امروز : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۵۲ AM
یادداشت عبارت
به بهانه‌ی روز جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد؛

درباره مردی که به‌جای حرف زدن عمل کرد / نتایج پافشاری استاندار مازندران بر گسترش کمی و کیفی سمن‌ها / از تشکیل اولین سمن روستایی در ایران تا نقش اثرگذار سمن‌ها در ماجرای کرونا

احمد حسین زادگان+عبارت
    -     کد خبر: 49368
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۰|۱۶:۱۷
سرویس : سیاست >> دولت
یکی از مهمترین تجلیات "همکاری عمومی"، سازمان‌های مردم‌نهاد هستند که علیرغم اهمیت بالایی که دارند، در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

عبارت - گروه جامعه: ٢٤ فوریه مصادف با ۸ اسفند روز جهانی «سازمان های مردم نهاد»، به معنای پذیرش جهانی اهمیت مفهوم عقلانیت مدنی است.

ایرانیان از دیرباز به اتحاد مردمی شهره بوده‌اند و اگر تجمعات و اتحاد ملی در یک قرن اخیر نبود، حوادث تاریخی اثرگذار در این پهنه رقم نمی‌خورد. هرچند خود ایرانیان معتقدند در کار گروهی موفق نیستند اما این تصور نادرست به خاطر عدم احاطه عمومی به تاریخ معاصر ایران، دست کم گرفتن خود و کم‌کاری نهادهای حاکمیتی بوده است.

یکی از مهمترین تجلیات "همکاری عمومی"، سازمان‌های مردم‌نهاد هستند که علیرغم اهمیت بالایی که دارند، در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

این بی‌تفاوتی به ویژه در مازندران بسیار به چشم می‌آمد. حداقل در دولت حسن روحانی که با شعار تدبیر و امید بر مسند قوه مجریه نشست، از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ توجه چندانی به اهمیت و کارکرد سمن ها در استان نشده بود تا اینکه با انتخاب مجید حسین‌زادگان بعنوان استاندار مازندران ورق برگشت و شاهد تغییری چشمگیر در توجه دولت به این نهادهای مردمی بوده‌ایم.
حسین‌زادگان سمن‌ها را از نهادی تزئینی به تشکلهای اثرگذار بدل کرد و با دستور ویژه به همه فرمانداری‌ها برای استقبال از تأسیس سمن، راه را برای حضور جدی و عملی مردم در تعیین سرنوشت خود گشود.

بررسی‌های وزارت کشور نشان می‌دهد که در یکسال اخیر مازندران در زمره ۵ استان موفق کشور در حوزه توجه به سازمان‌های مردم نهاد بوده است و از لحاظ کمی و کیفی رشدی چشمگیر را تجربه کرده که در یک دهه اخیر این استان بی‌سابقه بوده است.

از سال ۱۳۷۹ تابحال هرگز شاهد چنین جهشی در ایجاد و نقش‌آفرینی سمن‌ها در مازندران نبوده‌ایم.

در حال حاضر بیش از ۵۰۰ سازمان مردم‌نهاد در مازندران فعال هستند که این رقم در سال ۹۲ کمتر از ۲۵۰ سمن بوده است.

این رشد البته تنها کمی نبوده و حسین‌زادگان با چانه‌زنی و اصرار فراوان موفق شد تنها در سال گذشته از محل اعتبارات استانی 18میلیارد ریال برای اجرای طرحها به نیابت از دولت در اختیار سمن های مردم نهاد قرار دهد که اعتباری کم‌سابقه است.

موفقیتی که از چشم وزارت کشور نیز پنهان نمانده و به همین خاطر حسین‌زادگان را بعنوان یکی از الگوهای موفق استفاده از ظرفیت سمن ها معرفی کرده است.

استانداری مازندران اگرچه با انتقاداتی در این حوزه مواجه شد و برخی سعی کردن با انحراف افکار عمومی، این تلاش‌ها را ناکافی و برای منفعت شخصی جلوه دهند، اما استاندار مازندران بدون توجه به تخریب‌های پشت‌پرده از تلاش همه جانبه برای تقویت سازمان های مردم نهاد دست نکشید و حتی به تقویت هرچه بیشتر آنها پرداخت. تلاشی که امروز و در بحبوحه بحران کرونا نتایج مبارکش روشن شده است.

احمد حسین‌زادگان با استفاده از قدرت نفوذ و ظرفیت بالای سمن ها موفق به کنترل بسیاری از مشکلات موجود در استان شد که تا پیش از این دولت به تنهایی برای حل آنها اقدام می‌کرد.

▪معرفی فرهنگ، هنر و آیین‌های محلی مازندران به همه ایرانیان و حتی کشورهای حاشیه دریای خزر با ایجاد سمن های فرهنگی و هنری


▪تأسیس سمن های روستایی برای نخستین بار در کشور به منظور بهره‌مندی از ظرفیت نیمی از جمعیت استان برای کاهش مهاجرت به شهرها، افزایش سطح دانش عمومی و حل معضلات محلی با استفاده از خود بومی ها

▪فعال کردن سمن های گردشگری برای افزایش سطح بهره‌وری این حوزه به شدت درآمدزا و ساماندهی خانه مسافرها

▪کاهش استفاده از سموم کشاورزی و حرکت به سمت کشاورزی مکانیزه با بهره گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد این حوزه

▪افزایش سطح کاشت و فروش گیاهان دارویی در استان با توجه و تأمين بودجه برای سمن های سلامت محور

▪کنترل و کاهش مصرف روبه رشد مواد مخدر صنعتی با استعانت از کمک و همکاری سمن های اجتماعی به خصوص سمن های تخصصی بهزیستی

▪افزایش تمایل عمومی به ورزش‌های همگانی با کمک سازمان های مردم نهاد سلامت محور و ورزشی

▪کنترل تخلفات حوزه اقتصادی به خصوص در بازار با ایجاد و سازمان دهی سمن های کنترل نامحسوس با استفاده از ظرفیت خبرنگاران سراسر استان

▪استفاده از ظرفیت سمن ها برای
محافظت از منابع طبیعی به ویژه مقابله با زمین‌خواری و افزایش کمی و کیفی درختکاری

▪بهره مندی از ظرفیت زنان در قالب سمن‌هایی که کاملا توسط زنان سازماندهی شده است.

▪کنترل و کاهش آسیب‌های حاصل از پسماند با کمک گرفتن از ظرفیت و فشار سمن های زیست محیطی

▪ورود به معضلات اجتماعی از جمله طلاق، کودکان کار و اعتیاد

▪و اینک حضور تمام قد سمن ها در مازندران برای اطلاع رسانی گسترده و کنترل شیوع ویروس کرونا

تنها بخشی از تلاش‌های حسین‌زادگان برای اداره امور توسط خود مردم در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد در استان بوده است.

بنابراین شایسته است در روز جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد از همه فعالان و اندیشمندان این حوزه به خصوص استاندار مازندران قدردانی کنیم و دیگر بار یادآور شویم که هرجا از ظرفیت و تخصص مردم برای پیشبرد امور استفاده شده، نتایج چشمگیری به دست آمده است.

امیدواریم استانداری مازندران همچنان باقدرت این رویه را ادامه دهد تا ضمن افزایش اعتماد به نفس عمومی راه را برای تولد افکار و ایده‌های تازه هموار کند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین