امروز : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۴۳ PM
اختصاصی
آخرین روز جشنواره فیلم فجر و جای خالی فیلمسازان مازندران؛

پرواز سیمرغ در آسمان کافی نیست، آن را به زمین بیاورید !

جشنواره فجر+عبارت
    -     کد خبر: 48739
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۱|۱۰:۱۵
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اینکه سال دشواری را از لحاظ اقتصادی پشت سر می گذارد تلاشش را کرد تا از غافله عقب نماند و بتواند این رویداد بزرگ فرهنگی را حداقل در مرکز استان که مخاطبین بیشتری دارد به اجرا در بیاورد. استقبال ها هم خوب بود، از مردم گرفته تا هنرمندان و مسئولین از جمله استاندار آمدند و به تماشای آخرین تولیدات سینمای ایران نشستند.

عبارت - گروه فرهنگ و هنر: اکران فیلم های سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر در مازندران همزمان با تهران اتفاق بسیار خوبی برای فرهنگ دوستان و به ویژه علاقه مندان به سینما در استان است.

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اینکه سال دشواری را از لحاظ اقتصادی پشت سر می گذارد تلاشش را کرد تا از غافله عقب نماند و بتواند این رویداد بزرگ فرهنگی را حداقل در مرکز استان که مخاطبین بیشتری دارد به اجرا در بیاورد. استقبال ها هم خوب بود، از مردم گرفته تا هنرمندان و مسئولین از جمله استاندار آمدند و به تماشای آخرین تولیدات سینمای ایران نشستند.

پوست به کارگردانی مشترک بهمن و بهرام ارک، تعارض ساخته محمدرضا لطفی، خروج اثر ابراهیم حاتمی‌کیا، خون شد با کارگردانی مسعود کیمیایی، درخت گردو اثر محمدحسین مهدویان، عامه پسند ساخته سهیل بیرقی، سینما شهر قصه فیلمی از کیوان علیمحمدی، شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت، مردن در آب مطهر اثر نوید محمدی، آبادان یازده ۶۰ از مهرداد خوشبخت، ابر بارانش گرفته ساخته مجید برزگر، بی صدا حلزون به کارگردانی بهرنگ دزفولی زاده و پدران ساخته سالم صلواتی ۱۳ فیلمی هستند که امسال از بخش سودای سیمرغ در سینما سپهر ساری روی پرده رفته و می‌روند.

در این میان به غیر از محمدحسین مهدویان که اهل آمل است نام کارگردان مازندرانی دیگری در جشنواره به چشم نمی خورد. البته او هم کار خود را نه در اینجا بلکه از پایتخت آغاز کرد تا امروز جزو کارگردانان قابل احترام سینمای ایران باشد. اما به راستی چرا؟ آیا در مازندران استعدادهایی مثل او یا بهتر یافت نمی شود؟

برگزاری بزرگترین رویداد سینمایی کشور در استان اقدام بسیار خوبی است و جای قدر دانی دارد اما آیا جامعه ی هنری ما به اندازه ی مطلوب از این اتفاقات استفاده می کنند یا خیر؟

انجمن سینمای جوان که سال ها است دیگر آن فعالیت سابق را ندارد، نه تنها به روز نشده و همچنان با امکانات و تفکرات قدیمی فعالیت می کند بلکه همان اندک حمایت را هم انحصاری کرده و آن را نصیب هرکه خودش انتخاب کند بدون در نظر داشتن معیارهای مشخص خواهد کرد. متاسفانه این حمایت ها هم تعریفی ندارد و جز قرض دادن تعدادی تجهیزات قدیمی چیز دیگری نیست.

بازیگران بسیاری از مازندران به پرده ی نقره ای سینما رسیده اند و بسیاری هم آن چنان درخشان بودند  که تبدیل به اسطوره های این هنر در ایران شده اند. نمونه اش همین شهاب حسینی که اصلیتی تنکابنی دارد و تنها بازیگر ایرانی است که توانسته نخل طلای کن را ازان خود کند. اما انگار این سرزمین فیلم سازانش را فراموش کرده. مدت ها است که کمتر کسی در این استان رقبت به فیلم سازی دارد و هرکسی هم که قصدش را داشته باشد به پایتخت کوچ می کند اما کیست که نداند بسیاری از استعداد ها به سبب ناتوانی هایی از عدم تطبیق با شرایط جدید تا هزینه های سنگین در همین راه ناکام می مانند و اصطلاحا سوخت می شوند.

تصور کنید اگر شرایط ساخت فیلم های کوتاه در استان بیشتر مهیا بود و نهادهای مربوطه حمایت خوبی از این کار می کردند، جشنواره های استانی برگزار می شد، هنرمندان با استعداد و برجسته شناسایی می شدند و ... اکنون می توانستیم نام های آشنایی را در بین کارگردانان حاضر در این دوره ی جشنواره شاهد باشیم.

البته این موضوع به پشت کار و پیگیری هنرمندان فعال در این رشته نیز برمی گردد و مطمئنا بدون مطالبه ی آنان انجام این کار ممکنن نیستو همانگونه که در چند سال گذشته با مطالبه مردم تعداد سینماهای استان از 11 باب در سال ۹۴ به ۱۷ سالن در سال 97 رسید.

بدون شک مازندران از جمله استان های علاقه مند به هنر هفتم محسوب می شود که با اندکی حمایت می تواند درخششی بیش از پیش در این هنر داشته باشد و با توجه به استعدادهای نهفته در این خطه تا حدودی وضعیت آینده ی سینمای کشور را امیدوار کننده تر از حالا کند. در جامعه ای که میانگین مطالعه بسیار پایین است بار فرهنگ سازی بر دوش رسانه های تصویری و امثال همین سینما و تئاتر است. در واقع هزینه برای سینما در ایران فقط برای سرگرمی یا پر کردن اوقات فراغت مردم نیست بلکه بخش بزرگی از خرده فرهنگ های جامعه از دل آن بیرون می آید پس هرچه در این مسیر تلاش کنیم باز هم کم است و جای بیشتر از این ها دارد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو