امروز : پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۳۲ AM
فیلترشکن / ۵۶
پنجاه و ششمین بسته ویژه خبری عبارت؛

کارگران حفاظت از جنگل‌ها توپ پینگ پونگ مسئولان / فیلمبرداری پایتخت متوقف شد؟ / کمبود ماسک در مازندران تا پایان هفته رفع می‌شود / کمبود لوازم بهداشتی در جایگاه های سوخت مازندران دردسر ساز شد

فیلترشکن+عبارت
    -     کد خبر: 49457
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۳|۱۲:۳۴
سرویس : عامه پسند
فیلترشکن عبارت بسته ویژه خبرهای مهم کمترشنیده شده و جذاب مازندران است که به صورت روزانه توسط تحریریه عبارت تهیه شده و منتشر می‌شود. این ستون قرار است به ما بگوید پشت اخبار رسمی و روزمره چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

کارگران حفاظت از جنگل‌های شمال، توپِ «پینگ پونگ» مسئولان

 

کارگران حفاظت از جنگل‌های شمال کشور که نگران معیشت و امنیت شغلی خود هستند، مانند توپ پینگ پونگ، میان شرکت های پیمانکاری و دولت پاسکاری می‌شوند. در چنین وضعی آنها باید گلیم خودشان را از آب بیرون بکشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زمانی که در سال ۱۳۹۶، «طرح تنفس جنگل‌های شمال کشور» در مجلس به تصویب رسید و به قانون تبدیل شد، دو دسته از افراد جامعه به صورت ویژه خرسند شدند: فعالان جامعه‌ی محیط زیست ایران و محلی‌ها. دسته‌ی اول، به این خاطر چنین احساسی را داشتند که فکر می‌کردند، نگاه نهاد قانون‌گذاری به حفاظت از محیط زیست دگرگون شده است. دست دوم هم که محل زندگی‌شان را زیر چکمه‌های قاچاقچیان چوب و جنگل‌خواران از دست رفته می‌دیدند، با خود گفتند: «چه خوب؛ بالاخره به خودشان آمدند».

البته محلی‌ها بیشتر از فعالان محیط زیست، قدر جنگل‌ها را می‌دانند؛ چراکه خود، کار حفاظت از جنگل‌ها را هم خود برعهده دارند؛ چه به صورت غیرمستقیم و چه به شکلِ کار برای شرکت‌‌های حفاظت و نگهداری از جنگل‌ها؛ البته این شرکت‌ها تا پیش از اجرای این قانون، با عنوان شرکت‌‌های بهره‌بردار، درختان را قطع می‌کردند و با فروش الوارهای آنها، دستمزدهای کارگرانشان را پرداخت می‌کردند.

 بیان این نکته ضروری است که کارگران حفاظت و دیگران کارگران مجموعه‌های سابقا بهره‌بردار، مانند «چوکا» و «صنایع چوب و کاغذ مازندران» که تعداد آنها به ۲۹ شرکت می‌رسد، بعداز اجرای طرح تنفس جنگل، دستمزدهای خود را به جای کارفرمای شرکت خصوصی، از دولت دریافت می‌کنند؛ چراکه برابر «قانون برنامه‌ی پنج ساله ششم توسعه» شرکت‌های بهره‌بردار از زمان اجرای قانون تنفس جنگل، باید، دست از قطع درختان بردارند تا در عوض آن، دولت، دستمزدهای آن دسته از کارگرانشان را که به حفاظت از جنگل‌‌ها می‌پردازند، پرداخت کند.

به این ترتیب، این ۲۹ شرکت بعضا زیان‌ده حاضر شدند درعوض تجارت پرسود و کم ریسک قطع درختان، از کمک دولت برای کسب سود و پرداخت دستمزد کارگران حفاظت از جنگل بهره‌مند شوند. به بیان دیگر، اگر تا پیش از تصویب این قانون، شرکت‌ها پیمانکار دولت در قطع درختان بودند از پس از آن، دولت؛ پیمانکار نگهداری از جنگل‌ها شد. مشکل محافظان جنگل هم از همین جا شروع شد؛ چراکه دولت در اختصاص بودجه‌ی طرح تنفس جنگل بدعهدی می‌کند و شرکت‌ها هم به خاطر دست کشیدن از فعالیت تجاری، زیان‌دهی و البته نداشتن تکلیف قانونی، ریالی به کارگران خود که حفاظت از جنگل‌ها را برعهده دارند، نمی‌پردازند.

 به همین خاطر شرکت‌های چوب و کاغذ شمال کشور، که حالا باید نیاز خود به الوار را از بازار غیررسمی و واردکنندگان چوب تامین کنند، باید به دولت و سازمان برنامه و بودجه فشار وارد کنند تا بودجه لازم برای پرداخت دستمزدها را بگیرند و اگر نتوانند این کار را انجام دهند شروع به تعدیل یا تهدید به تعدیل کارگران حفاظت از جنگل می‌کنند. برای نمونه فروردین ماه سال جاری، شرکت «نکا چوب» اعلام کرد: «قرارداد کارکنان این شرکت از یکم اردیبهشت، تمدید نمی‌شود و به دلیل مسائل مالی و پیش‌بینی نشدن بودجه لازم برای شرکت‌های بهره‌بردار سابق، کارکنان این شرکت از مجموعه بیکار می‌شوند.»/ایلنا

 

 

مدیرکل انتقال خون مازندران خودش دست به کار شد!

 

تب شیوع کرونا و نگرانی در این زمینه موجب شد مردم ترجیح دهند در خانه‌ها بمانند تا بتوانند از شیوع این ویروس جلوگیری کنند.

اما باید بدانیم بیماران نیازمند خون چشم انتظار هستند، چشم انتظار حضور مردم در پایگاه‌های انتقال خون تا شاهد بروز مشکلات برای آنان نباشیم.

باتوجه به اینکه هر واحد خون جان سه بیمار را نجات می‌دهد، به همین دلیل لازم است حضور مردم پررنگ‌تر باشد.

اما حکایت مازندران با سایر استان‌ها متفاوت است؛ گردشگرپذیر بودن، تصادفات جاده‌ای، انجام عمل جراحی قلب باز و همچنین وجود 4هزار و 500 بیمار خاص دلایلی است که ثابت می‌کند همواره حضور اهداکنندگان باید مستمر باشد.

مدیرکل انتقال خون مازندران در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: از زمانی‌که بحث شیوع کرونا مطرح شد تعداد اهداکنندگان خون 50 درصد کاهش یافت.

اسماعیل پوریانی افزود: درپاسخ به اهداکنندگانی که نگران ابتلا به ویروس کرونا هستند باید بگوییم که مراکز اهدای خون ضدعفونی شدند و با خیال آسوده می‌توانند نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اسفند ماه معمولا از ماه‌های پرمصرف خون و فرآورده‌های خونی است که بیشترین مصرف و کمترین مراجعات را داریم لازم است همواره شاهد حضور مستمر اهداکنندگان خون باشیم.

مدیرکل انتقال خون مازندران به‌عنوان یک اهدا کننده مستمر از مردم استان خواست، نگران کرونا نباشند چراکه هم اکنون بیماران نیازمند خون روی تخت‌های بیمارستان چشم انتظار هستند و بنده خود پیش قدم شدم که کرونا دلیلی برای کمرنگی حضور مردم نباشد.

پوریانی گفت: مردم استان با اطمینان خاطر نسبت به اهدای خون اقدام کنند و بدانند هیچ خطری در اهدای خون آنان را تهدید نمی‌کند./فارس

 

 

کمبود ماسک در مازندران تا پایان هفته رفع می‌شود

 

دکتر محمد رضا شیران روز سه‌شنبه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با توجه به اینکه توزیع ماسک دستور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد درصورتی که فردی نیاز به ماسک دارد می تواند از طریق مراکز بهداشتی دریافت کند.

وی به فعالیت بیش از ۱۳  کارگاه تولیدی در راستای تامین لوازم ضدعفونی دست در استان مازندران  با مجوز این معاونت اشاره کرد و گفت که این کارگاه ها موظف شدند محصولات تولیدی خود را به شرکت های توزیعی تحویل داده و حق فروش به غیر از این شرکت ها و خارج از محدوده استان تا زمان رفع  کامل نیاز هم استانی ها را ندارند.

شیران با بیان اینکه ۲ کارگاه تولید ماسک نیز در حال دریافت مجوز از وزارت بهداشت هستند، افزود: با راه اندازی خط تولید آنها روزانه ۱۵ هزار ماسک بین شهروندان توزیع می شود.

دکتر شیران به توزیع اقلام حفاظت فردی در مراکز درمانی اشاره کرد و ادامه داد : مراکز و سازمان های ارائه کننده خدمات مختلف به مردم ، می توانند با هماهنگی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران  از طریق سفارش به  شرکت های تولیدی اقلام حفاظتی نسبت به تامین موارد مورد نیاز نیروی انسانی زیر مجموعه خود اقدام کنند.

کمبود ماسک و دیگر اقلام بهداشتی در مازندران از حدود ۱۰ روز پیش همراه با ورود ویورس کرونا به استان یکی از دغدغه مهم مردم مازندران شده است .

اکنون نه تنها هیچیک از داروخانه ها و فروشگاه های تجهیزات پزشکی مازندران فاقد اقلام بهداشتی همچون ماسک هستند ، بلکه در صورت یافت شدن این محصولات فروش آن نیز غیر مجاز است و پیگرد قانونی قرار می گیرد./ایرنا

 

 

تشکیل ۴۳ پرونده تخلف در مورد کرونا در مازندران

 

یدالله ملکی مدیر کل تعزیرات حکومتی مازندران گفت: تاکنون ۴۳ پرونده در مورد گرانفروشی، اختفا و احتکار ملزومات بهداشتی در تعزیرات تشکیل شده که در حوزه ماسک، مواد ضد عفونی و اقلام بهداشتی بوده است.

او افزود: در مجموع ۶ واحد اعم از داروخانه و واحد‌های عرضه کننده وسایل بهداشتی ودارویی در استان پلمپ شد

مدیر کل تعزیرات حکومتی مازندران به واحد‌ها و داروخانه‌های متخلف  اخطارکرد، شعب تعزیرات حکومتی  مجازات‌های مقرر اعم از جزای نقدی تا ۳ برابر ارزش کالا، الزام به عرضه کالا توسط دانشگاه علوم پزشکی، نصب پارچه بعنوان محتکر، لغو پروانه و معرفی از طریق رسانه‌های گروهی به عنوان محتکر را اعمال خواهند کرد و چنانچه فعل ارتکابی اخلال در نظام سلامت باشد، پرونده به محاکم قضایی  جهت رسیدگی ارسال خواهد شد./باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

افزایش ۱۴۸ درصدی سودآوری یک شرکت مازندرانی در این روزها

 

شرکت صنعتی بهشهر در سال مالی منتهی به پایان آذر ماه سال جاری و بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده آن، موفق به کسب سود خالص ۲ هزار و ۹۶ میلیارد ریالی شده و این سود که معادل ۶۹۹ ریال به ازای هر سهم بوده، نسبت به سال گذشته از آن افزایش ۱۴۸ درصدی را نشان می‌دهد.

جمع درآمد‌های عملیاتی شرکت با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۳۱ هزار و ۳۸ میلیارد ریال رسیده است.

با این حال، عامل اصلی رشد سودآوری شرکت را می‌توان افزایش حاشیه سود ناخالص و حاشیه سود عملیاتی این شرکت عنوان کرد. در حالی که حاشیه سود ناخالص و عملیاتی شرکت در سال گذشته به ۹.۵ و ۶.۵ درصد رسیده بود، این حاشیه سود در سال جاری به ۱۵ و ۱۰ درصد رسیده است که افزایش محسوسی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

محصولات اصلی شرکت شامل روغن نباتی آزاد و دانه‌های روغنی بوده مقادیر فروش این دو محصول در سال گذشته به ترتیب معادل ۴۱۴ و ۵۸ هزار تن بوده است که نسبت به سال گذشته از آن به ترتیب کاهش ۱۴ و رشد ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.

در بخش درآمد‌های غیرعملیاتی شاهد کاهش زیان تسعیر ارز به ۱۸۶ میلیارد ریال هستیم. (این هزینه در سال مالی قبل از آن معادل ۳۴۸ میلیارد ریال بوده است.). همچنین شرکت بابت مازاد مالیات بر ارزش افزوده قابل استرداد سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲، مبلغ ۱۷۰ میلیارد ریال را شناسایی کرده است./بورس نیوز

 

 

خبر توقف فیلمبرداری «پایتخت ۶» صحت ندارد

 

روابط عمومی مجموعه تلویزیونی «پایتخت ۶» اعلام می‌کند که خبر توقف فصل ششم پایتخت صحت ندارد و گروه سازنده همچنان در حال فیلمبرداری این سریال در شیرگاه هستند.

بنا بر این گزارش تاکنون بیش از ۷۰ درصد سریال ضبط شده است و همزمان نیز در حال تدوین است.

فصل ششم پایتخت در نوروز ۹۹ و در ۱۵ قسمت پخش خواهد شد./میزان

 

 

کمبود لوازم بهداشتی در جایگاه های سوخت مازندران دردسر ساز شد

 

براساس مصوبه کارگروه مقابله با کرونا استان مازندران جایگاه داران سوخت در این خطه شمال کشور موظف شدند تا سوختگیری خودروها را از طریق کارگران مستقر در جایگاهها انجام بدهند و در راستای برنامه پیشگیرانه کرونا، خودروداران حق خروج از خودروها برای سوخت گیری ندارند.

اگرچه به نظر می رسید که این مصوبه نیز همانند برخی دیگری از مصوبات پیشگیرانه این کارگروه از جمله تعطیلی مدارس و دانشگاهها، سینماها، شبکه حمل و نقل ریلی درون استانی ودورکاری کارمندان دولت رنگ اجرایی بگیرد، ولی عدم پیش بینی برای چگونگی تامین لوازم مورد نیاز از جمله دستکش و ماسک و نبود این لوازم در داروخانه ها و فروشگاههای تجهیزات پزشکی باعث شده تا کارگران جایگاههای سوخت برای آنچه که حفظ سلامتشان اعلام کردند، زیر بار این مصوبه نروند.یکی از متصدیان جایگاه سوخت در ساری می گوید : ما دستورالعمل کارگروه مقابله با کرونا را که از سوی شرکت نفت به ما ابلاغ شده را در جایگاه نصب کردیم و با کارگران نیز برای سوخت گیری توافق کردیم، ولی نبود تجهیزات بهداشتی شامل ماسک و دستکش موجب شده تا کارگران ما زیر بار این کار نروند.

رضوان حسنی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : علاوه بر آن کارگران جایگاههای سوخت محدودند و روزانه در هر نازل حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دستگاه خودرو مراجعه می کنند و این میزان سوخت گیری از یک کارگر با این تعداد خودرو دشوار است و به نظر می رسد باید راهکارهای دیگری پیش بینی شود.

وی اضافه کرد : در شرایط فعلی می بایست لوازم مورد نیاز از سوی مراکز بهداشتی در اختیار ما قرار گیرد و یا حداقل فروشگاه و یا داروخانه ای در سطح استان به ما معرفی شود که بتوانیم این لوازم را تهیه کنیم و پس از آن حداقل دستکش های یکبار مصرف را در جایگاهها به صورت رایگان در اختیار خودروداران قرار دهند تا آنها نیز کمک کنند.

به گفته وی برای هر سوخت گیری خودرو در جایگاه با این شرایط حداقل ۵ دقیقه زمان می برد و این کار از حوصله خودروداران نیز خارج است که در صف برای سوختگیری معطل شوند./ایرنا

اخبار مرتبط
دریابیگی: ۹۰ درصد کارگران استان قرارداد موقت‌اند/۴ میلیون کارگر بازنشسته حداقل حقوق را دریافت می‌کنند/ ما دولت را مقصر اصلی می‌دانیم/ بخش عمده جامعه کارگری حتی توان خرید ماسک و دستکش را ندارد از لذت همذات پنداری تا نیاز به سرگرمی تعداد بالای بیماران کرونایی در بابل از زبان نماینده وزیر/کمبود اعتبار کرونایی در مازندران داد نماینده خبرگان را هم درآورد/کوچ پزشک چالوسی از کرمان به زادگاهش برای شکست کرونا/انتقاد نماینده مجلس از کمک ۱۰ میلیاردی به دانشگاه بابل راهکار خلاقانه برای تجمع کنندگان چهارشنبه سوری در بابل: قرنطینه تا پایان نوروز!/وقتی فرمانده سپاه جویبار از تعطیلی یک روزدرمیان بازار تعجب می کند/مرخصی مدیران مازندران در ایام عید ممنوع شد/دانشگاه علوم پزشکی مازندران دیگر آمار کرونایی نمی‌دهد «قایم باشکِ» کرونا و نمایندگان مازندران! / قرنطینه آزمایشی یک شهر در مازندران / بازهم نامه ای دیگر از نماینده جدید ساری برای دولت / سالن ورزشی قائمشهر نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا می‌شود شوخی‌انگاری مسئولان و مردم فریدونکنار با کرونا / مشکل کمبود داروی کرونا در بابل به کجا رسید؟ / مسافرین کرونایی در مازندران باید هزینه درمان بدهند / انکار و تکذیب زمین‌خواری در اراضی ملی مازندران توسط محیط زیست! ادعای نماینده مجلس: مرگ ۶۰ نفر و بستری شدن ۵۰۰ نفر در بابل! / نامه انتقادآمیز استاندار اسبق مازندران به معاون رئیس جمهور / حمله تند کیهان به نماینده نوشهر و چالوس / نگاه نماینده بهشهر به صلیب سرخ جهانی و پیش بینی درگیری ۳ ماهه با کرونا آخرین اخبار از وضعیت مدیرعامل هلال احمر مازندران پس از ابتلا به کرونا / خط و نشان فرماندار قائمشهر برای برخی اصناف / هشدار کرونایی دادستان مازندران به مسئولان / صحبت های تند بازیکن پرسپولیسی با مسافرین شمال واکنش عجیب نماینده مجلس به مرگ‌ تدریجی کارگران شهرداری و روزمزد / وقتی نیروگله برق هم مایع ضدعفونی کننده تولید می کند / انتقاد بی موقع نماینده بابلسر از بی توجهی دولت به گردشگری / کرونا ماشین پلاک مازندران را گران کرد! نگذاریم خون در رگ های مازندران بخشکد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

یه نفر
جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۴
شما ها گاهی به سایت خودتون سر می زنید تا وضعیت متن سر وته شده رو ببینید؟ گمان نکنم!
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو