امروز : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۳۷ PM

آیا پست مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی تزیینی است؟

عباس صالحی  محمود شالویی+عبارت
    -     کد خبر: 47912
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳|۱۵:۱۴
با انتخاب اخیر وزیر ارشاد در حوزه پاسداشت زبان فارسی به نظر می‌رسد شخصیت‌های ممتاز حوزه زبان و ادب فارسی، نادیده گرفته شده‌اند یا او درباره انتخاب مشاور خود با شخصیت‌های بزرگ این عرصه مشورت نکرده است.

عبارت: امروز که ۱۵ مرداد باشد، ۷۸ روز از تذکر رهبر انقلاب درباره زبان فارسی گذشته است و در این میان، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری ـ که طرف صحبت ایشان بودند ـ فقط یک حکم بیرون آمده است که آن هم وزیر ارشاد برای محمود شالویی صادر کرده و او را به مقام مشاور خود در امر پاسداشت زبان فارسی برگزیده است. به جز این، هیچ اتفاق دیگری طی این روزها که نرم‌نرم به سه ماه می‌رسد، نیفتاده است.

طبیعی است که کارهای نکرده این حوزه آن‌قدر هست که فرصتی وسیع‌تر برای نقد می‌طلبد، اما حالا که وزیر ارشاد برای فردی حکم زده است که مشاور او در امور پاسداشت زبان فارسی باشد، این انتخاب را می‌شود بررسی کرد و درباره مشاوری که قرار نیست جز مشورت، کار دیگری بکند و قدم بهتری بردارد، سخن گفت.

رهبری در جلسه‌ای که مفاد آن از رسانه‌های گروهی پخش شده، رو کرده‌اند به دو مسؤول فرهنگی و درباره حفظ زبان فارسی، جملاتی دردآور را بیان کرده‌اند؛ بدین مضمون که: «نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.»
ایشان بعد از آن‌که از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آنها از صداوسیما در سریال‌ها انتقاد کردند، فرمودند: «... آن‌که در این جلسه‌ فعلی ما می‌تواند مخاطب قرار بگیرد، یکی جناب آقای صالحی، وزیر محترم ارشاد هستند، یکی هم جناب آقای مؤمنی، رئیس حوزه‌ هنری. واقعاً بنشینید روی این مسأله فکر کنید، نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و دچار ویرانی بشود.»

به نظر می‌رسد که وزیر ارشاد، درخواست رهبر انقلاب را با انتصاب یک مشاور در ساختار وزارتخانه خود به روشنی اجابت کرده است و وقتی او برای کسی حکم مشاوره می‌زند، یعنی بهترین و متخصص‌ترین فردی را که می‌شناخته انتخاب کرده است. به عبارت دیگر، اگر سیدعباس صالحی، شخص بهتر و مطمئن‌تری می‌شناخت، حتما او را مشاور خودش در امور پاسداشت زبان فارسی می‌کرد. از طرفی، پست مشاور با پست‌های مدیریتی دولتی فرق دارد و کسی است که ما را در موضوعی که شناخت کافی نسبت به آن نداریم، راهنمایی می‌کند.

این در حالی است که در ساده‌ترین شکل ممکن، وقتی می‌خواهیم سوابق محمود شالویی را در اینترنت جست‌وجو کنیم، سراغ صفحه خودساخته او در ویکی‌پدیا می‌رویم؛ صفحه‌ای که درباره او نوشته: «شالویی از دوره نوجوانی به حوزه شعر و ادب فارسی ذوق وافر داشت.» در این صفحه آمده است: «همچنین شماری از منشورات موزه هنرهای معاصر تهران نظیر: تجدید چاپ کتاب شاهکارهای نگارگری، کتاب جلوه‌هایی از آثار هنرمندان بزرگ جهان، کتاب دوسالانه یازدهم عکاسی و ... تحت نظارت و با مقدمه‌ای از وی منتشر شدند.» در حالی که چنین معرفی‌هایی، اعتبار یک آدم علمی را خدشه‌دار می‌کند و نشان‌دهنده فضایل شخصیت مورد اشاره نیست.

گذشته از این‌ها، محمود شالویی که می‌خواهد به وزیر بادانشی چون سیدعباس صالحی مشورت بدهد، رزومه بسیار نحیف و لاغری دارد که این کارنامه در حوزه‌ای که او حکم مشاور گرفته، ناکافی به نظر می‌رسد. بر اساس اطلاعات خانه کتاب، شالویی سه کتاب دارد که یکی‌ از این سه کتاب از جنس «زیر نظر» است و مطلقاً اهمیت ندارد. بنابراین، شالویی دو کتاب دارد. یکی از این دو کتاب او «من مسلمانم» نام دارد و گزیده‌ای است از اشعار سهراب سپهری به دو زبان فارسی و انگلیسی که قسمت انگلیسی‌اش را هم شالویی ترجمه نکرده است! کتاب دیگر او با عنوان «وحدت ادیان و مولانا» نوشته شده که بیش از آن که اثری ادبی باشد، اثری در حوزه دین‌پژوهی است. این کتاب هم یک بار در شمارگان هزار نسخه در سال ۹۳ از سوی واحد نشر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات (وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) چاپ شده و در پنج سال گذشته، تجدید چاپ نشده است. جالب آن‌که چاپ این کتاب در دوره‌ای اتفاق افتاده که شالویی، مدیرکل هنرهای تجسمی ارشاد بوده است! جالب‌تر این‌که نویسنده روی جلد همین اثرش از عبارت «دکتر محمود شالویی» استفاده کرده که اقدامی فضل‌نمایانه است؛ چرا که مدرک در نظر اهل ادبیات، بی‌معنی‌ترین موضوع ممکن است و بسا ادیبان نامی زمانه ما تحصیلات دانشگاهی نداشته‌اند.

ضمن این‌که چون صفحه خودساخته شالویی، وی را «دانش‌آموخته علوم حوزوی و دارای تحصیلات عالی دانشگاهی در رشته ادیان و عرفان تطبیقی» می‌داند و روی جلد کتابی به قلم او، عبارت «دکتر» قید شده است، خوب است درباره محل دریافت مدارک تحصیلی‌اش لااقل توضیحی در ویکی‌پدیا بدهد. هرچه باشد، ویکی‌پدیا بالای صفحه اختصاصی محمود شالویی نوشته: «به نظر می‌رسد بخش عمده مشارکت‌های این مقاله بدست فردی انجام شده است که رابطه نزدیکی با موضوع مقاله داشته است.»
با این انتخاب، به نظر می‌رسد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که همواره به عنوان مدیری فاضل از او یاد می‌شود، شخصیت‌های ممتاز حوزه زبان و ادب فارسی نظیر دکتر احمد تمیم‌داری، دکتر علی‌اصغر دادبه، دکتر محمدجعفر یاحقی، دکتر جلال‌الدین کزازی، دکتر سیروس شمیسا و ... را نادیده گرفته یا درباره انتخاب مشاور خود با چنین شخصیت‌های بزرگی مشورت نکرده است.
 
آقای صالحی با این اقدام، شائبه یک انتخاب تزیینی را شکل داده است. اگر چنین است، حرفی نیست؛ اما فرهنگستان زبان و ادب فارسی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، حوزه هنری، صداوسیما و همه بنیادها و موسساتی که ماهیتاً جامه پاسداری زبان فارسی را به تن دارند یا در نام و عنوان دنباله‌ای از زبان فارسی را یدک می‌کشند، باید نسبت به تذکر رهبر معظم انقلاب در نیمه رمضان امسال و دیدار با شاعران و فرهیختگان، حساس باشند و کار سترگ حفظ و حراست از زبان فارسی و جلوگیری از ولنگاری، فرسودگی و ویرانی این زبان تمدنی را با برداشتن گام‌های بی‌هدف، سهل و ساده نپندارند./ فارس

اخبار مرتبط
پیوستن بیش از ۱۱۹ هزار مازندرانی به فهما/کانون اخلاص در یک‌قدمی پایتختی فهما قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟ اصولگرایان علیه جهانگیری؛ از تمسخر تا تهدید وزیر ارشاد: قرار نیست هنرمندان برای پوشش خود از ما اجازه بگیرند وزیر فرهنگ احکام کانون‌های فرهنگی مساجد را ابلاغ کرد عزم استانی برای تکمیل بزرگترین تالارفرهنگی هنری شمال کشور واکنش وزیر ارشاد به استفاده از مشروبات الکلی در فیلم‌های فجر آغازی رمانتیک، تداومی تراژیک و پایانی کُمیک / پشت پرده «ژانگولربازی فرهنگی» در دیار نیما انتقاد تند آیت‌الله یزدی از روحانی و وزیر ارشاد: به اندازه علمتان و فهمتان بگوید/ باید از خانواده شهداء خجالت کشید سکوت وزیر ارشاد تأسف بار است/ متولیان پاسخگوی این حرمت شکنی مغرضانه باشند

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو