امروز : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۵۶ PM
اختصاصی عبارت
قیمت کالاها در مازندران کمتر از سایر نقاط کشور بالا رفت اما؛

سیصد تازیانه بر آب / فنر قیمت ها بالاخره در خواهد رفت / برای دوران پسا بازرسی فکری کرده اید؟

علم اقتصاد+عبارت
    -     کد خبر: 47360
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۰|۱۶:۴۲
درست ۴۷ روز از آغاز سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین توسط دولت می گذرد. اقدامی که در ابتدا با موجی از نظرات متفاوت روبرو بود و کار را برای دولت نیمه جان روحانی از قبل سخت تر کرد. عده ای بر این عقیده بودند که با افزایش قیمت بنزین، نرخ تمامی کالاها و خدمات رشد افسارگسیخته ای را آغاز خواهند کرد و عده ای هم امیدوار بودند که تقسیم عادلانه ی یارانه ی بنزین به مردم موجب بهبود وضع معیشت قشر آسیب پذیر تر جامعه شود.

عبارت - گروه اقتصاد: در این که اقتصاد علم مظلومی است هیچ شکی نیست! همه از داخل تاکسی گرفته تا مهمانی و کافه و جلسه و رسانه و حتی دولت درباره آن با "قاطعیت" اظهار نظر می کنند،اما حتی تعاریف ابتدایی آن مانند تورم، نقدینگی، رکود، رشد اقتصادی، کسری بودجه و غیره را نمی دانند.

درست 47 روز از آغاز سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین توسط دولت می گذرد. اقدامی که در ابتدا با موجی از نظرات متفاوت روبرو بود و کار را برای دولت نیمه جان روحانی از قبل سخت تر کرد. عده ای بر این عقیده بودند که با افزایش قیمت بنزین، نرخ تمامی کالاها و خدمات رشد افسارگسیخته ای را آغاز خواهند کرد و عده ای هم امیدوار بودند که تقسیم عادلانه ی یارانه ی بنزین به مردم موجب بهبود وضع معیشت قشر آسیب پذیر تر جامعه شود.

افزایش قیمت بنزین یک حقیقت بود که پس از جهش ارزی سال گذشته دیر یا زود اتفاق می افتاد. تقریبا اکثر مردم بر ارزان بودن قیمت بنزین درایران اتفاق نظر داشتند اما شیوه ی اجرای این کار به همراه قیمت های جدید تا حدی دور از انتظار باعث شد افکار عمومی هنوز هم با دید اقدامی عجولانه به آن بنگرد. دلیل اصلی اش شاید بی اعتمادی عمومی است. اگر این بی اعتمادی وجود نداشت و شکاف بین مردم و مسئولین در این سال ها عمیق و عمیق تر نمی شد شاید حتی نیاز نبود یک ریال از منابع حاصل از گران شدن بنزین بین مردم پول پاشی میشد و آن وقت این شرایط وجود داشت که تمام آن مثلا صرف یک بیمه درمانی واقعی برای هشتاد میلیون ایرانی میشد.

اما به هر صورت این اتفاق رخ داد و در این روزها مردم دومین نوبت یارانه کمک معیشتی یا به زبان خودمانی همان یارانه بنزین را دریافت کردند. چند روز پیش تر اما حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران در همایش تجلیل از واحدهای برتر حامی حقوق مصرف کنندگان مازندران در ساری بحثی را مطرح کرد در این مورد که مازندران توانسته جزو استان های برتر در زمینه ی جلوگیری از ایجاد تورم پس از اصلاح نرخ سوخت باشد. همین جمله باعث شد تا نگاهی داشته باشیم به رویکرد دولت در این زمینه و چگونگی آن.

از شنبه 25 آبان نمایندگان دولت پشت تریبون ها اعلام کردند که با تمهیدات اندیشیده شده قصد کنترل بازار را دارند و مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند. اما با توجه به عملکرد نه چندان موفق دولت تدبیر و امید در مواجهه با بحران ها این بار هم شاید مردم نگران بودند که مانند دفعات گذشته کار از کار بگذرد و بازار بهانه ها داغ و داغ تر شود. این نگرانی ها پس از مصاحبه وزیر نفت که در آن گفته بود"با تغییر نرخ بنزین کرایه نباید گران میشد، که شد" بیش از پیش شد.

این حرف ها و دستور دادن ها به اقتصاد شاید عده ای را یاد داستان تازیانه زدن خشایارشا بر آب دریا پس از عدم موفقیت در حمله به آتن بیاندازد (که به نشانه ی اعتراض به مواج شدن دریا و در هم شکستن پل ها ۳۰۰ تازیانه بر آب زد و به او فرمان می داد) اما بدون شک هر "باید" و "نبایدی" در این علم مبانی اصلی آن را جابجا خواهد کرد و بدن صاحب نظران آن از آدام اسمیت تا میلتون فریدمن را در گور خواهد لرزاند.

هرچند این قابل تقدیر است که در مازندران پس از افزایش قیمت بنزین، بهای دیگر کالاها به شکل خیلی محسوسی افزایش نیافته اند و بالا رفتن قیمت ها بیشتر در همان محدوده ی تورمی بود که دیگر به آن عادت کرده ایم ( البته جز در مواردی مثل حمل و نقل و سبزیجات و صیفی جات به گفته ی رییس صمت مازندران ) ، اما قواعد علم اقتصاد به حرف ها و تهدید ها توجه نمی کند و در نهایت کار خودش را انجام می دهد.

دولت با پر کردن انبار ها از کالاهای اساسی و نظارت و بازرسی های مستمر عملکرد خوبی در مهار قیمت ها از خود بجا گذاشته است و حسینقلی قوانلو و سازمان تحت مدیریتش با توجه به قرار گرفتن در جمع بهترین ها می توانند خود را در انجام این کار موفق بدانند اما نکته اینجاست که وقتی در یک اقتصاد تورمی که قیمت کالاها و خدمات با یک شیبی به مرور زیاد می شود، یکدفعه قیمت چند کالا را مصنوعی ثابت نگه داریم، فنر قیمت آن کالاها هم بالاخره در خواهد رفت و همه ی عقب افتادگی قیمتی خود را جبران خواهد نمود. دقیقا مانند اتفاقی که برای همین مسئله ی مورد بحث یعنی بنزین رخ داد.

با این اوصاف به نظر راه برون رفت از این شرایط در باید ها و نباید ها برای قیمت کالا ها محدود نمی شود. مهمترین و ساده ترین کار برای کنار آمدن با وضع جدید نه شلاق زدن به دریا است و نه بازرسی های شبانه روزی. زیرا بالاخره این بازرسی ها روزی تمام خواهد شد و یا در همین حین هم عده ای راه دور زدن آن را فرا می گیرند که هم اکنون نیز تا حدودی شاهد این ماجرا هستیم. چاره ی کار در افزایش درامد مردم است که حداقل در مازندران پتانسیل وحشتناکی برای انجام این کار وجود دارد. به هر جا که نگاه کنید قابلیت های فراوانی می بینید که بلا استفاده رها شده و مردم را به ماهیانه 50 هزار تومان پول تو جیبی دولت محدود کرده است. از کارخانه های نیمه جان که خوشبختانه با رویکرد تازه در استان کم کم در حال جان گرفتن است گرفته تا ظرفیت عظیم گردشگری (اکوتوریسم، دریایی، زمستانی، تاریخی، فرهنگی)، کشاورزی ، صیادی، دامپروری، بندرگاه های تجاری، راه آهن، داشتن خط مرزی با کشور های حوزه ی خزر و آمادگی تبدیل شدن به یک کوریدور اقتصادی مهم در منطقه و غیره وغیره. با این حجم عظیم توانایی های بالقوه در استان شاید تبدیل مازندران به مرفه ترین استان کشور حتی در این شرایط سخت و به تعبیر رئیس جمهور "جنگی"، خواسته ای دور از دسترس نباشد که تنها نیازمند همت همه جانبه ی مسئولین استانی در هر ارگانی و با هر پست و مقامی می باشد.  

عده ای متخصص و دلسوز به حال مردم می توانند شرایط اقتصادی و سطح درامدی مردم را تا حدی متحول کنند که دیگر از قرار گرفتن در جمع استان هایی که زور شلاقمان بیشتر به آب چربیده آنقدر ها هم ذوق زده نشویم. اقدامات خوبی در حوزه ی حمایت از تولید و صادرات در حال صورت گرفتن است که شاید راهگشای اقتصاد استان باشد. از دیپلماسی اقتصادی و ارتباط با استان های دیگر کشور ها به صورت مستقل که می تواند نقطه عطفی برای شکوفایی و رونق کسب و کار در مازندران باشد تا ایجاد پایانه های بین المللی برنج در آمل و مرکبات در جویبار و همینطور عملیاتی شدن هلدینگ ثروت آفرینی و همچنین خبرهایی از ایجاد شهرک صنعتی هزار هکتاری همه و همه نشان از این دارد که مازندران برای سرعت گرفتن در جاده ی پیشرفت کمربند هایش را محکم بسته است. کسی چه می داند شاید سال ها بعد از این روز ها به عنوان روزهای تحول طلایی اقتصاد در مازندران یاد کنیم و داستان تهدید کردن و دستور دادن به قیمت ها را برای همیشه به فراموشی بسپاریم.  

آصف بادام - دبیر تحریریه

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو