امروز : سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۳۷ PM
دربست بهارستان /١٠٩
گزارش اختصاصی عبارت از دلایل ردصلاحیت نمایندگان مازندران؛

گزارش‌های محلی کار دست پدرخوانده ها داد / از قانون پاکت طلایی تا جوج زدن با رفقا در خزرشهر

رد صلاحیت+عبارت
    -     کد خبر: 47950
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴|۱۱:۲۳
سرویس : سیاست >> مجلس
به گفته مسئولان حدود ۹۰ نماینده مجلس دهم شایسته حضور در رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم شناخته نشدند که این عدد خود حجم فاجعه را نشان می‌دهد و روشن می‌سازد فرمان توسعه مازندران دست چه افراد لایقی بوده است!!

عبارت-آرش توانا:  نتیجه ردصلاحیت ها یا به قول رفقای شورای نگهبان عدم احراز صلاحیت ها منتشر شد و جامعه سیاسی ایران را در شوک فرو برد.
به گفته مسئولان حدود ۹۰ نماینده مجلس دهم شایسته حضور در رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم شناخته نشدند که این عدد خود حجم فاجعه را نشان می‌دهد و روشن می‌سازد فرمان توسعه مازندران دست چه افراد لایقی بوده است!!
از ردصلاحیت های سیاسی نظیر محمود صادقی، الیاس حضرتی، علی مطهری و نظایر آن که بگذریم اصلی‌ترین دلایل ردصلاحیت ها در کشور بر سه اصل استوار بوده است:
▪تخلفات اقتصادی
▪سواستفاده از مقام
▪مشکلات اخلاقی

در مازندران هم شاهد خانه تکانی حسابی بودیم. از تیم ۱۲ نفره مازنی ها تنها ۵ تن از فیلتر شورای نگهبان گذشتند.

▫ ١ نفر انصراف (علی نجفی؛ بابل)
▫ ۵نفر تأیید صلاحیت‌ ( یوسف نژاد؛ ساری- رضیان؛ قائم‌شهر - ادیانی؛ قائم‌شهر - اسماعیلی؛ نور - نانواکناری؛ بابلسر)
▫ ۶ نفر ردصلاحیت ( شاعری؛ شرق مازندران - دامادی؛ ساری - نیازاذری؛ بابل - یوسفیان ملا؛ آمل - احمدی لاشکی؛ نوشهر - شریعت نژاد؛ تنکابن)

▪این شمای کلی بازی انتخابات مجلس در این دوره است. اما اصلی‌ترین دلایل ردصلاحیت ها در این دوره چه بودند.
▫نمی‌خواهیم در این گزارش با اشاره به نام افراد دلیل ردصلاحیت آنها را ذکر کنیم، چون اخلاقا کار درستی نیست، هرچند موفق شدیم از طریق منابع خود دلیل ردصلاحیت ۴ تن از این ۶ نفر را دقیقا بفهمیم که بعضا مایه خجالت و تاسف است.
اما به صورت کلی و به جز یک مورد که مسائل اخلاقی هم در آن بسیار پررنگ بود عمده دلیل ردصلاحیت ها مسائل مالی و سواستفاده از موقعیت نمایندگی بوده است.در چند ماه گذشته برخی موضوع اعتیاد را هم پیش کشیده بودند که ما ترجیح می‌دهیم از این مورد چشم پوشی کنیم هرچند...

▫اما وام‌های کلان، عضویت در هیات مدیره ها به طمع درآمد هنگفت، سواستفاده از قدرت شخصی برای عزل و نصب ها، عقب نشینی از استیضاح و سوال با رشوه های مخصوص نمایندگی که یکبار علی ربیعی سخنگوی فعلی دولت در جلسه استیضاح خود از وزارت کار به آن اشاره کرد و گفت: «حتی از عماد هم نمی‌ترسند» - عماد اسم مستعار ربیعی در وزارت اطلاعات بود - و سواستفاده از موقعیت نمایندگی با فشار بر مسئولان قوه مجریه به خاطر کسب منافع شخصی یا حزبی از اصلی‌ترین دلایل ردصلاحیت هاست. در این میان بوده‌اند کسانی که به دلیل عدم التزام رد شده باشند، اما این مسئله در مازندران عمدتا شامل حال نامزدهای انتخاباتی است نه نمایندگان!

▫چندی از نمایندگان ردصلاحیت شده وضعیت مالی بسیار خوبی دارند و خانه های زیبا و دلگشا و املاک دست به نقد و شیرین به نام فرزندان یا همسران آنهاست. هرچند وقتی با شما هم کلام می‌شوند در ژست مستضعف فرو رفته و حتی از شما پول دستی می‌خواهند.

▫برخی از آنها به صورت شخصی یا از طریق کارگزاران خود در پروژه های بزرگ خدماتی، عمرانی و تاسیساتی نقشی جدی دارند و خدا می‌داند آیا واقعا در مناقصه یا مزایده ایی سالم و قانونی این موقعیت را به کف آوردند یا از قانون پاکت طلایی ( شیوه‌ای که در آن مناقصه صوری است و شخص برنده قبلا از محتوای دیگر پاکت ها آگاه است، بنابراین قیمتی را مشخص می‌کند که برنده شود) استفاده کرده‌اند.

▫گزارش‌های محلی را نیز باید حداقل در ردصلاحیت ۳نفر از این افراد بسیار موثر دانست. یکی از نمایندگان ردصلاحیت شده بالای ۴۰۰ گزارش منفی دارد که این خود رکورد عجیبی است.
شورای نگهبان در این دوره به گزارش‌های محلی به اندازه گزارش مراجع چهارگانه توجه کرد و به همین خاطر بسیاری که به خاطر نداشتن سابقه یا پرونده قضایی خیالشان راحت بود، حالا گرفتار شده‌اند.

▫به هرحال جامعه گوش و چشم و هوش دارد و می‌بیند نماینده‌ای که تا ۱۰ سال پیش یک خانه کلنگی، یک پیکان و نهایتا ۲۰۰ متر زمین پدری داشت، امروز به قارون طعنه می‌زند و عصرهای پنجشنبه با رفقا در خزر شهر مشغول جوج زدن است
▫اما فارغ از دلایل محلی و موضعی باید اصلی‌ترین دلیل ردصلاحیت های گسترده را در تصمیم جدید نظام جستجو کرد. به نظر می‌رسد حاکمیت قصد خانه‌تکانی اساسی در خانه ملت را دارد و می‌خواهد بکوبد و از نو بسازد. به بیانی دیگر نظام از چهره های تکراری که به واسطه حضور مداوم، بنوعی حق کسب و پدرخواندگی رسیده‌اند، دست کشیده و نمی‌خواهد باز هم راه را برای کسانی باز کند که گرگ باران دیده شده‌اند و همه فوت و فن‌ها را بلندند
▫این تصمیم بی‌شک در عالی‌ترین مراجع نظام گرفته شده، به خصوص آنکه به عقیده اکثریت مردم و نخبگان، مجلس دهم یکی از ضعیفترین مجالس تاریخ جمهوری اسلامی است

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو