امروز : یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۰۸ AM
اختصاصی عبارت
مازندران از سال ۱۳۹۲ تاکنون در خون و فراورده های خونی به خودکفایی رسیده؛

نگذاریم خون در رگ های مازندران بخشکد

اهدای خون+عبارت
    -     کد خبر: 49527
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۵|۱۶:۵۴
در ۱۰ ماه سال جاری در مازندران، ۱۴۴ هزار و ۳۵۰ نفر جهت اهدای خون مراجعه کردند و از این تعداد، ۱۱۱ هزار و ۳۲۹ نفر موفق به اهدای خون شدند که ۷۲ هزار و ۷۷۰ نفر جز مستمرین اهدای این مایع حیاتی، ۳۰ هزار و ۹۱۷ نفر جز اهداکنندگان با سابقه خون و مابقی بار اولی بودند.

عبارت-جامعه:  در روزگار معمولی هم قبل از آمدن کرونا، بازه زمانی که بیشترین مصرف خون در استان را داشته است همین ماه بهمن و اسفند بود. وجود بیش از چهار هزار و ۵۰۰ بیمار خاص در مازندران، عمر پنج روزه پلاکت ها و همچنین انجام برخی از درمان بیماری ها و جراحی ها که قبل از عید نوروز و رفتن به سفر صورت می گیرد از دلایل افزایش تقاضای خون در ماه های پایانی سال است.

مازندران نیز از سال ۱۳۹۲ تاکنون به خودکفایی رسیده و خون و فرآورده های خونی را از استان دیگر، وارد نکرده و حتی این استان، معین استان تهران است. در ۱۰ ماه سال جاری در مازندران، ۱۴۴ هزار و ۳۵۰ نفر جهت اهدای خون مراجعه کردند و از این تعداد، ۱۱۱ هزار و ۳۲۹ نفر موفق به اهدای خون شدند که ۷۲ هزار و ۷۷۰ نفر جز مستمرین اهدای این مایع حیاتی، ۳۰ هزار و ۹۱۷ نفر جز اهداکنندگان با سابقه خون و مابقی بار اولی بودند.

گفتنی است مازندران در ۱۰ ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، دو و نیم درصد رشد خون گیری داشت.

از زمان ورود کرونا به استان مازندران اما اوضاع کمی فرق کرد. البته نه اوضاع بیماران که آنان همچنان هرروز منتظر دریافت سهم خونشان هستند، بلکه منظور از تغییر اوضاع کاهش حدودا 50 درصدی مراجعه مردم مازندران به سازمان انتقال خون است که نگرانی هایی را هم در پی داشته.

متاسفانه این وضعیت نامناسب در حالی است که ما در استان ۶ مرکز جراحی قلب باز ، حوادث متعدد ناشی از رانندگی و بیش از چهار هزار و ۵۰۰ بیمار خاص اعم از تالاسمی ،هموفیلی ،دیالیزی و سرطانی داریم که تمامی اینها نیازمند خون هستند.

این کاهش ذخایر خونی در استان آن هم در شرایطی که مردم نسبت به سلامت خود حساس تر شده اند نشانه ی مناسبی نیست. هرچند کاهش این چنینی دلیلی به غیر از کرونا ندارد و در تمام کشور هم مشترک است اما مردم باید بدانند که بیماران در این روزها هم به خون آنها احتیاج دارند.

هرچند با وجود این کاهش همچنان نیازهای خونی استان مازندران تامین است اما در صورت ادامه داشتن این روند ممکن است با مشکلاتی بر بخوریم که حتی فکر کردن به آن خوشایند نیست.

بیماران دیالیزی و سرطانی را در نظر بگیرید که در حالت معمول هم ویروس کرونا برای آن ها بسیار خطرناک تر از سایرین است، حال با این اضطراب که آیا برای دریافت خون هم دچار مشکل خواهند شد یا نه چگونه این روزهای سخت را می گذرانند.

مردم هم حق دارند تا در این روزها که حتی مدارس هم تعطیل شده کمی ترس و نگرانی داشته باشند که مبادا برای این که ثوابی کرده باشند دچار مشکل شوند و خدای ناکرده به کرونا مبتلا شوند. مسئولان البته بارها و بارها تاکید کرده اند که تمام وسایل و فضای مجموعه های انتقال خون در استان کاملا ضدعفونی شده و هیچ خطری اهداکنندگان را تهدید نخواهد کرد.

گروه خونی o منفی از ارزش بالایی برخوردار است و اشخاصی که این گروه خونی را دارند در صورت علاقه می توانند در لیست این گروه خونی، عضو شوند تا در مواقع بحران اورژانسی از خون و فرآورده های خونی آنها، استفاده شود.

بد نیست بدانید اهدای یک واحد خون با فرآورده های آن، جان سه بیمار را نجات می دهد. تصمیم با شماست.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال