امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۵۶ AM

چند نفر در در کشور «خون نادر» دارند؟

خون
    -     کد خبر: 47147
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۷|۲۰:۴۲
دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون‌های نادر گفت: هم اکنون بیش از یک هزار نفر دارای خون نادر شناسایی شده‌اند و از این تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر خون بسیار نادر دارند.

عبارت: مصطفی مقدم، دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون‌های نادر با اشاره به روز ملی خون نادر مصادف با ۲۱ دی ماه، گفت: به همین مناسبت مراسم بزرگداشتی در تاریخ ۱۹ دی ماه جاری در سالن اجتماعات بیمارستان شریعتی برگزار و از اهدا کنندگان و برگزیدگان این حوزه تجلیل می‌شود.

 

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون‌های نادر درباره خون‌های نادر موجود در بانک اطلاعاتی سازمان انتقال خون، گفت: هم اکنون بیش از یک هزار نفر دارای خون نادر شناسایی شده‌اند و از این تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر خون بسیار نادر دارند.

مقدم ادامه داد: این افراد در ۱۸ گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده‌اند و گروه‌های خونی، چون «ایندین» و «ارهاش نال» در این دسته قرار می‌گیرند.

وی از وجود ۲۳۰ واحد ذخیره خون نادر منجمد موجود در بانک خون نادر سازمان انتقال خون خبر داد و گفت: ایران یکی از ۲۳ کشوری است که عضو بانک بین‌المللی خون‌های نادر است و می‌تواند از ذخیره جهانی خون‌های نادر برای بیماران نیازمند به خون استفاده کند.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون‌های نادر تاکید کرد: خون نادر گوهری است که در این بانک خون همه مردم دنیا را به هم پیوند داده و نزدیک کرده است.

۲۱ دی ماه روز ملی خون‌های نادر مصادف با سالروز تولد «اسرا» دردانه انتقال خون با گروه خونی بمبئی است که در سال ۹۰ با تامین خون سازگار، نجات پیدا کرد تا امسال ۹ سالگی خود را جشن بگیرد. فراوانی گروه خونی "بمبئی" یک نفر در هر ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر است./ فارس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال