امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۴۴ PM
گفتگوی عبارت
گفتگوی اختصاصی عبارت با دکتر آبرون‌‌؛ روانکاو درباب قرنطینه و پیامدهای روحی و روانی آن؛

اختلافات با قرنطینه ایجاد نشد، آشکار شد / بیرون ریزی هیجانی نتیجه گذر از یک سال دشوار / تاب آوری مردم روز به روز پایین تر می آید / سبک جدید زندگی، راهگشای ما در جهان پس از کرونا

کرونا+عبارت
    -     کد خبر: 50799
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۱۷|۱۳:۵۰

عبارت-گروه جامعه: روزهای قرنطینه همچنان ادامه دارد و هرچه می گذرد رعایت آن برای عده ای سخت و سخت تر می شود. اما علت چیست؟ چرا بعضی از افراد در خانه هم احساس امنیت و آرامش ندارند؟

«دکتر احسان آبرون»،روانکاو و فعال حوزه ی روانشناسی در گفتگو با عبارت با اشاره به افزایش «اضطراب اجتماعی» ناشی از ادامه یافتن بیماری کووید-19 در جامعه گفت: این فشارها و استرس هایی که در مردم دیده می شود امری طبیعی است و در تمام دنیا نیز به همین ترتیب است. اما برخی بر این عقیده اند که در خانه ماندن و قرنطینه باعث ایجاد تنش و خشونت در بعضی خانواده ها شده که باید بگویم من به این موضوع اعتقادی ندارم.

وی افزود: به نظر من این دوران اجباری در خانه ماندن تنها باعث بروز و نمایش اختلافاتی شده که از گذشته وجود داشت و حالا به همین علتی که گفته شد دوباره سر باز کرد. برخی از تنش ها نیز به مسئله ی شکاف بین نسل ها برمی گردد. ما هنوز آموزش ندیده ایم که چگونه با نسل های قبل و بعد از خود رفتار کنیم و همین امر موجب بروز اختلافات یا حتی دعواهای خانوادگی در این دوران می شود.

این دکتر روانکاو یکی دیگر از دلایل خشونت پنهان در جامعه را گذراندن یک سال سخت و پر از اضطراب و تنش عنوان کرد و گفت: همه می دانیم که جامعه فشار زیادی به برخی از اقشار آورده و ماحصل آن چیزی جز «بیرون ریزی هیجانی» افراد نیست که این روزها بیش از پیش شاهد آن هستیم. آن چیزی که امروز به عنوان خشم، پرخاشگری یا کودک آزاری از آن نام می بیریم در واقع می تواند نداشتن «تاب آوری» در افراد جامعه نامگذاری شود.

دکتر آبرون در ادامه با اشاره به جهان شمول بودن این پدیده افزود: این اضطراب و استرس ناشی از شرایط موجب این خواهد شد که بدن ما نتواند از «سیستم ایمنی» اش به خوبی بهره ببرد و در اوضاع فعلی هیچ چیزی مهلک تر از ضعف در سیستم ایمنی بدن وجود ندارد پس باید با وسواس بیشتری به این موضوع نگریست.

وی با ذکر این نکته که جامعه ی قبل از «کرونا» با جامعه ی حین و بعد از کرونا تفاوت های فاحشی دارد گفت: ما باید از همین امروز تصمیم بگیریم تا سبک جدیدی از زندگی را برای خودمان طراحی کنیم. ما باید بتوانیم در این شرایط یک سری مهارت را در خودمان پرورش دهیم مثل «خودآگاهی».

وی افزود: درک متقابل از همدیگر در خانواده می تواند ما را برای شرایط پس از کرونا نیز مهیا سازد. مسلما دوره ی بعد از این بیماری با افزایش اضطراب های اجتماعی همراه خواهد بود. دلایلی مانند رکود احتمالی، گسترش فقر و یا جستجوی شغل برای افرادی که در این مدت کارشان را از دست دادند همه و همه دلایل افزایش تنش در این روزها و روزهای آینده است که باید به صورت جدی تری به آن پرداخت.

دکتر آبرون چند پیشنهاد نیز برای دوران قرنطینه داشت. او گفت: پیشنهاد اولم این است که هرکس یک سبک جدیدی از زندگی را برای خود تدوین نماید و در این سبک باید سعی کند بیشتر بر روی خودش کنترل داشته باشد تا دیگری. هرچند این تغییر یک شبه ایجاد نمی شود اما برداشتن اولین گام در آن بسیار مهم و حیاتی است.

وی افزود: پیشنهاد بعدی این است که افراد کارهایی را انجام دهند که «ارزشمند» بودنشان به خودشان ثابت شود. در این زمینه حتی می توانند کاری را انجام دهند که به آن علاقه داشتند اما تا به حال وقت یا شرایط انجام دادنش را پیدا نکرده بودند. مثلا کتاب خواندن یا ورزش کردن. عده ای اولین بهانه شان برای امتناع از انجام این فعالیت ها یک جمله است "حوصله ندارم". من به آن ها می گویم اتفاقا چون حوصله ندارید باید این کار را انجام دهید. چون حال بلند شدن از جایتان را ندارید باید ورزش کنید. با انجام این فعالیت ها نشاطی در شما ایجاد خواهد شد که حال روحی و جسمی تان را بهبود می بخشد و شما را از اضطراب دور می کند.

آبرون در ادامه تصریح کرد: انجام فعالیت هایی مانند یادگیری مهارت، زبان خارجی، نقاشی کشیدن یا حتی فیلم دیدن و ... می تواند حس استفاده ی مفید از وقت و ارزشمند بودن را به فرد القا کند و او را به آرامش نسبی در این ایام برساند. این همان سبک جدید زندگی است که می تواند بعد از کرونا به کمک ما بیاید.