امروز : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۴۱ AM
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تاکید کرد:

ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار

کامران اصغری+عبارت
    -     کد خبر: 47637
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۶|۱۲:۳۸
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به راهکارهای ایجاد ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد.

عبارت: به گزارش روابط عمومی اداره کل، با هدف افزایش آگاهی بازرسان کار در زمینه ایمنی کار؛ کارگاه آموزشی اصول و فرایند ارزیابی ریسک بر اساس ISO 31000 با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران ، مدیر روابط کار، رئیس اداره بازرسی کار، رئیس اداره تعاون کار شهرستان آمل، رئیس بیمارستان شمال و بازرسان کار در محل سالن همایش‌های بیمارستان شمال در شهرستان آمل برگزار شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در این مراسم با تقدیر از برگزارکنندگان این دوره آموزشی اظهار کرد: بازرسان برای رسیدن به تحقق اهداف تلاش زیادی انجام می‌دهند و عملکرد خوبی در استان داریم.

کامران اصغری با اشاره به اینکه در کل کشور باید تعداد بازرسان نسبت به کارگاه‌های موجود افزایش یابد، تصریح کرد: بازرسان کار در استان علیرغم تعداد کم با تلاش های بی وقفه جوابگوی نیازهای ایمنی و بازرسی از واحدهای تولیدی هستند.

وی خاطرنشان کرد: همیشه در اعلام حوادث ناشی از کار در کشور مناقشه‌ای آماری بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پزشکی قانونی وجود دارد.

اصغری ادامه داد: در برخی از آمارهایی که پزشکی قانونی اعلام می‌کند شاید با آمار این اداره کل تفاوت داشته باشد اما آمار حوادث ناشی از کار و حوادث غیر از ناشی از کار با هم متفاوت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تاکید کرد: ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران افزود: بارها در رسانه‌های ملی و استانی اعلام کردیم، کسی که حادثه ناشی از کار با رابطه بین کارگری و کارفرمایی باشد با کسی که خودش مشغول کاری می‌شود و دچار حادثه می‌شود، متفاوت است.

فردی که در کار شخصی خودش حادثه میبینه مشمول قانون کار نیست و موضوع نظارت عالیه این اداره کل در اون مورد مصداق نداره و جزو حوادث ناشی از کار با تعاریف ما نیست
این مسئول اظهار کرد: هرچه سطح آگاهی و اطلاعات بازرسان بیشتر شود و از آن طرف  آموزش کارگر و کارفرما افزایش یابد شاهد کاهش حوادث ناشی از کار خواهیم بود.

اصغری با اشاره به راهکارهای افزایش ضریب ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد و گفت: ارتقای فرهنگ و رعایت اصول ایمنی راهکاری برای پایین آوردن حجم خسارات جانی و مالی در محیط‎ های کارگاهی است.
سمانه نوری رییس اداره بازرسی کار اداره کل نیز در این جلسه اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه، آموزش اصول و فرایند ارزیابی ریسک بر اساس استانداردهای جهانی می باشد.
وی افزود: یکی از ماموریت‌های سازمانی بازرسی کار، صیانت از نیروی انسانی و ارتقاء سطح ایمنی در کارگاه هاست که قطعاً با شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک می‌توانیم بهتر به این مهم دست پیدا کنیم.
نوری با اشاره به عملکرد ۹ ماهه اداره بازرسی کار در سال 98 بیان کرد: تا پایان آذر ماه سال جاری جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار ۱۳ هزار فقره بازدید ادواری و موردی توسط بازرسان کار ما انجام شده است که نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته است.
وی ادامه داد: در راستای اجرای آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری نیز تا کنون ۵۰۰ مورد گواهینامه برای شرکتهای ذیصلاح صادر شده است.
رییس اداره بازرسی کار اداره کل با تأکید بر ضرورت ارائه آموزش های تخصصی به جامعه هدف خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش توسط مجریان آموزشی و مشاورین مرکز تحقیقات برای کارگران کارفرمایان و پیمانکاران و مسئولین ایمنی برگزار شده است.
وی افزود: یکی دیگر از اهداف مهمی که در حال پیگیری می باشد استقرار مسئولین ایمنی در کارگاه ها است که در استان مازندران توانسته ایم تا کنون بیش از ۳۵۰ مسئول ایمنی را در کارگاه ها مستقر نماییم.
نوری تصریح کرد: در مهرماه سال جاری همایشی در تهران با عنوان راهکارهای ارتقاء آیین نامه استقرار مسئولین ایمنی برگزار شد که از استان مازندران به عنوان استان برتر در این زمینه قدردانی شد.
رییس اداره بازرسی کار اداره کل ادامه داد: موفقیت های  مجموعه بازرسی کار مازندران در سطح کشور با تلاش شبانه روزی بازرسان کار بدست آمده که جای تقدیر دارد.
وی در پایان با اشاره به راهیابی سه نفر از مسئولین ایمنی کارگاه های استان مازندران به مرحله نهایی دومین المپیاد ایمنی کشور، گفت: مطابق اعلام کمیته اجرایی ۳ نفر از مازندران به نام آقایان رضا مدد زاد مسئول ایمنی شرکت سیمان مازندران، جعفر پاشا زانوسی مسئول ایمنی شرکت آتی ساز بتن نمک آبرود و کامران مسلمی مسئول ایمنی شرکت نگین برج قائم توانستند به مرحله نهایی المپیاد راه پیدا کنند و امیدواریم برای استان مازندران افتخار آفرین باشند.

دکتر ابراهیم قاسمی هفت تنان رییس بیمارستان شمال شهرستان آمل نیز در این جلسه بعنوان میزبان ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار طی سخنانی اظهار کرد: روز پرستار روز اصلی و پایه حوزه مراقبت و درمان، سلامت برای بیمارستانها و مراکز درمانی می باشد.
وی افزود: از اینکه دوره آموزشی بسیار مهمی با عنوان اصول و فرایند ارزیابی ریسک که یک موضوع بسیار کلیدی برای همه مدیران می باشد، در این محل این بیمارستان در حال برگزاری است، جای خرسندی دارد و از این رو به همه مدیران تخصصی خود ابلاغ کرده ایم که در این دوره شرکت نمایند.
قاسمی خاطرنشان کرد: برگزاری آموزش های تخصصی با این عناوین باعث می شود که نگاهمان از نگاه واکنشی به نگاه پیشگیرانه تغییر دهیم.
وی ادامه داد: در علم پزشکی می‌گوییم پیشگیری بهتر از درمان است و این آموزش ها در این راستا کمک شایانی به ما خواهد کرد.
رییس بیمارستان شمال خاطرنشان کرد: ما بیمارستان را یک سیستم می بینیم و شاید مراقبت و درمان از محور های هفتگانه مدیریت یک قسمت می باشد ولی حوزه ایمنی و بهداشت کار و سلامت شغلی کارکنان و ایمنی محیط از ارکان اصلی مدیریتی در این بیمارستان می باشد و دغدغه ما و محور مدیریتی ما این است که در این حوزه هم تراز با بحث درمان اهمیت ویژه ای قائل شویم.
همچنین دکتر مجید علیزاده عضو انجمن ایمنی کشورهای آمریکا، کانادا و انگلستان و مدیر دفتر سازمان ایمنی جهانی در اتریش به‌عنوان مدرس در این کارگاه آموزشی حضور داشتند.
گفتنیست در پایان از بازرسان کار شهرستان های نور و بهشهر به دلیل اجرای شایسته طرح استقرار مسئولین ایمنی در کارگاه های استان با اهداء لوح تقدیر و هدیه تقدیر بعمل آمد.
شایان ذکر است در از دکتر قاسمی رییس بیمارستان شمال، دکتر علی زاده مدرس بین المللی این دوره آموزشی، امید عبدلی رییس کانون انجمن های مسئولین ایمنی استان نیز با پاس قدردانی از زحمات این عزیزان در حوزه ارتقاء سطح ایمنی تقدیر گردید.

اخبار مرتبط
شائبه مهندسی انتخابات در هیئت جودو مازندران / درخواست اهالی یک روستا از استاندار / طلاب ضعیف ترین قشر جامعه از نظر اقتصادی / فسخ یکطرفه قرارداد ۴ بازیکن نساجی؛ اولین بحران مالک جدید حضور اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نمایشگاه الکامپ مازندران سهم بیمه کارگران ساختمانی در مازندران افزایش یابد به مناسبت هفته کارآفرینی صورت گرفت؛ برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با فروش و بازاریابی نوین ویژه تعاونگران مازندران به مناسبت هفته کارآفرینی صورت گرفت؛ افتتاح مرکز مشاوره، اطلاع رسانی وخدمات کارآفرینی در شهرستان آمل معرفی نفرات برتر چهاردهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش و تعاونگران مازندران با حضور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ جلسه هم اندیشی و مراکز مشاوره کارآفرینی استان مازندران برگزار شد کارگاه آموزشی قوانین و مقررات کار ویژه کارشناسان روابط کار برگزار شد حمایت از تولید و اشتغال باید دغدغه همه مسئولان باشد چگونه می‌توان در زمان بازنشستگی حقوق بیشتری دریافت کرد؟

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال