امروز : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۰۳ AM
اختصاصی
قرار گرفتن دوباره ایران در لیست سیاه FATF چه تاثیری بر اقتصاد مازندران و روابطش با اوراسیا دارد؟

باشگاه مشت زنی اقتصاد مازندران ! / نیمه جان اما پر امید در روزگار عجیب

 FATF + عبارت
    -     کد خبر: 49205
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۵|۱۰:۱۲
با توجه به داشتن چند بندرگاه مهم در استان و همچنین مرز آبی با کشورهای این اتحادیه و به خصوص روسیه که مهمترین آن ها نیز محسوب می شود، این امیدواری در استان بوجود آمد که می توان بدون در نظر گرفتن تحریم ها به وسیله تجارت با این کشورها می توان رونقی دوباره به اقتصاد مازندران بخشید. عده ای دست به کار شدند، اتاق بازرگانی رایزنی هایش را آغاز کرد،استانداری مازندران دیپلماسی اقتصادی را در دستور کار قرار داد و همه به این فکر بودند تا یک اقتصاد صادرات محور را در استان پر ظرقیت مازندران از نو بسازند.

عبارت - گروه اقتصاد: نام ایران دوباره و پس از چند دوره تعلیق در فهرست سیاه مالی دنیا موسوم به FATF قرار گرفت، با این تفاوت که «اکشن‌پلن» قبلی ایران نسبت به گذشته به قوت خود باقی است، به این معنا که در صورت تصویب احتمالی ۲ لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم مالی سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و مبارزه با تأمین مالی ترورسیم (CFT) احتمال خروج ایران از لیست سیاه مالی دنیا وجود دارد و لازم نیست که دوباره کشورمان فرایند طولانی گذشته را سپری کند. اصلی‌ترین سؤال و چالش پیش روی اقتصاد ایران این است که با بازگشت ایران به فهرست سیاه مالی دنیا چه اتفاقی در آینده اقتصاد و تجارت کشورمان رخ خواهد داد؟

گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی ۷ با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی به خصوص در قالب معاملات مواد مخدر و مقابله با تامین مالی تروریسم تاسیس شد. در بیانیه FATF  به ریاست دوره‌ای چین، از کشورهای جهان خواسته شد برای مصون نگه داشتن سیستم بانکی‌شان از خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم در نقل و انتقالات مالی ایران، "اقدامات مقابله‌ای" به کار بگیرند.

استان مازندران نیز که در سال های اخیر مشغول بازسازی صنعت و تجارت خود بود با از سرگیری تحریم ها ضربه ی اول را متحمل شد، سپس موضوع اتحادیه اقتصادی کشورهای اوراسیا مطرح شد، خبری که روزنه های امیدواری را به تاجرین مازندرانی نشان داد پیوستن ایران به این اتحادیه بود.

با توجه به داشتن چند بندرگاه مهم در استان و همچنین مرز آبی با کشورهای این اتحادیه و به خصوص روسیه که مهمترین آن ها نیز محسوب می شود، این امیدواری در استان بوجود آمد که می توان بدون در نظر گرفتن تحریم ها به وسیله تجارت با این کشورها می توان رونقی دوباره به اقتصاد مازندران بخشید. عده ای دست به کار شدند، اتاق بازرگانی رایزنی هایش را آغاز کرد،استانداری مازندران دیپلماسی اقتصادی را در دستور کار قرار داد و همه به این فکر بودند تا یک اقتصاد صادرات محور را در استان پر ظرقیت مازندران از نو بسازند.

در دوم اسفند ماه اما یک خبر کوتاه این شرایط را تا حدی تحت تاثیر قرار داد.بعد از گذشت حدود سه و نیم سال از خروج ایران از فهرست سیاه FATF و شش بار تمدید مهلت ایران برای تصویب لوایح، سرانجام دوباره ایران به لیست سیاه FATF بازگشت.

در اولین روزهای پس از این ماجرا شاهد افزایش قیمت ارز های خارجی و به نوعی جو منفی و حباب های بزرگ در طلا و سکه هستیم و به نوعی این اتفاق بازار پایان سال کسب و کارهای خرد را کاملا تحت تاثیر خود قرار داده است. کسب و کارهایی که با توجه به کاهش شدید تقاضا در ماه های اخبر دل به بازار شب عید بسته بودند و حالا به مدد این خبر و ورود کرونا به کشور گرد رکود را بیش از پیش روی کسب و کارشان نشسته می بینند. اصولا بازار این نوع کسب و کارها با جو روانی جامعه تاثیر مستقیمی دارد و گاهی اوقات حتی اخبار فیک نیز تاثیری بیشتر از چیزی که فکرش را بکنیم روی آن ها می گذارد.

از آن ها که بگذریم تاجرین نیز نگرانی های خاص خود را دارند، آن هایی که سرمایه هایشان را به امید صادرات در قسمتی به کار گرفته اند این روزها اوقات پرتنشی را سپری می کنند.

اما حقیقتی وجود دارد و آن این است که ما دیگر در تحریم ها فولاد آبدیده شده ایم و اقتصادمان هرچند که نحیف و کم جان است اما در برابر تحریم ها و برای دور زدن آن ها یک قابلیت استثنایی دارد. عبدالناصر همتی نیز با اشاره به همین موضوع در واکنش به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: مردم عزیزمان خوب میدانند که در این دوران سخت تحریم های ظالمانه و فشار حداکثری، نظام پولی و مالی کشورمان توانسته است ارتباطات تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چارچوبFATF، برقرار کند که تا حد زیادی تهدیدهای ناشی از سنگ اندازی و دشمنی آمریکا را مهار کرده است. بانک مرکزی نیز، با همراهی سایر بخش های اقتصادی، مسیر خود را در جهت برآورده ساختن نیازهای تجاری کشور، بدون وقفه انجام خواهد داد.

البته بودند مسئولانی که حرف های ضدونقیض هم زدند مانند وزیر اقتصاد. فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی که در ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ برگزار شد گفت: افزایش قیمت ارز هیچ ربطی به FATF ندارد. البته وی در آبان ماه سال جاری گفته بود: ورود نام ایران به لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) دشواری‌های فراوانی در پی خواهد داشت!

مردم هم میان این صحبت ها سردرگم شده اند اما خارج از حرف و در فضای واقعی جامعه، روبرو شدن با حباب های ارز، سکه و طلا چیزی است که آن را مشاهده می کنند. این بالا رفتن قیمت های ارز و طلامی تواند موجب افزایش دوباره بهای کالاها و خدمات شودهمانطور که در چند روز گذشته شاهد افزایش دوباره قیمت خودرو بودیم. پراید که به نوعی مانند یک معیار سنجش برای افزایش قیمت ها شده این روزها در مرز های 70 میلیون تومان پرسه می زند و توجهی نیز به سخنرانی های هیچ مسئولی هم ندارد.

البته برخی اقتصاددانان بر این باورند که حتی در صورت تصویب دو کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی، به دلیل ترس از تحریم های ثانویه آمریکا؛ هیچ نهاد مالی و بانکی حتی بانک های روسیه و چین حاضر به همکاری با بانک های ایرانی نمی باشند؛ لذا قرار گرفتن در لیست سیاه تاثیر چندانی بر بخش تجارت خارجی کشور نخواهد داشت. بعضی ها هم می گویند که هر کشوری در صورتی که نتواند مبادلات بین‌المللی خود را پیش ببرد و در بحث انتقال پول و مبادلات تجاری مشکل پیدا کند، با دردسرهای زیادی روبه‌رو می‌شود. وقتی مبادلات تجاری با سایر کشورهای دنیا انجام نشود یا اینکه با هزینه‌های زیاد اتفاق بیفتد، گرانی و مشکلات معیشتی پیش می‌آید و هزینه چنین اتفاقاتی هم به مردم تحمیل می‌شود و درنهایت آنها هستند که باید تاوان مشکلات اقتصادی را بپردازند.

اکنون اما پس از سال ها زیرساخت های ایجاد شده در استان مازندران برای توسعه صادرات یکی یکی از راه رسید از پایانه صادرات برنج گرفته تا پایانه صادرات محصولات شیلات و آبزیان که در دست تکمیل است، طرح منطقه آزاد نیز هنوز در دست اقدام است و بهره گیری از تمام این ابزارها نیازمند یک مدیریت قوی در سطح بین المللی است.

درست است که کشورهای اوراسیا همگی در عضویت FATF هستند و موظف شده اند تا اقدامات مقابله ای در برابر ما انجام دهند اما اهل فن می دانند که هنوز راه هایی برای دور زدن تحریم ها و حالا FATF نیز وجود دارد. باید ین راه ها را پیدا کرد و از آن ها بهره جست. در شرایط کنونی کشور که اتفاقات غیرقابل پیش بینی زیادی در آن رخ می دهد ما بیشتر از برنامه ریزی های طولانی مدت به برنامه ریزی های کوتاه مدت با چاشنی هوشمندی اقتصادی نیاز داریم تا از این امتحان سخت نیز با نمره قبولی بیرون بیاییم.

در انتها، باید به این موضوع اشاره کرد که دو دیدگاه کلی در مورد ورود ایران به فهرست سیاه FATF وجود دارد. دیدگاه اول معتقد است، در شرایط فعلی که ایران تحت تحریم‌های شدید از جمله تحریم‌های بانکی قرار دارد، این تصمیم تاثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت، اما دیدگاه دوم معتقد است، با ورود ایران به فهرست سیاه FATF حتی نخواهیم توانست با کشور‌های دوست مانند روسیه و چین تبادلات تجاری داشته باشیم و این موضوع می‌تواند بیش از پیش اقتصاد ایران را در فشار قرار دهد.

 

اخبار مرتبط
مازندران بر سر دوراهی نروژ - آبادان حلقه مفقوده سازمان ها جا مانده در اتاق های کوچک فرصت تکرار نشدنی برای صادرات به اوراسیا / تاجران مازندرانی در اندیشه ثبت رکورد جدید رشد ۷۶ درصدی صادرات کالا از مازندران به اوراسیا / حواسمان به استعداد واردکنندگی و کرونا باشد افزایش ۵۱ درصدی تناژ و ۴۶ درصدی بارنامه حمل کالا در سه بندر مازندران / لزوم توجه بیشتر به اقتصاد دریا محور فرار یک متهم فساد اقتصادی ۶ میلیارد یورویی! / مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی متواری شد سرنوشت متهمان پرونده «روح‌الله زم» چه می‌شود؟ / آخرین وضعیت پرونده جنجالی طبری / سرانجام پرونده رئیس سابق هلال احمر / ماجرای نفوذ در انتخابات! / آخرین خبرها از برخورد با مفسدان اقتصادی در سال ۹۷ چه رخ داده بود که رئیس‌جمهور را تا مرز استعفا پیش برد؟ همتی: تورم پایین و رشد اقتصادی بالا با تداوم مشکلات امکان پذیر نیست / عزل مدیران بانکی متخلف از امروز شروع می شود وعده ها برای نجات صادرات مازندران از خط فقر / رویا پردازی برای استانی پر از ظرفیت

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال