امروز : پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۵۰ PM
اختصاصی عبارت
مروری بر آینده تنش ایران و آمریکا بعد از ترور شهید سلیمانی؛

مثلث برمودای ما به کار خواهد افتاد / ایران چه بلایی بر سر آمریکا خواهد آورد

ایران و آمریکا+عبارت
    -     کد خبر: 47609
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۶|۱۰:۳۱
سرویس : سیاست >> دولت
به احتمال زیاد این انتقام در سه حوزه سیاسی، نظامی و اقتصادی به صورت همزمان رخ خواهد داد و مثلث برمودایی به راه خواهد انداخت که آمریکا و منافع آن را به شکل برگشت ناپذیری خواهد بلعید.

عبارت- گروه سیاسی- عالین نجاتی: ایالات متحده در حرکتی ناگهانی دست به اقدامی تروریستی علیه نیروی نظامی رسمی ایران در کشوری ثالث زد و با یک کُنش غلط راهبردی همه قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشت.
البته توئیت تازه ترامپ مبنی بر تهدید حمله به اماکن فرهنگی ایران نشان داد که کابینه او اساسا فهمی از قوانین بین‌المللی ندارد.

▪از دلیل این خطای راهبردی که بگذریم، امروز بحث اصلی محافل سیاسی و رسانه‌ای آینده خاورمیانه بعد از این تنش شدید است.

▪بی‌شک ترور سپهبد شهید سلیمانی فصل تازه‌ای را در خاورمیانه و رابطه ایران و آمریکا خواهد گشود.

▪هنوز پیکر شهید و همرزمانش به خاک سپرده نشده که مجلس عراق، اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور را با اکثریت آراء به تصویب رساند. از طرفی دیگر نیروهای ائتلاف به رهبری یانکی ها هرگونه فعالیت را متوقف کردند و از ترس انتقام کتائب حزب‌الله در حال ترک خاک عراق هستند.
خروج عملیاتی ایران از برجام، دیگر تأثیر ترور شهید سلیمانی بود و با این حساب اتفاقاتی که در سال‌های گذشته علیرغم همه تلاش‌ها به سرانجام نرسیده بود، یک شبه به نتیجه رسید.
مرگ برجام، اخراج آمریکا، قدرت گرفتن نیروهای مردمی در عراق، یکپارچه شدن افکار عمومی منطقه بر علیه آمریکا، تضعیف متحدان منطقه‌ای این کشور از قبیل عربستان و امارات و ابهام شدید در آینده انرژی جهان تنها بخشی از اثرات فوری شهادت سپهبد قاسم سلیمانی بود.

▫لکن پرسش محوری آن است که پاسخ ایران چه خواهد بود و آیا جنگ خواهد شد؟

▪بسیاری از تحلیلگران بارها هشدار داده بودند که علیرغم عدم تمایل طرفین برای رویارویی مستقیم، شرایط منطقه آتش زیر خاکستر است و کافی است خطایی عمدی یا سهوی این انبار باروت را منفجر کند.
ترور شهید سلیمانی همان خطا بود و حالا ایران و آمریکا عملا وارد جنگ شده‌اند و این سکوت، پیام آور آرامش پیش از طوفان است.

▪اکثر مقامات بلندپایه نظامی ایران رسما اعلام کرده‌اند که پاسخ کشورمان به این اقدام تروریستی، نظامی خواهد بود. بنابراین در تقابل نظامی ایران و آمریکا شکی نیست. تنها ابهام زمان انتقام و شدت انتقام ایران است.

▪به نظر می‌رسد صبر ایران چندان به درازا نخواهد کشید و حاکمان باید پاسخی به موج احساسات آتشین مردم ایران بدهند به همین خاطر این تحلیل که انتقام ایران را به سال‌های بعد موکول می‌کند به عقیده من با واقعیت فاصله دارد.

▪درباره شدت پاسخ نیز باید به پیام رهبری بعد از شهادت سردار سلیمانی رجوع کرد که وعده «انتقام سخت» داده شد. این دو واژه کمتر در ادبیات رهبری به شکل عملی مورد استفاده قرار گرفته، بنابراین باید منتظر شدت عمل بالا بود.

▪به احتمال زیاد این انتقام در سه حوزه سیاسی، نظامی و اقتصادی به صورت همزمان رخ خواهد داد و مثلث برمودایی به راه خواهد انداخت که آمریکا و منافع آن را به شکل برگشت ناپذیری خواهد بلعید.

▪ در حوزه سیاسی اخراج آمریکایی ها بعد از خروج آنها از سوریه ضربه شدیدی به سرمایه‌گذاری نظامی ایالات متحده - و تصویر نجات بخشی که قصد داشتند از خود بسازند - در خاورمیانه خواهد زد و جا را برای رقبای دیرینه آنها یعنی روسیه و چین بازخواهد کرد. همچنین با خروج ایران از برجام و کاهش سطح همکاری‌های سیاسی با اتحادیه اروپا، آنها این تغییر رفتار ایران را از چشم آمریکا می‌بینند و این گسست ضربه سیاسی به ایالات متحده را تشدید خواهد کرد. به اینها باید اجماع جهانی علیه ایالات متحده را نیز اضافه کرد که با شکایت ایران و عراق به سازمان ملل متحد وارد فاز تازه‌ای خواهد شد.
افزایش هراس اسرائیل و کاهش قدرت نفوذ این رژیم را نیز نباید فراموش کرد.

▪در حوزه نظامی باید در انتظار پاسخ متقابل ایران بود. به احتمال قوی ایران از طریق نیروهای نیابتی خود در منطقه اهداف مشخصی را مورد حمله مستقیم قرار خواهد داد گ همچنین به روشی که گروه های تروریستی کرد را با موشک هدف قرار خواهد داد، موشک هایش را بر علیه منافع آمریکا نیز به کار خواهد بست.
بعید نیست، لیستی از برخی شخصیت های نظامی یا جاسوسی ایالات متحده در خاورمیانه روی میز سپاه پاسداران باشد و بدون آنکه آنها فکرش را بکنند و در کمترین زمان ممکن روی اسمشان خط قرمز بخورد و از صفحه روزگار محو شوند. ایران، حمله به نیروی انسانی آمریکا را حق مسلم خود می‌داند و عرف بین المللی نیز اینگونه انتقام گیری را به‌رسمیت می‌شناسد زیرا ما عملا در شرایط جنگی هستیم و در این زمین بازی، تک تیراندازهای ایران حرف اول را می‌زنند چون آمریکا با همه توان نظامی خود فعلا در لاک دفاعی فرو رفته و در پایگاه هایش در عراق محبوس شده است.

▪از نظر اقتصادی نیز "شاهراه ترانزیت انرژی" در دست ایران است و شک نکنید به زودی در تنگه هرمز شاهد انتقام اقتصادی ایران خواهیم بود. تهدید قدرت نرم آمریکا در منطقه می‌تواند شرایط دشوار اقتصادی این کشور بعد از سرشاخ شدن با چین را بدتر کند. برخورد ساختاری بدهی کلان خارجی ایالات متحده و تنش و بی‌ثباتی در بازار نفت، قدرت چانه زنی این کشور را در حوزه اقتصادی به ویژه در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا کاهش خواهد داد.
فراموش نکنیم که اگر ایران اندکی به تنگه هرمز فشار بیاورد و از آن طرف نیز اندکی از سختگیری در ترانزیت مواد مخدر از راه ایران به اروپا بکاهد، آنوقت دو لبه قیچی، اقتصاد اروپا را به شدت متأثر خواهد کرد و این تنش‌ها در کنار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا عملا این قاره را وارد دوران تازه‌ای از رکود خواهد کرد که پیشتر یونان، ایتالیا و فرانسه قربانی آن شدند.

▪ایالات متحده بدون محاسبه دقیق و مشورت با عقلای سیاسی و نظامی دست به قماری زد که حتی کازینوهای لاس وگاس در خواب هم نمی‌دیدند.
حالا ترامپ که در آن لحظه فکر می‌کرد این عمل از او چهره ای مقتدر و محبوب خواهد ساخت و حواس ها را از استیضاح اش پرت خواهد کرد، عملا از چاله به چاه افتاده و حالا از ترس واکنش ایران و عواقب آن برای خود، فرصت پلک زدن ندارد.

▪اگرچه شهادت سردار سلیمانی خسران بزرگی برای ایران است اما یک تنه معادلات منطقه را به نفع کشورمان تغییر داد و در حالیکه مخالفان جمهوری اسلامی سرمايه گذاری هنگفتی بر نارضایتی داخلی در ایران و عراق کرده بودند این خون‌ها موجب اتحاد دوباره این دو ملت و قوام یافتن اعتماد ملت و حاکمیت شد.

اما بعد از این حملات مثلثی ایران، ایالات متحده چه خواهد کرد. آنها نه می‌توانند و نه می‌خواهند اسرائیل را وارد این نبرد کنند. از طرف دیگر سکوت متحدان عربی آنها نشان می‌دهد دشداشه پوش ها همگی در سوراخ موش هستند و هرگز وارد نبردی با ایران نخواهند شد.
ترامپ مدت کوتاهی تا انتخابات فرصت دارد و جنگ با ایران برای او حکم خودکشی را خواهد داشت. بنابراین بعد از حمله و واکنش متقابل ایران در هر صورت بازنده است. اگر وارد جنگ شود، افکار عمومی آمریکا او را له خواهند کرد و اگر وارد جنگ نشود و پاسخ ِ پاسخ ایران را ندهد، ترسو وبزدل به نظر خواهد رسید و در تاریخ از او بعنوان نخستین رئیس جمهور آمریکا نام برده خواهد شد که جرأت دفاع از حیثیت آمریکا را نداشته است.

اما به نظر می‌رسد تحلیلگران و مشاوران ترامپ بی حیثیت شدن را ب جنگیدن ترجیح می‌دهند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین