امروز : سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۱۸ AM
یادداشت عبارت
برای قدردانی از احمد حسین‌زادگان که شعار در خانه می‌مانم را جدی نگرفت؛

یاد بعضی نفرات روشنم می‌دارد، قوتم می‌بخشد

حسین زادگان+عبارت
    -     کد خبر: 50893
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۲۳|۱۵:۱۳
سرویس : سیاست >> دولت
حسین زادگان نه مانند برخی از استانداران برای خشنودی روسا، آمارهای دلخواه آنها را را ارایه کرد و نه مثل تعدادی دیگر مدام فریاد فاجعه سر داد. او سعی کرد راستگو باشد. در حالیکه بسیاری سعی می کردند وضعیت را در استان خود آرام نشان دهند او برخلاف جریان آب، دستور تست گسترده در مازندران را صادر کرد. همین مسئله بود که موجب شد ناگهان آمار مبتلایان در استان افزایش پیدا کند و البته مازندران در زمزه موفق ترین استان های کشور در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی قرار گیرد.

عبارت ـ گروه سیاسی: بعد از اعلام محدویت های جدی کرونایی که با شعار و هشتگ «در خانه بمانیم» آغاز شد، همواره کسانی که درخانه می ماندند و به توصیه های بهداشتی گوش می دادند مورد ستایش قرار می گرفتند.
اما بودند چهره های فراوانی که اصلا به این شعار عمل نکردند و به خاطر این سرپیچی نه تنها مذمت نشدند، بلکه از آنها قدردنی شد. زیرا دل به دریای طوفانی کرونا زدند و "مبارزان خط مقدم" شدند.
تابحال درباره بخش عمده ای از آنها بسیار نوشته و گفته شده است. برایشان مستندها ساختند، دلنوشته ها منتشر کردند و بسیار گرامی شان داشتند و به راستی که باید چنین می کردند. چه بسا اگر به مخاطره ای که در آغوش کشیدند دقیق و عمیق بنگریم، تایید خواهیم کرد که حجم قدردانی ها باید به مراتب بیش از این باشد و به قول معروف: "هرچه بگوییم، کم گفته ایم!"
این گروه همان کادر درمانی، پزشکی و خدماتی حوزه بهداشت و درمان بودند که بعضا بیش از یکماه است به خانه نرفته اند و جان برکف به مداوای بیماران مبتلا به کوید19 مشغول هستند.
اما در کنار این دلاوران عرصه سلامت، آنها که کمتر به چشم آمدند، مدیران دولتی بودند. مدیران دولت روحانی که تا پیش از این همواره مورد انتقاد قرار می گرفتند در دوره کرونا کارنامه خوبی به جای گذاشتند. برخلاف نقد رایج شبکه های فارسی زبان و با چشم پوشی از برخی سهل انگاری های دولت از جمله ماجرای پرواز های ماهان و تعلل در تصویب طرح فاصله گذاری اجتماعی، دولت روحانی به طور عام، موفق به کنترل شرایط شد. می توان لیست بلند و بالایی از ایرادها و شکست های دولت یازدهم در بحران کرونا تهیه کرد اما نمی توان گفت عملکردی منفعلانه داشت. دولت یازدهم هرچه در توان داشت را عملی کرد و اگرچه تصمیمات دیرهنگام و نادرستی داشت، اما کم کاری نکرد.
آیا می شد بهترین از این عمل کرد؟ این سوالی است که هیچ کس با قاطعیت جوابش را نمی داند، زیرا کرونا شبیه هیچ چیزی قبل از خود نیست که بتوان موفقیت مدیران را در مواجهه با آن در ترازو گذاشت.
اگرچه هنوز هم بسیاری از مردم به آمارهای دولتی اعتماد کامل ندارند اما هرچه از روزهای داغِ نخست فاصله گرفتیم، حقیقت میدانی بیش از پیش آشکار شد و حداقل امروز همه می دانیم ایران در وضعیت «فاجعه» قرار ندارد.
عبارت نمی تواند درباره همه مدیران کشور اظهار نظر کند اما حداقل می توانیم در مورد برخی از مدیران مازندرانی که از نزدیک شاهد تلاش هایشان بودیم بیشتر حرف بزنیم.
فرصت و مجالی برای نام بردن از همه آنها نیست اما روسای دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل به همراه برخی از کارمندانشان در سراسر استان، فرمانداران، بخشداران، شهرداران، برخی مدیران کل و از همه مهمتر اعضای ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونای استانداری، استاندار مازندران و برخی از معاونین اش به ویژه معاونت عمرانی و اداره کل پدافندغیرعامل استانداری مجدانه زحمت کشیدند و باید از تلاش های بی وقفه آنها قدردانی کرد. آنچنان که گفته شد این به معنای عدم اشتباه و موفقیت کامل آنها نیست. بلکه تاییدی است بر حضور خالصانه و تلاش شبانه روزی شان.
هرچند آنها همانند کادر درمانی استان، کاملا از خانه دور نبودند اما میدان را نیز خالی نکردند، با هزار بهانه در پستوی خانه پنهان نشدند و برای ایجاد ثبات بیشتر در شرایط بحرانی کرونا شعار «درخانه می مانیم» را عملی نکردند.

اما آنکه بیش از همه در این راه پایمردی نشان داد؛ احمد حسین زادگان بود. استاندار مازندران که پیشتر نیز در سیل نوروز 1398 نشان داده بود، علی رغم بیماری قلبی مزمن اش ، میدان را خالی نمی کند و تنها به فرمان دادن و نظارت پشت میز قانع نیست، در کرونا نیز همان آموخته ها را به کار بست و بسیارانی شهادت می دهند بیش از دیگران در میدان بود و در این یک ماه اتاق خوابش را به طبقه سوم استانداری مازندران منتقل کرد.
اغراق آمیز نیست اگر بگوییم او در این یکماه، مجموعا کمتر از 5 روز را در خانه گذارند که بخش عمده ای از آن 5 روز نیز شامل نیمه شب تا صبح زود می شد.
این وظیفه همه استانداران بود که چنین عملکردی داشته باشند. همانند حسین زادگان در 18 استان دیگر کشور، استانداران عملکردی خالصانه داشتند اما آنچه او را از بسیاری دیگر متمایز می کند قرار گرفتن مازندران در لیست 5 استان پرخطر کشور است. مازندران تنها 4روز بعد از اعلام رسمی شیوع کرونا در کشور در جمع 5 استان اول با شیوع بالا قرار گرفت و در این دوران حسین زادگان روزهای عجیبی را تجربه کرد.
او نخستین استاندار کشور بود که شخصا تصمیم به بستن راه های ورودی مازندران رو به مسافران گرفت. تصمیمی که در کمتر از 24 ساعت توسط ستاد ملی مبازره با کرونا لغو شد و نخستین آزمون دشوار استاندار مازندران در بحران کرونا را رقم زد. او که کمتر از 2 سال از استانداری اش می گذشت شجاعتی از خود به خرج داد که ربیع فلاح در سال چهارم استانداری نیز بروز نداده بود.
این اقدام اگرچه موجب رنجش روسا شد اما حمایت گسترده افکار عمومی در استان را به همراه داشت تا حسین زادگان تا آخر عمر مفتخر به نشان شجاعت شود و همواره از او بعنوان کسی یاد کنند که در دوراهی «منفعت عمومی» و «مصلحت سیاسی»، به راه نخست پای نهاد. این راه مخاطره آمیز حتی ممکن بود به چالشی جدی میان ساری و تهران بدل شود اما وقتی پُست های حمایتی از او در شبکه های اجتماعی قطار شدند،دولت تصمیم وی را به مثابه اقدامی در راستای ترمیم چهره قوه مجریه در مازندران تفسیر کرد.
چندی پیش آمارهای حیاتی اقتصاد کشور در زمستان 98 (از جمله نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی، وضعیت کلی صنعت و کشاورزی) منتشر شد و در اتفاقی کم سابقه در شرایط بحرانی «مازندران» در زمره استان های موفق کشور قرار گرفت. استانی که با شیوع بالا ی کرونا دست به گریبان بود موفق شد علی رغم حذف درآمدهای ناشی از حوزه گردشگری، وضعیت اقتصاد کشاورزی را با ثبات نگه دارند.
شاید بسیاری ندانند اما مراقبت های کرونایی در حوزه کشاورزی استان خرج زیادی روی دست استانداری و جهاد کشاورزی مازندران گذاشت. در حالیکه عامه در حال ردوبدل کردن اطلاعات از بیمارستان ها، کمبود ماسک، نافرمانی اجتماعی مسافران به مازندران و مسائلی از این دست بودند، استانداری با همکاری جهاد کشاورزی به شکلی پیوسته تمرکز خود را بر حوزه کشاورزی حفظ کردند و اجازه تعطیلی اشتغال در این بخش را ندادند.
آمارها نشان می دهد فعالیت های حوزه کشاورزی با افزایش سطح مکانیزاسیون موفق به عبور از بحران کرونا شد. اگر حسین زادگان نیز به بهانه کرونا با ترس و تردید به حوزه کشاورزی نگاه می کرد یا راهبردی برای کنترل و جایگزینی ریزش بزرگ حوزه گردشگری نداشت امروز وضعیت مازندران بسیار بغرنج بود.  اگرچه این کار به دلیل عدم اطلاع رسانی گسترده و مناسب به چشم نیامد اما اتفاقی بزرگ و مهم بود.
مازندران در زمره 6 استان اول تولیدکننده محصولات بهداشتی در بحران کرونا است و این اتفاق در حالی رقم خورده که بسیاری از مراکز تعطیل و نیمه تعطیل، علی رغم کمبود اعتبار شدید دولت، با حمایت و اصرار شخص حسین زادگان از تسهیلات ویژه برخوردار شدند. صنعت مازندران نیز اگرچه به قدرت و وسعت صنعت اصفهان، خوزستان؛ آذربایجان و بسیاری دیگر از استان های ایران نیست اما کارنامه موفق «قوانلو» در اداره کل صمت مازندران و برگزاری جلسات فراوان با ریاست استاندار باعث شد صنعت مازندران از نفس نیافتد. بیش از 35 درصد تسهیلات ارایه شده در یکماه اخیر سهم بخش صنعت شد و این حمایت توانست به تهیه ماسک، دستکش و مواد بهداشتی در مازندران کمک شایان توجهی کرد. بازهم تاکید می کنیم که این به معنای موفقیت مطلق قوانلو یا حسین زادگان در حوزه صنعت نیست اما فراموش نکنیم در شرایط بحرانی انتخاب ها محدود و شکننده هستند.

حسین زادگان نه مانند برخی از استانداران برای خشنودی روسا، آمارهای دلخواه آنها را را ارایه کرد و نه مثل تعدادی دیگر مدام فریاد فاجعه سر داد. او سعی کرد راستگو باشد. در حالیکه بسیاری سعی می کردند وضعیت را در استان خود آرام نشان دهند او برخلاف جریان آب، دستور تست گسترده در مازندران را صادر کرد. همین مسئله بود که موجب شد ناگهان آمار مبتلایان در استان افزایش پیدا کند و البته مازندران در زمزه موفق ترین استان های کشور در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی قرار گیرد.
او به مراقبت های شهرداری و فرمانداری بعد از تصویب طرح ممنوعیت سفر و فاصله گذاری اجتماعی قناعت نکرد و بارها شخصا بر این روند نظارت نمود و به ورودی شهرستان های مختلف استان رفت.

حسین زادگان از معدود استانداران کشور بود که درکنار ارتباط روزانه ویدیو کنفرانسی، شخصا در جلسات ستاد مبارزه با کرونای شهرستان ها حضور پیدا کرد. علی رغم تعداد بالای مبتلایان، هرگز بیمارستانی در استان سرزیر نکرد و توصیه ها و تلاش های دانشگاه علوم پزشکی مازندارن و بابل موجب شد قرطنیه خانگی مبتلایان و استفاده از ظرفیت هتل ها و اقامتگاه ها، جای بحران در بیمارستان ها را بگیرد. این در حالی است که گیلان با عدم اجرای درست همین روش با بحرانی جدی در تمامی مراکز درمانی ویژه کرونا مواجه گردید.
چه بسا اگر تصمیم روزهای اول حسین زادگان مبنی بر قرنطینه مازندران رو به مسافران وتو نمی شد امروز مازندران درجمع استانهای با شیوع بالا نبود.
حسین زادگان نشان داد شجاعت تصمیم گیری در لحظات دشوار را دارد. او همچنین قدرت ایجاد اتحاد و برنامه ریزی دقیق را نیز داشت. مازندارن از جمله استان هایی بود که مدیرانش اظهارات یکپارچه داشتند و به جز چند مورد شاهد ضدو نقیض گویی های رایج این روزها نبودیم.
وی نقشی اساسی در مقاومت مازندران در برابر کرونا داشت و نباید بعد از پایان این بحران تلاش های او را نادیده گرفت. اولین استاندار ساروی بعد از انقلاب در مازندران ، اولین استاندار مازندران بعد از انقلاب شد که در کمتر از یکسال دو مورد از شدیدترین بحران های مازندران بعد از انقلاب را تجربه کرد. او بی شک اولین استاندار مازندران بعد از انقلاب است که فرصت ماه عسل نداشت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو