امروز : یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۴۴ AM
اختصاصی
دکتر اورمزدی کارشناس گردشگری در گفتگو با عبارت؛

پلنی برای گردشگری دریایی نداریم/ هنوز اندر خم یک کوچه ایم

گردشگری دریایی+ عبارت
    -     کد خبر: 47222
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۹|۰۹:۳۶
اورمزدی بیان کرد: دسترسی کشور ما به دو محدوده آبی در شمال و جنوب (خزر و خلیج فارس) که هر دو از موهبت های الهی و استثنایی هستند،یک فرصت استثنایی است که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت های مهم، برای گردشگری دریایی استفاده نکردیم و پلن و استراتژی خاصی دیده نشد.

عبارت- گروه فرهنگ و هنر: دکتر محمودرضا اورمزدی با بیان اینکه دریا دارای نعمات بیشمار است و هر کشوری که بتواند از آن استفاده بهینه تری کند، برگ برنده دست اوست، اظهار کرد: دریا برای هر کشوری در حوزه های استراتژیک، اقتصادی، شیلاتی و صنعت گردشگردی دارای اهمیت است.
 
وی افزود: دسترسی کشور ما به دو محدوده آبی در شمال و جنوب (خزر و خلیج فارس) که هر دو از موهبت های الهی و استثنایی هستند،یک فرصت استثنایی است که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت های مهم، برای گردشگری دریایی استفاده نکردیم و پلن و استراتژی خاصی دیده نشد.

اورمزدی با اشاره به استفاده از کرانه های شمال و جنوب کشور در جنبه های تجاری، اقتصادی و گمرکی تصریح کرد: تاکنون مبنای کار بنادر کشتیرانی کشور تجارت کالا بوده و به تردد و تبادل مسافران و گردشگران داخلی و خارجی کمتر توجه شده است.

این کارشناس گردشگری ادامه داد: پرسش مهم امروز این است که صنعت گردشگری دریایی چقدر برای مسئولان بلندپایه این حوزه اهمیت و اولویت دارد؟ باید دید نوع نگاه دستگاه های مرتبط به گردشگری چیست؟ در حال حاضر این موضوع صرفا از دیدگاه میراث فرهنگی کشور در اولویت است و از همراهی و همکاری دیگر دستگاه ها خبری نیست. در حقیقت وزارتخانه گردشگری در یکسو و سایر دستگاه های مرتبط در سویی دبگر قرار دارند.

اورمزدی با اشاره به ظرفیت های بی نظیر سواحل خزر، بیان کرد: می توان از طریق اسکله های تفریحی و ایجاد و ساخت بنادر گردشگری ویژه، به توسعه این بخش کمک شایانی نمود و تحقق این مهم، نیازمند برنامه مدون در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است که با اخذ مشاوره از متخصصین، دانشگاهیان و بازنشستگان این حوزه، در میزی واحد و هدفی مشترک امکانپذیر است.

وی ادامه داد: تاکنون از ظرفیت های گردشگری دریایی چه در شمال و چه در جنوب هیچ بهره ای نبردیم. البته در سواحل جنوب اقداماتی انجام شد. حرکت های استان گیلان در انزلی ناموفق بود. در مازندران هم بحث اسکله تفریحی در رامسر و دیگر شهرهای توریستی چون بابلسر در حد حرف باقی ماند و هنوز از اسکله تفریحی استاندارد خبری نیست. در حوضچه آرامش چند جت اسکی و قایق تفریحی وجود دارد اما در دریای شمال هرگز از کشتی تفریحی خبری نشد.

این کارشناس گردشگری خاطرنشان کرد: منظور از گردشگری دریایی این است که کشتی های تفریحی داشته باشیم و این اراده و همت همه دستگاه ها را می طلبد که تاکنون این اراده و همت مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه فاصله ما با کشورهای همسایه در حوزه گردشگری دریایی بسیار است، گفت: به عنوان مثال کشور ترکیه که از ظرفیت های به مراتب کمتری از کشور ما برخوردار است در جهت رشد اقتصاد گردشگری دریایی بهره های فراوانی برد و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.

اورمزدی در پایان اظهار کرد: اخیرا شنیدیم اداره کل گردشگری مازندران در حال شناسایی و جانمایی اسکله های تفریحی در استان هستند و این خبر بسیار خوبی است و امیدواریم با همکاری 20 دستگاه مرتبط دیگر این مهم، محقق شود. اگر می خواهیم در حوزه گردشگری دریایی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید طوری عمل کنیم که زبانزد خاص و عام شویم. ایران با تاریخ، طبیعت و مردمانی که دارد، می تواند در حوزه گردشگری دریایی حداقل در جهان اسلام بهترین باشد و با توجه به تحربمهای ظالمانه دشمن، اثربخشی گردشگری دریایی در رفع آن، فوق العاده خواهد بود.

گفتگو: مجید ساجدی فر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

ر. محمودی
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
برنامه های خوبی برای گردشگری دریایی وجود داره ولی اصلا تو اولویت برنامه های کشور نیست. اگه اونقدی که برای ساختن مسجد دغدغه وجود داره برای گردشگری وجود داشت اوضاع کشورمون خیلی خیلی بهتر بود.
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
بریم از ترکیه یاد بگیریم نیاز به صغری کبری چیدن نیست
عاطفه رضایی دانشجوی گردشگری
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
چی داریم که گردشگری دریایی داشته باشیم!!!!
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
مازندران اگر گردشگری مناسبی داشت نیاز به هیچ بودجه کشوری نمی داشت صد حیف واقعا
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
مگه پلنی برای گردشگری های غیر دریایی داریم؟ :))))
مجید ترابی کشاورز
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
ما برای هیچی پلن نداریم. ای کاش بجای پلن مینوشتی نقشه
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو