امروز : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۲۲ PM
اختصاصی عبارت
تاثیر مرگ برجام و قرار گرفتن در لیست سیاه بر اقتصاد مازندران؛

خداحافظ فناوری، خداحافظ سرمایه گذاری خارجی / از سرگردانی علمی تا رویایی به نام CIS

برجام+عبارت
    -     کد خبر: 47673
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۷|۱۰:۵۱
هدف این یادداشت این است که نشان دهد خروج ایران از برجام و تبعات آن چه تاثیری بر اقتصاد روبه رشد مازندران دارد که بر اساس آمارها برخلاف بسیاری از استان های کشور که روند نزولی و افزایش تورم را تجربه می کنند به نوعی ثبات اقتصادی و اجتماعی رسیده است.

عبارت ـ گروه اقتصادی: با ترور سردار سلیمانی رابطه ایران و جهان وارد فاز جدیدی می شود که تاثیرش بی شک بر اقتصاد ایران به ویژه اقتصاد استان هایی پویا نظیر مازندران چشمگیر خواهد بود.

عملیات تروریستی ایالات متحده در خاک عراق آنهم بر علیه یک نیروی بلندپایه نظامی یک کشور عملا رد شدن از خط قرمز پررنگی است که شرایط منطقه و کشور را وارد فاز بحرانی می کند.نخستین تاثیر این ترور در اقتصاد ایران برداشتن گام نهایی خروج از برجام توسط دولت تدبیر و امید بود که عملا پرونده پرتنش قرارداد هسته ای را به ایستگاه پایانی رساند.

اما هدف این یادداشت این است که نشان دهد خروج ایران از برجام و تبعات آن چه تاثیری بر اقتصاد روبه رشد مازندران دارد که بر اساس امارها برخلاف بسیاری از استان های کشور که روند نزولی و افزایش تورم را تجربه می کنند به نوعی ثبات اقتصادی و اجتماعی رسیده است.

 

بندرامیرآباد

بی شک یکی از اصلی ترین مراکزی که از خروج ایران از برجام ضربه خواهد خورد بندرامیرآباد است که به شدت نیازمند توسعه فناوری و سرمایه گذاری خارجی است. حالا دیگر نمی توان دل به تجهیزات پیشرفته ای بست که با وارداتشان، ایران می توانست این بندر مهم شمالی که حکم دروازه کریدور جنوب ــــ شمال ایران را دارد را سر و سامانی بدهد.

با این حساب شتاب توسعه امیرآباد کم خواهد شد و نتیجه آن نیز کاهش شتاب توسعه مازندران به ویژه در بخش واردات و صادرات و حمل و نقل خواهد بود.

 

دانشجویان خارجی

از دیگر آثار منفی خروج ایران از برجام بر مازندران باید به حوزه علمی و دانشگاهی اشاره ای کرد. بر اساس آمارها مازندران چهارمین استان ایران از نظر تعداد دانشجویان خارجی است و همچنین از میان دانشجویان مازندرانی مقیم خارج ، بیشتر آنها در دانشگاه های ایالات متحده مشغول تحصیل هستند که خروج کشورمان از قرارداد هسته ای ضربه شدیدی به آنها وارد خواهد کرد.

این دانشجویان در واقع حکم کانال دانش و فناوری روز به ایران بودند و بسیاری از تحقیقات پیشرفته کشور با عنایت به اطلاعاتی که آنها با خود به ایران می آوردند به پیش می رفت.

بعد برداشتن گام پنجم توس ایران،دانشجویان و حتی شهروندان مقیم آمریکا بلافاصله مورد اشاره قرار گرفته و در مرزهای زمینی از ورود آنها جلوگیری شده و حتی برخی بازداشت موقت شدند. این شروع دور تازه ای از خصومت آشکار ایران و ایالات متحده است که بعد از خروج ایران از برجام یا همان برداشتن گام پنجم واقع خواهد شد.

 

محدودیت در ورورد فناوری های نوین

تاثیر منفی دیگر خروج از برجام بر اقتصاد مازندران را باید در محدود شدن ورود فناوری های نوین به این استان دانشت که از قضا مازندران در حوزه مهم پسماند و توسعه و ایمنی راه ها به شدت نیازمند آن است. همینک مازندران تمرکز فراوانی بر حل معضل پسماند دارد اما خروج از برجام قفل محکمی بر این درب خواهد زد و مشکلی که شهرداری تنکابن در ورود فناوری مخصوص از آلمان دچار آن بود و با سلام و صلوات رفع شد اینبار دیگر قابل رفع شدن نیست. این فناوری ها فقط در اختیار آمریکا نیست و فراموش نکنیم برداشتن گام پنجم که در واقع شکل مودبانه تر خروج از برجام است رابطه ما با اروپا و جنوب شرقی آسیا را نیز محدودتر خواهد نمود.

مازندران برای حل معضلات مختلفی از پسماند گرفته تا توسعه گردشگری دریایی نیازمند فناوری و سرمایه گذاری خارجی است که عملا بعد از خروج ایران از برجام از آنها بی نصیب خواهد شد.

 

اما بی شک بزرگترین ضربه به حوزه تجارت خارجی استان با کشور های cis باز می گردد. کشورهایی که ایران برای ورود به آنها زمان و سرمایه گذاری فراوانی به کار بسته است و حالا خروج ایران از برجام به نوعی مقدمه عدم تصویب cft و fatf  است که اگر با عدم تصویب آ«ها ایران در لیست سیاه قرار گیرد دیگر امکان معاملات بین المللی را از دست می دهد به خصوص اینکه دوستان معدود ایران یعنی چین و روسیه هم پیانم داده اند در صورت عدم پیوستن ایران به  fatf شرمنده نمی شوند و دیگر قادر به همکاری با کشورمان نیستند.

از آنجا که روسیه و کشورهای اقماری شوروی سابق اصلی ترین شرکای تجاری مازندران در کنار عراق هستند خروج ایران از برجام و قرار گرفتن در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی کلک اقتصاد و تجارت خارجی مازندران را خواهد کند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو