امروز : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۴۵ PM
دربست بهارستان /٢٢۶

نامه‌ای کوتاه درباره‌ی زنی که پدیده انتخابات مجلس در مازندران است؛ دکتر عالیه زمانی می‌تواند شگفتی‌ساز شود اگر...

عالیه زمانی+عبارت
    -     کد خبر: 48979
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸|۱۳:۴۳
سرویس : سیاست >> مجلس
صحنه انتخابات مجلس یازدهم در ساری همانند آبی ساکن است با چهره‌های تکراری و حساب پس داده، با پدرخوانده‌های همیشگی و شعارهای محقق نشده فراوان! چهره مردانه انتخابات در مازندران تنها توسط یک زن تهدید می‌شود که حکم همان سنگ کوچک را دارد.

عبارت - ندا مفیدیان: اتفاقات و تغییرات بزرگ همیشه از گام‌های کوچک آغاز می‌شود. کافی است تکه سنگی کوچک را در آبی ساکن بیاندازید تا دریابید ارتعاش حاصل از آن تا چه اندازه قدرتمند و فراگیر است.

▪️صحنه انتخابات مجلس یازدهم در ساری همانند آبی ساکن است با چهره‌های تکراری و حساب پس داده، با پدرخوانده‌های همیشگی و شعارهای محقق نشده فراوان! چهره مردانه انتخابات در مازندران تنها توسط یک زن تهدید می‌شود که حکم همان سنگ کوچک را دارد.

▪️ عالیه زمانی کیاسری بی‌شک پدیده این دوره انتخابات مجلس در مازندران است. زنی که قدرتمندترین مردان عرصه‌ی سیاست ساری را به چالش کشیده و به عنصری پیش‌بینی‌ناپذیر بدل شده است. من نه شناختی از اطرافیان خانم زمانی دارم ونه کاری به تهدیدات جنسیتی علیه او!

▪️آنچه در صحنه می‌بینم تلاش زنی است که نه تنها برای دفاع از توانایی جنسیتی خود، بلکه برای نمایندگی از تفکری به میدان آمده که به قول خودش نشأت گرفته است کلیدواژه #مادرانگی است. این کلیدواژه ورای خاصیت جنسیتی‌اش، پیام‌آور #زایش و #همدلی است.همان دو عنصری که غیابشان در عرصه سیاسی و اجتماعی ساری به خوبی احساس می‌شود.

▪️ ساری نیازمند تولدی دوباره است، میلادی که از درونش عصری جدید زاده می‌شود و در آن انتخاب کنندگان، اصل را بر تغییر می‌گذارند، نه بر حفظ وضع موجود.

▪️نمی‌خواهم در این متن از کسی نام ببرم، اما اکثر چهره‌های حاضر در میدان رقابت ساری ادامه وضع موجود هستند. چهره هایی عمدتا محافظه‌کار از هر دو جناح که بین تعلقات حزبی، تمایلات قومی و مطالبات شخصی معلق مانده‌اند.

▪️بسیاری از آنها نان انشقاق و جدایی را در تنور انتخابات می‌پزند و با کتمان لیدرهای رقیب، خود را شایسته پیروزی می‌دانند. اینکه آنها تا چه اندازه راستگویی پیشه می‌کنند، نیاز به پیشگویی دارد که من از آن عاجزم اما آنچه بی‌شک بر آن پافشاری میکنم این است که شعار همدلی عالیه زمانی حلقه گمشده سیاست ورزی در مرکز استان است.

▪️زمانی البته برای رسیدن به بهارستان کار دشواری در پیش دارد که اصلی‌ترین دلیل آن ضعف و یکنواختی در اطلاع رسانی و استفاده از روش‌های سنتی تبلیغات است. صدای او اگرچه پراکنده شده اما هنوز کانالیزه نشده است و پریشانی در جامعه هدف وی به‌روشنی به چشم می‌آید.

▪️اگر او در همین مدت زمان باقی مانده ساختار ستادی خود را قوام بخشد، با تحلیل‌های مدرن به سوالات فراوان مردم پاسخ گوید، نظر رأی اولی‌ها و طبقه متوسط شهری را جلب کند و از شیوه‌های نوین رسانه‌ای بهره ببرد راهش برای نماینده شدن بسیار هموار خواهد شد.

▪️هنوز نظرات منحصربه‌فرد او درباره گردشگری، قدرت سرزمینی، توریسم درمانی، محیط زیست و پسماند و اقتصاد مبتنی بر خانواده و فناوری به گوش اقشار مختلف نرسیده و خود من هم برای نوشتن این یادداشت وقت بسیاری را صرف گشتن کردم، اما هرچه بیشتر جستجو کردم، از هدفم دورتر شد.تا اینکه فیلم یکی از سخنرانی های دکتر زمانی به دستم رسید و شجاعت و شفافیت آن نظرم را جلب کرد.

▪️متاسفانه تابحال درباره او بیشتر متن‌های فدایت شوم و احساسی منتشرشده تا تحلیل های موضوعی که به ما بگوید این زن با چه پشتوانه قدرتمندی به عرصه آمده است. این مهم است که بدانیم او زن بودن را ابزاری برای هدف مجلس ننبدانده بلکه زن‌ها یکی از اهداف اصلی وی در پارلمان هستند.

▪️رقیب اصلی دکتر عالیه زمانی در انتخابات مجلس یازدهم، خود اوست. باید هرچه سریعتر منظم‌تر شود و راهی برای بیان برنامه ها و ایده های شجاعانه خود پیدا کند. راهی که به دل‌های اهالی ساری و میاندورود منتهی گردد و چراغی را در آنجا روشن کند که تا دوم اسفند آنها را گرم نگه دارد.

▪️او می‌تواند اولین نماینده زن مازندران در مجلس باشد، به شرطی که خودش بخواهد و سارویها نیز در نقش روشنفکری تاریخی‌شان ایفای مسئولیت کنند و نشان دهند چرا همیشه به فرهنگ نفیس و کنش‌های ویژه خود مشهور هستند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال