امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۴۱ PM
شفاخانه / ۷۶
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا / با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید / راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها / کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

شفاخانه عبارت + عبارت
    -     کد خبر: 50806
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۱۸|۱۰:۳۳
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت روزانه توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت مطلع خواهید شد.

اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا

 

این روزها در فضای آنلاین تا چشم کار می کند مملو از اخبار کرونا، شایعات و اطلاعات نادرست در مورد کووید 19، روش های پیشگیری یا حتی درمان قطعی آن است.

ما در این مطلب می خواهیم رایج ترین مغلطه هایی که در میان مردم رواج پیدا کرده است حرف بزنیم.

شیوع کووید 19 به اندازه شیوع اطلاعات غلط در مورد این بیماری همه گیر یا پاندمی جهانی است. این اطلاعات غلط از هر جایی سر درمی آورند؛ فیس بوک، واتساپ، اینستاگرام، تلگرام و یا پیام متنی. با وجود این که شرکت هایی مانند فیس بوک و گوگل سعی می کنند اخبار نادرستی که شایع می شوند را شناسایی کنند اما باز هم ناگزیر این اطلاعات غلط به همه جا درز می کند.

با چنین هدفی، شما را با رایج ترین اخبار غلط و شایعات پیرامون بیماری ویروسی کرونا آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.
1- آب داغ ویروس کرونا را نمی کشد.

شایعه ای که به این راحتی ها از بین نمی رود این است که ویروس کرونا با آب بالاتر از 27 درجه سانتی گراد از بین می رود. متوسط دمای بدن انسان حدود 37 درجه سانتی گراد است. پس می تواند به این معنی باشد که هیچ کسی با این ویروس بیمار نشوند. بنابراین، اگر این فرضیه درست باشد اصلا لازم نیست شما ویروس را بکشید چون خودش به محض این که وارد بدن می شود به دلیل دمای بالای آن می میرد. پس، نتیجه می گیریم این فرضیه اصلا درست نیست.
2- کلروکین یک درمان اثبات شده نیست.

داروی ضدمالاریای هیدروکلروکین و ترکیبات مشابه کلروکین در حال حاضر بیشتر برای درمان بیماران مبتلا به بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتویید استفاده می شود.

اگر هیدروکلروکین و کلروکین به غلط و اشتباه مصرف شود عوارض جانبی شدید و حتی مرگباری مانند نارسایی قلبی و مسمومیت ایجاد می کند.

این دارو به تازگی توسط دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا و کلایو پالمر، یکی از افراد بانفوذ استرالیایی در زمینه استخراج معدن، برای درمان احتمالی کرونا معرفی شده است. بر اساس یک مقاله ناقص و غیرمعتبر، این کلروکین پیشنهادی می تواند بیماری ویروسی را از بین ببرد.

داروهای دیگری که درمان معجزه بخش کرونا هستند هنوز تحت بررسی دقیق و موشکافانه قرار نگرفته اند. بله، ممکن است برخی از داروها بتوانند دوام بیمار را بیشتر کند اما تا این لحظه هر آنچه هست، در سطح تئوری و امید است و نه شاهد خوبی برای درمان قطعی این بیماری ویروسی و خطرناک.
3- نوشیدن آب فراوان از این بیماری پیشگیری نمی کند.

با این که نوشیدن آب بسیار خوب است اما شما نمی توانید صرفا با نوشیدن آب فراوان و مرطوب نگه داشتن گلوی خود جلوی ویروس کرونا را بگیرید.

اگر به هر روش دیگری نسبت به روش اصلی انتقال ویروس کرونا که قطرات تنفسی روی سطوح باشد بیمار شوید و نه ویروسی که در گلوی شما بچسبد، می توان به سادگی متوجه شد که این یک باور کاملا غلط است که شما بتوانید جلوی یک ویروس عفونی را صرفا از طریق نوشیدن آب بگیرید.
4- مصونیت جمعی یعنی صدها هزار مرگ!

برای این که مصونیت جمعی، که به آن ایمنی گله ای هم گفته می شود، بدون تلقیح واکسن مؤثر واقع شود باید بین 60 تا 70 درصد از همه مردم دنیا به این ویروس آلوده شوند و سپس ایمنی پیدا کنند تا دیگران در محافظت باشند. این یعنی دست کم صدهاهزار مرگ بر اثر ویروس کرونا. به گفته ویکی پدیا، در اجتماعی که افراد زیادی در آن ایمنی کسب کرده اند، احتمال بالایی برای شکسته شدن زنجیره سرایت وجود دارد که روند گسترش بیماری را متوقف یا کند می کند. اهمیت ایمنی دسته جمعی در محافظت از افرادی است که به دلایل پزشکی نمی توانند در برابر برخی بیماری ها ایمن شوند واکسیناسیون دسته جمعی یک روش موفق و رایج برای دستیابی به ایمنی جمعی از طریق ایمن سازی فردی اکثریت جامعه است.
5- سشوار یا باد گرم به صورت و بینی مفید نیست.

یک باور غلط و رایج این است که هوای گرم و سونا می تواند ویروس کرونا را بکشد. سازمان بهداشت جهانی می گوید سشوار به تنهایی تاثیری بر ویروس کرونا ندارد و برخی نیز هشدار داده اند که گرفتن سشوار به صورت، دهان و سوراخ های بینی می تواند بدون هیچ تاثیری بر ویروس کرونا، به شما آسیب بیشتری برساند.

6- بیمارستان محلی نزدیک شما نکات معجزه بخشی در مورد پیشگیری از ویروس کرونا به شما نمی دهد.

اگر پست هایی را همه جا دیدید که ادعا می کرد از سوی یک بیمارستان منتشر می شود و روش هایی برای پیشگیری از بیماری ویروسی کرونا ارائه کرد، این اطلاعات کاملا غلط هستند. همه ما می دانیم و از ایمیل ها و پیام هایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخند باخبریم. بهتر است بدانید این گونه مطالب اصلا صحت ندارد و جزییات آن کذب است.
7- هجوم مردم قفسه های سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی را خالی نکرده است.

اطلاعات بسیار غلطی در همه جا منتشر شده است که ادعا می کند گروه های سازماندهی شده از مردم کالاها را غارت نموده و قفسه های سوپرمارکت ها را از مواد غذایی و بهداشتی خالی کرده اند.

مدام شایعه می شود که مردمی سوار بر اتوبوس به سمت فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی حمله کرده و با خریدهای حریصانه قفسه ها را خالی کرده اند. لازم به ذکر است که چنین چیزی اصلا صحت ندارد.

8- کارخانه Footscray به کشور چین محصولی را صادر نمی کند.

ادعای دیگری که در فیس بوک منتشر شده است مربوط به کارخانه Footscray در ایالت ویکتوریای امریکاست که غذا و تجهیزات پزشکی و دارویی به چین ارسال کند. طبق تحقیقات پلیس ویکتوریا، این ادعا کاملا غلط است.

 

 

با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید

 

دکتر کریم خادمی اظهار کرد: ترکیب‌های اصلی شیمیایی موجود در اسانس آویشن‌ها تیمول و کارواکرول است.

وی ادامه داد: از این رو آویشن به علت داشتن این دو ترکیب از گیاهان دارویی باارزش و پرمصرف در صنایع دارویی وغذایی است.

خادمی افزود: آویشن‌ها به علت داشتن عطر و همچنین خواص دارویی در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند به طوری که ارزش تجاری گونه‌های تیموس به دلیل اسانس‌های روغنی، اولئورزین‌ها و تاج پوشش، طول برگ و عرض برگ هستند.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات، منابع طبیعی و کشاورزی لرستان‌افزود: زمان برداشت آویشن ابلق تأثیر معنی‌داری بر میزان وزن‌تر و خشکپیکر رویشی آویشن ابلق دارد، به طوری که بالاترین وزن تازه و وزن خشک پیکر رویشی از مرحله گلدهی کامل و مرحله تشکیل میوه بدست می‌آید.

وی درباره اثر ارتفاع از سطح دریا و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک بر مواد مؤثره یک گونه از گیاه آویشن در رویشگاه‌های طبیعی لرستان گفت: با افزایش ارتفاع از سطح دریا درصد ترکیب‌هایی مانند کارواکرول و تیمول در اسانس آویشن افزایش معنی داری خواهد داشت.

خادمی اضافه کرد: همچنین برخی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک رویشگاه‌های مورد بررسی با ترکیب‌های موجود اسانس همبستگی معنی‌داری دارند.

 

 

راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها

 

این روز ها استفاده از رژیم های غذایی برای مقابله با بیماری ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. هواداران این شیوه عقیده ی بسیار ساده ای دارند: ما همان چیزی هستیم که از آن تغذیه می کنیم. بدن انسان مانند یک وسیله ی نقلیه ی روشن بوده و سوخت آن تعیین کننده ی کیفیت عملکرد آن است.

مکمل های غیرطبیعی می توانند مفید باشند، اما قادر نیستند مشکلاتی را حل کنند با یک رژیم مغذی و سرشار از ویتامین رفع می شوند. متخصصان تغذیه می گویند آن ها اغلب قادرند با بررسی مو های یک شخص به کیفیت رژیم غذایی او پی ببرند. کدری، نازکی و شکنندگی مو ها می توانند نشانه ی کمبودی در تغذیه باشند. اما راه حل این مشکلات چیست؟ در اینجا به شیوه هایی می پردازیم که می توان مشکلات مو ها را به طور مستقیم از طریق مصرف مواد غذایی رفع کرد.
1. نازکی مو ها

نازکی مو ها مهم ترین مشکلی است که افراد با بالا رفتن سن تجربه می کنند. این مسأله بخشی از روند طبیعی افزایش سن است، اما روش هایی وجود دارد که می توانید از سرعت پیشروی این مشکل کم کنید. ما روزانه به طور متوسط 50 تا 100 رشته مو از دست می دهیم. بدن برای جایگزینی این مو ها به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارد که واحد سازنده ی مو ها است. اما چطور می توانیم پروتئین بیشتری از طریق رژیم غذایی مان دریافت کنیم؟ جوجه مرغ، بوقلمون، گوشت قرمز و غذا های دریایی از منابع پروتئین هستند. اگر گیاهخوار هستید می توانید از نخود، عدس و مغز ها و غلاتی مثل بادام، تخم آفتابگردان و شاهدانه استفاده کنید.
2. کدری مو ها

مو های شما برای حفظ درخشش طبیعی خود به چربی های سالم موجود در مواد غذایی ای نیاز دارد که حاوی روغن های طبیعی هستند. اما بهترین منابع اسید های چرب امگا 3 کدام هستند؟ ماهی قزل آلا و دیگر غذا های دریایی. امگا 3 نه تنها ماده ای ضروری برای سلامت مو ها است، بلکه برای سلامت قلب هم بسیار مفید است. پزشکان دست کم دو بار در هفته مصرف ماهی را برای بزرگسالان توصیه می کنند.
3. پوسته ریزی کف سر

زینک ماده ای معدنی است که نقش مهمی در عملکرد های مختلف بدن مثل سلامت عصبی آن دارد. اما زینک چه منفعتی برای مو ها دارد؟ این ماده به جلوگیری از پوسته ریزی کف سر کمک می کند. دانه های کدو حلوایی، ماست، گوشت گاو و مرغ از مواد غذایی حاوی زینک هستند.
4. سفیدی پیش از موعد مو ها

اگرچه ژنتیک عمده ترین علت سفیدی پیش از موعد مو ها است، اما کمبود ویتامین B12 هم می تواند دلیل این مسأله باشد. با انجام آزمایش می توانید از میزان ویتامین B12 موجود در بدن تان مطلع شوید. مواد غذایی حاوی این ویتامین پر اهمیت، گوشت، ماهی، لبنیات و تخم مرغ هستند. به علاوه می توانید از مکمل های ویتامین B12 هم استفاده کنید.
5. ریزش شدید مو ها

اگر ریزش موهایتان به حدی است که بخش هایی که از کف سرتان به وضوح دیده می شود، احتمالا دچار کمبود آهن هستید؛ مشکلی در میان زنان رایج است. با دادن آزمایش به راحتی می توانید از این مسأله مطمئن شوید. کمبود آهن باعث می شود بدن اکسیژن مو ها را بگیرد و آن را بخش های دیگر خود منتقل کند که برای ادامه ی حیات به اکسیژن نیاز دارند. این کمبود علائم دیگری هم مثل خستگی مفرط دارد.

اما اگر علت کمبود آهن نیست، ممکن است مشکل جدی تری مثل اختلال در غده ی تیروئید یا طاسی وجود داشته باشد. برای دریافت بیشتر آهن می توانید از گوشت گاو و مرغ یا سبزیجاتی مثل اسفناج استفاده کنید. البته آهن موجود در پروتئین های حیوانی راحت تر جذب خون می شوند.

 

 

کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

 

محققان دانشگاه "بریتیش کلمبیا" کانادا موفق به کشف دارویی شده‌اند که از پیشروی ویروس کرونا در بدن جلوگیری کرده و آن را در ساعات اولیه از بین می‌برد.

پایگاه خبری "science daily" نوشت، داروی کشف‌شده توسط این گروه تحقیقات بین‌المللی، اکنون با نام "hrsACE2 " شناخته می‌شود و قرار است آزمایش‌های بالینی آن در اروپا آغاز شود.

این دارو به عنوان طعمه‌ای برای ویروس باعث کاهش عفونت و عدم اتصال ویروس به غشای سلولی و ارگانوییدها می‌شود و می‌تواند در همان ساعات اولیه آلودگی، ویروس را در بدن از بین ببرد.

همچنین این تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند علاوه بر ریه به صورت مستقیم در رگ‌های خونی و کلیه تکثیر شود؛ نتیجه کشت سلولی آزمایشگاهی نشان داده است که داروی جدید می‌تواند میزان ویروس در بافت آلوده را بین هزار تا پنج هزار برابر وضعیت عادی، کاهش دهد.

محققان در این تحقیق یک پروتئینی به نام "ACE2 "در سطح غشای سلولی کشف کرده‌اند که نقش مهمی در فرآیند اتصال ویروس به سلول‌های بدن ایفا می‌کند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو