امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۱۳ PM
گفتگوی اختصاصی عبارت
قیمت کالاهای اساسی ماه رمضان در مازندران اعلام شد؛

از گوشت ۴۰ هزار تومانی تا خرمای ۲۰ هزار تومانی

ابراهیم یعقوبی+عبارت
    -     کد خبر: 51121
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۶|۱۲:۳۶
«طرح تامین، عرضه و نظارت بر کالای عمومی مردم در ایام ماه مبارک رمضان» از سوی ستاد تنظیم بازار کشور ابلاغ شده و این طرح از ۳۰ فروردین تا سوم خرداد امسال‌ (پایان ماه مبارک رمضان) اجرا می‌شود.

گفتگوی عبارت:  با ادامه دار شدن اپیدمی کرونا در کشور، «ماه رمضان» امسال متفاوت با تمام سالهای گذشته از راه رسید. علاوه بر تعطیلی اماکن مذهبی و مکانهای زیارتی، اوضاع اقتصادی مردم نیز تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته و به همین سبب وضعیت کنترل بازار و نظارت بر عرضه کالاها در این ایام اهمیتی دوچندان یافت.

از ابتدای سال 99 تا کنون 41 هزار و ۵۲۷ از واحد‌های صنفی مازندران مورد «بازرسی» قرار گرفته که این رقم در نوع خود کم نظیر است. همچنین در طی این مدت یکهزار و ۲۹۹ پرونده در این باره تشکیل شد و ۲ هزار و ۲۸۹ واحد صنفی به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و عدم رعایت قوانین نظام صنفی در استان «پلمپ» گردید.

این در حالی است که «طرح تامین، عرضه و نظارت بر کالای عمومی مردم در ایام ماه مبارک رمضان» از سوی ستاد تنظیم بازار کشور ابلاغ شده و این طرح از ۳۰ فروردین تا سوم خرداد امسال‌ (پایان ماه مبارک رمضان) اجرا می‌شود.

در این طرح با توجه به شرایط استان‌ها از نظر وسعت و جمعیت، سهمیه‌ای اختصاص یافته که عبارت در همین ارتباط گفتگویی با «ابراهیم یعقوبی معاون امور بازرگانی سازمان صنعت و معدن مازندران» داشت.

وی با اشاره به نظارت های مداوم سازمان صمت در این روزها گفت: طرح تامین و نظارت کالاهای عمومی در ماه مبارک رمضان باعث افزایش نظرات ها شده و مردم هم می توانند در این نظارت ها به سازمان صنعت و معدن کمک کنند. آن ها می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی از قبیل گرانفروشی، کم فروشی، احتکار، تقلب مراتب را به تلفن ۱۲۴ اعلام کنند تا به سرعت به این موضوع رسیدگی شود.

یعقوبی همچنین از اختصاص 2 هزار تن شکر به استان مازندران برای ماه رمضان خبر داد و گفت: قیمت درب کارخانه این کالا 4 هزار و 50 تومان است و به صورت بسته های یک کیلویی و 900 گرمی برای استفاده عموم عرضه خواهد شد که قیمت آن نیز به ترتیب 5 هزار و 900 و 5 هزار و 400 تومان می باشد.

وی افزود: هنوز برای توزیع فله شکر تصمیم نهایی گرفته نشد اما اگر بخواهیم این کالا را در برخی شهرها به صورت فله عرضه کنیم احتمالا قیمتی حدود کیلویی 4 هزار و 700 تومان را برای آن در نظر خواهیم گرفت.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت و معدن مازندران در ادامه به ظرفیت کارخانه های بسته بندی اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی کارخانه جات ظرفیت بسته بندی روزانه 150 تن شکر را دارند اما ما با تمام تلاش سعی می کنیم شکر یارانه ای را تا آخر این هفته به بازارهای مازندران برسانیم.

یعقوبی همچنین قیمت برنج را برای مصرف کننده حدود کیلویی 8 هزار تومان اعلام کرد و افزود: روغن نیز طی هماهنگی با کارخانجات قرار است با 10 درصد تخفیف نسبت به قیمت بازار عرضه شود. البته برخی از فروشگاه های زنجیره ای نیز خودشان این کار را انجام دادند و روغن ها را با قیمت تخفیفی به مشتریان عرضه می کنند.

وی در ادامه به اختصاص 600 تن گوشت قرمز به مازندران برای ماه رمضان اشاره کرد و گفت: این مقدار گوشت قرمز به قیمت بین 38 تا 42 هزار تومان در استان عرضه خواهد شد که این اختلاف قیمت 5 هزار تومانی نیز به سبب اختلاف ارزش ریالی انواع گوشت گوسفند مانند ران، سردست و ... است.

معاون امور بازرگانی صمت استان با اعلام اختصاص سهمیه مرغ منجمد به مازندران اظهار کرد: به سبب تعادلی که در بازار مرغ وجود دارد ما در حال حاضر نیازی به استفاده از این سهمیه نداریم اما اگر کشش بازار به نوعی بود که توانستیم از این سهمیه استفاده کنیم قیمت آن در حدود 12 هزار تومان است که همان نرخ مصوب فعلی است.

یعقوبی در خصوص قیمت خرما در این ایام افزود: هماهنگی های شده که تعاون روستایی خرما را در میادین شهری عرضه کند. این کالا قیمتی 19 و 21 هزار تومانی دارد که این با توجه به تفاوت گونه های خرما در نظر گرفته شده است. ما این محصول را از جنوب کرمان تهیه می کنیم و به همین علت شاید کمی در توزیع آن با تاخیر مواجه شویم.

وی در انتها شکر و گوشت قرمز را مهمترین کالای اساسی این ایام در مازندران برشمرد و اعلام کرد: حوشبختانه تمامی کالاها به خصوص این 2 کالا در انبار های مازندران ذخیره شده و مردم هیچ نگرانی بابت تامین کالاهای مورد نیازشان در ماه رمضان نداشته باشند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین