امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۰۱ PM
اختصاصی عبارت
به بهانه تکمیل یک بیمارستان هزار تخت خوابی طی ۱۰ روز در ووهان چین؛

نگاهی به تغییرات چین و مازندران در ۳ دهه گذشته! / ساخت بیمارستان ۲۵۰ تخت خوابی سخت تر است یا انقلاب اقتصادی؟!

بیمارستان ووهان+عبارت
    -     کد خبر: 48540
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۴|۱۱:۳۰
سرویس : جامعه >> شهری
وقتی می گوییم به تجربیات جهانی نگاه کنیم منظورمان این نیست که فقط آمریکا یا اروپا را ببینیم. منظورمان این است که به «جهان» از شرق تا غرب بنگریم تا شاید مفهوم قدرت، توسعه و ساختن را دریابیم. و ایضا نمی گوییم که ما چین و آمریکا و ژاپن بشویم و فقط حرفمان این است که در همین حد وعده و حرف خالی از عمل هم باقی نمانیم!

عبارت - گروه اقتصاد: این روزها به غیر از کرونا موضوع دیگری هم توجهات ما را به چین جلب می کند. ساخت بیمارستان هزار تخت خوابی در ووهان چین آن هم در طی 10 روز !

برای ما ایرانی ها این موضوع اگر عجیب تر از کرونا نباشد کمتر از آن نیست. مایی که با پروژه های نیمه کاره بزرگ شدیم و در کودکی مان رویای تکمیل شدن چیزهایی را می دیدیم که هیچوقت به سرانجام نرسیدند. ما جوان، میانسال و یا حتی پیر شدیم و خبری از تکمیل آن ها نبود پس جای تعجب ندارد که بعد از دیدن کلیپ هایی از ساخت این بیمارستان عظیم دهانمان از زوایای مختلف باز شود و محو تماشای حرکت کارگران و دم و دستگاهشان در آن سر دنیا شویم.

یک چیز را این روزها می شود به بعضی ها با قدرت بیشتری گفت. این که وقتی می گوییم به تجربیات جهانی نگاه کنیم منظورمان این نیست که فقط آمریکا یا اروپا را ببینیم. منظورمان این است که به «جهان» از شرق تا غرب بنگریم تا شاید مفهوم قدرت، توسعه و ساختن را دریابیم. و ایضا نمی گوییم که ما چین و آمریکا و ژاپن بشویم و فقط حرفمان این است که در همین حد وعده و حرف خالی از عمل هم باقی نمانیم!

صحبت از بیمارستان است. چند بیمارستان نیمه کاره در مازندران داریم؟ چند نفر به علت نبود و یا کمبود امکانات درمانی مجبور به سفرهای بین شهری یا استانی می شوند و چند نفر به علت نداشتن این هزینه ها...؟

مثال آنقدر زیاد است که هر شهری را انتخاب کنید اقلا یک پروژه را در آن پیدا می کنید که مدت زیادی مسکوت مانده و کم کم در حال پاک شدن از خاطره ها باشد. بیمارستان های قائمشهر، نکا، ماهفروجک و ... گواهی هستند بر این ادعا که نه 10 روز، نه 10 ماه و نه 10 سال برای تکمیل آنان کافی نبود. تازه هیچکدام هم خدایی ناکرده 1000 تخت خوابی نیستند!

به عنوان مثال بیمارستانی در نکا که بیش از 30 سال است که پیشرفتی در آن مشاهده نمی شود! زمین این بیمارستان را اهالی یکی از روستاهای منطقه به امید آبادانی روستایشان از طریق ساخت بیمارستان اهدا کردند و از بودجه دولتی هم به گفته مسئولان 15 میلیارد ریال در زمان خودش برای اسکلت بندی و پی ریزی هزینه شده است .

تامین اجتماعی مازندران متولی ساخت این بیمارستان بود و احتمالا پیش بینی 250 تخت برای آن بر مبنای تعریف کاربری استانی بوده است ، چون در زمان کلنگ زنی جمعیت نکا کمتر از 50 هزار نفر بود و تامین اجتماعی هم تنها 2 بیمارستان در استان داشت.

اگر چه تامین اجتماعی بعدها بیمارستانی را با 50 تختخواب در نکا ایجاد و بهره برداری کرد ، ولی سرنوشت بیمارستان نیمه کاره 250 تختخوابی هیچگاه مشخص نشد و هنوز هم هیچ مرجعی نمی داند سرانجام آن چه خواهد شد.

گذشته از دور ریخته شدن هزینه های انجام شده تاکنون و رها شدن دستکم 10 هکتار زمین کشاورزی اهدائی برای ساخت این بیمارستان که کشت و کار در آن می توانست هزینه زندگی بیش از 50 خانواده جوان را تامین کند ، اسکلت بندی در حال تخریب آن به پاتوقی امن برای معتادان پرخطر و سایر بزهکاران اجتماعی تبدیل شده است . راستی آن زمان که کلنگ این بیمارستان به زمین خورد چین اقتصاد چندم در جهان بود؟ امروز که پس از آکریکا کشور دوم است و نشان داده که لیاقتش را نیز دارد.

چین 30 سال پیش وقتی در دوران رهبری «دنگ شیائوپینگ» مسیر توسعه و اصلاحات را آغاز کرد در نخستین گام درهای کشورش را به روی جهان باز کرد و با احترام به اقتصاد آزاد و اقتصاد بازار راهی را آغاز کرد که امروز پس از گذشت این سال ها در بسیاری از شاخصه ها از آمریکا نیز پیشی گرفته و تمام این ها در مدت زمانی اتفاق افتاد که ما بیمارستان 250 تخت خوابی نکا را هم تکمیل نکردیم! شاید هم کمتر از آن !!! تکمیل این بیمارستان چینی در طی 10 روز چکیده ای بود از پیشرفت این کشور در طی 30 سال گذشته. به راستی در ایران چه چیزی را 10 روزه میتوان ساخت و تکمیل کرد؟

در انتها گفتنی است فقط در مازندران چهار هزار و ۹۰۰ پروژه نیمه کاره وجود دارد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو