امروز : جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۸:۵۲ PM
اختصاصی
بشارتده سلوطی در گفت و گو با عبارت:

بازار کشورهای حاشیه دریای خزر (cis) را از دست دادیم / سرمایه گذار تنهاست

صادرات میوه+عبارت
    -     کد خبر: 47300
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۰|۰۹:۴۰
بشارتده (پژوهشگر و اقتصاددان) با اشاره به خارج شدن بازار کشورهای حاشیه دریای خزر (cis) از دسترس ما به دلیل وجود ضعف در صنایع تبدیلی، افزود: به عنوان مثال بسیاری از کالاهای مورد نیاز روسیه به جای بنادر ایران از چین و دیگر کشورها وارد می شود.

عبارت- گروه اقتصاد: مهدی بشارتده سلوطی در گفتگو با عبارت با بیان اینکه کشاورزی ما هنوز صنعتی نشده و همچنان اعتقاد مسئولان بر خام فروشی است، گفت: حتی می توان گفت هیچگونه برنامه ای برای بکارگیری و استفاده صنعتی و ایجاد ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی وجود ندارد.

وی با اشاره به خارج شدن بازار کشورهای حاشیه دریای خزر (cis) از دسترس ما به دلیل وجود ضعف در صنایع تبدیلی، افزود: به عنوان مثال بسیاری از کالاهای مورد نیاز روسیه به جای بنادر ایران از چین و دیگر کشورها وارد می شود.

بشارتده تصریح کرد: 4 درصد میوه جهان به دلیل 4 اقلیمی بودن کشور ما در ایران تولید می شود، متاسفانه از این ظرفیت به درستی استفاده نمی شود و میزانی که باید در صنایع تبدیلی استفاده شود تا ارزش افزوده داشته باشد، بسیار بسیار اندک است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به صادرات 2.5 میلیون تنی تولید مرکبات در کشور گفت: سهم مازندران از تولید مرکبات فقط یکصد هزار تن است که این رقم در مقابل میزان تولید آن بسیار ناچیز است.

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته پیوند بین صنعت و کشاورزی دوسویه و حرکتی موازی است، افزود: در کشور ما هیچگونه ارتباطی بین صنعت و کشاورزی وجود ندارد یا اگر دارد ارتباط آن ها بسیار ضعیف است. در حالی که صنعت و کشاورزی برای رشد و تعالی نیازمند رشد موازی هستند.

بشارتده تصریح کرد: اگر نگاه مسئولان کشاورزی بر ایجاد ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی تغییر یابد، می توان به پیشرفت کشاورزی کشور و اثرگذاری آن در جهان امیدوار شد. برای رسیدن سریع تر به این مهم، تهیه سند تولید صنایع تبدیلی و تکمیلی با رویکرد استراتژیکی برای استان هایی چون مازندران ضروری است.

استاد دانشگاه دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به فاصله معنادار کشاورزی ما با کشورهای توسعه یافته در این بخش، گفت: به عنوان مثال کشور هلند که از نظر وسعت به اندازه سه استان شمالی کشور است، در آمد حاصله از محصولات کشاورزی این کشور، 2.5 برابر فروش نفت ایران است. در حالی که میزان بازندگی هلند سالانه 600 میلیمتر و جمعیت آن 17.5 میلیون نفر است و میزان بارندگی سه استان شمالی ما سالانه 700 میلیمتر و جمعیت آن کمتر (12.5) میلیون نفر است.

وی با اشاره به طولانی بودن بروکراسی اداری در ایران، بیان کرد: بروکراسی اداری در دوبی به مراتب کوتاهتر است و سرمایه گذاران در داخل چند اتوبوس دوطبقه ی در حال تردد در سطح شهر، مجوزهای لازم خود را دریافت می کنند. یعنی هر فردی که تصمیم به سرمایه گذاری دارد به جای رفتن به ادارات مربوطه و گذراندن مراحل آن، با ورود به یکی از این اتوبوس های دوطبقه، تمام مجوزهای خود را در مدت کوتاهی دریافت می کند. در حالی که در کشور ما یک سرمایه گذار باید از هفت خوان رستم عبور کند و حتی ممکن است به علت طولانی بودن بروکراسی اداری از تصمیم خود منصرف شود.

بشارتده ادامه داد: اگر می خواهیم توسعه ای اتفاق افتد باید مسئولان به سراغ سرمایه گذاران بروند. در شرایط فعلی سرمایه گذار تنهاست و بعید است در چنین شرایط سخت اقتصادی با چنین تفکری در بخش کشاورزی و صنعت اتفاق خاصی روی دهد. بنابراین در شرایط تحریمی امروز که بودجه کشور، با نفت بسته می شود که همراه با نوسانات نرخ ارر و گاها کاهش فروش آن است، فرصت خوبی است که به سمت اقتصاد درون زا حرکت کنیم. یعنی تولید از درون و در راستای آن صادرات و ارز آوری مناسب.

این پژوهشگر و اقتصاددان در پایان گفت: در شرایط فعلی اراده ای برای تغییر نگاه وجود ندارد در حالی که شرایط آن فراهم است. در کشور، تولید داریم، پتانسیل نیروی کار وجود دارد اما مدیران و مسئولان اعتقادی به تغییر ندارند. در حالیکه در سندهای چشم انداز توسعه کشور، تاکید شده است که صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار امنیت غذایی باید مکرد توجه قرار گیرد.

گفتگو: مجید ساجدی فر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو