندارد

تَرَک روی کاسه ی صبر کسبه

اختلافات با قرنطینه ایجاد نشد، آشکار شد / بیرون ریزی هیجانی نتیجه گذر از یک سال دشوار / تاب آوری مردم روز به روز پایین تر می آید / سبک جدید زندگی، راهگشای ما در جهان پس از کرونا

جوان ایرانی و فقدان رویای ایرانی

آرشیو
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو