امروز : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۴۳ AM
یادداشت تحلیلی عبارت

تحول شهرسازی و معماری در جهان پساکرونایی

معماری+عبارت
    -     کد خبر: 51004
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱/۲۸|۲۱:۱۰
سرویس : جامعه >> شهری
در اینکه جهان پس از کرونا چگونه خواهد بود؟ امری است که باید به انتظار نشست، اما این تغییراتی قابل پیش بینی و تصور است که راه گریزی از آن نیست.

یادداشت عبارت-محمد محبوب: آمدن ویروس کرونا با همه ی مشکلات و ناملایمات اجتماعی، بهداشتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اش که بار سنگینی را بر دوش خانواده ها و اجتماع انسانی در جهان بوجود آورده اما حاوی نکات آموزنده در بسیاری از جهات می باشد که موجب تغییر نگرش و رویکرد مدیریتی در جهان خواهد بود.

در اینکه جهان پس از کرونا چگونه خواهد بود؟ امری است که باید به انتظار نشست، اما این تغییراتی قابل پیش بینی و تصور است که راه گریزی از آن نیست.

از جمله تغییرات عمده در تفکرو سبک زندگی افراد، رفتار انسانی آحاد جامعه، همچنین نحوه استفاده از فضاهای شهری یعنی فضای کالبدی شهرها  به عنوان سه ضلع اصلی تشکیل دهنده ارکان اصلی شهرها اتفاق خواهد افتاد.

1-کرونا سبب گردید تا توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی بیشتر از حوزه درمان مورد توجه قرار گرفته و قاعدتا پس از فروکش کردن بیماری های ناشی از این ویروس منحوس موجبات تغییرات تفکری و مدیرتی در جهان به لحاظ پیشگیری و رعایت مسایل بهداشتی و نحوه حضور افراد در اماکن و فضاهای عمومی و ساخت چنین اماکنی در مواجهه و پیشگیری از بحران های پیش رو را فراهم خواهد آورد.

2- از سوی دیگر اعمال محدودیت ها در کشورهای مختلف همچون قرنظینه ها و فاصله گذاری های اجتماعی نیز موجب شد تا افراد بیشترین وقت خود را در کنار خانواده و در اماکن مسکونی خود بگذرانند که این عامل سبب تغییرات عمده در سبک زندگی افراد خواهد گردید.

نیاز به آرامش روان و سلامت جسم، ارضا نیازهای روحی و روانی انسان به حض بردن از زیبایی های طبیعی و هنری از طریق سبک معماری، رعایت حریم خصوصی افراد در ساخت و سازها، نیاز به نور و حفظ حریم شخصی افراد در معرض دید ساختمان های مجاور، رعایت فرهنگ زندگی جمعی در آپارتمان ها و بسیاری از موارد همچون استفاده از فضاهایی مانند تراس ها و بام ها سبب گردیده تا در آینده تغییرات عمده ای را در نحوه معماری و ساخت و سازهای شهری شاهد باشیم.

3- نیاز انسان به تنفس در فضایی سالم می طلبد تا فکر جدی به حال حفظ باغات شهری و جلوگیری از تفکیک های غیرمجاز، احداث فضای سبز و پارک های محلی، همسایگی و منطقه ای و همچنین کاشت درختان یا به عبارتی جنگل کاری شهری نماییم.

4- استفاده بهینه از سیستم حمل و نقل عمومی و احداث پیاده راه ها و نقش آن در سلامت افراد در نوع خود سبب تغییرات شگرف در سبک شهرسازی آینده خواهد داشت.

5- همچنین ایجاد زیر ساخت های فن آوری اطلاعات جهت راه اندازی شهر و شهروند الکترونیک به منظور تسهیل در ارتباطات و خدمات غیرحضوری به افراد سبب خواهد شد تا بسیاری از خدمات از طریق فضاهای مجازی صورت گرفته و بسیاری از ادارات، نهادها و بازارها و ...از هسته های مرکزی شهر خارج و بسیاری نیز به صورت ماهیتی و فیزیکی تغییر کاربری داشته باشد.

6- مدیریت بحران که بالاخص در جامعه ما متاسفانه از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست و در برخی دستگاه ها به شکل مدیریت پارکینگی نگاه می شود و همچنین رعایت اصول پدافند غیرعامل سبب تغییرات زیادی در سبک شهرسازی ها خواهد داشت.

با توجه به مطالب مختصر اشاره شده انتظار می رود تا در بسیاری از زمینه ها بویژه نظام شهرسازی و معماری شهرها شاهد تغییرات عمده ای در جهان پساکرونا باشیم و انتظار می رود تا مدیران کشوری، استانی، شهرستانی و شهری و همچنین اعضای محترم شورای اسلامی شهرها با استفاده از ظرفیت و تخصص و تجربه اساتید متخصص این رشته ظرح نو در این خصوص دراندازند..

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

محبوب
شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
تشکر از لطف شما