امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۵۸ AM
خبری خوش برای کشاورزان مازنی؛

مخازن آبی مازندران پر شد

سد+عبارت
    -     کد خبر: 47188
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۸|۱۴:۰۳
در حالی که فصل پر بارش زمستان تازه از راه رسیده است ، گزارش شرکت آب منطقه‌ای مازندران حاکیست که بارش‌های مناسب پاییزی بیشتر مخازن آبی استان شامل سدها و آب بندان‌ها پر کرده است.

عبارت: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت که ذخیره آب سدهای استان تا پایان آذر ماه به ۲۶۰ میلیون مترمکعب رسید که نسبت به زمان مشابه  سال گذشته حدود ۷۰ درصد افزایش نشان می دهد.

محمد ابراهیم یخکشی ظرفیت ذخیره آب پشت سدهای مازندران را حدود ۳۳۰ میلیون متر مکعب برآورد کرد و افزود: در حال حاضر آبگیری سدهای کوچک میجران رامسر ، شیاده بابل ، سمبل رورد شیرگاه و الیمالات نور تکمیل شده است.

وی توضیح داد : همچنین در زمان حاضر سد شهید رجایی با ۱۲۱میلیون متر مکعب معادل ۷۲درصد ظرفیت و سد البرز با ۱۱۷میلیون متر مکعب برابر با ۸۵درصد ظرفیت آبگیری شدند که این حجم نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۷۰ درصد بیشتر است.

وی با اعلام این که بارش پائیزی در استان مازندران قابل توجه بوده است و حتی قابلیت پر و تکمیل شدن سد البرز را نیز داشته است، اظهار داشت: همواره بخشی از ظرفیت سد باید برای کنترل سیلاب احتمالی خالی بماند.

یخکشی به پر شدن ظرفیت ذخیره آب در بیشتر آب بندان های استان مازندران نیز اشاره کرد و بیان داشت:  ۸۰۰ قطعه آببندان با ظرفیت حدود ۳۷۰ میلیون متر مکعب در استان وجود دارد که تاکنون به طور متوسط ۸۰درصد از ظرفیت آب بندان ها آبگیری شده که در مقایسه با سال گذشته تا صدردصد افزایش نشان می دهد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران بر لزوم مشارکت کشاورزان در امر آبگیری آب بندانها ،آماده سازی سردهنه ها و لایروبی انهار تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا قبل از شروع فصل زراعی ،آبگیری کامل سدها و آب بندان ها انجام شود.

مازندران ۴۶۰ هزار هکتار زمین های کشاورزی دارد که سالانه ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی را تولید می کند . با آبگیری کامل سد ها و آببندان ها ۲۰ درصد از آب کشاورزی استان از این طریق و یثسه از آبهای سطحی و زیر زمینی تامین می شود.

بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد ۶ میلیارد و ‎ ۶۰۰میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ ۹۰۰میلیون مترمکعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است .

به طور میانگین سالانه حدود یک میلیارد و ‎ ۵۵۰میلیون مترمکعب آب در بخش آب های سطحی و یک میلیارد و ‎ ۳۵۰میلیون مترمکعب در بخش آب زیرزمینی بهره برداری می شود و بقیه آب سطحی طی سال به صورت هرز به دریا می ریزد./ ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو