امروز : چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۳۹ AM
آخرین اخبار:
امان از سانسور... کنایه سنگین شجاع خلیل زاده به اعلام زمان اوج کرونا توسط مسئولین / رونمایی قهرمان کشتی جهان از فرزندانش / تصاویری از جلسه ی کرونایی هیات رئیسه مجلس که یوسف نژاد منتشر کرد / عکس زیرخاکی حنیف عمران زاده از دوران حضورش در تیم ملی امید بازدید نماینده ولی فقیه در مازندران از آرامگاه بهشت رضا (ع) ساری افزایش ۵۱ درصدی تناژ و ۴۶ درصدی بارنامه حمل کالا در سه بندر مازندران / لزوم توجه بیشتر به اقتصاد دریا محور کانون های مساجد استان مازندران در خط مقدم مقابله با کرونا / از توزیع ماسک تا حمایت از نیازمندان شناسایی ۱۱۹ بیمار مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در مازندران / ۷۲۷ بیمار مشکوک به کرونا در استان بستری هستند شناسایی ۲۰۸۹ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۸۷۲ نفر رسید مازندران بزرگ و ۱۷ نماینده‌اش/ از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و درگذشت امام تا ادغام ریاست‌جمهوری و نخست وزیری مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد اخاذی با تهدید به انتشار فیلمی در فضای مجازی در بهشهر / ۳ کشته و زخمی در واژگونی وحشتناک موتورسیکلت در نکا / سارق سابقه دار بابل در چنگال قانون / ماجرای تیراندازی در چمستان نور چه بود؟
گفتگوی عبارت
دکتر علی باکویی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با عبارت:

نمایندگان یادشان باشد نماینده مردم هستند نه حزب و جناح / عدم وفاق اصلی ترین مشکل مازندران / بیشتر انرژی مسئولان ما صرف رفع اتهام از خود می شود / زباله سوز که دیگر جناح چپ و راست برنمی دارد / چرا توریست ها به اصفهان و شیراز می روند اما ساری نه؟

دکتر باکویی+عبارت
    -     کد خبر: 48987
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸|۲۲:۳۱
سرویس : سیاست >> مجلس
رهبر انقلاب هم توصیه کرده که دانشگاهیان خود را از مسائل کشور جدا ندانند و این مسائل باید عالمانه حل شود. همین مسئله محرکی برای من شد تا بر آن شوم که نقش موثرتری در آینده ی کشور داشته باشم.

گفتگوی عبارت:  دکتر علی باکویی متولد روستای کتریم ساری از بخش دودانگه، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران و دانش آموخته ی فیزیک هسته ای از دانشگاه دولتی مسکو از کاندیداهای دارای مدارج بالای علمی و بین المللی در این دوره ی انتخابات مجلس شورای اسلامی است. وی در گفتگو با عبارت از دلایل حضورش در انتخابات گفت.

وی گفت: در طول زندگی با توجه به این که از درامد نسبتا خوبی برخوردار بودم و می توانستم فقط به تدریس و نوشتن کتاب بپردازم اما هیچوقت بی توجه به شرایط پیرامونم نبودم و خودم را از مردم جدا نمی دانستم. و البته با تمام فعالیت هایی که داشتم نه به جریان سیاسی وصل هستم و نه در مجموعه های اینچنینی فعالیتی داشته ام.

باکویی افزود: وقتی می بینم جوانان بعد از فارغ التحصیلی با مشکل اشتغال مواجه هستند و در بسیاری موارد مجبور به مهاجرت می شوند و ما در جذب آن ها ناتوانیم واقعا برای من درد بزرگی است. از سوی دیگر من عادت دارم که با وسایل حمل و نقل عمومی در شهر تردد کنم و به همین سبب با ریز مشکلات و مسائب زندگی مردم آشنا هستم و از سختی هایی که آن ها در این مدت کشیده اند اطلاع دارم.

او در ادامه گفت: رهبر انقلاب هم توصیه کرده که دانشگاهیان خود را از مسائل کشور جدا ندانند و این مسائل باید عالمانه حل شود. همین مسئله محرکی برای من شد تا بر آن شوم که نقش موثرتری در آینده ی کشور داشته باشم. به باور من اگر مجلس ما اکثریت متخصص داشته باشد وضعیت ما بسیار بهتر از چیزی خواهد بود که امروز هست. زیرا اکثر کسانی که امروزه به مجلس راه پیدا می کنند با خط و خطوط سیاسی یا وابستگی های حزبی و جناحی وارد مجلس می شوند که تجربه در این زمینه نشان داده این افراد به هیچ عنوان نمیتوانند در تصمیم گیری ها مستقل عمل کنند. متاسفانه چیزی که ما در ایران داریم آن تحزب گرایی حقیقی نیست و ما شاهدیم که عده ای حتی بارها حزب خود را عوض می کنند در صورتی که این مسئله در هیچ جای جهان نمود ندارد.

وی در خصوص تقسیمات شهری و کوچک شدن حوزه انتخابیه گفت: همه باید بدانند که ما باید طبق اسناد بالا دستی که سیاست های کلی کشور را تعیین کرده اند عمل کنیم و این که یک عده بیایند و برای خوشامد افراد یا گروهی با اعمال نفوذ تغییری در آن ایجاد کنند پسندیده نیست. من اصولا با تقسیمات به این شکل مخالفم و به نظرم یک استان یکدست و مقتدر می تواند بسیار کارآمد تر از استانی غیر مقتدر با شهرهای کوچک باشد.

دکتر باکویی چالش اصلی مازندران را عدم وفاق بین نمایندگان استان دانست و افزود: نماینده مجلس باید قدرت استدلال و منطق را داشته باشد که دیگران را با خود همسو کند، اگر وی نتواند 150 نماینده مجلس را با خود هم جهت کند تاثیرگذاری اش بسیار پایین می آید. اگر قرار باشد طرحی یا لایحه ای تنظیم شود باید این قدرت استنباط را داشته باشد اما متاسفانه ما شاهدیم که نمایندگان ما حتی در داخل استان هم جزیره ای عمل می کنند و هرکدام بر مبنای منافع حوزه انتخابی خود تصمیم می گیرند. همین امر باعث شده تا ما کلان نگری را در مدیریت استان شاهد نباشیم. گاهی اوقات حتی شاهدیم که 2 نماینده از یک شهر نیز آن وفاق لازم را ندارند در حالی که باید بدانند آن ها در ابتدا نماینده مردم هستند و نه حزب و جناح خاص. به نظر من نمایندگان مرکز استان باید یک سروگردن از بقیه نماینده ها بالاتر باشند تا بتوانند محوریت این جریان را به عهده بگیرند. اوج این اختلافات در قضیه منطقه آزاد خود را نشان داد که بعد از گذر این همه سال هنوز به نتیجه مشخصی در مازندران نرسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در خصوص کشاورزی در ساری نیز گفت: از گذشته استان مازندران به قطب کشاورزی معروف بود و همین باعث می شد تا صنعت را در آن نادیده بگیرند. اما امروز به جایی رسیدیم که هم در صنعت و هم در کشاورزی نه تنها در ساری بلکه در استان مشکلات جدی را شاهد هستیم. ما هیچ فعالیتی در زمینه مکانیزسیون کشاورزی در استان نداشتیم و با اینکه خود را قطب کشاورزی می نامیدیم حتی یک کارخانه تولید ادوات کشاورزی هم در مازندران نداریم. در صنایع بالادستی و تبدیلی هم هیچ حرفی برای گقتن نداریم. در باغداری نیز وضع به همین منوال است و نه از سورتینگ خبری است و نه چیز دیگر. به همین علت ما نتوانستیم چرخه ی بین تولیدکننده و مصرف کننده را کامل کنیم.

باکویی همچنین از ظرفیت بالای صادراتی مازندران با توجه به پیوستن ایران به جمع کشورهای اوراسیا گفت و ایجاد بندرگاه های قوی با شرکت های ایرانی فعال در آن را از راه های توسعه اقتصادی استان دانست و به عنوان مثال شهر آستاراخان در آذربایجان را نام برد که موقعیت جغرافیایی مشابه ساری دارد.

وی با اشاره به تجربه 10 سال زندگی در اروپا وضعیت گردشگری مازندران را دارای چالش های اساسی دانست و گفت: ما پتانسیل بسیار بالایی در زمینه ی توریست داریم. از جمله آب های گرم و معدنی ، چشمه های خوب و مناظر زیبا و دیدنی و یا خود همین دریای خزر که ظرفیت شگفت انگیزی برای جذب توریست دارد. بسیاری از توریست هایی که در جهان به گشت و گذار می پردازند دنبال عیاشی و مکان های اینچنینی نیستند و برای آرامش سفر می کنند. ما می توانیم با ایجاد مکان های امن و آرام این این بخش از گردشگران که معمولا در بازه سنی بالای 50 سال هم هستند را به این منطقه بکشانیم و از این ظرفیت های خدادادی بهره ی کامل را ببریم. چرا توریست هایی که وارد کشور می شوند به اصفهان و شیراز می روند اما به ساری نه؟ ما باید برای برنامه ریزی های کلان وقت بگذاریم. یکی از برنامه های جدی ما نیز تشکیل گروه های تخصصی در شهر است. یک نماینده باید به نظر کارشناسی باور داشته باشد، اینگونه اگر خودش کارشناس در موضوعی باشد نظراتش را ارائه میکند و اگرهم تخصصی در زمینه ای نداشته باشد با کارشناسان مرتبط مشورت می کند و به یک نظر کارشناسانه می رسد.

 

باکویی افزود: یک نماینده در همه زمینه ها تخصص ندارد و این گروه های کارشناسی به او کمک خواهد کرد تا بیشتر با مسائل روز کشاورزان، صنعتگران، هنرمندان و ... آشنایی پیدا کند. بر همین اساس ایجاد گروه های کارشناسی یکی از اصلی ترین برنامه های من بعد از راهیابی به مجلس شورای اسلامی است. در این گروه ها هم افراد صاحب نظر حضور دارند و هم آن هایی که مسئولیت اجرایی در این زمینه دارند. متاسفانه ما نیروسازی و کادر سازی انجام ندادیم و این گروه ها می تواند فرصتی باشد برای اظهار نظر این افراد. حتی می شود از این گروه ها برای نظارت بر روند اجرای طرح ها در حوزه انتخابیه استفاده کرد.

او در ادامه به فاصله گرفتن مسئولین از مردم اشاره کرد و گفت: متاسفانه این فرهنگ در بین مسئولین و کارمندان ما جا نیفتاده تا مردم را وقعا ولی نعمت و ارباب رجوع خود بدانند. گاهی فراموش می کنند که همین مردم هستند که حقوق آن ها را پرداخت می کنند. متاسفانه ما نداریم نماینده ای که در اشتغال فرزندانش دچار مشکل باشد و یا مستاجر باشد و مشکل معیشت داشته باشد. یکی از چیزهایی که امام بسیار تکرار می کردند پرهیز مسئولان از اشرافی گری بود. و اگر این در مسئولین ما رخنه کند نتیجه اش چیزی جز بی اعتمادی مردم به مسئولین نخواهد بود. مردم ما خیلی خوب و قدرشناس هستند و اگر بدانند مسئولی برایشان زحمت کشیده از آن تقدیر خواهند کرد.

این کاندیدای مجلس شورای اسلامی مشکل پسماند مازندران را نیز ناشی از عدم وفاق دانست و گفت: متاسفانه بیشتر انرژی مسئولان ما صرف رفع اتهام از خود می شود و این مسئله باعث می شود تا همچین موضوعات مهمی روی زمین بماند. زباله سوز که دیگر جناح چپ و راست برنمی دارد هرکس که بتواند این موضوع را به سرانجامی برساند ما باید از او حمایت کنیم و این که دنبال این باشند که هرکس این پروژه را به نام خودش بزند راه به جایی نخواهد برد. غفلت در نگهداری محیط زیست را به هیچ عنوان نمی توان توجیه کرد زیرا هم با سلامت مردم و هم با نسل آینده ارتباط مستقیم دارد.

دکتر باکویی فعالیت در زمینه ورزش همگانی در مازندران را بسیار مهم خواند و گفت: ما همیشه حرف از پیشگیری می زنیم اما کاری در این زمینه انجام نمی دهیم. اگر ما به ورزش توجه کنیم هم آمار بیماری ها کم خواهد شد و هم ناهنجاری های اجتماعی که این روزها به وفور در استان می بینیم.

او از دیگر طرح های درامد زا و منجر به توسعه در مازندران را راه آهن شرق به غرب عنوان کرد و افزود: این راه آهن هم می تواند مسیری تفریحی برای مسافران باشد و هم این که بسیاری از بار ترافیک استان را کاهش خواهد داد.

در انتها دکتر باکویی گفت: ما مشکل خواستن داریم و اگر بخواهیم می توانیم کارهای بسیار بزرگی را انجام دهیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

امان از سانسور...

کنایه سنگین شجاع خلیل زاده به اعلام زمان اوج کرونا توسط مسئولین / رونمایی قهرمان کشتی جهان از فرزندانش / تصاویری از جلسه ی کرونایی هیات رئیسه مجلس که یوسف نژاد منتشر کرد / عکس زیرخاکی حنیف عمران زاده از دوران حضورش در تیم ملی امید

بازدید نماینده ولی فقیه در مازندران از آرامگاه بهشت رضا (ع) ساری

افزایش ۵۱ درصدی تناژ و ۴۶ درصدی بارنامه حمل کالا در سه بندر مازندران / لزوم توجه بیشتر به اقتصاد دریا محور

کانون های مساجد استان مازندران در خط مقدم مقابله با کرونا / از توزیع ماسک تا حمایت از نیازمندان

شناسایی ۱۱۹ بیمار مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در مازندران / ۷۲۷ بیمار مشکوک به کرونا در استان بستری هستند

شناسایی ۲۰۸۹ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۸۷۲ نفر رسید

مازندران بزرگ و ۱۷ نماینده‌اش/ از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و درگذشت امام تا ادغام ریاست‌جمهوری و نخست وزیری

مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

اخاذی با تهدید به انتشار فیلمی در فضای مجازی در بهشهر / ۳ کشته و زخمی در واژگونی وحشتناک موتورسیکلت در نکا / سارق سابقه دار بابل در چنگال قانون / ماجرای تیراندازی در چمستان نور چه بود؟

آرشیو
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو