امروز : چهارشنبه ۵ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۳:۲۳ AM
عالین نجاتی
درباره احمد حسین‌زادگان و دشواری هایش؛

ایستاده در غبار

حسین زادگان+عبارت
    -     کد خبر: 48431
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۸|۱۴:۳۹
سرویس : سیاست >> دولت
حسین‌زادگان معجونی از موفقیت و ناکامی است. مثل هر انسان دیگری وجه کسانی که از او قدیس می‌سازند و چه آنها که در شمایل اهریمن او را معرفی می‌کنند به بیراهه می‌روند.


عبارت - گروه سیاسی: مثل رودخانه‌ای که پس از فرونشستن سیلاب، سنگهایش را می‌شمارد، مجید حسین‌زادگان در حال روبرو شدن و شمردن چالش‌های خود است.

وقتی نبرد از شش جهت بالا گرفت، وقتی دیگر خبری از همهمه دستگاه‌های اسکناس شمار نبود، وقتی رای ۲۴ میلیونی تابستان ۹۶ با اعتراضات زمستانی همان سال به محاق رفت، زمانی که امید همچون یاقوت نایاب بود و آنگاه که باران از وظیفه اش دست کشید، او را به امپراطوری قنات‌ها گماردند.

بیش از یکسال از استانداری مردی گذشته که جناج چپ در مازندران همواره آرزوی صدارت کسی چون او را در سر داشت. رجالی که از خرداد ۷۶ تابحال چشم‌انتظار کسی بودند که علیرغم بومی بودن، شخصیتی تشکیلاتی داشته باشد و همزمان از سویه‌های اجتماعی و فرهنگی پُررنگی بهره‌ ببرد.

آنروزها حسین‌زادگان چهره‌ای جوان بود با آرزوهای بزرگ، اگرچه از دریچه بهزیستی به سرزمین مدیریت دولتی پا گذاشت اما چشمش دنبال عتیقه سیاست بود و باستان شناسی سیاسی را بیشتر از گشت و گذار تکنوکراتیک دوست داشت و همین شیدایی نهایتا او را به "فرمانداری" کشاند که سیاسی‌ترین قوه عملیاتی دولت‌ در استان‌هاست.

وی در دولت اصلاحات از چهره‌ کلاسیک و عصاقورت داده سیاستمدار در ایران به سیاستمداری دوست‌داشتنی بدل شد و موازنه دوست و دشمن را به سود خود بهم زد. از طرفی دیگر پای در وادی رسانه و کنش‌های اجتماعی گذاشت.
در دولت محمود احمدی‌نژاد خانه‌نشینی را به خانه زاده گی ترجیح داد و همین کناره‌گیری بی‌ادعا بر محبوبیت اش افزود.
کارنامه سفید اقتصادی و اخلاقی‌اش با صفت جوانمردی که از دنیای ورزش به دست آورده بود او را به جایی رساند که از احمد حسین‌زادگان به حاج مجید بدل شد.
جامعه‌ای او را به این صفت خودمانی مفتخر کرد که فاصله‌ای میان خودش و حسین‌زادگان نمی‌دید.
او مملو از عن عنات رایج مدیریتی نبود، خودش به نانوایی می‌رفت، فرزندانش سماجت ژنتیکی نداشتند، نوچه پرور نبود،در جامعه مذهبی شهر مورد تکریم قرار می‌گرفت، هم احترام شریعت را نگاه می‌داشت و هم دل طریقت را نمی شکست و در یک کلام در پی اصلاح بدون ویرانی بود.

با ظهور دولت حسن روحانی، بار دیگر فضا برای اصلاح طلبان که پس از رخدادهای انتخابات سال ۸۸ به شدت ضعیف شده بودند فراهم شد.

از جمله اصلاح طلبانی که ضمن پایبندی به اصولش، هرگز با حاکمیت زاویه پیدا نکرد؛ احمد حسین‌زادگان بود. او حالا از جوانی به پختگی و از صحاری احساسات به دشت‌های وسیع منطق و عقلانیت سیاسی رسیده بود.

هرچند دیالکتیک شدید و جنجالی وی با مهدی عبوری؛ در بازگشت دوباره‌اش به فرمانداری ساری انرژی زیادی از او گرفت اما همین چالش هم بدل به تجربه‌ای گرانبها شد که نهایتا راه رسیدن او به جایگاهی که سال‌ها تا آستانه آن پیش رفته بود را فراهم کرد.

بعد از محمد اسلامی که مازندران سکوی پرش وی به وزارت راه بود بالخره همه‌چیز برای استانداری احمد حسین‌زادگان آماده شد به جز یک مسئله بسیار مهم و بزرگ،آنهم؛ وضعیت بغرنج و بی‌سابقه اقتصاد و سیاست.

البته به عقیده من همین مسئله بغرنج یا بهتر است بگوییم همین کمبود بزرگ، اصلی‌ترین دلیل انتصاب حسین‌زادگان شد، وگرنه اگر اصل بر شایستگی و تفکر هماهنگ با دولت بود، حسین‌زادگان باید در مهرماه ۱۳۹۲ به استانداری مازندران می‌رسید.

دولت در دوران عسرت به کسی همچون حسین زادگان نیاز داشت تا با آبرو و محبوبیت سیاسی و اجتماعی خود از فشارها بر دولت بکاهد.
دوران ماه عسل دولت نصیب ربیع فلاح جلودار شد و هنگامی که کفگیر به ته دیگ خورد آشپزخانه را به حسین زادگان سپردند.
در آن دوره همه‌چیز گل و بلبل بود، اکثر جامعه نسبت به دولت قبل زاویه داشت، وضعیت سیاست خارجی روبه تغییر بود، سرمایه اجتماعی دولت در بالاترین حد خود قرار داشت، هنوز دولت در سایه آنقدر قدرت نداشت و استاندار جدید دستش برای عزل و نصب باز باز بود، اما وقتی در مهر ۹۷ حسین زادگان به استانداری رسید، همه شاخصهای مورد اشاره برعکس شد و سرمایه اجتماعی دولت نیز به شدت کاهش یافت.

اما حسین‌زادگان با سه دهه آبرو و تجربه سیاسی و اجتماعی این مسئولیت را پذیرفت و برای اولین بار پای در راهی گذاشت که همه می‌دانستند زیانش به مراتب بیشتر از فایده آن است.

حسین‌زادگان اما نمونه بارز شخصیتی است که افلاطون در رساله ایون آن را ستایش می‌کند؛ فرمانده ای که پیشاپیش لشگر خود حرکت می‌کند، نه در پی آنها. زمامداری که پیش از دیگران تیغ از نیام برمی‌کشد و در پیشانی سپاه می‌تازد. احمد حسین‌زادگان از آنجمله است.

بدبیاری او تنها محدود به روزهای انتصابش نشد و هنوز چندماهی از استانداری اش نگذشته بود که سیلی ویرانگر مازندران و گلستان را درنوردید. عملکرد حسین زادگان در سیل که از شخصیت خودمانی و بی پیرایه او برمی خاست به مددش آمد و علیرغم کاهش محبوبیت دولت بر محبوبیت وی افزود، اما هرچه گذشت نتیجه تحریم‌های جدید ایالات متحده بر ایران بیشتر شد و سهم استانی نظیر مازندران که اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و گردشگری داشت از این تحریم‌ها بسیار بالا بود.

از طرفی دیگر استاندار جدید تا به خودش بیاید به روزهای پیشینی انتخابات رسید و عملا دستش برای تغییرات دلخواه بسته شد. نخستین سال استانداری او با آخرین سال مجلس دهم مصادف شد و همین مسئله فشار نمایندگان بر دولت را نیز افزایش داد تا لیست دشواری‌های حسین‌زادگان طولانی‌تر شود.

همزمان فشار راست، سهم‌خواهی چپ، کاهش بی‌سابقه بودجه در ۴ دهه اخیر و حملات رسانه‌ای به نیت تخریب از همه‌جهت او را محاصره کرد اما استاندار اصلاح طلب تن به هیچ کدام از این فشارها نداد و اگرچه به سیاست‌بازی متهم شد اما عملا در حال سیاست‌ورزی در شرایط بحران بود.

همه تلاش‌ها برای تخریب وی، بر کاهش نفوذ او متمرکز شد و همه گروه‌های مخالف یا منفعت طلب که حالا دستشان از ویژه خوار ی کوتاه شده بود، تلاش کردند جایگاه پدرخوانده گی استانداری را تضعیف کنند.

برخی رسانه ها با تیترهای سرخ به استقبالش رفتند و همان‌ها اندکی بعد با تیترهای زرد به او حمله کردند تا روشن شود ادعای همراهی سرپوشی بر واقعیت منفعت طلبی است.

اینهمه در حالی حادث شد که حسین زادگان نخستین استاندار مازندران بود که به شکلی عملی و نه شعاری به موضوع زباله و پسماند ورود پیدا کرد.
تغییرات مدیریتی او اگرچه به دلیل موانع فراوان اندک بود اما رکورد انتصاب بانوان در پستهای مدیریتی را شکست.
به گواه وزارت ورزش و جوانان وی در زمره ۵ استاندار کشور قرار گرفت که اثرگذاری چشمگیری در حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد داشته است.
در همین یکسال به اندازه ۱۰ سال سرمایه گذاری دولتی و خصوصی در حوزه فناوری‌های نوین و کسب وکارهای جدید در استان جذب شده است.
بعد از چهار دهه برای نخستین بار تمام رودخانه های حادثه خیر استان لایروبی شد و این مهم در حالی رخ داد که بودجه عمرانی استانداری مازندران نسبت به دولت اول روحانی کاهش چشمگیری داشته است.

در یکسال اخیر کمترین میزان افزایش بیکاری با توجه به شدت و سرعت آسیب‌ها و چالش‌های اقتصادی در استان را شاهد بودیم و هرچند در حوزه صنعتی شاهد افتتاح کارخانجات زیادی نبودیم اما رکورد جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها به‌دلیل بدهکاری به دولت و بانک‌ها شکسته شد.

برای نخستین بار رابطه مازندران با کشورهای حوزه CIS ساختارمند گردید و نخستین نمایشگاه و مرکز دائمی تجارت و اقتصاد مازندران در خارج از ایران راه‌اندازی شد.

سیاست بی‌طرفی استانداری نسبت به حوزه فرهنگ به حضور فعال در این زمینه تغییر یافت و استاندار شخصاً در قامت حامی فرهنگ و هنر قرار گرفت، هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیار است.


فراموش نکنیم آزادسازی سواحل در همین مدت کوتاه استانداری حسین زادگان صورت گرفت کاری که تمامی اسلاف او از انجامش عاجز بودند نهایتا با فشار و پیگیری او به سرانجام رسید.

بوروکراسی اداری در این یکسال تا حدی کاهش یافت و حداقل ارتباط بین دستگاهی تا حد زیادی تقویت شد و از همه مهمتر شفافیت شخص حسین‌زادگان به بسیاری از دستگاه‌های دولت سرایت کرد و امروز استانداری مازندران به مراتب پاسخگو تر از دوره‌های قبل است.


متاسفانه این دستاوردها گ موفقیت ها و از همه مهمتر تلاش‌های شبانه‌روزی استاندار در دوران تحریم به گوش مردم نرسیده است و منتقدان بی انصاف عموما با نادیده گرفتن شرایط دشوار کشور و تمام این دستاوردها عموما با تمرکز بر موضوعی خاص، کلیت شیوه مدیریت او را زیر سوال می‌برند.

حسین‌زادگان معجونی از موفقیت و ناکامی است. مثل هر انسان دیگری وجه کسانی که از او قدیس می‌سازند و چه آنها که در شمایل اهریمن او را معرفی می‌کنند به بیراهه می‌روند.
تحلیل دستاوردهای او باید مبتنی بر فهم شرایط، شخصیت حسین‌زادگان و عملکرد کلی او استوار باشد، وگرنه نه فایده‌ای برای مازندران خواهد داشت و نه سودی به استاندار و منتقدان اش می‌رساند.

من شک ندارم هرکس دیگری به جای او بر این مسند نشسته بود امروز مازندران یکی از پرچالش ترین و شکست خورده ترین استان های ایران بود.

مجید حسین زادگان نمونه بارز سیاستمداری روادار است که هرچه بیشتر به او سنگ بزنند قوی‌تر خواهد شد.

اخبار مرتبط
حسین زادگان دوباره چکمه به پا کرد / این بار ورود جدی به مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله روایتی از تبلیغات ادامه دار نمایندگان بدون صلاحیت در مازندران / نماینده قائمشهر: حاضر نیستم با رد صلاحیت شده ها بنشینم! / روایت ها از استعفای سوری مامور اداره کل ورزش مازندران که دبیر فدراسیون جودو شد یک زن برای اولین بار رئیس هیات ورزشی در استان شد / ماجرای شکایت قوانلو از رییس نمایشگاه بین المللی / مازندرانی ها دوره آموزش مبارزه با پولشویی می بینند! / حمله تند یک رسانه به اصلاح طلبان مازندران و گمانه زنی حذف مدیرکل آموزش و پرورش استاندار برای رفع مشکلات شهرک صنعتی ساری ضرب الاجل تعیین کرد نیروگاه زباله‌سوز نوشهر هفته آخر بهمن‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد کدام دستگاه ها مانع کار خیرین مدرسه ساز می شوند؟ انتقاد نماینده نوشهر و چالوس از بالا شهر نشینان تهرانی و مسکن مهر چالوس / اگر سالانه ۱۰۰ میلیارد هم به میراث فرهنگی بدهند باز هم کم است! / انتقاد شدید یک رسانه از کاندیداهای بابلسر و تبلیغات غیر قانونی و خارج از عرف آن ها اتوبوس بیش از ۱۰۰ کیلومتر سرعت داشت / حال یک مصدوم مساعد نیست / ترافیک به حالت عادی برگشت پردیس پزشکی رامسر دهه فجر افتتاح می شود/ احیای باغ ۳۳ هکتاری ایده طلایی و عجیب استاندار مازندران وارد فاز نخست شد/ آیا رویای حسین زادگان محقق می‌شود

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

همای
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
چه داستان سرایی میکننداقایون...ایستاده درغبار😀 خرتصورکرده ای این قوم را یاوه خودبل نسبت خرها،های..