امروز : چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۲۰ AM
آخرین اخبار:
امان از سانسور... کنایه سنگین شجاع خلیل زاده به اعلام زمان اوج کرونا توسط مسئولین / رونمایی قهرمان کشتی جهان از فرزندانش / تصاویری از جلسه ی کرونایی هیات رئیسه مجلس که یوسف نژاد منتشر کرد / عکس زیرخاکی حنیف عمران زاده از دوران حضورش در تیم ملی امید بازدید نماینده ولی فقیه در مازندران از آرامگاه بهشت رضا (ع) ساری افزایش ۵۱ درصدی تناژ و ۴۶ درصدی بارنامه حمل کالا در سه بندر مازندران / لزوم توجه بیشتر به اقتصاد دریا محور کانون های مساجد استان مازندران در خط مقدم مقابله با کرونا / از توزیع ماسک تا حمایت از نیازمندان شناسایی ۱۱۹ بیمار مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در مازندران / ۷۲۷ بیمار مشکوک به کرونا در استان بستری هستند شناسایی ۲۰۸۹ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۸۷۲ نفر رسید مازندران بزرگ و ۱۷ نماینده‌اش/ از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و درگذشت امام تا ادغام ریاست‌جمهوری و نخست وزیری مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد اخاذی با تهدید به انتشار فیلمی در فضای مجازی در بهشهر / ۳ کشته و زخمی در واژگونی وحشتناک موتورسیکلت در نکا / سارق سابقه دار بابل در چنگال قانون / ماجرای تیراندازی در چمستان نور چه بود؟
یادداشت عبارت - آصف بادام
یادداشت عبارت به بهانه‌ی پیام‌های فراوان کارگران شهرداری؛

لباس نو بر تن شهرهای خالی از مسافر / دوراهی سخت نان و جان !

کارگران فضای سبز+عبارت
    -     کد خبر: 49580
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۹|۲۰:۳۸
سرویس : جامعه >> شهری
نوروز امسال با تمام سالیان گذشته متفاوت است. در آستانه سال جدید قسمت اعظمی از بازارها در استان مازندران نیمه تعطیل است. یعنی یا کرکره ها را پایین کشیدند و یا مشتری آنچنانی ندارند و از روی اجبار در مغازه نشسته اند. ادارات، بانک ها و شرکت ها نیز یا ساعات کاری شان کم شد و یا اغلب مانند گذشته ارباب رجوع ندارند و محیط کارشان خلوت تر از قبل است.

یادداشت عبارت - آصف بادام: سال جدید کم کم از راه می رسد و باز طنین بهاری بی توجه به تمام مصائبی که ما بدان دچاریم بر تن بی جان طبیعت نواخته خواهد شد. درختان و گل ها جوانه می زنند و رودخانه ها دوباره خروشان می شود. ایرانی ها این موقع از سال که می شود انگار ولوله ای به جانشان میفتد که نمی توانند یک جا بمانند. از گردگیری خانه تا خرید عید و دید و بازدید و مسافرت ها همه در همین بازه ی زمانی 15 اسفند تا 15 فروردین انجام می شود و این در ساعت و تقویم بدنی ما ایرانی ها نهادینه شده.

سال 99 ولی با پدیده ای به نام کرونا آغاز می شود. سال گذشته که همین روزهای آخر سال در مازندران سیل آمد و خیلی ها را دم عیدی آواره و سرگردان کرد، همه با خود گفتیم که دیگر هیچوقت از این بدتر نمی شود، اما حواسمان نبود که سالی که نکوست از بهارش پیداست، پس 98 با یک ویروس جهانی به پایان رسید تا به همه ما بازهم ثابت کند که هیچوقت نگویید هیچوقت!

نوروز امسال با تمام سالیان گذشته متفاوت است. در آستانه سال جدید قسمت اعظمی از بازارها در استان مازندران نیمه تعطیل است. یعنی یا کرکره ها را پایین کشیدند و یا مشتری آنچنانی ندارند و از روی اجبار در مغازه نشسته اند. ادارات، بانک ها و شرکت ها نیز یا ساعات کاری شان کم شد و یا اغلب مانند گذشته ارباب رجوع ندارند و محیط کارشان خلوت تر از قبل است.

در این بین اما عده ای از بی توجهی گله مندند. پس از پیام های متعددی که دراین مدت از سوی کارگران زحمت کش شهرداری برای عبارت ارسال شد و مشاهدات ما در سطح چند شهر در استان معلوم شد که انگار شهرداری ها اصلا از موضوع کرونا بی اطلاع هستند و دارند خودشان را برای استقبال از مسافرین نوروزی آماده می کنند! شاید بندگان خدا واقعا در جریان بسته شدن جاده ها و ممنوعیت سفرهای نوروزی به استان نیستند! وگرنه چه علتی دارد که کارگرانشان را در این روزها برای رنگ کردن و گلکاری های موقت در 4 تا بلوار و یا نصب المان های نوروزی به داخل شهری ببرند که از تلویزیون و فضای مجازی گرفته تا مردم عادی و ماشین های آتش نشانی خواهش و تمنا می کنند که آن را خلوت کنید؟

کارگران بی دفاع هم می گویند توجه آنچنانی به سلامتشان نمی شود و جز همین دستکش های معمولی و ماسک های یکبار مصرفی که حتی 10 بار و چه بسا بیشتر هم استفاده می کنند سلاح دیگری در مقابل کرونا ندارند. وقتی ببینید چطور با آن دستکش های آلوده با دقت تمام عرق را از صورتشان پاک می کنند که مبادا دستشان با دهان، بینی یا چشمانشان برخورد کند، متوجه میزان فشار روانی بر آن ها ناشی از شیوع این بیماری می شوید. اگر کرونا هم با آن ها کاری نداشته باشد، این استرس و فشار روانی آنان را از پا در خواهد آورد. آن هم برای چند بزک دوزک کم اهمیت در خیابان های نه چندان زیبای شهرهای ما.

در شهری مثل ساری چند روزی است که این کار شروع شده و کارگرانی که نگران سلامتی خود و خانواده شان هستند نمی دانند به کجا باید مراجعه کنند. از یک سو خطر از دست دادن شغل و همین اندک درآمدی که گذران زندگی شان است و از یک سو ترس از دست دادن جان! دو راهی سختی که این روزها در پس بلوارهای تازه رنگ شده و نوشته های تبریک سال نو نهفته و کسی به آن توجهی نمی کند.