امروز : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۰۷ PM
اختصاصی
نگاهی به مشکلات ۷۶ شرکت دانش بنیان تایید شده در مازندران؛

راه نجات ما منتظر توجه ویژه بالا دستی ها / به جای زمین مغزهایمان را شخم بزنیم

دانش بنیان+عبارت
    -     کد خبر: 48286
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۵|۰۹:۴۸
از چندین سال پیش اما در ایران با توجه به اهمیت فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، قوانین بالادستی خوبی در حوزه مالیات، بیمه، قوانین گمرکی و ... برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در کشور وضع شد. مسئولین و مقامات بلندپایه کشور نیز در سخنرانی‌های خود بر اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرده‌اند.

عبارت - گروه اقتصاد: «هیچکسی از خارج نمی تواند باعث پیشرفت شما باشد. یک کشور 80 میلیونی را نمی توان با نفت چرخاند. ما یک بشکه نفت را 50 دلار می فروشیم اما چند سی سی عطر در خارج از کشور 100 دلار است.» این ها صحبت های سورنا ستاری معاون علمی و فتاوری رئیس جمهور در سفر آذر ماهش به مازندران بود.

پایین بودن خلاقیت، نوآوری و ضعف فناوری در بنگاه های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد كشور به فناوری های خارجی شده است و این برای كشور ما كه از منابع سرشار اقتصادی برخوردار است یك ضعف مهم به شمار می رود.

از چندین سال پیش اما در ایران با توجه به اهمیت فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، قوانین بالادستی خوبی در حوزه مالیات، بیمه، قوانین گمرکی و ... برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در کشور وضع شد. مسئولین و مقامات بلندپایه کشور نیز در سخنرانی‌های خود بر اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرده‌اند.

شركت های دانش بنیان موسسات خصوصی یا تعاونی هستند كه به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی برای گسترش اختراعات، نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید كالا و خدمات تشکیل شده اند. یعنی به زبان ساده تر آن ها شرکت هایی هستند که با روش های نو و با استفاده از علم به تولید محصولاتی با پایه علمی می شردازند که هم می تواند کشور را از وابستگی به بیگانگان رها سازد و هم درامد خوبی از صادرات این قبیل محصولات عایدمان کند.

در استان مازندران 76 شرکت دانش بنیان تایید شده وجود دارد و از این لحاظ در مقام هشتم کشور قرار داریم همچنین از لحاظ فروش این شرکت ها نیز مازندران در جایگاه ششم کشور قرار گرفته است. این هشتم و ششم بودن یعنی وضعیتمان به نسبت دیگر استان ها نه خوب است و نه بد اما توجه به این پدیده ی مهم می تواند آینده ی استان را دست خوش تغیرات فراوانی کند. مخصوصا در شرایط حاضر با وحود تحریم ها و مشتری های داخلی تشنه به محصولات نکنولوژیک.

در پی اشباع ظرفیت نیرو در دستگاه های اجرایی و دولتی و از سوی دیگر ضرورت حضور نخبگان در عرصه به دلیل تزریق تفکر و ایده های نو به بخش های اقتصادی کشور، توسعه شرکت های دانش بنیان یکی از الزامات گسترش علم و کاهش وابستگی به خارج است که متاسفانه هنوز بسترهای لازم جهت ظهور چنین اتفاقات مهمی ایجاد نشده چرا که هنوز ماهیت شرکت های دانش بنیان برای مسئولان ناشناخته است.

بنیاد نخبگان در استان مازندران 2 هزار الی 2 هزار 500 دانشجوی تحت پوشش دارد. همچنین هزار عضو هیئت علمی نخبه یا نخبه پرور در دانشگاه های دولتی و آزاد داریم که این ظرفیت بسیار عظیمی است. کشور های همسایه ما مخصوصا کشور های اوراسیا آن طور که باید و شاید از لحاظ تکنولوژی پیشرفته نیستند و این موقعیت بسیار خوبی برای ما ایجاد می کند که با توجه به داخلی سازی بعضی از این ابزار های فناورانه با قیمت بسیار پایین تری از نمونه های کشور های دیگر از بازار این ممالک همسایه بهترین استفاده را داشته باشیم. از جمله تولیدات دانش بنیانی که در این سال ها رونق زیادی داشته می توان به تولید لوازم و ابزار آلات پزشکی اشاره کرد.

در بعضی از کشور ها بخش خصوصی به مقوله ی تاسیس پارک های علم و فناوری و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان پرداخته اند و سود سرشاری نیز از این راه به دست می آورند. در ایران اما به دلیل جدید بودن این کسب و کار هنوز حمایت های دولتی می تواند نقش مهمی در ادامه حیات این شرکت ها داشته باشند به ویژه در شرایطی که با تحریم های ناجوانمردانه بخشی از مشتری های خارجی شرکت ها عقب کشیده اند و آن ها نیاز به پشتیبانی دولت و مشارکت دادن آن ها در پروژه های دولتی را بیش از پیش حس می کنند.

متاسفانه در این سال ها هر بار در طی اقدام جدیدی، هدف گذاری توسعه ای برای حمایت از دانش بنیان ها نقل محافل می شود اما این شرکت ها پس از گذشت زمان کوتاهی به دلیل کوتاهی متولیان باز هم در همان ابتدای برنامه ها قرار می گیرند.

قوانین اشتباه بانکی برای دانش بنیانی ها و آشنا نبودن بانک ها با فعالیت این گونه شرکت ها ، مالیات سنگین ، فقدان مسیر مبادلات مالی خاص در شرایط حال حاضر و عدم پشتوانه قضایی برای شرکت های دانش بنیان از دیگر مشکلاتمهمی است که این کسب و کار آینده در استان مازندران با آن مواجه است.

سرمایه این گروه ها در مغزشان است و اگر مسئولین استانی همت کنند و کمکی برای آنان باشند بدون شک در سال های آینده با وجود 200 هزار دانشجو در استان، نام مازندران را نه تنها در کشور بلکه در جهان نیز بیشتر خواهیم شنید اما این بار نه با کیوی و مرکبات و برنج بلکه با محصولات به روز و تکنولوژی های نو که می توانند حتی در همان تولیدات سنتی نیز تاثیر بسزایی داشته باشند.

 

اخبار مرتبط
سندروم صادرات مغز سرانجام ذرت های آلوده چه شد؟ یازدهمین دوره نمایشگاه الکامپ در مازندران کلید خورد برگزاری نمایشگاه الکامپ و شرکتهای دانش بنیان در مازندران توسعه در اقتصاد دانش بنیان یک امر درون زاست مازندران استان هشتم کشور در زمینه شرکت های دانش بنیان / یک کشور ۸۰ میلیونی را نمی توان با نفت چرخاند / یک بشکه نفت ۵۰ دلار یک شیشه عطر ۱۰۰ دلار! / مردم باید تاثیر این تعداد دانشجو در استان را ببینند توسعه در اقتصاد دانش بنیان یک امر درون زاست / باید به سمت تولید علم حرکت کنیم برنامه های سفر ستاری و صالحی امیری: جلسه شورای اداری استان / افتتاح ساختمان مرکز نوآوری و فناوری پارک علم و فناوری مازندران / بازدید از شرکت های دانش بنیان / شرکت در کارگروه رونق تولید و اقتصاد دانش بنیان مازندران فراخوان شرکت های فعال در حوزه پسماند در رویداد ملی مدیریت پسماند و محیط زیست انقلابی دیگر در صنعت دفاعی / بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی از موشک‌های کروز مافوق صوت + تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو