امروز : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۲۰ AM
اختصاصی عبارت
گزارش عبارت از بازار داغ ماسک های غیر استانداد در مازندران؛

هر گردی گردو نیست

ماسک+عبارت
    -     کد خبر: 50790
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۱۶|۲۱:۱۷
مسئولان و دست‌اندرکاران بخش تولید طی این مدت همواره علت اصلی کمبود «محصولات بهداشتی» را افزایش ناگهانی تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا ابراز کرده‌ اند که شاید دلیل اصلی این مشکل باشد، اما این ماجرا حواشی دیگری هم دارد.

عبارت-گروه جامعه: بیش از یک ماه از ورود ویروس «کرونا» به کشور می‌گذرد و حالت اضطرار و مراقبت از خود کم‌ کم با سبک زندگی مردم عجین شده است.
این روز‌ها تا حدودی از ترس و اضطراب ابتدایی این معضل کاسته شده و اغلب مردم به شستشو و ضدعفونی کردن مداوم دست‌ها و سطوح عادت کرده‌اند، اما هنوز تقاضای بیش از حد برای برخی «اقلام بهداشتی» پابرجاست. یکی از این اقلام بهداشتی «ماسک» است که در یک ماه اخیر بسیار کمیاب شده. هر چند توصیه‌های بهداشتی از سوی متخصصان استفاده از ماسک را فقط برای افراد مبتلا تجویز می‌کند اما بسیاری از شهروندان از آن به عنوان راهکاری برای عدم ابتلا به کرونا استفاده می‌کنند.

مسئولان و دست‌اندرکاران بخش تولید طی این مدت همواره علت اصلی کمبود «محصولات بهداشتی» را افزایش ناگهانی تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا ابراز کرده‌ اند که شاید دلیل اصلی این مشکل باشد، اما این ماجرا حواشی دیگری هم دارد.

از جمله حواشی که در استان مازندران به وفور به چشم می آید، تولید و فروش «ماسک های پارچه ای» رنگارنگ در مکان هایی نامعلوم است که شاید کمترین نظارت نیز بر آن ها اعمال نشده باشد.
اگر در شهر ساری زندگی می کنید و برای انجام کارهای ضروری این روزها گذرتان به خارج از خانه خورده باشد، حتما دوره گردهایی را دیده اید که تعداد زیادی ماسک با رنگ های مختلف به دست دارند و از این کوچه به آن خیابان مشغول فروش این نوبرانه ی 99 در شهرها هستند. یا شاید برایتان پیش آمده باشد که در سوپرمارکت ها نیز این قبیل اقلام را دیده باشید و شاید هم حتی بدون اطلاع از موضوعی آن را خریده و استفاده می کنید.

در ابتدا بد نیست بدانید عمر مفید ماسک‌های پارچه‌ای ( آن هم ماسک های مورد تایید معاونت غذا و دارو)، بر اساس دستورالعمل جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نزدیک به چهار ساعت است و هیچ ماسک قابل شست و شویی وجود ندارد!
طبق تحقیقات عبارت بعد از گسترش کرونا، جوانان جویای فرصت مازندران، در کارگاه‌های شخصی خود اقدام به تولید ماسک ‌های پارچه ‌ای با عنوان قابل شست و شو کردند و آن را به وفور در سطح شهرستان و فضای مجازی عرضه می‌کنند. این نوع ماسک‌ها به صورت غیراصولی و از پارچه‌ های نامناسب تهیه شده که نه تنها تاثیری در مقابله با ویروس کرونا ندارد بلکه خود به بروز «حساسیت‌های تنفسی» نیز منجر می‌شود.

اتفاق بد اینجاست که عده ای برای هماهنگ کردن رنگ ماسک با لباسهایشان بجای استفاده از ماسک های پزشکی و استاندارد از این ماسک های دست ساز استفاده می کنند و این کار در روزهایی که بیماری در گوشه گوشه ی شهرها کمین کرده می تواند بسیار خطرناک باشد.

بعضی نیز دلیل استفاده از این نوع ماسک را کمبود ماسک های بهداشتی و فیلتردار در بازار عنوان می کنند که به نظر تا حدی می توان حق را به آنان داد.

در این شرایط و روبرویی با نیاز روزافزون ماسک و رونق تولید آن در هر کوچه و پس کوچه ای، یکی از کارهایی که باید انجام شود، نظارت و کنترل بر واحد های تولیدی است که محصولی با این اهمیت را در جامعه توزیع می کنند و آنچه می‌تواند کنترل کننده ویژگی‌ این ماسک‌ها باشد، «استاندارد» و الزام تولیدکنندگان به رعایت آن است، این در حالی است که به گفته نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد تولید ماسک‌های تنفسی همچنان مشمول استاندارد اجباری نیست!

همین حفره عجیب نظارتی موجب شده که شبکه‌های اجتماعی پر شود از تولیدات خانگی با حسن نیت بالا، اما فاقد اثرگذاری لازم. در نظر محبت آمیز مردمی که خودجوش اقدام به تولید ماسک کردند شکی نیست،اما نباید فراموش کرد ماسک استاندارد الزاماتی در تهیه و توزیع دارد که در مورد اغلب تولیدات دست ساز خانگی که برای فروش خارج از دالان قانونی عرضه می‌شود، صدق نمی‌کند.

البته با گسترش کرونا حساسیت در قبال تولید این ابزار بیشتر از قبل شده اما همچنان ضرورت نظارت های سختگیرانه تر به چشم می‌آید.

کسانی که ماسک به صورت می زنند گمان می کنند از ورود ویروس به مجاری تنفسی جلوگیری کرده اند و به همین سبب ممکن است کمتر مسائل بهداشتی را در خارج از خانه رعایت کنند اما از آنجا که ماسک هایشان غیر استاندارد است و منافذی در آن برای ورود ویروس وجود دارد خطر بیماری آن ها را بیشتر از دیگران تهدید خواهد کرد.

از جمله دیگر معضلات این ماسک های تقلبی و بی فایده یا شاید حتی خطرناک، قیمت گزاف آن ها است که مردم را متعجب کرده. شاید هزینه تولید یک ماسک پارچه ای چیزی نزدیک به 2 هزار تومان باشد در حالی که قیمت فروش آن ها به بیش از 10 هزار تومان می رسد!
آن هم در همه جا متفاوت است. اگر از دوره گردهای خیابان قارن در ساری بخرید شاید کمی گران تر برایتان آب بخورد و اگر در فضای مجازی خریداری کنید ممکن است به قیمت هایی کمتر از 10 هزار تومان نیز برخورد نمایید. بسته به انصاف تولید کننده، بدون هیچ کنترل و نظارتی.

در شرایط دشوار این روزها حجم کاری برخی سازمان های درگیر و ناظر مانند صنعت و معدن و علوم پزشکی اجازه نظارت های گسترده را نمی‌دهد و همین مسئولیت مردم را سنگین تر می‌کند و آنها باید در خرید اقلام بهداشتی دقت کافی به خرج دهند.

البته ساماندهی جامع و کامل این وضعیت نیازمند تدوین استانداردهای لازم و نظارت بر تولید ماسک‌‌های تنفسی توسط سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت است که امیدواریم هرچه زودتر صورت پذیرد تا دیگر شاهد خرید و فروش تولیدات بهداشتی خارج از عرف و سلامت عمومی نباشیم.

اخبار مرتبط
نگذارید معادن مازندران سرطانی شود از گوشت ۴۰ هزار تومانی تا خرمای ۲۰ هزار تومانی دریابیگی: ۹۰ درصد کارگران استان قرارداد موقت‌اند/۷۰ درصد کارگران بازنشسته حداقل حقوق را دریافت می‌کنند/ ما دولت را مقصر اصلی می‌دانیم/ بخش عمده جامعه کارگری حتی توان خرید ماسک و دستکش را ندارد ضدعفونی شهر ساری در ۳۴ مرحله / توزیع بیش از ۱۰۰ هزار ماسک، ۴۰ هزار دستکش و ۱۰ هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده در بین شهروندان / ضدعفونی روزانه ی سطل های زباله، وسایل نقلیه عمومی و بازارها / فعالیت ۱۵۰۰ نفر در شهرداری برای مقابله با کرونا دستگیری قاچاقچی مواد مخدر در محمودآباد / وقوع ۴ حادثه آتش سوزی در بابل تنها در یک شب / دستگیری باند مخوف هرمی در نکا / کشف ۴۰ هزار دستکش فاقد مجوز در فریدونکنار وضعیت عجیب مدیریت کرونا درایران / از خانه نشینی وزیر صمت تا خیرین در بازار سیاه / حیران در میان تناقض آشکار مسئولین هر ماسکی را استفاده نکنید / تعطیلات کرونا برای شمال رفتن نیست / لطفا این چند صباح را در خانه بمانید... / پمپاژ کرونا در پمپ بنزین ها کنایه‌های صریح روحانی به مجریان صداوسیما: یک ماسکی هم برای شما بگذاریم /گاهی دلشان برای رئیس‌جمهور تنگ می‌شود و می‌گویند دو روز است او را ندیدیم ۱۳ نکته آموزشی پیشگیری از کرونا در مراکز خرید و فروشگاه ها نقش «ماهان» در پرونده کرونا در ایران چیست؟ / از حمل قطعات خودرو با هواپيماي مسافري ماهان بدون اجازه ترخيص تا استفاده نکردن از ماسک و دستکش براي تيم پرواز

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو