امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۰۱ PM
اختصاصی عبارت
نگاهی به احتمال بالای افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی نرخ نان در مازندران بعد از قرنطینه؛

از رابطه مستقیم نان و ایمان تا ورشکستگی خبازان

نان+عبارت
    -     کد خبر: 50784
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۱۴|۱۶:۳۸
بیشترین یارانه در کشور پس از سوخت به نان تعلق دارد اما به خاطر سیاست های غلط دولت همه به طریقی از نان این نعمت خداوند ناراضی اند، دولت به خاطر پرداخت یارانه، مردم به خاطر کیفیت پایین نان و نانوایان به خاطر درآمدکم، به همین خاطر نرخ گذاری نان تابع حساسیت های ویژه ای است.

عبارت-گروه اقتصاد:  نان و برنج دو قوت غالب بیشترمردم ایران است، قیمت «برنج» درچندسال گذشته از دوتا چهار برابر گران شده اما قیمت «نان» که فرآیند طولانی و هزینه بری برای پخت دارداز سال۱۳۹۳تاکنون ثابت مانده وتغییر نکرده است.

نان غذای اصلی مردم ایران است، کالای بدون جانشینی که هرچه درآمد خانوارهای ایرانی بیشتر شود مصرف آن کم و هرچقدر درآمد خانوارهای ایرانی کاهش یابد مصرف آن بالا می رود. به عبارتی زندگی خانوارهای ضعیفی که درصد زیادی از جمعیت کشور را شامل می شوند به «نان» وابسته است.

بیشترین یارانه در کشور پس از سوخت به نان تعلق دارد اما به خاطر سیاست های غلط دولت همه به طریقی از نان این نعمت خداوند ناراضی اند، دولت به خاطر پرداخت یارانه، مردم به خاطر کیفیت پایین نان و نانوایان به خاطر درآمدکم، به همین خاطر نرخ گذاری نان تابع حساسیت های ویژه ای است.

تا قبل از دولت «احمدی نژاد» تعداد نانوایی های کل کشورحدود۳۵هزار واحد بود که با اجرای طرح ساماندهی و ایجاد مجتمع های نان قرار بود تعداد آنها باز «کاهش» یابد اما با روی کار آمدن دولت نهم و ارائه افزایش آمار اشتغال، در حال حاضر تعداد آنها با حدود سه برابر افزایش به۹۰هزار واحد رسیده است !

براساس مصوبه سال ۱۳۸۵ شورای اقتصاد قرار بود نرخ نان در ابتدای هرسال متناسب با «تورم» اعلام شده ازسوی بانک مرکزی تعیین شود اما این در حالی است که طی۱۲سال گذشته فقط دوبار قیمت نان افزایش یافته است و همین امر عرصه را بر نانوایان تنگ کرده است.

قیمت خمیر مایه، نمک، بیمه، دستمزد کارگر، اجاره مغازه، هزینه های آب، برق و گاز و… که در تولید و عرضه نان نقش مستقیم دارند در سال های گذشته چندین برابر افزایش داشته اند اما قیمت نان به دلایلی که «دولت» می داند همچنان ثابت مانده تا نـــانوایان هرروز به مرز ورشکستگی نزدیک تر شوند.

افزایش چند درصدی قیمت نان در برابر رشد غیرقابل باور برخی اقلام در سال های گذشته تقریبا شوخی محسوب می شود. یک خانواده 4 نفره اگر روزی 4 قرص نان مصرف کند، با در نظر گرفتن رشد 30 درصدی مدنظر دولت تقریبا با 1000 تومان افزایش هزینه در روز مواجه خواهد شد که با این حساب اعتراض در برابر آن بدون مدنظر قرار دادن شرایط نانواها فاصله چندانی تا مرز خودخواهی ندارد. (قیمت امروز نان بربری یارانه‌ای با وزن چانه خمیر 450 گرم 600 تومان)

از سال گذشته تا کنون زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت نان در «مازندران» شنیده شد و عده ای نیز اجرای آن را در آغاز سال 99 اعلام کرده بودند اما این اتفاق، با تصمیم ستاد مبارزه با کرونا به تعویق افتاد.

طی روزهای اخیر نیز، «آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لایینی نماینده ولی فقیه در استان مازندران»،  طی نامه‌ای به استاندار مازندران با تأکید بر عدم افزایش نرخ نان، از مسؤولان امر خواست نسبت به آن بازنگری کنند. وی در این نامه آورده  است "با توجه به وضعیت اقتصادی و اقامت اجباری قشر ضعیف و کم‌درآمد در منازل و عدم امکان انجام کار و فعالیت اقتصادی و تبعات سنگین شیوع ویروس منحوس کرونا، به هیچ وجه این افزایش قیمت به صلاح نبوده و نیازمند بازنگری جدی است."

البته در این که اجرای این تصمیم در دوران قرنطینه و کسب و کارها، اقدام هوشمندانه ای نبود و به درستی جلوی آن گرفته شد شکی نیست اما به این طور که مشخص است باید پس از 4 سال به زودی شاهد افزایش قیمت نان در مازندران باشیم. این  در حالی است که اکثر استان های کشور در سال گذشته این افزایش قیمت را انجام داده اند.

البته «قوانلو مدیرکل صمت مازندران»، دلیل این عدم افزایش را درگیری استان برای انتخاب رئیس سازمان صنعت و معدن در سال گذشته و همچنین طرح عدم افزایش قیمت ها پس از اصلاح قیمت بنزین عنوان کرد. حالا هم کرونا این طرح را مدتی به تعویق انداخت تا نانوایان مازندرانی همچنان چشم به راه این اتفاق باقی بمانند.

طی تحقیقات به عمل آمده در سال های اخیر کاهش درآمد نانوایان، بالابودن حجم کار کارگران و پایین بودن دستمزد آنها و همچنین بی ثابتی آردهای توزیعی درکشور نقش بسزایی در افزایش «ضایعات نان» دارد. این روزها پشت سربعضی خبازی ها صحبــت هایی شنیــــده می شود مبنی بر اینکه جوهر لیمو یا جوش شیرین به خمیر اضافه می کنند ، آرد سفید نان لواش را در نانوایهای سنگک ماشینی استفاده می کنند و… که درنهایت ضرر آن متوجه مردم خواهد شد.

قوانلو نیز در همین ارتباط در جایی گفته بود " خبازان ما در زیان هستند و وقتی در زیان باشند ما نمی‌توانیم در کیفیت نان، به خبازان فشار بیاوریم و دست ما در اعمال بسیاری از فاکتورها، بسته است." به عبارتی می شود از این صحبت ها اینگونه نتیجه گرفت که با 30 الی 35 درصد افزایش قیمت در این بخش می توان نظارت را بر روی آن بیش از پیش کرد تا «نان» به عنوان قوت غالب مردم استان، در شرایطی بهداشتی تر و استاندارد پخت شود. البته این به شرطی است که بازرسان و مامورین تعزیرات، بهداشت، اتحادیه، صنعت و معدن و غله بر بازدیدهای مستمر، محسوس و نامحسوس خود بیافزایند تا با افزایش قیمت نان و حمایت از نانوایان و بالا بردن نظارت های علمی و فنی شاهد افزایش کیفیت نان و خشنودی همه اقشار جامعه باشیم.

 

استفاده از این محتوا با ذکر منبع عبارت بلامانع است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو