امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۱:۰۱ AM
اختصاصی عبارت
مروری بر نظرات طرفداران و موافقان سریال پایتخت؛

از لذت همذات پنداری تا نیاز به سرگرمی

پایتخت+عبارت
    -     کد خبر: 49755
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۱۰|۱۰:۳۹
تجربه سریال های چند فصلی نشان داده که وقتی مخاطبان اثری را دوست داشته اند و فصل های بعدی آن در تلویزیون و یا حتی شبکه نمایش خانگی ساخته شده به میزان فصل اول موفق نبوده است اما پایتخت در این سال ها مسیر متفاوتی را طی نمود و در هر سری با استقبال مخاطبین روبرو شد.

عبارت - گروه فرهنگ و هنر: تولید پایتخت ۶ با مرگ ناگهانی «خشایار الوند» نویسنده مطرح سینما و تلویزیون در ۹ اسفند ۱۳۹۷ در هاله ای از ابهام قرار گرفته بود. پس از مرگ الوند، خیلی‌ها بر این باور بودند که پایتخت نیز به پایان راه رسید و احتمالا دیگر تولید نخواهد شد. حتی برخی عوامل تولید این فیلم نیز عنوان کردند که فعلا برنامه‌ ای برای تولید سری ششم این سریال ندارند، اما چند ماه بعد پایتختی‌ها تصمیم گرفتند که نوروز ۱۳۹۹ را مهمان خانه ‌های ایرانی‌ها باشند و لحظات مفرحی را برای مردم رقم بزنند.
پس از آغاز نمایش سریال های نوروزی صداوسیما، همانطور که قابل حدس بود «پایتخت 6» جایگاه ویژه ای در بین مخاطبین پیدا کرد و بعد از پخش اولین قسمت طبق سنوات گذشته، مخالفین و موافقینش را در مقابل یکدیگر قرار داد.

▪️تجربه سریال های چند فصلی نشان داده که وقتی مخاطبان اثری را دوست داشته اند و فصل های بعدی آن در تلویزیون و یا حتی شبکه نمایش خانگی ساخته شده به میزان فصل اول موفق نبوده است اما پایتخت در این سال ها مسیر متفاوتی را طی نمود و در هر سری با استقبال مخاطبین روبرو شد. البته سریال‌های دیگری هم بوده‌‌اند که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته ‌اند مانند «روزی روزگاری» و یا پیشتر از آن «دایی جان ناپلئون» اما آنها در یک فصل تمام شده‌اند. به گفته طرفداران این سریال، پایتخت " موفق ترین مجموعه طنز دهه ۹۰، یکی از موفق ترین سریالهای طنز تلویزیون و سرانجام پایدارترین مجموعه دنباله دار تاریخ پنج دهه ای تلویزیون است ". اما به چه دلیل؟


▪️افراد زیادی در مازندران و حتی کشور بر این باورند که پایتخت، شمایی کلی از مسائل و دغدغه های طبقه متوسط جامعه است که در قالب «کمدی» بیان شده. برخی از آن ها معتقدند: " مهم‌ترین دلیل محبوبیت بی‌حد و حصر سریال پایتخت را می توان در سادگی و صمیمتی دانست كه در تار و پود سریال و داستان و كاراكترهای آن موج می‌زند. خانواده نقی معمولی دقیقاً مانند نام فامیلی ‌شان، افرادی هستند مانند همه، ارتباطات خانوادگی ‌شان در عین سادگی و صداقت است. كاراكترهای فیلم از نقی و ارسطو گرفته تا هما و فهیمه دقیقاً مانند تمام انسان ‌های خودمانی ‌ای اند كه در طول زندگی می ‌بینیم. افرادی كه در مقابل اتفاقات زندگی ‌شان ساده‌ ترین واكنش ‌ها را نشان می ‌دهند و پشت عصبانیت ‌هایشان هم عشق و محبت جاری است."
به نظر آنان این سریال سعی می کند سادگی، صفا، صمیمیت و زندگی در شهرهای کوچک و روستاها را به یاد مازندرانی ها بیاورد و در این راه از چاشنی کمدی استفاده می کند. سادگی و صفایی که امروز در زندگی شهرهای بزرگ مازندران گم شده واین شهرها هر چه بیشتر به سوی سبک زندگی پایتخت روی می آورند.


▪️البته بخش های اعتراضی و بازی با خطوط قرمز سیاسی-اجتماعی در سریال نیز مورد توجه این دسته از مخاطبین قرار گرفت. به عنوان مثال در همین فصل ششم اشاره به موضوعاتی مانند گرانی بنزین و قیمت دلار، واکنش های زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت که نشان از تاثیر این اثر بر مخاطبان دارد. کاری که پایتخت در هر فصل بیشتر و بیشتر انجام داد تا به نوعی با این عمل به مخاطبین خود نزدیکتر شود و می توان گفت در این امر موفق هم بوده، زیرا طرفداران این مجموعه اکنون این مسئله را نقطه قوت «پایتخت» عنوان می کنند و جدا از تشابه سبک زندگی کاراکترها به خودشان حالا با درد و رنج هایشان هم ارتباط نزدیکی برقرار کرده اند.


▪️بعضی نیز دلیل گرایش خود به این سریال را ناشی از کاراکتر های شناخته شده و دوست داشتنی آن می دانند. در طی این سالها مردم با شخصیت های این مجموعه ارتباط برقرار کرده اند و به قول معروف با آن ها خاطره ساخته اند. به گفته برخی کارشناسان رسانه نیز "بیشک یکی از عوامل مهم موفقیت پایتخت در شخصیت پردازی و خلق کاراکترهای شناسنامه داری است که حالا دیگر به بخشی از حافظه بصری و تلویزیونی مخاطب بدل شده و مردم با تک تک آنها ارتباط سمپاتیک پیدا کردهاند."
آن ها بر این عقیده اند که " به دلیل همین شناخت از پیش موجود، مخاطبان مشتاق بودند بدانند کاراکترهای مورد علاقه ‌شان قرار است چه قصه‌ ای را برای آنها تعریف کنند و در چه موقعیت و ماجرایی قرار می‌گیرند. تضادها، تفاوت‌ها و حتی دو قطبی‌هایی که در بین شخصیت‌های قصه وجود دارد از جمله دلایل این موفقیت است. ضمن این‌ که «پایتخت» از معدود سریال‌های طنزی است که تعداد کاراکترهای بانمک آن زیاد است و هر کدام بخشی از بار کمیک قصه را به دوش می‌کشند."

 

▪️همچنین این دسته از طرفداران به توانایی بازیگران سریال اشاره دارند و همین خصیصه به اذعان آن ها یکی از نقاط قوت این مجموعه نمایشی است. در هر محصول نمایشی این بازیگران هستند که تمام حرف‌ها وحس‌ها را به مخاطب منتقل می‌کنند. برای همین است که در سینما جایگاه بازیگر تا این حد مهم است. اگر بهترین فیلمنامه هم وجود داشته باشد ولی بازیگران درست نقش را ایفا نکنند مخاطب سریع آن را پس ‌می‌زند.

▪️اما خود قصه «پایتخت» و خرده روایتهای فراوانی که در آن وجود دارد نیز از جمله دیگر دلایل اصلی گرایش طرفدران به این مجموعه می باشد. ویژگی مهم این قصه طبق گفته های آنان این است که " به زندگی واقعی و مسائل آن نزدیک است و تخیلی و فانتزی نیست، همچنین تعدد رخدادها و خلق موقعیت کمیک در آن فراوان است و به همین دلیل مخاطب با آنها همراه شده و در یک حس همذات پندارانه قصه و آدمهای قصه را دنبال میکند."
آنان در پاسخ به این سوال که چرا در یک سریالی که شخصیت‌ها با همدیگر درگیر و یا حتی دروغگو هستند باز آنها را می‌بخشید؟ می گویند "دلیل این است که ما هم خودمان هر کدام به شکلی دغدغه‌ها و درگیری‌های شخصیت‌های پایتخت را داریم. مانند نقی، ارسطو، هما، بهتاش، فهیمه، رحمت و ...، رنگ به رنگ شدن و تغییر شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف قابل درک است، مثلا نقی همیشه دوست دارد به یک موقعیت بهتر برسد، سری تو سرها در آورد و ... شاید هم برای چنین جایگاهی تمام کارهایی که می‌کند موجه نباشد اما کیست که چنین اتفاقاتی را در زندگی خودش و اطرافیانش ندیده باشد و تجربه نکرده باشد؟ "


یکی از طرفداران سریال نیز به نکته ای اشاره نمود که شاید پاسخ بسیاری از انتقادات این روزها به این اثر نمایشی باشد. وی گفت: "شخصاً با این طرز فکر که تلویزیون همیشه باید اهداف آموزشی را هم در کنار جنبه سرگرم کننده اش دنبال کند موافق نیستم و معتقدم می توان در بسیاری از موارد فقط بار سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت جامعه را بر دوش این رسانه گذاشت" و شاید همین «سرگرم کننده» بودن در بین سریال های اغلب آموزنده تلویزیون، به نوعی دلیل پرمخاطب بودن این مجموعه را نیز بیان می کند.

به هر روی «پایتخت 6» که در شب های نوروز 99 از شبکه اول سیما پخش می شود، آن قدر مخاطب دارد که به گفته مسئولین حتی مصرف اینترنت نیز در زمان پخش آن کاهش می یابد. طبیعی است که این سریال در مقطع خاصی نظیر نوروز امسال که تمام رقبای دیگر تلویزیون از سینما تا تئاتر و کنسرت به جهت پیشگیری از کرونا از دور رقابت خارج شده اند بیش از پیش دیده می شود و خوب و بدش به هر حال بر مخاطبین تاثیراتی خواهد گذاشت که قابل بحث است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال