امروز : جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۱۵ PM
دبست بهارستان / ۲۲۷
عبارت شانس نمایندگان فعلی مازندران برای انتخاب مجدد را بررسی می‌کند؛

بخت بالای شاعری برای دبل و شانس کم نیازآذری برای هتریک / از رقبای چغر یوسف نژاد تا آرای شکننده لاشکی

نمایندگان مازندران+عبارت
    -     کد خبر: 49027
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۹|۱۳:۱۶
سرویس : سیاست >> مجلس
بررسی‌های میز تحلیل عبارت نشان می‌دهد که شانس نمایندگان بی‌رقیب بالاتر از سایر نمایندگان است، حتی اگر کارنامه ناموفق تری از آنها داشته باشند. به همین خاطر مثلا شانس نانواکناری که نماینده‌‌ای معمولی است از یوسف نژاد که عضو هیات رئیسه است بیشتر پیش‌بینی شده، زیرا نانوا بی‌رقیب است اما یوسف نژاد حداقل سه رقیب جدی دارد*

عبارت-گروه مجلس: از ۱۲ نماینده فعلی مازندران در مجلس دهم، ۳ نماینده ردصلاحیت شدند، یک نفر به حوزه انتخابیه تهران رفت و ۱ نماینده نیز از رقابت‌ها انصراف داد.

این یعنی در حال حاضر آقایان شاعری ، یوسف نژاد، نیازآذری، نانواکناری، احمدی لاشکی و شریعت نژاد در صحنه باقی مانده‌اند تا شانس خود را برای ورود مجدد به بهارستان بیازمایند.

گروه سیاسی عبارت در ۱۰ روز اخیر به بررسی وضعیت این نمایندگان در میان افکار عمومی پرداخته تا بفهمد هریک از آنها تا چه اندازه محبوبیت دارند تا دوباره مورد اعتماد رای‌دهندگان قرار گیرند.

۱- علی محمد شاعری که در دور نخست بررسی‌ صلاحیت‌ها، رد شده بود و چند روز بعد مجددا به صحنه بازگشت در شرق استان تقریبا بی‌رقیب است. اگرچه دو چهره کمتر شناخته شده اندکی او را تهدید می‌کنند اما فاصله کارنامه و تجربه شاعری از رقبا و عملکرد خوبش در مجلس دهم به ویژه در روستاها و مناطق بالادست موجب شده که از شانس بالایی برای دبل کردن برخودار باشد.
البته هرگز نمی‌توان با قطعیت از پیروزی شاعری سخن گفت اما به نظر شانس او از دیگر نمایندگان فعلی مازندران بیشتر است که دلیل اصلی آن نیز بی رقیب بودن شاعری است.

۲- بعد از شاعری باید به ولی الله نانواکناری نماینده بابلسر و فریدونکنار اشاره کرد که او نیز از بخت نبود رقبای قدرتمند در صحنه برخوردار است. اگرچه کارنامه چندان خوبی از وی به یادگار نمانده و نتوانست خودش را بعنوان چهره ای شاخص در مجلس دهم معرفی کند اما حمایت تمام قد اصولگرایان و نبود رقیب جدی شانس او را نیز بالا برده است. بررسی تیم تحلیل عبارت او را شانس دوم حضور در ترکیب مجلس یازدهم نشان می‌دهد.

۳- علی اصغر یوسف نژاد نماینده ساری و میاندورود اگرچه رقبای به شدت بد
بدن و چغری دارد اما حضورش بعنوان یک ساروی بعد از ۴۰ سال در هیات رئیسه و انتخابش بعنوان یکی از ۲۰ نماینده تاثیرگذار مجلس دهم موجب شده که شکست دادنش توسط رقبا بسیار دشوار باشد.
حضور یوسف نژاد در کمیسیون تلفیق، تمجیدهای فراوان لاریجانی و عارف از او، حمایت اصلاح‌طلبان ساری در قالب یک لیست و البته حضور روستا به روستا برای راضی کردن رای دهندگان شانس یوسف نژاد را برای حضور مجدد در مجلس بالا برده است.
در واقع کیفیت هیچیک از نامزدهای این دوره ساری به اندازه او بالا نیست و اگر عملکرد ضعیف دولت و وادادگی مجلس در برخی حوزه‌ها نبود، او اضطرابی برای انتخاب دوباره نداشت. یوسف نژاد برخلاف شاعری و نانواکناری رقبای بسیار جدی دارد، به همین خاطر در
بررسی های تیم تحلیل عبارت شانس سوم در میان نمایندگان مجلس دهم در نظر گرفته شده است.


۴- شمس‌الله شریعت نژاد نماینده غربی ترین شهرستان‌های استان یعنی تنکابن و رامسر است. او البته رقبایی جدی نظیر شمس و حسینی دارد اما تلاشش برای جلب نظر روستاییان و فرصت کافی برای تبلیغات وی را در جایگاه چهارم شانس‌های حضور مجدد در مجلس قرار داده است.
او البته مدتی از بیماری رنج می‌برد و همین موضوع رقبایش را معترض کرده و می‌گویند بهتر است بازنشسته شود.


۵- احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس و کلاردشت شانس پنجم ورود دوباره به بهارستان است. احمدی دو دوره متوالی نماینده بوده و در دوره قبل نیز با اندکی اختلاف برنده بازی شد. رأی شکننده او همواره بزرگترین تهدید برایش محسوب می‌شود که اینبار نیز ممکن است با تقسیم آرا میان رقبایش برای سومین بار پیاپی وی را راهی مجلس کند.
اصلی‌ترین شانس احمدی برای پیروزی عدم تایید صلاحیت احد جاودانی است که شنیده شده به تایید صلاحیت بسیار نزدیک است. نسبت خانوادگی این دو موجب تقسیم آرای احمدی لاشکی خواهد شد، اما اگر خبر تأیید جاودانی تأیید نشود شانس لاشکی بالا خواهد رفت.
در شرایط فعلی او پنجمین شانس ورود به مجلس یازدهم از میان ۶ نمانیده باقی مانده است.


۶- حسین نیازآذری نماینده بابل که در دور قبلی همانند لاشکی با اختلاف بسیار اندک و حرف و حدیث بسیار برای دومین بار راهی مجلس شد، اینبار شانس اش از دوره‌های قبل کمتر است. بررسی‌های عبارت مؤید این است که محبوبیت نیاز آذری کاهش یافته و رقبای نیاز، به ویژه کریمی شانس بیشتری از او دارند.
البته نیازآذری همیشه مرد دقیقه ۹۰ است، اما بعید به نظر می‌رسد کارنامه خنثی، عدم حمایت اصولگرایان در قالب لیست و تلاش فراوان رقبا برای طرح پرسش از او، بخت چندانی برای هتریک نیاز به وی بدهد، حتی اگر اینبار کار به وقت اضافه بکشد.
بنابراین حسین نیازآذری آخرین شانس راهیابی دوباره به مجلس از میان نمایندگان فعلی است.

 

۸-رضیان نماینده قائم‌شهر نیز از شانس بالایی برای ورود مجدد به مجلس برخودار است که اصلی‌ترین دلیل آن نیز همانند دو مورد نبود رقبای جدی است. به ویژه آنکه این حوزه انتخابیه دو نماینده دارد و این بخت رضیان که همکارش در مجلس دهم نيز به تهران مهاجرت کرده بالاتر می‌برد.


نکته مهم این است که این تحلیل هرگز بیانگر تمام واقعیت نیست و قرار نیست پیشگویی کند، بلکه با بررسی‌های میدانی، سوال از تحلیلگران، مرور کارنامه این نمایندگان در مجلس دهم و میزان رای آنها در دوره قبل تهیه شده است.
میز تحلیل عبارت معتقد است که میزان رای این نمایندگان بسیار شبیه به همین پیش‌بینی عبارت خواهد بود، مگر آنکه در سه روز باقیمانده اتفاق عجیبی بیافتد.

مسئله دیگر این که این رتبه بندی بدین معنا نیست که مثلا فاصله نفر سوم و چهارم بسیار زیاد است، بلکه در واقع به نوعی میزان شانس در بین همین شش نفر ملاک بوده نه میزان جمعیت حوزه‌های انتخابیه.


عبارت مرجع اخبار انتخابات مجلس در مازندران

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو