امروز : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۰۰ AM
یادداشت عبارت

به معلم که می رسی داستان چیز دیگری می شود ...

معلم+عبارت
    -     کد خبر: 51240
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۱۲|۱۴:۰۲
چیزی در مایه های عرفان و معنویت که با چاشنی تعلیم و تربیت به نظام آموزشی کشور وصل می گردد. پای درد دل معلمها که می نشینی صحبت از همه چیز می کنند ، جز آن چیزهایی که نبودنشان طعم زندگی را به کامشان تلخ می کند!

عبارت:  روز کارگر را پشت سر گذاشتیم و روز معلم از راه رسید.

در تقویم کشور ما آنچه که زیاد دیده می شود ، مناسبتهای مختلف برای تجلیل از مشاغل مختلف است.

مشاغلی که اسمشان دهان پرکن است و لفظشان خیلی قشنگ ،

اما رسمهای فراموش شده ای دارند که از حرفهای نه چندان قشنگ رنج می برند.

روز کارگر ، روز معلم ، روز دانش آموز ، روز استاد ، روز شاعر ، روز پزشک ، روز روانشناس و الی ماشااله روزهای دیگر .......

به معلمها که می رسی اما داستان چیز دیگری می شود.

چیزی در مایه های عرفان و معنویت که با چاشنی تعلیم و تربیت به نظام آموزشی کشور وصل می گردد. پای درد دل معلمها که می نشینی صحبت از همه چیز می کنند ، جز آن چیزهایی که نبودنشان طعم  زندگی را به کامشان تلخ می کند!

امسال هم که از جشن روز معلم و وعده های تکراری و شاخه های روبان زده گل خبری نیست ، تدریس در خانه و کشاندن دانش آموزان پای کلاس درس مجازی  شده است قوز بالای قوز.....

نشستن پای نمایشگر موبایل ، برقراری ارتباط صحیح با دانش آموزان و وادار کردن آنها به آموزش از راه دور ، نیروی مضاعفی می خواهد که خواسته یا ناخواسته ، وقت زیادی از معلمان می گیرد.

بگذریم از آنکه بسیاری از دانش آموزان مناطق محروم روستایی و حتی دانش آموزان شهری نیز ،  گوشی های اندروید با ورژن بالا ندارند تا نرم افزارهای مورد نیاز را نصب کنند و پای صحبت استاد بنشینند. از سرعت اینترنت هم نمی گوییم تا چیزی از قلم بیفتد و به خاطر وزیر جوان ما برنخورد!

شبکه های آموزشی یا گوشی های اندروید

 کلاس درس مجازی خواهان ندارد.....

به نظر می رسد ، به کمک آمدن رسانه ملی و آموزش دانش‌آموزان از طریق شبکه‌های مختلف صدا و سیما ،  آنقدرها هم که باید ، عقب افتادگی های آموزشی در مدارس را کم نکرد.

هرچند وزارت آموزش و پرورش مدعی است که بیشتر از 85 درصد از کلاسهای درس سال تحصیلی جاری در مدارس برگزار شده و مطالب قابل عرضی نمانده است!

در چنین اوضاع و احوالی ، زمزمه برگزاری امتحانات پایان سال و صدور کارنامه تحصیلی ، نگرانی دانش آموزان و خانواده های آنها را دو چندان کرده است.

امتحاناتی که هنوز تکلیفک حضوری یا مجازی برگزار شدنشان مشخص نیست!

آنهم در  شرایطی که بیشتر از دو ماه از خانه نشینی معلمها و دانش آموزان می گذرد.

به قول سخنگوی وزارت بهداشت : کرونا که شایع شد ، مدرسه ها و دانشگاهها اولین جایی بودند که تعطیل شدند و آخرین جایی هم خواهند بود که باز می شوند.....

کرونا جای خالی خیلی چیزها را آشکار کرد.....

 

از همه اینها که بگذریم ، می رسیم به جایگاه رفیع تعلیم و تعلم که می طلبد صاحب منصبانش ، لااقل در روز تجلیل از خودشان  پررنگ تر دیده شوند.....

شاید اگر فضای درس و مدرسه ، مثل بیمارستانهای ما پر از بیمار و مراقبین سلامت بود ، اسم معلمها هم سر زبانها می افتاد و دوری از خانه و خانواده از آنها قهرمان ملی می ساخت!

اما برعکس تعطیلی مدارس و آموزش در فضای مجازی ، هم حوصله خودشان را سر برد و هم شوق بازیگوشی را در دانش آموزان افزایش داد. در روزگاری که کلیه آموزشگاهها و کلاسهای تدریس خصوصی تعطیل شده و چیزی به امتحانات آخر سال و از آن بدتر کنکور سراسری نمانده است ، حتی یک جهش عظیم آموزشی هم نمی تواند ، جایگاه معلم و صندلی های خالی از دانش آموز را پر کند.

این خلاء ، می تواند عامل قدر نهادن به ارزشهایی باشد که دولت و وزارت آموزش و پرورش  به دلیل پرداختن به اولویتهای دیگر، عمدن یا سهون از آن طفره رفته اند......

انزوا و سردرگمی حس این روزهای معلمان و دانش آموزان

اگر سری بهموز بند 12 اصل سوم قانون اساسی بزنیم می بینیم که  تامین رفاه ، مسکن ، بهداشت ، تغذیه ، بیمه و رفع سایر مشکلات معیشتی معلمان ، از جمله مواردی است که دولت موظف به فراهم کردن زیرساختهای آن در وزارت آموزش و پرورش است.
اما امسال در حالی به استقبال هفته معلم می رویم که نه تنها بسیاری از مطالبات آنها از سالهای گذشته روی زمین مانده ، بلکه مشکلات عدیده ای نیز به مشکلات آموزشی و معیشتی این قشر فرهنگی و زحمتکش افزوده شده است.
  نگرانی از حقوق و مزایای پایین و همسان سازی حقوق ، نابرابری در تقسیم امکانات رفاهی در میان معلمان کم نبود ، که حالا مشکلات جسمی و روحی ناشی از بیماری و تعطیلی مدارس و کلاس درس نیز به آن اضافه  شد.

 مشکلاتی که علاوه بر رنج دوری از کلاس و مدرسه ، حس منزوی شدن و غیر مفید بودن را در ذهن معلمان تداعی می کند.  

اگر چه هرسال به بهانه روز معلم از دغدغه ها  و مشکلات این قشر زحمتکش سخن به میان می آید ، اما به نظر می رسد این مسائل همچنان لاینحل باقی مانده و عزم جدی برای کارگشایی و ایجاد تغییر دیده نمی شود. استان مازندران بیش از 24 هزار معلم و حدود 550 هزار دانش آموز دارد که طیف گسترده ای از  این جامعه راتشکیل می دهد.

نگاه ابزاری به معلم ، تضعیف ارزشها

دولت کسری بودجه خود را بر سر مردم نکوبد

آنچه که مسلم است ، شناسایی و دسته بندی مشکلات و برنامه ریزی برای حل آنها کار چندان سختی نیست. تنها کافی است که دولتمردان و مسوولین نظام ، کمبودهای مالی و کسریهای بودجه ای را بر سر  دم دست ترین اقشار جامعه یعنی مردم نکوبند ، همانطور که تاثیرگذارترین قشر جامعه یعنی معلمان ، مشکلات و کمبودهای مالی خود را به پای دانش‌آموزان نمی گذارند و رسالتشان را بی کم و کاست و با هدف مصونیت نسل آینده انجام می دهند.

تعهد و وظیفه شناسی نقطه مقابل ابزار سنجی است و تضیع حقوق معلمان ، تضعیف ارزشهایی است که از نگاه ابزاری گریزانند.

تورم و گرانی از یک سو و افزیش سر سام آور  هزینه های تحصیل ، مسکن ، بیمه و ....از سوی دیگر راه  را برای هر گونه تغییر و تولید محتوا در آموزش بسته است.

حل مشکلات معیشتی فرهنگیان همچنان در قعر جدول

معلم به عنوان اصلی ترین عضو نظام آموزشی کشور و ضامن اجرای سند تحول بنیادین ، باید به  موتور محرکه رشد و پیشرفت و توسعه در جامعه تبدیل شود.
اما با دخالتهای انسانی که در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه در چند سال اخیر مشاهده شد ، مدیریت سرمایه‌های اقتصادی در کشور ، بیش از پیش زیر سوال رفت و اولویت بخشی به مشکلات معیشتی فرهنگیان را همچنان به قعر جدول پرتاب کرد.

 

بازنشستگان فرهنگی از دیگر گروه های آسیب پذیر در جامعه هستند  

که علاوه بر دریافت مستمری ناچیز ، نسبت به سایر نهادها و ارگانها ، از تاخیر و بی عدالتی  در پرداخت پاداش پایان خدمت خود آنهم پس از ماه ها گذشتن از بازنشستگی رنج می برند.

دبیران بازنشسته صبورتر از زندگی

مشارکت معلمان بازنشسته و بهره مندی از دانش و تجارب آنها در مدیریت بحرانهای طبیعی و غیر طبیعی ، مانند بحران کرونا ، می تواند در نظام مند شدن سیستم آموزشی و ارتقاء سطح کیفی کلاسهای درس که در این روزها به صورت غیر حضوری برگزار می گردد ، بسیار موثر باشد.

مهمترین ویژگی دبیران نسل گذشته و بازنشسته ، صبوری و آشنایی با مهارتهای زندگی و ایجاد نشاط  در کلاس و جذب دانش آموز است.

چیزی که در معلمهای امروزی به واسطه زندگی ماشینی و شتاب زدگی ناشی از جبران عقب ماندگی های کاذب زندگی ، کمتر دیده می شود.
 به این مقوله باید دخالت نهادهای غیر تخصصی در امر آموزش و تدوین کتب درسی را نیز افزود که به یک چالش جدی در تولید محتوا در نظام آموزشی کشور شده است. استفاده از نخبگان علمی ، اندیشه های نوین فرهنگی و رعایت استانداردهای روز جهانی ، می تواند  نظام آموزشی را با چالش های جدید روبرو کند که این امر در نهایت به کاربردی تر شدن سیستم آموزشی می انجامد.

برای رسیدن به این منظور علاوه بر اهتمام وزارت آموزش و پرورش و مشارکت خانواده بزرگ فرهنگی ، حضور و مساعدت سایر دستگاهها ی دولتی وغیر دولتی الزامی است.

رسیدن به توسعه پایدار از مجرای تحول در سیستم آموزشی

مجلس به عنوان یک نهاد قانون گذار و نظارتی موظف است ، علاوه پیگیری مطالبات جامعه فرهنگیان ، نسبت به بازنگری در قوانین مندرج که مناسب زمان خود بودند و امروز کمتر کاربردی هستند ، نگاه کارشناسانه تری داشته و از مجرای تحول در سیستم آموزشی ، راه رسیدن به توسعه همه جانبه و پایدار را هموار کند.

معلمان به عنوان اولین حلقه اتصال فرزندان ، به زنجیره محکم زندگی مبتنی بر دانش ، باید در حاشیه امن جامعه قرار بگیرند و از
ناامنی های ناشی فقر معیشتی و مشکلات زمینه ای به دور باشند.

فرزندان ما نیازمند معلمانی است که با کوله باری از درد و رنج وارد کلاس نشوند و هنگامی که به پرسش دانش آموز پاسخ می دهند ذهنشان درگیر یافتن راه حلی برای مشکلات معیشتیشان نباشد.

معلمانی که مهارت های زندگی را از راه تمرین و انطباق با شرایط سخت روزگار آموخته اند و برای رسیدن به درجات مختلف خودکنترلی ، از بسیاری از نیازهای طبیعی خود گذشته اند.......

مهتاب مظفری سوادکوهی

اردیبهشت 99 

اخبار مرتبط
تحول در ارتباط و آموزش سوغات کرونا برای آموزش و پرورش استان / از ماموریت روابط عمومی در ادارات تا برنامه های آینده آموزش و پرورش مازندران جزئیات جدید ترمیم رتبه‌بندی معلمان/احکام جدید در راه است از تاثیر افزایش فروش طلا بر قیمت این کالا تا راهنمایی هایی برای سرمایه گذاری درست عدم پرداخت عوارض فرودگاه بین المللی ساری به شهرداری مرکز استان / بیمه معتادان برگشت / استخدام حداقل ۱۰ هزار معلم حق التدریسی / کسی فوتبال زنان را جدی نمی گیرد تعداد بازدیدکنندگان از سامانه محتوای الکترونیکی مدارس استان مازندران به مرز ۱۰۰ هزار نفر رسید / آموزش مجازی بعد از کرونا هم ادامه دارد / شاهد یک انقلاب آموزشی در کشور بودیم / پیگیری آموزش در مناطق محروم و ۲ سال اینترنت رایگان برای آنها احتمال فعالیت مدارس در روزهای پنجشنبه و جمعه / کنکور سه هفته بعد از امتحانات نهایی برگزار می‌شود / اینترنت رایگان برای دانش آموزان و معلمان / آخرین آمار از فرهنگیان مبتلا به کرونا تعداد بالای بیماران کرونایی در بابل از زبان نماینده وزیر/کمبود اعتبار کرونایی در مازندران داد نماینده خبرگان را هم درآورد/کوچ پزشک چالوسی از کرمان به زادگاهش برای شکست کرونا/انتقاد نماینده مجلس از کمک ۱۰ میلیاردی به دانشگاه بابل از مرحله پیک بیماری کرونا عبور کرده‌ایم / در همه استان‌ها یک تلاش جمعی برای پیروزی بر این ویروس انجام گرفته / آغاز سال جدید تحصیلی طبق روال سابق بررسی ۵ سناریو برای وضعیت مدارس/ حقوق معلمان کامل پرداخت می شود / تعطیلی‌ها تا خرداد ادامه دارد؟ بیانیه رئیس اتحادیه طلا و جواهر ساری در حمایت از کادر درمانی و استاندار مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال