امروز : سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۳۳ AM
آخرین اخبار:
آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور / تشخیص ۲۲۷۴ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته کمک یک میلیونی دولت به تمام خانوارهای یارانه بگیر / پرداخت مرحله دوم کمک های معیشتی تا پایان فروردین کشف کارگاه های غیر مجاز تولید موادضد عفونی کننده در نکا / بازداشت کلاهبردار ۶۰ میلیاردی در محمودآباد / دستگیری سارقان حرفه‌ای منازل در بابلسر / کلاهبرداری با مواد ضدعفونی کننده در سایت شیپور اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا / با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید / راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها / کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند سازندگي پس از غبار كرونا تاجی جان ما خبط بزرگی کردیم که پل ورسک را منهدم نساختیم! ۲۴۸۳ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۶۰۳ نفر رسید پیام قدردانی حسین زادگان از جوانان به مناسبت روز جوان بازگشت ساعت کاری ادارات به ۷ صبح الی ۱۴ از ۲۳ فروردین / تعطیلی مشاغل پرریسک و ممنوعیت تردد بین استان ها تا ۳۰ فروردین / مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین تعطیل است / هیچ اختلاف نظری در مبارزه با کرونا وجود ندارد تَرَک روی کاسه ی صبر کسبه
یادداشت
یادداشت مدیرکل آموزش و پرورش مازندران به بهانه آغاز هفته گرامیداشت تربیت اسلامی؛

دست کشیدن از تولید انسان تک بعدی و حرکت به سمت مهارت زندگی

علیرضا سعدی پور+عبارت
    -     کد خبر: 49327
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۸|۲۱:۴۵
زندگی در دهکده جهانی که تمامی ملت‌ها در کمتر از چند ثانیه از اتفاقات آن‌سوی کره زمین باخبرند و یکدیگر را می‌بینند، با مخاطرات عدیده‌ای همراه است. امروز انسان به قله‌های علم و دانش دست یافته و طبیعت را به تسخیر خود درآورده؛ ولی در کنترل و به زنجیر کشیدن خوی نفسانی خود تا حد زیادی عاجز مانده و سررشته تمام شرور از همین نشأت می‌گیرد. از این رو است که اغلب صاحبنظران، دهه‌های آینده را سال‌هایی برای تغییر گفتمان بشر نسبت به زندگی بی‌هویتی می‌دانند که زندگی را از معنا و هدف تهی ساخته است.

به نام خداوند جان آفرین، حکیم سخن در زبان آفرین؛

▫جهان امروز بیش از علم و فناوری نیازمند نوعی همگرایی فکری در رسیدن به گفتمانی است که بتواند انسان‌های مختلف از آئین‌ها، ملت‌ها و فرهنگ‌های گوناگون را با صلح و آرامش در کنار یکدیکر گردهم آورده و آنان را برای زندگی در مختصات قرن بیست و یکم آماده سازد. این گفتمان وحدت‌بخش به طرز شگفت انگیزی در آئین ابراهیمی پیامبر اسلام (ص) نمود یافته که می‌توان آن‌را بهترین نظام تربیتی و فکری بشر تا امروز نامید.

▫زندگی در دهکده جهانی که تمامی ملت‌ها در کمتر از چند ثانیه از اتفاقات آن‌سوی کره زمین باخبرند و یکدیگر را می‌بینند، با مخاطرات عدیده‌ای همراه است. امروز انسان به قله‌های علم و دانش دست یافته و طبیعت را به تسخیر خود درآورده؛ ولی در کنترل و به زنجیر کشیدن خوی نفسانی خود تا حد زیادی عاجز مانده و سررشته تمام شرور از همین نشأت می‌گیرد. از این رو است که اغلب صاحبنظران، دهه‌های آینده را سال‌هایی برای تغییر گفتمان بشر نسبت به زندگی بی‌هویتی می‌دانند که زندگی را از معنا و هدف تهی ساخته است.

▫انقلاب اسلامی ایران در دهه‌های پایانی قرن بیستم نشان داد که می‌توان نگاه جدیدی به همین زندگی مشحون از عناصر تکنیکی داشت و آن‌را از دریچه معنا و معنویت نگریست. معنویتی که می‌تواند شهروند مسئولیت پذیر، امانت‌دار، قانون‌گرا، کارآفرین و دوستدار دین، میهن، و محیط زیست، و متأثر از هویت اصیل اسلامی و ایرانی تربیت کند. با تأسی از همین نگرش، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در ذیل سفارش‌های موکد رهبری عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی به رشته تحریر درآمد و هدف خود را در چارچوب اهداف عالیه تربیت اسلامی بر «حیات طیبه» قرار داد.

▫اینجاست که باید نهاد تعلیم و تربیت را اصلی‌ترین نهاد جامعه برشمرد. نهادی که هدف خود را در مرحله نخست بر پرورش فرزندانی قرار می‌دهد که بتوانند پدران، مادران و همسران خوبی در آینده باشند و نهاد خانواده که مقدس ترین نهاد دین اسلام به شمار می‌آید را حفظ کرده و اساس جامعه را مستحکم سازند. امروز برخی امواج مشکوک جهانی و متأسفانه حتی برخی دوستان بی‌حکمت در پی نشر نگاهی هستند که فرزندان ما را توسط قاب‌های آینه‌ای به شنوندگان و بینندگان بدون فکر و نگرش تبدیل سازند تا درخت تربیت دینی را از درون بخشکانند و نهاد خانواده را بی‌اعتبار سازند.

▫به تمام همکاران فرهنگی خود می‌گویم: وظیفه ما در صفوف سپاه تعلیم و تربیت این است که آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی زمانه خود را بشناسیم، به استان و بوم خود با نگاه عالمانه دقت کرده و مطابق با فرهنگ دینی و ملی به سراغ اصلاح برخی رفتارهای ضد فرهنگی برویم. این را بعدها تاریخ از ما خواهد پرسید که در این گذرگاه حساس برای آینده‌سازان جامعه چه کردیم؟ آیا با تزریق صرف برخی فرمول‌ها و اعداد و دانش‌ها صرفا به تولید انسان‌هایی تک‌بعدی و تست‌زننده برای رتبه‌های کنکور اقدام کردیم یا به تربیت انسان‌هایی همت گماشتیم که بتوانند مهارت‌های زندگی در دنیای امروز را بدانند و مورد استفاده قرار دهند، قدرت نه گفتن به مطالبات ناموجه را داشته باشند، مسئولیت پذیر و خانواده‌گرا باشند، نسبت به اصول و احکام دین زیبای خود حساس باشند، دوستدار محیط زیست بوده و راستی و صداقت و یکروئی را پیشه خود سازند.

▫برادران و خواهران فرهنگی! پدران و مادران دانش‌آموزان! وقت رویکرد سنتی به تعلیم و تربیت به سر آمده و در مسیری قرار گرفته‌ایم که اگر نجنبیم و هشیار نباشیم بعدها انگشت حسرت به دهان خواهیم گرفت. وقت آن رسیده که تمامی ابعاد استعدادی فرزندان‌مان را به رسمیت شناخته و برای شکوفایی این توان بالقوه به بالفعل از روش‌های تربیتی نوین بهره‌مند شویم.

▫همانگونه که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش انسان در تراز حیات طیبه را در ۶ ساحت اعتقادی، اقتصادی، علمی، اجتماعی و سیاسی، زیستی و بدنی و زیبایی‌شناختی می‌بیند، ما نیز باید برای تحقق این هدف والا که به شدت در دنیای امروز بدان نیازمندیم بکوشیم و جانفشانی کنیم.

▫هفته تربیت اسلامی که از امروز هشتم اسفند ماه آغاز می‌شود مجالی بود برای آنکه با نگارش این نوشته با حدود ۴۰ هزار معلم دلسوز استانم به گفتگو بنشینم و عاجزانه از آنان بخواهم دانش‌آموزان این دیار علویان را برای زندگی آینده و لذت بردن از نعمت الهی حیات تربیت کنند.

▫مدرسه باید فضایی برای ابراز اندیشه‌ها، گفتمان نقادانه و بستر گفتگوی عالمانه باشد تا دانش‌آموزان حرف زدن در فضای تحمل را بیاموزند. مدرسه مینیاتوری از جامعه است که اصلی‌ترین خط مشی‌های رفتاری فرد را تنظیم کرده و او را برای زندگی در مختصات چنین جهانی آماده می‌کند.

▫به تمام معلمان و دست اندرکاران تربیت و تعلیم در استانم آغاز باشکوه این هفته را در بهار رجبیون تبریک گفته، همزمانی این مناسبت فرخنده را با ایام فرخنده رجب به فال نیک گرفته، و ضمن ابراز تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام هادی (ع)، یاد و خاطره شهیدان بزرگوار امور تربیتی رجائی و باهنر را گرامی داشته‌، صمیمانه ترین سلام‌ها را به مناسبت فرا رسیدن سالروز تأسیس امور تربیتی و آغاز هفته تربیت اسلامی به محضر عاشقانی که در کسوت مربی، چراغ هدایت و تربیت اسلامی را فروزان نگاه داشتتند تا گوهرهای بی بدیلی را در دامان تربیت اسلامی پرورش دهند، نثار نموده، سلامتی و توفیق روز افزون همه‌ی دلسوزان را از درگاه خداوند متعال آرزو می‌کنم.

 علیرضا سعدی پور
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور / تشخیص ۲۲۷۴ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته

کمک یک میلیونی دولت به تمام خانوارهای یارانه بگیر / پرداخت مرحله دوم کمک های معیشتی تا پایان فروردین

کشف کارگاه های غیر مجاز تولید موادضد عفونی کننده در نکا / بازداشت کلاهبردار ۶۰ میلیاردی در محمودآباد / دستگیری سارقان حرفه‌ای منازل در بابلسر / کلاهبرداری با مواد ضدعفونی کننده در سایت شیپور

اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا / با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید / راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها / کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

سازندگي پس از غبار كرونا

تاجی جان ما خبط بزرگی کردیم که پل ورسک را منهدم نساختیم!

۲۴۸۳ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۶۰۳ نفر رسید

پیام قدردانی حسین زادگان از جوانان به مناسبت روز جوان

بازگشت ساعت کاری ادارات به ۷ صبح الی ۱۴ از ۲۳ فروردین / تعطیلی مشاغل پرریسک و ممنوعیت تردد بین استان ها تا ۳۰ فروردین / مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین تعطیل است / هیچ اختلاف نظری در مبارزه با کرونا وجود ندارد

تَرَک روی کاسه ی صبر کسبه

آرشیو
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو