امروز : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۳۵ AM
دربست بهارستان /۱۰۸

ردصلاحیت دوبرابری نمایندگان مازندران در مقایسه با انتخابات مجلس دهم

نمایندگان مازندران+عبارت
    -     کد خبر: 47911
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳|۱۴:۵۳
سرویس : سیاست >> مجلس
علی نجفی تنها نماینده مازندران است که انصراف داد و نمایندگان ردصلاحیت شده مازندران، چهره های شاخصی چون «یوسفیان ملا، شاعری، دامادی، نیازآذری، شریعت نژاد و احمدی لاشکی» هستند که این تعداد از ردصلاحیت ها در دوره های اخیر انتخابات مجلس، بی سابقه بوده است.

عبارت- گروه سیاسی: به گزارش عبارت، تاکنون از ۱۲ نماینده مازندران در مجلس شورای اسلامی، صلاحیت ۵ نفر آن ها (ادیانی، اسماعیلی، یوسف نژاد، نانواکناری و رضیان) تایید شد که نامنویسی تنها ۳ نفر آن ها از مازندران بوده است.

علی نجفی تنها نماینده مازندران است که انصراف داد و  نمایندگان ردصلاحیت شده مازندران، چهره های شاخصی چون «یوسفیان ملا، شاعری، دامادی، نیازآذری، شریعت نژاد و احمدی لاشکی» هستند که این تعداد از ردصلاحیت ها در دوره های اخیر انتخابات مجلس، بی سابقه بوده است. اگرچه احتمال دارد برخی از آن ها در روزهای آینده با جلب نظر شورای نگهبان به گردونه رقابت ها بازگردند.

البته دامنه ردصلاحیت های گسترده نمایندگان، فقط در مازندران نبوده و بر اساس اعلام سخنگوی شورای نگهبان، ۹۰ نماینده از ۲۴۷ نماینده ثبت نامی در انتخابات مجلس یازدهم ردصلاحیت شدند که اکثریت آن ها به خاطر«مسائل مالی» بوده و تنی چند هم دلیل رد صلاحیت خود را عدم التزام به اسلام یا نظام عنوان کردند. از از اینرو فعلا بر ما مشخص نیست علت ردصلاحیت هر یک از نمایندگان مازندران، دقیقا چه بوده است؟ مسائل مالی یا عدم التزام، یا هردو؟

از طرفی ردصلاحیت گسترده نامزدهای مطرح دو حوزه ساری و قائمشهر، احتمال بازگشت ادیانی و یوسف نژاد به حوزه های خود در مازندران را بیشتر از قبل کرده است.

اگرچه بر اساس آمار کشوری، تعداد نمایندگان ردصلاحیت شده مجلس دهم در مقایسه با تعداد نمایندگان ردصلاحیت شده مجلس نهم، افزایش ۳ برابری را به دنبال داشت و نمایندگان شاخصی چون «محمود صادقی، علی مطهری، الیاس حضرتی، بهروز نعمتی، غلامعلی جعفرزاده، سیدحسین نقوی حسینی و ... نیز با عدم احراز صلاحیت مواجه شدند. اما این آمار در مازندران به نسبت انتخابات قبلی دو برابر (از ۳ نفر به ۶ نفر) شده است. چرا که در انتخابات مجلس نهم فقط ۳ نماینده مازندران (شجاعی، نجف نژاد و هادی حسینی) رد صلاحیت شده بودند.

باید منتظر ماند و دید در ادامه این آمار چه در کشور چه در مازندران، دستخوش چه تغییراتی می شود.

عبارت از طریق منابع خود به برخی از دلایل ردصلاحیتهای نمایندگان مازندران دست یافته و به زودی در گزارشی به آن ها خواهد پرذاخت. عبارت را دنبال کنید

مجید ساجدی فر - خبرنگار ارشد و دبیر سرویس مجلس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال