امروز : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۳۶ PM
اختصاصی
گفتگوی عبارت با دکتر کوروش جعفری دیپلمات و حقوقدان برجسته بین المللی؛

فضای انتخابات ساری بیشتر به معامله شبیه است / فقدان توانایی مدیریت هماهنگ بی داد می کند / اگر بنا به کنار رفتن باشد دیگران باید به نفع من کنار بروند / برخی از پولشان برای تحقیر و تهییج دیگر نامزدها استفاده می کنند

کوروش جعفری+عبارت
    -     کد خبر: 48756
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۱|۱۲:۴۵
سرویس : سیاست >> مجلس
جعفری انتخابات مجلس را ساری را دارای یک مشکل اساسی دانست و آن را به بازار تشبیه کرد. او گفت: اولین سوالی که از کاندیداهای مجلس می شود بجای برنامه هایشان برای آینده این است که چقدر پول برای هزینه کردن در انتخابات آورده اید؟ یا مثلا می گویند فلان آدم ۲۰ میلیارد پول آورده. سوال این است مگر برای خرید کردن آمده اند؟

گفتگوی عبارت: دکتر کوروش جعفری در گفتگو با عبارت از انتخابات پیش رو گفت. وی از جمله ساروی هایی است که سابقه ی طولانی در حوزه سیاست داخلی و بین المللی را در کارنامه خود.

جعفری انتخابات مجلس را ساری را دارای یک مشکل اساسی دانست و آن را به بازار تشبیه کرد. او گفت: اولین سوالی که از کاندیداهای مجلس می شود بجای برنامه هایشان برای آینده این است که چقدر پول برای هزینه کردن در انتخابات آورده اید؟ یا مثلا می گویند فلان آدم 20 میلیارد پول آورده. سوال این است مگر برای خرید کردن آمده اند؟ آن ها از پولشان برای تحقیر یا تهییج دیگر کاندیداها استفاده می کنند و وای اگر مردم هم با آن ها همراه شوند به امید این که این کاندیدا ها با سرمایه ای که آورده اند برای آنان یا منطقه هایشان کاری را انجام دهد. فضای انتخابات ساری فضای انتخابات نیست و بیشتر به یک معامله شبیه است، این قضیه می تواند برای شهر ما فاجعه بار باشد.

وی افزود:خواستگاه دموکراسی، یونان و روم باستان و اصولا جهان غرب بوده ولی وقتی ما آن را پذیرفتیم و به سرزمینمان آوردیم باید قواعد آن را نیز رعایت کنیم. یکی از ارزش های زمانه ی حاضر حکومت های دموکراتیک ناشی از انتخاب مردم است. یکی از شروط انتخاب این است که فرد مورد نظر تخصص لازم را در کاری که انجام می دهد داشته باشد اما الان متاسفانه هر قشری از افراد حتی گاها بدون تخصص مربوط به حوزه سیاست قصد مداخله به مجلس را دارند و حتی گاهی بدون داشتن تخصص در کمیسیون های تخصصی عضو می شوند. بنابراین دموکراسی در ساری تبدیل به یک معامله شده متاسفانه طوری شده که بعدا بگویند در ساری می شود با این هزینه اصطلاحا رای ها را خرید و این جدی ترین نقد من به فضای انتخابات این شهر است.

او افزود: من جمله ای را از امام خمینی سرلوحه ی زندگی سیاسی خودم قرار دادم و آن این است، ایشان می فرمایند سیاست، بردن جامعه به سرمنزل مقصود است. به نظرم تعریفی کامل تر از این را نمی توان برای سیاست ارائه داد.

کوروش جعفری یکی از ایرادات اساسی شهر ساری را نداشتن مزیت نسبی به شهرهای بزرگ مازندران دانست. به عقیده ی او تا زمانی که شهر ساری از نظر وسعت و امکانات هم ردیف با آمل و بابل است نمی توان به عنوان مرکز استان با فراغ بال کارهایی در آن صورت داد. وی بیان کرد: این ایراد متاسفانه با تبدیل بخش ها و روستاهای نزدیک به شهر بیشتر از قبل نیز شد. در اروپا فاصله ی بین شهرها تا پارک های بزرگ و مراکز تفریحی شاید دو یا سه برابر فاصله ی ساری تا فرح آباد باشد اما مسئولین دراین سالها به جای افزودن به قدرت سرزمینی ساری با اضافه کردن این مناطق به شهر آن ها به شهرهای مستقل تبدیل کردند و به نوعی آدرس غلط به مردم دادند.

جعفری ادامه داد: چرا دیگر استان های بزرگ انقدر دنبال تجزیه شدن نیستند؟ ما در مازندران یک زمانی گلستان را از دست دادیم و الان هم صحبت از غرب می کنند. چرا ساری باید هزار تکه باشد و میاندرود و ساری و فرح آباد و کیاسر هر کدام جدا از هم دیده شوند؟ این سوال یک جواب دارد و آن فقدان توانایی برای مدیریت هماهنگ است.

او یکی از بحران های حال حاضر را بحران توزیع قدرت عنوان کرد و گفت: وقتی این اشکال وجود دارد و منابع قدرت درست توزیع نمی شود نتیجه همین خواهد شد که هر کسی فکر می کند باید جدا شود. چرا اینگونه است؟ زیرا این افراد نتیجه همان معامله کردن بجای انتخاب صحیح هستند. این یک سم برای ساری است و آدم را به هراس می اندازد که در آینده نکند ساری شمالی و جنوبی داشته باشیم!

این سیاستمدار قدیمی با کنایه به افرادی که با پول وارد مجلس می شوند گفت: آنان به دلیل هزینه ای که کردند خودشان را مالک رای مردم می دانند و به هیچ عنوان دیگر پاسخگوی آن ها نخواهند بود. زیرا به صورت یک معامله رای ها را خریدند و خود را مالک آن می دانند. همین امر ممکن است باعث بحران مشارکت به خصوص در بدنه ی فرهیختگان جامعه شود. زیرا با دیدن این روند بسیاری سرخورده از مشارکت در انتخابات می شوند و به نوعی به نتیجه ی آن نیز بی تفاوت خواهند بود.

وی ادامه داد: ساری در حوزه ی فرهنگی علیرغم تمام ظرفیت هایی که دارد همچنان شهر ناشناخته ای است. متاسفانه یکی از اشکالات جدی در این زمینه تعطیلی همین اندک ابنیه های تاریخی و فضاهای فرهنگی در آخر هفته ها و زمان پیک تفریحات مردم است. چطور ممکن است که این مکان ها در روزهای تعطیل به گردشگران خدمات ندهند؟ اگر بنا به تعطیلی است باید روزی در وسط هفته برای تعطیلی این اماکن انتخاب شود وگرنه چگونه می خواهیم آنها را به مسافران و حتی مردم شهر معرفی کنیم؟ به نظر من یک نقد جدی به این کار وارد است و باید اصلاح شود. متاسفانه اکثر بناهای تاریخی شهر در حال تخریب است و انگار کسی هم به فکر احیای آن نیست. در اروپا دور یک تکه سنگ که ارزش تاریخی دارد را محصور می کنند اما اینجا نصف تمام ساختمان های زیبای قدیمی فرو ریخته و در هایشان بسته است.

دکتر جعفری در خصوص کشاورزی در استان صحبت های جالبی مطرح کرد. وی یکی از موضوعات روز دنیا در این خصوص را کشاورزی خانوادگی دانست و گفت: کشورهای بزرگ دنیا با استفاده از این راه و قرار دادن امکانات کامل در اختیار روستاییان در کنار رونق کشاورزی به احیا و تدام فرهنگ هایشان می پردازند و فرهنگ اصیل روستایی را حفظ می کنند. این موضوعی است که ما از آن غافل ماندیم.

وی افزود: کشاورزی ما به چند دلیل قابلیت پیشرفت و صادرات بیشتر را دارد اما در اولین گام باید امکانات سخت افزاری از قبیل سورتینگ های مجهز و یا صنایع تبدیلی در استان محیا باشد.

کوروش جعفری در پاسخ به شایعاتی مبنی بر کناره گیری به نفع کاندید دیگر در انتخابات پیش رو گفت: اگر بنا به کنار رفتن باشد دیگران باید به نفع من کنار بروند. اگر کسانی خواستند به نفع من کناره گیری کند من از آنان استقبال می کنم و خوشحال می شوم. من هیچوقت چنین بنایی نداشته و ندارم.

او در خصوص این که در انتخابات اسفند ماه نماینده کدام تفکر سیاسی خواهد بود گفت: ما در ایران حزب و تحزب نداریم و این یک درد کهنه و عمیق است که به نظر به جاهای حادی رسیده است. هیچکس به عنوان مثال نمی تواند ادعا کند من اصولگرا هستم زیرا مانیفستی وجود ندارد که بخواهد از آن پیروی کند. کدام حزب؟ کدام برنامه؟ مگر وقتی تصمیم غلطی گرفته شود آن حزب پاسخو است که در این زمان صحبت از حزب می شود؟ این همان آدرس غلط دادن به مردم است زیرا ما چنین ساختاری نداریم.

جعفری ادامه داد: ما فقط گرایش هایی داریم به سمت اصولگرایی و اصلاح طلبی و به همین علت است که بنده خودم را یک فرد مستقل می دانم با گرایشات معتدل. راست و چپ در دنیا یک برایند است و در بین این ها یک  نقطه وسطی وجود دارد که راست و چپ میانه است. سالهای زیادی حکومت کشورهای اروپایی در اختیار همین افراد معتدل و میانه رو بود زیرا برنامه ها و تفکرات آنان را کاربردی تر برای پیشرفت کشور می دیدند. من با بررسی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم افراد معتدل بهترین افراد برای مدیریت کشور در این مقطع هستند.

وی افزود: در این شرایط حساس مهمترین نیاز کشور، وحدت است. و این وحدت ناشی از اعتدال ، میانه روی و تجمیع همه ی نیرو ها است. یعنی فردی که بتواند توانایی مدیریت تمام افراد با هر گرایش سیاسی را داشته باشد.

دکتر کوروش جعفری مهم ترین مسئله ی روز کشور را معیشت مردم دانست و گفت: برای حل این مسئله در کشور من به عنوان تصمیم گیرنده نیستم اما برای شهر ساری چند راهکار برای بهبود وضعیت معیشت مردم مورد نظر ما است. همانطور که می دانید کشور ایران به تازگی عضو اتحادیه اوراسیا شده و این یک فرصت تاریخی را برای ما که از طریق دریا با بزرگترین کشور عضو این اتحادیه یعنی روسیه مرز مشترک داریم به وجود آورده است. همینطور قزاقستان به عنوان دیگر عضو این اتحادیه و همسایه ما.

وی افزود: این دو کشور می توانند امکان مناسبی برای توصعه ی صادرات محصولات کشاورزی و باغی ما باشند. ما موافقت نامه تعرفه ترجیحی را با آنان امضا کردیم و تعرفه صادرات را به پایین ترین حد ممکن رساندیم. در چند ماه آینده نیز قرار است قانون تجارت آزاد با این مناطق به مذاکره گذاشته شود که در صورت حصول نتیجه تعرفه صادرات و واردات ما با آن سرزمین ها به صفر خواهد رسید و این بهترین فرصت برای بخش خصوصی و دولتی باشد. اما ما چه کاری در این زمینه انجام دادیم؟ به عنوان مثال پرتقالی که اینجا بین هزار تا دوهزار تومان قیمت دارد در آن کشور ها 25 تا 27 هزار تومان خرید و فروش می شود. این چه مقدار فایده را نصیب کشاورزان ما خواهد کرد؟ تصور بکنید که باغداران و کشاورزان ما بتوانند از این فرصت استفاده کنند. چه اتفاقات خوبی در زمینه رشد سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در استان رخ خواهد داد؟

جعفری از تاثیرات این اتفاق بر دیگر تجارت های استان اینگونه گفت: این اتفاق می تواند به بندر امیرآباد کمک کند تا به یک منطقه ی آزاد اقتصادی تبدیل شود و تمام این قوانین در آن قابل اجرا باشد که این امر از موضوعات و مطالبات جدی ما است. همینطور در زمینه گردشگری، با رفت و آمد تجار به مازندران آنان همراهانی را با خود میاورند و همین موضوع رشد صنعت هتلداری و خدماتی در مازندران را منجر خواهد شد. دودانگه، چهاردانگه، فرح آباد، کلیجانرستاق، میاندرود و ... همه و همه ظرفیت هایی است که ما در ساری داریم اما تا امروز نتوانستیم به درستی از آن بهره برداری کنیم.

وی افزود: تجارت با کشورهای همسایه می تواند تحول بزرگی را در شهر ساری و امکانات آن ایجاد کند. حجم صادرات ما با اتحادیه اوراسیا می تواند به سالانه 30 میلیارد دلار در سطح کشور برسد که بدون شک از این بین سهم مازندران 5 الی 10 میلیارد دلار خواهد بود. اگر 5 میلیارد دلار سرمایه وارد ساری شود شما فکر می کنید ساری چه تغییری خواهد کرد؟ ایجاد شرکت های زودبازده با نگاه صادراتی تغییر بزرگی را در بدنه اقتصاد مازندران و ساری ایجاد خواهد کرد.اما تا وقتی روابط تجاری با کشور های همسایه و سایر ملل نباشد و سرمایه گذاری های کلان بین المللی در شهر انجام نشود نمی توانیم شاهد ایجاد رشد اقتصادی و اشتغال در شهر و منطقه باشیم.

دکتر جعفری در آخر اضافه کرد: درست است که نمی شود تمام مشکلات را یک شبه حل کرد اما با توجه به این موضوعات می توان شرایط فعلی را تغییر داد و بهبود بخشید.

 

اخبار مرتبط
مردی با چمدانی از صداقت و امید ماجرای تشکیل یک پرونده جرائم انتخاباتی در آمل / احتمال عمدی بودن آتش‌سوزیِ جنگل‌های شمال / با تائید صلاحیت یک نامزد دیگر معادلات انتخاباتی بابل بازهم تغییر کرد / از سفرهای ضروری هم بپرهیزید ! رییس ستاد انتخابات کشور به کاندیداهای انتخابات مجلس: همه باید یک حساب در بانک‌های معتبر افتتاح کنید کدخدایی خبر داد / امکان افزایش تعداد تاییدصلاحیت شده‌ها / اطلاعات جدیدتری به دستمان رسید / شورای نگهبان از چه کسانی شکایت کرد؟ تبریک شهردار نور بابت انتصاب اولین معاون زن در استانداری مازندران / ظاهر جدید و متفاوت بازیکن پرسپولیسی بعد از کاشت مو / تغییر مکان دفتر ارتباط مردمی آقای نماینده در آستانه انتخابات / واکنش بنیامین بهادری به کلیپی که خودش هم تا امروز ندیده بود از فریب مردم با تبلیغات انتخاباتی تا ضیافت های آنچنانی / حمله تند یک رسانه اصولگرا به نماینده شرق استان / حواشی حضور یک نامزد انتخاباتی در دانشگاه آزاد همچنان ادامه دارد / نمایندگان ضعیف پیشرفت مازندران را به گروگان گرفته‌اند! نگاهی به روند انتخاب کاندیدا توسط مردم / پوپولیسم ما را بیچاره خواهد کرد ! آخر هفته و حضور دولتی ها در مازندران/ ماجرای عکس پرحاشیه کاندیدای قائمشهر در فضای مجازی / انتقاد تند یک رسانه از استاندار مازندران در موضوع رد صلاحیت‌ها / اظهار نظر نماینده تازه تائید شده در مورد رد صلاحیت شدگان / ۵ کاندیدا در راه قائمشهر؟ دستگیری ۱۲ مدعی نفوذ در فرایند انتخابات با گزارش شورای نگهبان بیانات مهم رهبرانقلاب درباره انتخابات / هر کسی به امنیت ایران علاقه‌مند است در انتخابات شرکت کند / چگونه است که انتخابات وقتی به نفع شما است صحیح و متقن است اما وقتی به نفع شما نیست انتخابات خراب است / معامله قرن قبل از مردن ترامپ، خواهد مرد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو