امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۴۶ PM
اختصاصی عبارت
گفتگوی اختصاصی عبارت با دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران در باب وضعیت جامعه کارگری مازندران در روزهای کرونایی؛

دریابیگی: ۹۰ درصد کارگران استان قرارداد موقت‌اند/۷۰ درصد کارگران بازنشسته حداقل حقوق را دریافت می‌کنند/ ما دولت را مقصر اصلی می‌دانیم/ بخش عمده جامعه کارگری حتی توان خرید ماسک و دستکش را ندارد

دریابیگی+عبارت
    -     کد خبر: 50777
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۱۳|۱۹:۱۳
دبیر خانه کارگر مازندران با اشاره به مصوبه دولت و اداره کاروتعاون اظهار کرد: در پی امضای تفاهم نامه بین معاونت روابط کار وزارت تعاون و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، قرار بر این شد تا کارگرانی که از اول اسفند ماه به دلیل شیوع «ویروس کرونا» کار خودشان را از دست داده اند، بتوانند به صورت غیرحضوری ثبت نام و از مزایای بیمه بیکاری استفاده نمایند.

عبارت-گروه اقتصاد: «نصرالله دریابیگی دبیر خانه کارگر مازندران» در گفتگو با عبارت، با اشاره به وضعیت دشوار معیشت کارگران در این روزها گفت: بر اساس قانون کارفرمایان موظفند امکانات بهداشتی را در اختیار کارگران قرار دهند، اما متاسفانه برخی از کارفرمایان کما فی سابق راه قانون گریزی را در پیش گرفته اند و رعایت این موضوع را نمی کنند.

وی افزود: 80 درصد کارگران در استان «حداقل» حقوق مصوب را دریافت می کنند و 90 درصد آن ها نیز با قرارداد موقت مشغول به فعالیت هستند و امنیت شغلی ندارند. این دسته از افراد که تعدادشان کم هم نیست بعضا حتی قدرت خرید ماسک، دستکش و سایر اقلام بهداشتی را ندارند. در نتیجه دولت و اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی باید با پیگیری هایی که انجام می دهد کارفرمایان را مکلف به تامین این اقلام برای کارگران نماید.

دبیر خانه کارگر مازندران با اشاره به مصوبه دولت و اداره کاروتعاون اظهار کرد: در پی امضای تفاهم نامه بین معاونت روابط کار وزارت تعاون و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، قرار بر این شد تا کارگرانی که از اول اسفند ماه به دلیل شیوع «ویروس کرونا» کار خودشان را از دست داده اند، بتوانند به صورت غیرحضوری ثبت نام و از مزایای بیمه بیکاری استفاده نمایند.

وی همچنین از اختصاص بودجه ی مخصوص این کار به «سازمان تامین اجتماعی» خبر داد.

 

کارگران به کمتر از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه راضی نمی شوند

نصرالله دریابیگی در خصوص بحث تعیین دستمزد کارگران در سال 99 گفت: «دستمزد» کارگران تنها یک مقوله ی رفاهی و معیشتی نیست. این بحث یک مقوله ای است که رابطه ی تنگاتنگی با «رونق اقتصادی» در کشور دارد.

وی افزود: دستمزد کارگران بسیار حائز اهمیت است و کسی نمی تواند این موضوع را بی ربط به کار، تولید، آرامش، عدالت و توصیه نامه های بین المللی بداند و از کنار آن به سادگی عبور نماید. اما در چند روز گذشته مسئولین صحبت هایی را انجام دادند که بسیار باعث ناراحتی جامعه کارگری در کشور شد.

دبیر خانه کارگر مازندران در ادامه قانون کار را یکی از بزرگترین دستاورد های انقلاب اسلامی دانست و گفت: طبق ماده 41 این قانون، شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان «حداقل مزد کارگران» را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به این معیارها تعیین نماید: اول ابن که حداقل مزد کارگران با توجه به درصد «تورمی» که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود. و دوم اینکه حداقل مزد بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه ای باشد تا زندگی یک خانواده ، که تعداد متوسط آن توسط «مراجع رسمی» اعلام می شود را تامین نماید. متاسفانه این قانون در سال های اخیر برای افزایش دستمزد کارگران مورد توجه قرار نمی گیرد.

دریابیگی تصریح کرد: بر اساس آمار و ارقام و با توجه به اعلام وزارت کاروتعاون، «سبد هزینه» یک خانواده 5 نفره در یک ماه به طور خوشبینانه 4 میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده. یعنی یک کارگر اگر فقط بخواهد هزینه خورد و خوراک و مایحتاج ضروری خانواده اش را تامین نماید به این حقوق نیازمند است. آن هم تنها برای گذران امور اولیه زندگی.

وی افزود: این مسئله ارتباط مستقیمی با وعده های مسئولین و همچنین وعده های قانون برای کارگران دارد و به طور حتم یکی از پایه های مهم عدالت اجتماعی است. این موضوع باید محور اصلی «شورای عالی کار» باشد و من می گویم کارگران به هیچ وجه کمتر از این مقدار دستمزد را قبول نخواهند کرد.

دبیر خانه کارگر استان با اشاره به مجاهدت کارگران در دوران دفاع مقدس گفت: همانطور که می دانید در 8 سال جنگ تحمیلی کارگران با این موضوع موافقت کردند که افزایش حقوقی نداشته باشند و حالا در شرایط موجود این اختلاف فاحش میان «دستمزد کارگران» و «سبد هزینه» که توسط مقامات رسمی اعلام شده عادلانه نیست.

 

رونق فقر و جلوگیری از جهش تولید

وی این اختلاف را مسبب اصلی «فقر» دانست و گفت: فقر دروازه ورود به نگرانی، آشفتگی و همچنین مشکلات و معضلات اجتماعی است. رئیس جمهور در صحبت هایش می گوید ما «رونق اقتصادی» داشته ایم در صورتی که چنین نیست. این رونق زمانی شکل می گیرد که جامعه ی حدودا 10 میلیون نفری کارگران که با خانواده هایشان بالغ بر 20 میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، احساس کنند که قدرت خریدشان مناسب شده است.

دریابیگی با اشاره به نامگذاری سال 99 به سال «جهش تولید»، تحقق این شعار را بدون حمایت از کارگران غیر عملی دانست و گفت: متاسفانه جلسات نمایندگان «کارگران»، «کارفرمایان» و «دولت» در اسفند ماه به نتیجه نرسید و دولت که بزرگترین کارفرما در کشور است زیر بار این افزایش حقوق نرفت و با توجه به تعداد بیشتر کارفرمایان حاضر در آن جلسه کارگران هم نتوانستند حقشان را بگیرند و موضوع به فروردین 99 موکول شد.

 

۷۰ درصد کارگران بازنشسته حداقل حقوق را دریافت می کنند

دبیر خانه کارگر مازندران افزود: من هشدار می دهم، بحث افزایش حقوق فقط مختص به کارگران فعال نیست. 70 درصد از «کارگران بازنشسته» در کشور حداقل حقوق مصوب را دریافت می کنند که مبلغی نزدیک به 2 میلیون و 200 هزار تومان است. اجرای ماده 41 قانون کار رابطه مستقیمی با ورودی های سازمان تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگان و همچنین اجرای ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون سازمان تامین اجتماعی دارد.

 

مقصر اصلی؛ دولت

وی ادامه داد: ما مقصر اصلی را «دولت» می دانیم. وظیفه ی این نهاد است که با توجه به شرایط کشور و مشکلات جامعه کارگری، عنایت بیشتری به این موضوع داشته باشد و با توجه به شعارهای رئیس جمهور و تمام مسئولین در جهت حمایت، هدایت و تنظیم روابط بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت به گونه ای سیاسیت گذاری کند تا مشکلات «کارگران بازنشسته» در این شرایط دشوار اندکی بهبود یابد.

دریابیگی افزود: شاید دولت بگوید ما توان پرداخت این مبلغ را نداریم. این اشتباه است. دولتیون باید از پول «نفت» سوپسیدی را برای این کار در نظر بگیرند. همانطور که با پرداخت «یارانه» مسبب ایجاد تورم و مشکلاتی از این دست در کشور شده و رکود را در بازارها گسترش داده، باید سهمی هم برای قشر مستضعف در نظر بگیرد. از پول نفت می تواند برای افزایش حقوق ها استفاده کند و پول یارانه ها را از بودجه ی عمومی پرداخت نماید. این خواسته ی تمام کارگران در سراسر کشور است.

 

 

دبیر خانه کارگر مازندران در انتها گفت: با توجه به این که کارفرمایان نیز از لحاظ وضعیت اقتصادی شرایط مناسبی ندارند ما امیدواریم به گونه ای عمل شود تا عدالت اجتماعی و تقسیم عادلانه ثروت مد نظر قرار بگیرد تا در کنار آن شاهد جهش تولید و رونق اقتصادی در کشور باشیم.

 

استفاده از این محتوا با ذکر منبع عبارت بلامانع است.

اخبار مرتبط
دریابیگی: نظر شورای عالی کار که با رای دولت و کارفرمایان تعیین شده نظر جامعه کارگری ایران نیست/ از وزیر کار می خواهم رئیس جمهور را متقاعد کند که این مصوبه خلاف قانون است/ دولت به وعده هایش عمل نکرد/ کاری نکنند بگوییم از انتخابمان پشیمانیم هر گردی گردو نیست ابهام در وضعیت حقوق کارگران / دستمزدها‌ چقدر باید افزایش یابد؟ کارگران همچنان مشغول کارند وضعیت غم انگیز کارگران روزمزد در روزهای پایان سال / در خانه بمانید و هوا بخورید ! / دولت کارفرمایان این روزها پاسخگو است؟ لباس نو بر تن شهرهای خالی از مسافر / دوراهی سخت نان و جان ! واکنش عجیب نماینده مجلس به مرگ‌ تدریجی کارگران شهرداری و روزمزد / وقتی نیروگله برق هم مایع ضدعفونی کننده تولید می کند / انتقاد بی موقع نماینده بابلسر از بی توجهی دولت به گردشگری / کرونا ماشین پلاک مازندران را گران کرد! پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی دستمزد کارگران وقتی فرماندار به دست کارگران بوسه می زند / پیام کرونایی حسین زادگان برای مردم مازندران / گربه ی بی محل وسط اجرای زنده! / تصویری از سقوط بهمن در بلده! اقتصاد در آستانه بحران / دشواری ها به لطف تو آسان شود / کارگران فراموش شدگان کرونا / ضرورت بازسازی اصلاحات

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو