امروز : پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۵۷ AM
اختصاصی
نگاهی به وضع صادرات مازندران در سال منتهی به انتخابات؛

وعده ها برای نجات صادرات مازندران از خط فقر / رویا پردازی برای استانی پر از ظرفیت

صادرات+عبارت
    -     کد خبر: 49004
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۹|۱۰:۰۸
ایران از لحاظ تنوع و حتی در بعضی موارد کیفیت محصولات، چیزی کمتر از بسیاری از کشور ها ندارد اما تفاوت آن در ارتباط مناسب و حرفه ای با دیگر سرزمین ها برای ارائه محصولات است. اما مازندران به عنوان استانی با ۳ بندر کشتیرانی ، ۳ فرودگاه ، راه آهن متصل به خط سراسری و جاده های بین المللی که از شرق تا غرب را در برگرفته اند در صادرات کشور چه میزان نقش دارد؟

عبارت- گروه اقتصاد: این روزها که بازار وعده و وعید انتخاباتی در مازندران داغ تر از همیشه است بد نیست نگاهی داشته باشیم به وضعیت صادرات در استان مازندران که بخش مهمی از وعده ها را به خود اختصاص داده است. تولیدات داخلی و عرضه آن در بازار رقابت جهانی یا به بیان دیگر صادرات یکی از عواملی است که می‌تواند باعث رشد و استقلال کشورها شود. اهمیت و ضرورت حضور کالاهای ساخت یک کشور در بازار جهانی و فضای اقتصاد بین‌المللی از مهمترین عوامل توسعه است. نقش صادرات در این بین به اندازه‌ای مهم است که بسیاری کارشناسان صادرات را تنها مسیر موفق به توسعه اقتصادی یک کشور در بازار جهانی می‌دانند. در ایران نیز سالها است که بر روی صادرات غیر نفتی تاکید می شود. با توجه به متزلزل بودن قیمت و حتی فروش نفت، وابستگی شدید به این ماده می تواند سم مهلکی برای اقتصاد یک کشور باشد. البته کارشناسان در نظر دارند که در برنامه ششم توسعه میزان وابستگی کشور به نفت را به حداقل رسانده و برای درامد های ارزی نیز حساب ویژه ای روی صادرات باز کرده اند. از طرفی می توان با صادرات بخش مهمی از معضل اشتغال کشور را نیز حل کرد و تولیدی ها را با تمام ظرفیتشان بکار گرفت.

ایران از لحاظ تنوع و حتی در بعضی موارد کیفیت محصولات، چیزی کمتر از بسیاری از کشور ها ندارد اما تفاوت آن در ارتباط مناسب و حرفه ای با دیگر سرزمین ها برای ارائه محصولات است. اما مازندران به عنوان استانی با 3 بندر کشتیرانی ، 3 فرودگاه ، راه آهن متصل به خط سراسری و جاده های بین المللی که از شرق تا غرب را در برگرفته اند در صادرات کشور چه میزان نقش دارد؟

صادرات این استان اغلب شامل انواع فراورده‌های لبنی، سیمان، خاویار، برنج، مرکبات، مصنوعات چوبی، شیرینی‌جات، انواع گل و گیاه، نوشابه و انواع نوشیدنی‌ها، محصولات کشاورزی و مواد معدنی و زینتی است. اما هرقدر در تنوع محصول نسبتا خوب نشان می دهد ، میزان درامدش از این امر چنگی به دل نمی زند. در سال جاری میزان واردات مازندران از صادراتش پیشی گرفته و به به اصطلاح با تراز منفی مواجه هستیم. کاهش حمایت‌های دولت، افزایش نرخ تورم، افزایش بهای تمام شده کالاهای صادراتی، افزایش واردات، عدم توجه به کیفیت محصول و نوع بسته بندی و سامانه حمل و نقل، همه و همه دست به هم دادند تا در بخش صادرات استان مازندران شاهد این اتفاق ناخوشایند باشیم.

حسینعلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در نشست بررسی موانع و مشکلات فعالان اقتصادی مازندران گفته بود: ظرفیت صادراتی مازندران یک میلیارد و 500 میلیون دلار است اما در چهار ماهه سال جاری تنها 83 میلیون دلار انجام شده است. این میزان در برابر حجم صادرات کشور هم مقدار ناچیزی است که با پتانسیل استان همخوانی ندارد. متاسفانه همین مقدار صادرات استان نیز اغلب به صورت خام فروشی صورت می گیرد و در مواقعی با فراوری در خارج از مرز ها دوباره با قیمتی گزاف به داخل کشور برمی گردد به عنوان نمونه در مبحث کشاورزی که مهمترین بخش صادرات استان را تشکیل می دهد، همچنان در ایجاد ارزش افزوده روی محصولات و بسته بندی امروزی آنها دچار مشکلاتی هستیم که ما را از بازار های جهانی دور نگه داشته است.

آسان ترین راهی که برای تغییر در این روند پیش روی ماست استفاده از تجارب دیگر کشور ها و بازرگانان خارجی است که تجربه ی بیشتری در این زمینه دارند و می شود با استفاده از روش های امتحان شده ی آنها به نتیجه ی مطلوب رسید.

در 6 ماهه نخست 98 ، میزان صادرات مازندران از محصولات شیلات، ۶۹۵ کیلوگرم خاویار پرورشی با ارزآوری ۴۰۰ هزار دلاری، ۴۸ تن گوشت ماهیان خاویاری پرورشی با ارزش ۱۷۴ هزار دلاری، ۳ هزار و ۵۸۰ تن ماهی پرورشی تازه با ارزش ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار، ۸۰۰ تن خوراک آبزیان به ارزش اقتصادی ۲۰۰ هزار دلار و ۵ تن کنسرو ماهی به ارزش ۱۴ هزار دلار و جمعا به مبلغ ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برآورد می شود که هرچند غنیمت بشمار می آید اما نشان دهنده ی این است که برای رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه راه درازی را در پیش داریم.

حسین زادگان استاندار مازندران چندی پیش حجم واردات کشور های همسایه شمالی استان را بالغ بر هزار میلیارد دلار براورد کرد و تاکید کرد : بخش زیادی از نیازمندهای وارداتی این کشورها در مازندران تولید می‌شود. نماینده عالی دولت در مازندران از جمله موانع صادراتی استان را بالا بودن ریسک آن دانست و گفت : بر اساس تفاهمنامه دو جانبه ای که بین استانداری این استان و صندوق ضمانت صادرات ایران منعقد شده است ، این ریسک صادراتی می‌تواند با حمایت این صندوق برای تجار ما کاهش یابد.

گفتنی است استان مازندران باید در پایان برنامه ششم توسعه صادراتش را به 3 میلیارد دلار در سال برساند که با شرایط موجود بیشتر به رویا شبیه است. تدوین استراتژی صادراتی، برقراری مشوق های صادراتی، گسترش مبادلات تجاری، آموزش تجار، اصلاح قوانین ومقررات، فراهم کردن زیرساخت های صادراتی، توجه به کیفیت تولید کالا، مطالعه رفتارهای اقتصادی کشورهای هدف و هماهنگی مستمر و کارآمد میان عوامل دست اندرکار و موثر بر حوزه صادرات از ضرورتهای این بخش است که با توجه به این مسائل میتوان این ماهی را هرچند دیر اما بلاخره از آب گرفت.

 

 

اخبار مرتبط
رشد ۷۶ درصدی صادرات کالا از مازندران به اوراسیا / حواسمان به استعداد واردکنندگی و کرونا باشد افزایش ۵۱ درصدی تناژ و ۴۶ درصدی بارنامه حمل کالا در سه بندر مازندران / لزوم توجه بیشتر به اقتصاد دریا محور باشگاه مشت زنی اقتصاد مازندران ! / نیمه جان اما پر امید در روزگار عجیب نمایندگان یادشان باشد نماینده مردم هستند نه حزب و جناح / عدم وفاق اصلی ترین مشکل مازندران / بیشتر انرژی مسئولان ما صرف رفع اتهام از خود می شود / زباله سوز که دیگر جناح چپ و راست برنمی دارد / چرا توریست ها به اصفهان و شیراز می روند اما ساری نه؟ کدام بانک بیشتر سود می‌دهد؟ / کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند حتما بخوانند افتتاح سورتینگ پایانه صادراتی برنج ایران در آمل / شرط ‌رئیس دفتر رئیس جمهور برای جلوگیری از واردات برنج خارجی اختصاص ارز۴۲۰۰ تومانی برای تامین مایحتاج مردم / روحانی سال آینده در مازندران آخرین خبر درباره سهمیه بنزین نوروزی از زبان زنگنه قربانی های غیرمستقیم کرونا / ویروسی که قبل از سلامتی، جیبمان را هدف گرفت مشکل بازار مرکبات مازندران از زبان استاندار

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال