امروز : سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۸:۲۱ AM
اختصاصی
نگاهی به وضعیت صنایع دستی در مازندران؛

هویتی که بافته می شود / هنر - صنعتی که دنیا مشتری آن است اما ما نه !

    -     کد خبر: 48447
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۰|۱۰:۱۳
بازار خرید و فروش این محصولات آنطور که باید و شاید در مازندران داغ نیست و دست اندرکاران این صنعت آنگونه که باید از وضعیت درآمد و خدماتی که به آنان ارائه میشود احساس رضایت ندارند.

عبارت-گروه فرهنگ و هنر: شناخت و هویت تاریخی هر ملت با توجه به آثار مکتوب و ابنیه های تاریخی و نشانه های باستان شناسی معنا می گیرد و از این رهگذر است که می توان پیشینه و سیر تکامل هر جامعه را در گذر زمان نشان داد. ایران به عنوان یکی از بزرگترین تمدن های بشری دارای آثار تاریخی فراوانی است که هر یک می تواند اندیشه، مهارت، هنر و زیبایی شناسی مردمانش را به تماشا بگذارد.

از جمله آثاری که به عنوان بخشی از تاریخ همچنان در این دوره و زمانه مجال نفس کشیدن دارد صنایع دستی است. این وسایل که جزو افلام دکوری و یا کاربردی زندگی در گذشته بودند همچنان تولید می شوند و به عنوان سوغات هر منطقه از آن یاد می شود. مازندران استانی که سالانه میزبان ۳۰ میلیون مسافر است از نظر فعال بودن رشته‌های صنایع دستی نیز در کشور ممتاز است و از حدود ۲۰۰ رشته صنایع دستی مصوب معاونت صنایع دستی کشور بیشتر از ۸۰ رشته در این استان تولید می‌شود.

صنایع دستی استان مازندران مانند سایر مناطق کشور، پیشینه و سابقه‌ای چندین هزار ساله دارد و بر اساس آخرین آمار بیش از ۱۲ هزار صنایع دستی کار بومی در استان زندگی می‌کنند که کارت شناسایی از میراث فرهنگی دارند. ز مهمترین صنایع دستی موجود در مازندران می توان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی،بافت گلیمچه، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی سفالگری و سرامیکسازی، فراورده‌های پوست و چرم، هنرهای مرتبط با فلز، هنرهای مرتبط با چوب، حصیربافی، طراحی سنتی و نگارگری، جلد سازی سنتی، صنایع دستی دریایی و عروسک سازی اشاره کرد. که بر اساس آمارهار رسمی بیش از ۲۰ هزار نفر در مازندران در این صنعت فعالیت می‌کنند.

صنایع دستی مازندران علاوه بر اینکه می‌تواند آداب و رسوم مردم هر منطقه را به گردشگران و مسافران معرفی کند، با ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد می‌تواند در اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی سهمی به‌سزا داشته باشد. صنایع دستی استان مازندران به سبب تولیدات موفق و زمینه‌های سنتی و فرهنگی متناسب، از جایگاه مناسبی برخوردار بود، اما متاسفانه این مهم در استان دچار چالش‌های بسیاری شده است. صنایع دستی مازندران در کنار تولید ارزان قیمت، متاسفانه نتوانسته است درحوزه بازار موفق عمل کند تا جایی که بسیاری از تولیدکنندگان این آثار با مشکل فروش و شناساندن مصنوعات با ارزش خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

گفتنی است ۱۴ رشته صنایع دستی این استان تاکنون موفق به کسب مهر اصالت سازمان بین المللی آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) شده‌اند و برخی رشته‌های مهم نیز در فهرست دریافت این مهر قرار دارند. مهر اصالت بین المللی یونسکو، گواهینامه‌ای است که از طرف دفاتر منطقه‌ای یونسکو به موضوعات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران برای حفظ٬ احیا و تداوم فعالیت حرفه‌ها و ارزش‌های بومی و سنتی اعطا می‌شود.

با این حال اما بازار خرید و فروش این محصولات آنطور که باید و شاید در مازندران داغ نیست و دست اندرکاران این صنعت آنگونه که باید از وضعیت درآمد و خدماتی که به آنان ارائه میشود احساس رضایت ندارند. صنایع دستی مازندران علاوه بر اینکه می‌تواند آداب و رسوم مردم هر منطقه را به گردشگران و مسافران معرفی کند، با ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد می‌تواند در اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی سهمی به‌سزا داشته باشد. صنایع دستی استان مازندران به سبب تولیدات موفق و زمینه‌های سنتی و فرهنگی متناسب، از جایگاه مناسبی برخوردار بود، اما متاسفانه این مهم در استان دچار چالش‌های بسیاری شده است.

اشتغالزایی، صادرات محصولات غیرنفتی، افزایش سرانه تولید ملی، حمایت از توسعه پایدار و تلاش برای حفظ و معرفی فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی تنها بخشی از ظرفیت‌های بی‌شمار صنایع دستی در اقتصاد کشور است که نیازمند حمایت بیشتر از سوی دولتمردان و سازمان‌های مرتبط است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو