امروز : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۱۴ AM
یادداشت عبارت - عالین نجاتی

کرونا با چاشنی پارازیت؛ غذای مخصوص سرآشپز

پارازیت+عبارت
    -     کد خبر: 49546
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۷|۰۹:۴۰
تنها یکی دو روز بعد از شیوع کرونا و اعلام رسمی نخستین جان باختگان بود که تازه آقایان در مملکت به فکر افتادند که مسئله جدی است.

عبارت-یادداشت: تنها یکی دو روز بعد از شیوع کرونا و اعلام رسمی نخستین جان باختگان بود که تازه آقایان در مملکت به فکر افتادند که مسئله جدی است.

▪️اگرچه انتظار می‌رفت در همان نخستین روزهای قرنطینه در چین پروازها به این کشور آلوده متوقف شود تا ایران بدل به دومین کشور گرفتار این ویروس در جهان نشود، اما گویا این توقع بی‌جایی بود، چون بررسی بُرد پروازی فرودگاه‌های چین نشان می‌دهد هنوز هم هواپیمایی معظم ماهان در حال ادامه پروازها به چین است.

▪️هرچند توقع داشتیم وقتی ویروس در موطن دیوار بزرگ همه‌گیر شد، ایران شروع به تولید و انبار گسترده ماسک و لوازم بهداشتی کند اما خبر رسید دوستان تولید را در دستور کار قرار داده‌اند اما گویا به جای انبار کردن، آنها را بارِ هواپیما و کشتی کرده و به چین فرستاده‌اند.

▪️مردم با صد زبان از هزاران معبر خواهش کردند بعد از شیوع گسترده در شهر قم، اقدام به قرنطینه شهر کنیم اما حتی حالا که همه مملکت، "شنبه" را تعطیل کرده‌اند، قُمی ها اعلام کردند این شهر، شنبه به کارش ادامه خواهد داد و همان حضرت آقایی که قرنطینه را بدوی و قرون وسطایی دانسته بود حالا خودش کرونا با چاشنی لبخند گرفته است.

▪️مردم مدام می‌گفتند ما همه مومن و وفادار به اسلام هستیم اما همین دین تأکید بر سلامتی مؤمنان دارد، پس با احترام به همه مناسک مذهبی لطفا اجتماعات مذهبی از جمله نمازجمعه و... را موقتا تعطیل کنید اما آنقدر دست دست کردند که ویروس همه ایران را آلوده کرد و تازه به این نتیجه رسیدند که فعلا برخی از مناسک مذهبی موقتاً تعطیل شود.

▪️خلاصه هرچه انتظار میرفت عاقلانه و دلسوزانه باشد، درست برعکس‌اش اتفاق افتاد و حالا کار به جایی رسیده که اعتماد مردم به مسئولان به پایین‌ترین حد ممکن رسیده و هرچه آنها می‌گویند مردم خلافش را تصور می‌کنند.

▪️اجازه دادند گیلان دومین استان آلوده کشور شود و حتی پرستاران را به کام مرگ بکشاند وتازه دیروز یادشان افتاد باید جلوی ورود مسافران را گرفت.

▪️همه به ملت می‌گفتند مسئله را جدی بگیرید اما خود حکومت مسئله را جدی نگرفته بود و هرکسی هم اعتراض می‌کرد از ترس تشویش افکار عمومی خفه‌خون می‌گرفت و بغض را در گلو فرو می‌برد.

▪️مسئولان و رسانه‌ها به نوبت مردم را به ماندن در خانه و عدم مراجعات غیرضرور به محل های عمومی تشویق، ترغیب و گاهی اجبار کردند. اما انگار کارمندان دولت آدم نیستند و اداره برایشان از خانه امن‌تر است. تازه معلوم شد اینهمه پُز دولت الکترونیک دادن شعاری بیش نبوده و همه آنچیزی که از دولت الکترونیک بلدیم روشن کردن کامپیوتر و وصل شدن به اینترنت است.

▪️از طرفی مدام پیام می‌دهند ضمن قدردانی، برای پرستاران و کادر درمانی آرزوی سلامتی و موفقیت می‌کنیم، اما وقتی پای دردودل کادر درمانی می‌نشینی از کمبود ماسک و لوازم پزشکی گلایه دارند و یکی‌یکی در حال پرپر شدن هستند.

▪️بسیاری از استان‌ها پویش "من در خانه می‌مانم" راه اندازی کردند و تبلیغات فراوانی صورت گرفت تا مردم کاملا متوجه خطرهای احتمالی حضور در اماکن عمومی شوند. بیشتر شهرها نیز در این مسئله همکاری کردند. گواهش خلوتی بی سابقه بازار شب عید و کم شدن آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور اما همزمان سهمیه بنزین مسافرت‌های نوروزی تخصیص پیدا می‌کند و تلویزیون پر می‌شود از مستند جاذبه‌های گردشگری ایران!

▪️خانه را تنها محل امن و ایمن اعلام می‌کنند اما به جای اینکه آن را بدل به محیطی دلخواه برای قرنطینه و لذت بردن کنند، سرعت و کیفیت پارازیت‌ها را افزایش دادند و به خاطر چندساعت خبر سیاسی در شبانه‌روز، اندک دلخوشی ملت به فیلم‌های سینمایی شبکه‌های ماهواره‌ای را نیز از آنها گرفتند و به جایش صداوسیما را پر کردند از میزگرد و مسابقات مسخره و سریال‌های تکراری و مستندهای عراق و سوریه.
تاسف‌بارتر اینکه شبکه‌های زرد و سخیف GEM کاملا قابل دسترس هستند اما نشنال جئوگرافیک و CNN از دسترس خارج شده‌اند که این خود هزاران حرف ناگفته دارد که جایش اینجا نیست!

▪️دلیل و برهان گسترش #پارازیت ها نیز این است که شبکه‌های خبری فارسی زبان در حال ناامید کردن مردم هستند. این ادعا بنا به دلایل بسیار باطل است.

▪️اول اینکه شعور ملتی را زیر سوال می‌برد که وقتی قرار است در راهپیمایی شرکت کنند باشعور ترین مردم جهان می‌شوند، اما وقتی قرار است بین اخبار داخلی و خارجی قضاوت کنند شعورشان را از دست می‌دهند. چرا نمی‌گذارید خود مردم قضاوت کنند چه تریبونی حقیقت را می‌گوید؟ مگر این مردم قدرت انتخاب و قضاوت ندارند؟

▪️دوم اینکه اگر شبکه‌های خارجی فارسی‌زبان دروغ می‌گویند پس چرا پارازیت را افزایش می‌دهید، اجازه دهید مردم به درون پلید و عملکرد دروغین آنها پی ببرند و از آنان رویگردان شوند.

مگر چنین حقیقتی جز با مشاهده آنها توسط مردم ممکن خواهد شد؟
اینکار دقیقا اثر عکس می‌دهد و تجربه ثابت کرده هروقت چیزی را محدود کنید، توجهات به آن را افزایش می‌دهید. یعنی مردم با خودشان فکر می‌کنند حتما این شبکه‌های خارجی حقیقت را می‌گویند که سانسور می‌شوند.

▪️سوم آنکه در زمانه اینترنت وشبکه‌های اجتماعی که مسئولان ارشد نظام همگی در "توئیترِ فیلترشده" حساب کاربری دارند و تمامی این کانال‌های ماهواره‌ای به راحتی و با یک کلیک قابل مشاهده هستند سانسور و پارازیت، آب در هاون کوبیدن نیست؟ نکند تصمیم دارید به زودی تجربه قبلی را تکرار کنید و اینترنت را هم قطع نمایید، تا ملت بمانند و اخبار بیست و سی؟!

▪️چهارم آنکه، وقتی کسی چیزی را محدود می‌کند، جایگزین بهتری فراهم می‌آورد تا جای خالی آن را پر کند، حالا یک نفر پیدا شود و به بنده نشان دهد بعد از افزایش پارازیت‌ها صداوسیما چه تغییری کرده و با کدام برنامه های مفرح و سرگرم کننده مردم را به ماندن در خانه تشویق کرده است؟ شما که طاقت یک نقد کمیک و طنزآلود درباره آقازاده حدادعادل را هم ندارید، چطور انتظار دارید ملت صداوسیما را به شبکه‌های ماهواره‌ای ترجیح بدهند.

▪️پنجم اینکه آیا در شرایط فعلی که تحریم‌ها اقتصاد ایران را بیش از هر زمان دیگری شکننده کرده و کرونا نیز اندک نیروی باقیمانده را از این اقتصاد بی‌رمق گرفته بهتر نیست پولی که صرف پارازیت و سانسور می‌شود را مصروف تهیه ماسک و لوازم بهداشتی کنیم؟ الان اولویت با سانسور ماهواره است یا جان مردم؟
آیا اضطراب ناشی از کرونا کافی نیست که دلهره تاثیرات منفی پارازیت بر سلامت مردم را هم به آن اضافه کرده‌اید؟

آیا اعتراض مردم در آبانماه، گلایه‌ها و بغض‌های آتشین بعد از سرنگونی هواپیمای اوکراینی و کاهش چشمگیر و بی‌سابقه مشارکت در انتخابات مجلس (که همگی در کمتر از شش ماه رخ داده است) هیچ پیامی را به حکومت مخابره نکرده است؟ این ملت بخت برگشته با چه زبانی باید بگویند از وضعیت جاری گلایه دارد؟ چرا به جای اینکه صدای آنها را بشنوید و به الگوی مطهری و بهشتی پایبند بمانید روزبه‌روز فضا را بسته‌تر می‌کنید؟

چه بر سر ما آماده که از مطهری و طالقانی و بهشتی و علامه جعفری و جوادی آملی به رحیم پور ازغدی و رائفی پور و صادق کوشکی و حسین شریعتمداری رسیده‌ایم؟

من از کرونا نمی‌ترسم چون کرونا در بدترین حالت تنها جان ما را تهدید می‌کند، من از آنچیزی میترسم که ایمان ما را تهدید می‌کند!
نمی‌دانم با گریه‌های شبانه‌ام، با بی‌فردایی متناوبم و با صدایی که مثل پتک دیواره‌های سرم را می‌شکافد چه کنم؟ نمی‌دانم کدام دارالمجانین این‌همه دیوانگی را تاب می‌آورد جز این سرِ بی سر و سامان من؟!

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین