امروز : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۸:۴۰ PM
اختصاصی
در گفتگو با عبارت مطرح شد؛

دو پیشنهاد جالب شاعری برای جایگزینی طرح انتقال آب دریای خزر/ قول نماینده شرق مازندران به مردم استان های شمالی

انتقال آب خزر+عبارت
    -     کد خبر: 47366
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۱|۱۰:۰۷
عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: من به مردم استان های شمالی قول و اطمینان می دهم که اگر انتقال آب خزر به استان سمنان اجرایی شود، دیر یا زود این پروژه به دیگر استانها (تهران، قزوین، قم، اصفهان، خرسان شمالی و سایر استان ها) ادامه پیدا خواهد کرد و دیری نخواهد پایید که خزر مثل ارومیه خواهد شد.

عبارت- گروه جامعه: علی محمد شاعری نماینده شرق مازندران و عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عبارت، اظهار کرد: از رئیس جمهور در درجه اول می خواهم پروژه انتقال آب دریای خزر را شروع نکند، در غیر این صورت تبعات امنیتی، سیاسی و اجتماعی ناشی از اجرای این پروژه، به عهده وی و مسببان اجرای آن خواهد بود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، با بیان اینکه ما دو اقدام جایگزین این طرح را پیشنهاد دادیم، گفت: پیشنهاد نخست ما این بود که برای تامین آب مورد نیاز استان سمنان از طریق خلیج فارس و دریای عمان که متصل به آبهای آزاد هستند، اقدام کنند. دوم اینکه مدیریت بهینه ی آب موجود سمنان را در برنامه داشته باشند و از استقرار صنایع آب بر و هرگونه فعالیت کشاورزی آب بر، جدا در استان سمنان، پرهیز و جلوگیری شود.

شاعری تصریح کرد: من به مردم استان های شمالی قول و اطمینان می دهم که اگر انتقال آب خزر به استان سمنان اجرایی شود، دیر یا زود این پروژه به دیگر استانها (تهران، قزوین، قم، اصفهان، خرسان شمالی و سایر استان ها) ادامه پیدا خواهد کرد و دیری نخواهد پایید که خزر مثل ارومیه خواهد شد.

نماینده شرق مازندران، طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی را طرحی ناپخته و غیرکارشناسی عنوان کرد و گفت: اجرای آن در حقیقت، تجاوز آبی به دریاچه بسته خزر است که منجر به پسروی شدید و عقب نشینی آب خزر و در نهایت نابودی زیست بوم شمال ایران خواهد شد.

وی با اشاره به خطرات و مضرات فراوان پسروی آب دریای خزر، افزود: اولین اتفاق، تالاپ های متصل به دریای خزر از جمله تالاب های بین المللی میانکاله و انزلی خشک خواهند شد و زیستگاه های بی نظیر شمال از بین خواهند رفت. مطمئنا این امر، اعتراض شدید نهادهای بین المللی را در پی خواهد داشت.

نماینده شرق مازندران، ایجاد کانون های جدید ریزگرد در شمال کشور را یکی دیگر از خطرات جدی پسروی آب دریای خزر در اثر انتقال خواند و گفت: کانون های ریزگرد و وزش طوفان (مثل اهواز، هامون و ارومیه) زندگی مردم شمال را مختل خواهد کرد و استان های شمالی مثل استان های جنوبی، غربی و شرقی کشور زیر بار انتشار زیرگردها قرار می گیرند و زندگی مردم به مخاطره ی جدی خواهد افتاد.

شاعری، افزود: در اثر انتقال، غلظت نمک آب دریای خزر، به شدت افزایش خواهد یافت و دمای آب به مراتب بالاتر خواهد رفت. در نتیجه زندگی آبزیان مختل و اکوسیستم طبیعی دریاچه خزر به شدت به هم خواهد ریخت.

وی تصریح کرد: در اثر پسروی آب، تمامی بنادر ساحل دریای خزر تعطیل خواهد شد. حتی نیروگاه شهید سلیمی نکا و تمامی صنایع وابسته به دریا تعطیل و از ببن خواهند رفت. به طور کلی، دستکاری اکوسیستن های بسته، تبعات زیانبار و غیرقابل پیش بینی در پی دارد و چرخه حیات دریا دچار آسیب جدی خواهد شد. زندگی آبزیان دریای خزر مختل خواهد شد
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، ادامه داد: من به عنوان نماینده ملت و یک متخصص با انتقال آب خزر به شدت مخالفم و به اتفاق سایر نمایندگان استان، استیضاح وزیر نیرو را در مجلس کلید زدیم که مراحل آن در حال انجام است. نامه ای اعتراض آمیز به رئیس جمهور نوشتیم و اعتراض و مخالفت مردم شمال را در صحن مجلس مطرح کردیم تا صدای مردم را به گوش مسئولان و رسانه ها برسانیم.

شاعری بیان کرد: امیدواریم دولت آقای روحانی در این زمینه تجدید نظر کند در غیر این صورت، مردم شمال، جانانه ایستادگی خواهند کرد و پاسخ این طرح غیر کارشناسانه و غیرمحیط زیستی را خواهند داد. چرا که هیچ منطق کارشناسی پشت آن نیست و چون رئیس جمهور سمنانی است با دستور از وزیر نیرو و محیط زیست خواسته این طرح را عملی کنند. در حقیقت این یک پروژه ای دستوری است و مراحل کارشناسی آن طی نشده است.

وی در پایان با اظهار اینکه مردم مازندران، گیلان و گلستان، مردمی با بصیرت، با دانش و معلومات هستند، افزود: شمالی ها هرگز اجازه اجرایی شدن این طرح را نخواهند داد. اساس این طرح قابلیت اجرایی ندارد و ما این طرح را یک تجاوز آبی می دانیم و پاسخ آن را قاطعانه خواهیم داد. ما مجوز محیط زیست را کارشناسی نمی دانیم و به هیچ احدی اجازه تجاوز به خزر را نخواهیم داد. ما اجازه نخواهیم داد فاجعه دریاچه ارومیه تکرار شود.

گفتگو: مجید ساجدی فر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

خبرنگار
چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
عبارت چی شده خیلی داری سنگ شاعری رو نزدیک انتخابات به سینه میزنی، قول چی داده بهت!!! ماها که ازش خیری ندیدیم لابد شما با لابی بازی با روابط عمومیش حتما چیزی بهت میرسه. اینقدر این بشرو نزدیک انتخابات بالابالا نبر. واقعا رسانه ای کار کن. اینهمه سال نماینده ها هیچ کاری برا رسانه ها نکردن که شما اینقدر یکسری از این نماینده ها مثل یوسف نژاد حالا هم شاری فردا یکی دیگه رو بالا میبری
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو