امروز : چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۲۴ AM
اختصاصی عبارت
گفتگوی عبارت با مدیرکل شیلات استان مازندران؛

رشد ۲۱ درصدی ارزش محصولات صادراتی شیلات از مازندران / از اروپا تا افغانستان مشتریان پروپاقرص ماهی های خزری

مهندس ولی اله محمدزاده مدیرکل شیلات استان مازندران+عبارت
    -     کد خبر: 50930
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۲۵|۱۱:۰۸
در کنار اثرات مستقیم اقتصادی نباید سایر تاثیرات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ناشی از فعالیت این بخش را نادیده گرفت.مواردی مانند جلوگیری از مهاجرت به وسیله جذب و اشتغال افراد و حفظ حدود مرزهای ملی از پیامدها و اثرات شیلات است.توسعه اشتغال با اجرای طرح های صیادی و شیلات برای جوانان یکی از مهمترین بحث های حال امروزدر خصوص اشتغال وبهره مندی ازآب های دریای خزر است.

عبارت-گروه اقتصاد:  بدون شک یکی از مهمترین بخش های اقتصادی استان مربوط به دریای خزر و حوزه شیلات و آبزی پروری است. قرارگیری در مجاورت دریا و امکان فروش ماهی و محصولات تازه، برخورداری از مهمترین ذخیره ماهیان خاویاری جهان و صادرات خوب این محصول، تولید ماهی کیلکا و امکان بهره‌برداری به صورت تازه، کنسروی و تولید نهاده تبدیلی مانند پودر ماهی از این محصول گوشه‌ای از پتانسیل بالای مازندران در حوزه شیلات است.

شیلات بر خلاف آن‌ که در نشست‌های تخصصی مربوط به صادرات و توسعه اقتصادی به عنوان یک ظرفیت مناسب اقتصادی کمتر دیده می‌شود، در حال تغییر رویه فعالیت و جریان تولید است و در مسیر افزایش نقش‌آفرینی در اقتصاد استان قرار دارد. در سال 98 علیرغم تمامی تحریم های ناجوانمردانه از سوی ایالات متحده وضعیت تجارت آبزیان آن هم در بازارهای خارجی مناسب و بهتر از انتظار بود.

مهندس ولی اله محمدزاده مدیرکل شیلات استان از صادرات ۱۱۲۴۰ تن انواع محصولات شیلاتی در ۱۲ ماهه سال ۹۸ از مازندران به خارج از کشور خبرداد وگفت: محصولات صادراتی از نظر وزنی ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

در کنار اثرات مستقیم اقتصادی نباید سایر تاثیرات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ناشی از فعالیت این بخش را نادیده گرفت.مواردی مانند جلوگیری از مهاجرت به وسیله جذب و اشتغال افراد و حفظ حدود مرزهای ملی از پیامدها و اثرات شیلات است.توسعه اشتغال با اجرای طرح های صیادی و شیلات برای جوانان یکی از مهمترین بحث های حال امروزدر خصوص اشتغال وبهره مندی ازآب های دریای خزر است.

پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، همچنین هم مرز بودن مازندران با چند کشور حوزه Cis و روابط خوب سیاسی با کشورهایی همچون عراق تاثیر شگرفی بر میزان صادرات آبزیان در مازندران داشته به نحوی که مدیرکل شیلات مقصد اصلی محصولات استان را غیر از کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس که مشتریان قدیمی مازندران محسوب می شوند، عراق و افغانستان و کشورهای cis عنوان می کند.

وی همچنین اظهار کرد: ارزش کل صادرات به میزان ۳۵/۹ ( سی و پنج و نه دهم ) میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد رشد را نشان می‌دهد. محصولات صادراتی مازندران در سال 98 نیز شامل خاویار پرورشی، گوشت خاویاری، ماهی پرورشی تازه، ماهی کیلکای منجمد، ماهی قزل آلای منجمد، خوراک آبزیان و کنسرو ماهی می‌باشد که امیدواریم باصادرات آن به خارج ازکشور ارزآوری خوبی برای فعالین شیلاتی حاصل گردد.

این خبر در شرایطی که کشورمان در سخت ترین دوران خود با شدید ترین تحریم ها دست و پنجه نرم می کند می تواند بسیار مسرت بخش باشد و نور امیدی را در دل تجار مازندرانی که سال ها از طریق کشاورزی و صیادی و دامپروری ارز به کشور وارد کرده اند و این روزها شرایط جالبی ندارند روشن کند.

البته بر کسی پوشیده نیست که برای ارز آوری بیشتر آبزیان در کشور لازم است موانع صادراتی را برطرف کنیم. در شرایط فعلی اقتصاد،  توجه به زیر ساخت ها در تولید و پرورش گونه های ماهیان خزر که یکی از راه های مهم تولید درآمد ناخالص ملی،ارتزاق معیشت مردم، افزایش درآمد زایی و حفظ و صیانت از مرزهای آبی بوده، یک امر ضروری است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو