امروز : پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۰۹ PM
یادداشت عبارت - عالین نجاتی
به احترام کوروش جعفری‌؛

مردی با چمدانی از صداقت و امید

کوروش جعفری+عبارت
    -     کد خبر: 49081
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۳۰|۱۳:۳۵
سرویس : سیاست >> مجلس
هرچند سابقه نمایندگی مجلس را ندارد اما بیش از یک دهه در ارتباطی ارگانیک با مجلس ایران و پارلمان‌های بیش از ۵ کشور توسعه یافته دنیا بوده و به همین خاطر با ساختار قانونگذاری آشنایی کامل دارد.

 یادداشت عبارت - عالین نجاتی: انتخابات مجلس یازدهم در مازندران حداقل فایده‌ای که برای من داشت آشنایی با #کوروش_جعفری بود.
دیپلماتی که از هنگ‌کنگ تا نیویورک تجربه بین‌المللی اندوخته و به‌زودی دکترای خود از دانشگاه حقوق بین‌الملل رم را اخذ می‌کند.

▪جعفری اندیشمندی فروتن، دیپلماتی تحلیلگر، غیرآقازاده‌ای فابریک و یک ساروی متعصب است. وقتی درباره زادگاهش و قیاس آن با شهرهای همانند در اروپا حرف می‌زند اشک در چشمانش حلقه می‌زند و این صداقت و خلوص اوست که مرا متاثر می‌کند.

▪وقتی نخستین بار به دفتر عبارت آمد، فهمیدم گزینه مناسبی است. نظراتش درباره کشاورزی خانوادگی، حقوق بین‌الملل، جایگاه زن در جامعه و ضرورت بدل شدن ساری به پایتخت تجارت خارجی شمال ایران قابل توجه بود.
جالب‌تر آنکه کاملا می‌دانست با اتکاء به چه روش‌هایی می‌توان به این اهداف دست پیدا کرد و می‌گفت اگر مجلس واقعاً در رأس امور باشد، تمام ارکان قدرت را در خود تجمیع می‌کند و آنوقت هیچ تضادی میان وظیفه‌ی منطقه‌ای و ملی یک نماینده نخواهد بود. کمیسیون‌ها و فرایند ها را به دقت می‌شناخت و تحلیلی واقع‌گرایانه از عملکرد نمایندگان ادوار مازندران در مجلس داشت.

▪ هرچند سابقه نمایندگی مجلس را ندارد اما بیش از یک دهه در ارتباطی ارگانیک با مجلس ایران و پارلمان‌های بیش از ۵ کشور توسعه یافته دنیا بوده و به همین خاطر با ساختار قانونگذاری آشنایی کامل دارد.

▪در حوزه‌ی سیاست باورهای #اصلاح‌گرایانه قوی دارد اما با تندروی زاویه پیدا می‌کند. به همین خاطر به راحتی و بدون مقاومت میثاق‌نامه اصلاحات ساری را پذیرفت تا نشان دهد وقتی وارد بازی حزبی می‌شود، قواعد آن را نیز می‌پذیرد.

▪تحصیلات حقوقی جعفری دیگر مزیت اوست. اکثریت مجالس موفق دنیا را حقوقدانان تشکیل می‌دهند. زیرا آنها معماران چهارچوب‌های قانونی اند که برای عملکرد بهتر از تخصص‌های مختلف مشورت می‌گیرند. به همین خاطر حقوقدانی که مثلا از یک پزشک یا مهندس مشورت بگیرد، از پزشک یا مهندسی که باید برای همه‌چیز سراغ یک حقوقدان برود موفق‌تر خواهد بود.
این نظر البته مطلق نیست و کسی مثل مسعود پزشکیان مثال نقض آن است، اما عمومیت ندارد.

▪شفافیت اقتصادی جعفری نکته مثبت دیگری در کارنامه‌ی اوست. شکی نیست اگر با پول فراوان و بی‌منبع، امید به لیدرهای انتخاباتی و عطش انتخاب‌شدن به هر قیمتی به میدان می‌آمد با پشتوانه‌ی قرار گرفتن در لیست اصلاحات شانس بسیار بیشتری داشت، اما کمک هیچ سرمایه‌داری را نپذیرفت، حاضر به ائتلاف برای تخریب رقیب نشد و تنها به حمایت دوستان و باور حامیانش امید بست.

▪من اصلا کاری به درصد شانس آقای جعفری ندارم، وقتی با او هم‌پیمان شدم فرض کردم نفر آخر انتخابات خواهد شد و تنها به خاطر آنچه ذکرش رفت در کنارش قرار گرفتم و در حد توان و فرصت یاری‌اش کردم.

▪به عقیده من *یوسف نژاد و جعفری* از شایسته‌ترین نامزدهای انتخابات ساری در این دوره هستند. با همه احترامی که برای دیگر نامزدها قائلم، باید بگویم چندان متوجه نشدم برنامه آنها چیست؟

▫نفهمیدم آنها (به‌جز آقای روحی) آیا قبل از ثبت‌نام *قوانین داخلی مجلس* را مطالعه کرده‌اند یا بر اساس احساسات و قدرت لیدرهای انتخاباتی به صحنه آمدند تا بعد از انتخاب‌شدن تازه کشف و شهود را آغاز کنند؟

▫متوجه نشدم طرح آنها برای اتصال ترانزیتی حوزه انتخابیه ساری و میاندورود به *کریدور بین‌المللی شمال به جنوب ایران* چیست و آیا اصلا می‌دانند مراحل قانونی دستیابی به چنین هدفی چیست و نقش یک نماینده قدرتمند و صاحب ایده در تحقق آن چقدر است؟

▪از کسی نشنیدم نظرش درباره *شفافیت آرای نمایندگان، رژیم حقوقی دریای خزر، نتیجه تصویب یا عدم تصویب FATF و CFT و نقش مجلس در زمان بحران‌های اقتصادی* را بگوید.

▪نکته جالب این است که یوسف نژاد و جعفری درباره همه این مسائل اظهارنظر کرده‌اند.
کوروش جعفری در این مدت با جزئیات برنامه خود را برای بدل کردن ساری به قطب تجارت خارجی شمال ایران تشریح کرد اما چون از پروپاگاندا و بلندگوهای میلیونی بی‌نصیب بوده صدایش به گوش همه نرسیده است.

▪من در این یادداشت برخی از توانایی‌های آقای جعفری را برشمردم تا سهم خود را بعنوان یک روزنامه‌نویس در کنشی اجتماعی و سیاسی به‌جا آورده باشم. علی‌رغم ناامیدی عمیق نمی‌شد کنار بایستم و در زمانه‌ای که بیش از هروقت دیگری باید موضع و جایگاه خود را مشخص کرد در لباس بی‌تفاوتی مخفی شوم.

▪نظر من درباره کلیت انتخابات و دیگر جزئیات بماند برای خودم، فعلا زمانه‌ی بوییدن دهان و شمردن انگشتان است، پس بهتر است خفه‌خون بگیرم تا به قول دوستان دلسوز برای خودم دردسر درست نکنم.

▪اما اگر نظر و توصیه من حداقل نفوذ و احترامی داشته باشد میخواهم آن را خرج آقایان *کوروش جعفری و علی اصغر یوسف‌نژاد* کنم.
نه به‌خاطر قرار گرفتن‌شان در لیست اصلاح‌طلبان یا توهّم اینکه آنها را بی‌نقص و کامل بدانم، بلکه با اتکا به شخصیت و برنامه آنها و البته در قیاس با دیگر نامزدها و در نظر گرفتن ضرورت‌های زمانه.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
خوب شما اینجاه راه حلش را می نوشتی که چطور قطب تجارت خارجی شمال شویم.
پربازدیدترین