امروز : یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت : ۱۱:۵۷ PM
اختصاصی عبارت
گزارش تحلیلی عبارت درباره دلایل موفقیت مازندران در کاهش نرخ بیکاری زمستان ۹۸‌؛

مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

بیکاری+عبارت
    -     کد خبر: 50812
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۱۹|۱۴:۰۱
تعداد جمعیت بیکاران کشور در زمستان ۱۳۹۸، دو میلیون و ۷۸۸ هزار و ۵۸۷ نفر گزارش شده است که این تعداد در مقایسه با زمستان ۱۳۹۷ کاهشی ۴۸۲ هزار و ۷۸۱ نفری را تجربه نموده است. با این کاهش جمعیت بیکاران، متوسط نرخ بیکاری کشور نیز از ۱۲.۳ درصد در زمستان ۱۳۹۷ به ۱۰.۶ درصد در زمستان ۱۳۹۸ کاهش یافته است.

عبارت - گروه اقتصاد: پس از خروج ناگهانی ایالات متحده از برنامه جامعه اقدام مشترک یا «برجام»، اقتصاد ایران دچار شوک بزرگی شد. همین موضوع باعث شد تا رفته رفته نرخ رشد اقتصادی به سمت بازه منفی حرکت نماید و در کنار آن کوچک شدن اقتصاد ایران، خطر بیکاری را بیش از گذشته به مسئولین گوش زد می کند.

✔آمار بیکاری کشور چه می‌گوید
به تازگی گزارش مرکز آمار ایران در مورد تحولات بازار کار در زمستان 1398 منتشر شده است. این گزارش نشان می دهد که «نرخ بیکاری» در زمستان 98 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی پیدا کرده است!

چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان 1398 نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی (نسبت جمعیت فعال (بیکار یا شاغل) به جمعیت در سن کار ضربدر صد) جمعیت 15 ساله و بیشتر، از 43.5 درصد در زمستان 97 به 42.4 درصد در زمستان98 کاهش یافته است.

تعداد جمعیت بیکاران کشور در زمستان 1398، دو میلیون و 788 هزار و 587 نفر گزارش شده است که این تعداد در مقایسه با زمستان 1397 کاهشی 482 هزار و 781 نفری را تجربه نموده است. با این کاهش جمعیت بیکاران، متوسط نرخ بیکاری کشور نیز از 12.3 درصد در زمستان 1397 به 10.6 درصد در زمستان 1398 کاهش یافته است.

 

✔کمترین و بیشترین نرخ بیکاری در کشور
کمترین نرخ بیکاری در زمستان 1398 مربوط به استان خراسان جنوبی با نرخ بیکاری 6 درصد بوده و بیشترین نرخ بیکاری در زمستان 98 نیز به استان کردستان با نرخ بیکاری 20 درصد تعلق گرفته است. همچنین نرخ بیکاری در 14 استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور بالاتر و در 17 استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور پایین تر بوده است.

✔موفقیت مازندران در کاهش نرخ بیکاری
یکی از استان هایی که نرخ بیکاری کمتر از 10 درصد را در زمستان 98 به ثبت رسانده، «مازندران» است. استانی که توانست برای چندمین دوره ی متوالی نرخ بیکاری اش را طبق آمارهای رسمی نه تنها کمتر از آمار کشوری بلکه در زیر 10 درصد نگاه دارد. بدون شک این امر نشان از ظرفیت فوق العاده «اقتصاد» در این استان و موفقیت برنامه‌های اقتصادی نهادهای بالادستی نظیر استانداری مازندران است.

حسین زادگان که جوانترین استاندار مازندران در بیست سال اخیر است موفق شد با ایجاد شرایطی پایدار در اشتغال شناور مازندران، با ایجاد ترتیبی انتقالی شرایط را برای تمرکز زدایی فراهم آورد.

به همین خاطر به محض تعطیل شدن رسته و گروه شغلی خاصه، شرایط برای انتقال حجم نیروی کار و سرمایه به محوری دیگر فراهم است.

مازندران که با رشد جمعیت جوان و جویای کارش هرساله با مشکل «بیکاری خفته» دست و پنجه نرم می‌کند، علیرغم افزایش فشارهای داخلی و خارجی اقتصادی در دو سال اخیر، توانسته تا حدی از زیر فشارها خارج شود و حداقل مانع از افزایش نرخ بیکاری در استان گردد.

 

✔دلایل موفقیت مازندران در کاهش نرخ بیکاری
جان گرفتن بنگاه‌های کوچک در یکسال اخیر، افزایش فشار به بانک‌ها برای مشارکت در طرح های اشتغالزایی، انعقاد قرارداد با نهادهای فناوری محور، افزایش چشمگیر اشتغال در حوزه اینترنت و فناوری های مرتبط، تمرکز بر تکمیل طرحهای نیمه کاره، افزایش حضور بانوان در بازار کار و کارآفرینی، تقویت ظرفیت نهادهای خدمات بگیر و تبدیل آنها به خدمات رسان؛ نظیر زنان سرپرست خانوار و حاشیه نشین‌های مهاجر، افزایش سهم بسته‌های کارآفرینی با اقساط بلند مدت، استفاده بی‌سابقه از ظرفیت سمن‌ها، گسترش کمی و کیفی مهارت آموزی و از همه مهمتر تبدیل منبع اشتغالزایی از گردشگری به کشاورزی و خدمات در فصل زمستان برخی از مهمترین دلایل موفقیت مازندران در کاهش نرخ بیکاری در فصلی است که مملو از حوادث ریز و درشت طبیعی و غیر طبیعی بود.


✔جان گرفتن دوباره بنگاه‌های خرد اقتصادی
به عقیده کارشناسان یکی از دلایل حائز اهمیت در این زمینه، رونق دوباره بنگاه های خرد و متوسط با اعطای تسهیلات ارزان قیمت و همچنین راه اندازی مجدد برخی از صنایع در استان است که سال ها به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در آمده بودند. به نظر آنان "بنگاه ها با تزریق سرمایه و کارگاه ها و کارخانه های دوباره شروع به کار کرده(مانند نساجی قائمشهر) با جذب نیروی انسانی متخصص و غیرمتخصص نقشی مهمی در پایین ماندن آمار بیکاری در مازندران بازی کردند که به هیچ عنوان نمی توان از آن چشم پوشی کرد."

در سال 98 بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال طرح های صنعتی نیمه کاره در مازندران راه اندازی و ۱۰۰ واحد صنعتی راکد و تملیکی نیز وارد مدار تولید شدند.

 

✔ افزایش چشمگیر سهم زنان در اشتغال
برخی از فعالین اقتصادی البته تغییر نگرش در ارتباط با فعالیت بانوان و «اشتغال زنان» در استان مازندران را از جمله عوامل موثر دیگر در ثبات نرخ بیکاری استان می دانند. هرچند از دیرباز تا کنون مازندرانی ها در احترام به زنان سرزمینشان زبانزد بوده اند اما در یک سال اخیر، انتصاب برخی مدیران زن در رده های استانی و شهرستانی در بدنه دولت باعث شد تا نگاه ها باز هم معطوف آنان و توانایی هایشان شود. به نظر کارشناسان این حوزه "اعتماد دولت به بانوان در مازندران سبب شد تا بسیاری از کارگاه ها و کارخانجات نیز سکان مدیریتشان را در دستان یک زن قرار دهند و مدیران زن نیز از به کارگیری بانوان در بخش های مختلف حمایت مناسبی انجام دادند تا علاوه بر رشد جمعیت شاغلین در استان، شاهد رشد جمعیت بانوان شاغل در مازندران نیز باشیم."

 

✔فعال شدن ظرفیت زنان سرپرست خانوار
اما بدون تردید یکی از جوامع بسیار پرظرفیت و با پتانسیل بالا در زمینه ی اشتغال بانوان در استان مازندران، «زنان سرپرست خانوار» هستند. مازندران 110 هزار زن سرپرست خانوار دارد که برای تأمین امنیت روانی و مادی اعضای خانواده خود راهی سخت در پیش رو دارند. کسانی که در نبود مردان خانواده، تمام مسئولیت های آنان را به دوش می کشند.
در سال های گذشته توجهات بیشتری معطوف به این قشر خاص در جامعه شده و بسته های حمایتی و طرح های تشویقی برای «کارآفرینی» و یا به کارگیری آنان در نظر گرفته شده است. به عنوان نمونه تنها در سال 98 تعداد524نفر از زنان سرپرست خانوار به مبلغ ۱۶۴/۴۸۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال تسهیلات اشتغال از محل بند ب تبصره 16دریافت نموده اند تا بتوانند با آن برای خود و دیگر زنان سرپرست خانوار استان شغل و درآمد پایدار ایجاد نمایند.

✔سمن‌ها و تغییرات معادلات به نفع مردم
«سازمان های مردم نهاد» یا همان «سمن» ها نیز جانی تازه در مازندران گرفته اند و تاثیرات آن ها در هر اتفاقی در استان مشهود و روشن است. همه ی کارشناسان بر این قضیه اتفاق نظر دارند که "نمی توان از کنترل نرخ بیکاری در استان گفت اما به فعالیت و تلاش سمن ها در این زمینه اشاره نکرد." تشکیل سازمان های مردم نهاد و سمن‌ها برای تربیت نسل کارآفرین برای جامعه و نیز حمایت از کارآفرینان جوان، موجب رشد و بالندگی در عرصه های اقتصادی و اجتماعی جامعه و موتور محرکه مناسب برای پیشبرد اهداف توسعه پایدار کشور است.

ایجاد زمینه های شغلی مناسب توسط سرمایه داران و صاحبان کارگاه های تولیدی و کارخانه ها موجب شکوفا شدن نیروهای متخصص و استفاده از آن‌ها در امر تولید کشور و خلاقیت در تنوع و بالا بردن کیفیت محصولات داخلی می‌شود. از طرفی دیگر «سمن» ها با ارائه آموزش های مربوط به حوزه «کارآفرینی» و نیز «مهارت آموزی» جوانان برای کار و فعالیت در عرصه های اجتماعی و اقتصادی خود زمینه بروز آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری را نیز در جامعه کاهش می‌دهد.


✔کشاورزی و نبرد یک تنه با کرونا
بر طبق نظر متخصصین اما، مهمترین و بزرگترین ویژگی استان مازندران که مانع از افزایش نرخ بیکاری در استان، آن هم در شرایط اقتصادی دشوار این روزها شده «کشاورزی» است. تنها بخش بزرگ اقتصاد کشور که در روزهای اوج گستردگی «کرونا» در ماه های پایانی زمستان 98 نیز فعالیتش را متوقف نکرد.

استان مازندران که با توجه به موقعیت خاص اقلیمی از دیرباز به عنوان یکی از پایه های اصلی کشاورزی به خصوص تولید برنج و مرکبات در کشور مطرح بوده است در سال گذشته نیز همین مسیر را طی نمود تا جایی که به گفته رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران، در سال 98 رکورد صادرات مرکبات مازندران در تاریخ شکسته شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری از کارگاه ها و کارخانجات در سراسر کشور به دلیل رعایت مسائل بهداشتی در حالت تعطیل قرار داشتند و افراد زیادی در این ماه ها شغل خودشان را از دست داده اند. به عنوان نمونه نگاهی به وضعیت صنایع مرتبط با گردشگری در مازندران نشان می دهد که در زمستان 98 این کشاورزان بودند که جور صنعت گردشگری در استان را کشیدند تا آمار بیکاری همچنان پایین تر از 10 درصد باقی بماند

شاید کرونا تلنگری بود تا بیش از پیش اهمیت این کشاورزی در استان را به همه یادآور شود. حوزه ای که سالانه هزاران نفر را به صورت دائمی یا فصلی مشغول به فعالیت می کند و علاوه بر تامین مایحتاج ضروری کشور، با صادراتش درآمد ارزی را برای استان و کشور به ارمغان می آورد.


بررسی جزئیات نرخ بیکاری کشور در زمستان سال گذشته بیانگر آن است که حدود ۶۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در ایران وجود داشته و از این تعداد ۴۲.۴ درصد فعال (بیکار و شاغل) بوده‌اند که ۲۳ میلیون و ۴۳۵ هزار نفر شاغل و دو میلیون و ۷۸۵ هزار نفر بیکار هستند.

اخبار مرتبط
اول تحریم حالا کرونا؛ ماشین صادرات مازندران خیال ترمز کردن ندارد روایت ۲۹۰ میلیون دلار صادرات کشاورزی و ظرفیت های دست نخورده مازندران رشد ۷۶ درصدی صادرات کالا از مازندران به اوراسیا / حواسمان به استعداد واردکنندگی و کرونا باشد تقویت کرونایی ناوگان مکانیزه کشاورزی مازندران در سال ۹۹ کمک یک میلیونی دولت به تمام خانوارهای یارانه بگیر / پرداخت مرحله دوم کمک های معیشتی تا پایان فروردین کشف کارگاه های غیر مجاز تولید موادضد عفونی کننده در نکا / بازداشت کلاهبردار ۶۰ میلیاردی در محمودآباد / دستگیری سارقان حرفه‌ای منازل در بابلسر / کلاهبرداری با مواد ضدعفونی کننده در سایت شیپور بازگشت ساعت کاری ادارات به ۷ صبح الی ۱۴ از ۲۳ فروردین / تعطیلی مشاغل پرریسک و ممنوعیت تردد بین استان ها تا ۳۰ فروردین / مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین تعطیل است / هیچ اختلاف نظری در مبارزه با کرونا وجود ندارد اختلافات با قرنطینه ایجاد نشد، آشکار شد / بیرون ریزی هیجانی نتیجه گذر از یک سال دشوار / تاب آوری مردم روز به روز پایین تر می آید / سبک جدید زندگی، راهگشای ما در جهان پس از کرونا جوان ایرانی و فقدان رویای ایرانی عیدی دولت به روزنامه نگاران و رسانه های مکتوب

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال