امروز : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۴۵ PM
یادداشت عبارت
تصویب منطقه آزاد مازندران و رکوردشکنی حسین‌زادگان؛

دیگو مارادونای بحران‌ها در مازندران

حسین زادگان+عبارت
    -     کد خبر: 51353
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۱۶|۱۲:۱۳
سرویس : سیاست >> دولت
در روزهای ابتدایی کار بعنوان استاندار، شرایط مازندران مساعد بود. مشکلات برجام و تحریم ها هنوز تاثیرش را به این شکل بر جیب مردم نمایان نکرده و به نظر اتفاق خاصی هم در پیش نبود. اما ایام می و مطرب، چندان دوام نیاورد. ۳ ماه پس از انتخاب حسین زادگان به عنوان استاندار در اسفندماه ۹۷ بی‌سابقه ترین سیل و طوفان مازندران آغاز شد.

یادداشت عبارت-آصف بادام:  آذر ماه 97 بود که سکان استانداری مازندران به دست احمد حسین زادگان سپرده شد. فرماندار سابق ساری و معاون سیاسی امنیتی وقت، تبدیل به اولین ساروی پس از انقلاب شد که به استانداری مازندران رسید.
این اتفاق مانند هر انتصابی موافقان و مخالفان خود را داشت. عده ای از جوانی، پشتکار و نفوذ سیاسی حسین زادگان به عنوان نقاط قوت او یاد می کردند و عده ای نیز اعطای سمت استاندار به حسین زادگان را ناشی از ارتباط خوب او با وزارت کشور عنوان کردند. حسین زادگان باهوش بود و از آغاز، "وحدت و همدلی" را شعار مرکزی خود قرار دارد. برخلاف عرف و توقعی که از وی می‌رفت، مراسم تبریک را به سرعت به پایان رساند و کار را آغاز کرد.

از آن روز تابحال اتفاقات فراوانی رخ داده که آخرین نمونه‌ی آن تصویب منطقه آزاد مازندران در مجلس شورای اسلامی است. لایحه‌ای که بعد از سال‌ها بالاخره در هیات دولت مصوب شد تا راهش را به بهارستان هموار کنند.
نمایندگان مازندران نیز که جملگی از راهیابی به مجلس بعدی بازمانده‌اند، در آخرین قدم با تصویب منطقه آزاد به جدالی پایان دادند که خود از اصلی‌ترین دلایل شکل‌گیری آن بودند.

اینکه چگونه گره کار باز شد و آب به مسیر اصلی‌اش بازگشت را باید در طبقه سوم ساختمان استانداری جستجو کرد.
به بهانه‌ی این اتفاق مروری کرده‌ایم بر ۱۸ ماه استانداری حسین‌زادگان. ۱۸ ماه با حداقل ۶ بحران و چالش جدی. از سیلاب تا کرونا، از آبان ماه ۹۸ تا انتخابات مجلس و...
در قضاوت عملکرد او، داوران سیاسی در استان دو دسته‌اند. سیاه و سفید. یا وی را ناجی مطلق توصیف می‌کنند یا ناکام و بی دستاورد.
حال آنکه پیش از هرچیز باید او را والی بحران‌ها نامید.

در روزهای ابتدایی کار بعنوان استاندار، شرایط مازندران مساعد بود. مشکلات برجام و تحریم ها هنوز تاثیرش را به این شکل بر جیب مردم نمایان نکرده و به نظر اتفاق خاصی هم در پیش نبود. اما ایام می و مطرب، چندان دوام نیاورد. ۳ ماه پس از انتخاب حسین زادگان به عنوان استاندار در اسفندماه ۹۷ بی‌سابقه ترین سیل و طوفان مازندران آغاز شد.
به یکباره از غرب تا شرق با بارش و سیلی روبرو شد که به گفته کارشناسان در برخی مناطق استان در ۱۰۰ سال گذشته بی سابقه بود!
آبگرفتگی، طغیان رودخانه ها، تخریب زیرساخت ها ازجمله پل‌ها و جاده ها و... ظرف چند ساعت کافی بود تا استاندار در همان بدو ورود با بزرگترین چالش خود روبرو شود.
شرایط جغرافیایی مازندران به گونه‌ای است که در طول تعریف شده و همین مسئله مدیریت آن را نیز دشوارتر می کند.
حسین زادگان چکمه هایش را به پا کرد، لباس برزنتی پوشید و به مناطق سیل زده رفت. بدون وقت‌کشی او حالا در وسط میدان بود. شهر به شهر و منطقه به منطقه.
کسی که هنوز ۴ ماه از آمدنش به استانداری نگذشته بود حالا باید تمام ارگان های یک استان را برای این ماموریت بسیج می کرد. خطر سیل با رودخانه هایی که برخی از آنان سالها بود رنگ لایروبی را به خود ندیده بودند بیش از پیش حس می‌شد و مدیریت آن بدون کمک نیروهای نظامی کاری دشوار بود.

همکاری تنگاتنگ سپاه و استانداری، موجب کنترل و مهار خسارات بیشتر شد.

حالا حسین‌زادگان از نخستین بحران سربلند بیرون آمد و بخشی از محبوبیت امروز وی به همان دوران و عملکرد خوبش در آن روزها برمی‌گردد.

بعد از سیل اما نوبت‌ افزایش تحریم‌ها و تأثیر آن بر اقتصاد مازندران بود که به شدت بر محبوبیت دولت تاثیر منفی داشت.
حسین‌زادگان که از چهره های شناخته شده و با پشتوانه سیاسی در استان بود، درست در روزگاری به استانداری رسید که کشور دوران بحرانی را می گذراند و مردم از وضع معیشتی خود رضایت نداشتند. رفته رفته تجمعاتی در شهرها شکل گرفت که با فرا رسیدن آبان به اوج خود رسید و به اعتراضات آبان ۹۸ معروف شد.

این دومین آزمون جدی حسین‌زادگان بود. بحران طبیعی اینبار به چالشی سیاسی امنیتی بدل شد.
اعتراضات در چند شهر استان بالا گرفت اما نهادهای امنیتی با مدیریت وی موفق به کنترل فضا با حداقل دستگیری شدند.
برخلاف دیگر نقاط ایران، آرامش به سرعت به مازندران بازگشت و استانداری مازندران به گواه وزارت کشور، بهترین نوع مواجهه با مردم را ثبت کرد.


با پایان التهابات آبان ماه ۹۸،فضای سیاسی انتخابات جایگزین فضای سیاسی ناشی از بحران معیشت شد.
انتخابات نزدیک بود و مناسبات سیاسیِ پیش از آن دست استاندار را برای انتصابات مد نظرش بست.
با هر تغییر و انتصاب، گمانه‌زنی‌های سیاسی جان می‌گرفت. فشارهای رسانه‌ای و سیاسی بر حسین زادگان افزایش یافت.
منتقدان و مخالفان‌اش شایعه دخالت و مهندسی انتخابات را گرم نگه می‌داشتند و ردصلاحیت‌ها نیز فشارها بر حسین‌زادگان را بیشتر می‌کرد.

انتخابات اسفند ۹۸ شاید یکی از پرچالش‌ترین انتخابات مجلس در تمام ادوار جمهوری اسلامی بود. از تردید در مشارکت مردم گرفته تا ردصلاحیت های گسترده همه و همه خبر از یک انتخابات پرحاشیه در استان می داد.
نهایتا نیز نزدیکی آرا در برخی حوزه‌های انتخابیه به ویژه در ساری و میاندورود، دستمایه چالشی تازه شد. اگر مدیریت حسین زادگان و سعه‌ی صدر و رفتار قانونی دکتر عالیه زمانی نبود، انتخابات مجلس در ساری کاملا قابلیت بدل شدن به بحرانی جدی را داشت.

چالش انتخابات هنوز تمام نشده بود که مهمان ناخوانده‌ای از راه رسید. کرونا به مازندران وارد شد و موجی از ترس و اضطراب جامعه را فرا گرفت.
حسین زادگان بعد از بحران طبیعی بی‌سابقه حالا با بحران سلامت بی‌سابقه‌ای مواجه شد.

احمد حسین زادگان دوباره باید وارد میدان میشد، البته این بار با ماسک و دستکش.
کرونا بزرگترین چالش تمام ادوار مدیریتی حسین زادگان است. مازندران از جمله اولین استان هایی بود که این ویروس در آن رویت شد و این درحالی بود که نه در استان و نه در کشور آمادگی برای مقابله با این موضوع دیده نمی شد.

در همان روزهای ابتدایی بسیج کردن بیمارستان ها و مراکز درمانی در اولویت قرار گرفت و این کار به شکل مطلوبی در حال انجام بود. تصمیم مهم و اصلی استاندار مازندران در دوران کرونا اما مسدود کردن راه های ورودی استان بود. پیش از آنکه دولت رفت و آمد بین استانی را قطع نماید این احمد حسین زادگان بود که یک‌تنه جلوی سیل مسافران به استان ایستاد. تصمیمی جنجالی که در سراسر کشور سروصدا به پا کرد و موجب حمایت گسترده و سراسری مردم مازندران از او شد.
هرچند شخص رئیس جمهور به این مسئله ورود کرد و راه های مازندران را چند روز دیگر باز نگه داشت اما پس از مدت کوتاهی دولت به این نتیجه رسید که بهترین تصمیم برای استان همانی است که حسین زادگان روزها قبل درصدد اجرای آن بود.
به هرروی جاده ها بسته شد و حالا باید بر تامین اقلام بهداشتی برای مردم و بیمارستان ها تمرکز میشد. به گواه بسیاری در این مسئله نیز وضعیت مازندران بهتر از مناطقی بود که آمار کرونا در آن به این اندازه نبود.
بسیج ارگان‌ها در سراسر استان و همچنین ارتباط خوب با نهادهای مردمی و خیرین باعث شد تا مازندران علی‌رغم شرایط بحرانی هیچگاه مانند گیلان به تیتر یک رسانه ها تبدیل نشود.

کرونا اگرچه آرامتر، اما همچنان در کنار ما زندگی می‌کند و باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد. طولانی شدن خبرهای بد کرونایی ذهن مردم مازندران را خسته کرده است.

در این سیل اخبار ناگوار، خبر تصویب منطقه آزاد مازندران، دلگرمی بزرگی است. چالش برانگیز ترین موضوع توسعه در استان، در دوران مدیریت حسین‌زادگان به سرانجام رسید.

او حالا رکورددار موفقیت در بحران‌هاست. مثل دیگو مارادونا چالش‌ها را دریبل می‌زند و شماره ۱۰ تیم مدیریتی مازندران است.

منطقه آزاد مازندران سالها در مناقشات سیاسی و منطقه‌ای گرفتار بود. نمایندگان و استانداران پیشین در حل مسئله درماندند و دیگر امیدوارترین ها نیز دلخوش به فرجی نبودند.
حسین‌زادگان که از همان روزهای آغازین یکی از مهمترین ماموریت های خود را "تحول اقتصادی" مازندران عنوان کرده بود به جد پیگیر این موضوع شد و با رایزنی‌های فراوان از غرب تا شرق استان و همچنین اجماع نمایندگان طرحی را راهی دولت کرد که بالاخره هر دو طرف را راضی کرد.

تصویب پیشنهاد ایجاد سه منطقه آزاد با تخصص‌های مختلف، در هیأت دولت بدون رایزنی و نفوذ حسین‌زادگان غیر ممکن بود.
اکنون که عمر استانداری حسین‌زادگان به یک سال و نیم نزدیک می‌شود می توان او را با عملکردش قضاوت کرد. اگر احمد حسین‌زادگان، موفق به حل جدی بحران زباله در مازندران شود،رکوردی از خود به جای خواهد گذاشت که نامش را در تاریخ معاصر مازندران ماندگار خواهد کرد.

 

آصف بادام - دبیر تحریریه عبارت

اخبار مرتبط
مشقات یک مهمان ناخوانده برای مازندران حسین زادگان: مازندران دروازه ورود به ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس/ برای پیگیری تفاهم نامه کمیسیون ویژه تشکیل خواهد شد/ استفاده از ظرفیت های فرهنگی برای ارتقاء روابط امری ضروری است/ تسهیلات عبور و مرور برای خبرنگاران و تجار دو طرف دلیل تغییر فوری روابط عمومی استانداری، توقع بالای من بود/ دانستن حق مردم است/ مدیر باهوش روابط عمومی اش را تقویت می‌کند کرونا، قرنطینه، مازندران و کمبود ویتامینD چه مزایایی به شهرهای مرزی تعلق می گیرد؟ / بازارچه های مرزی راهی برای بهبود وضع معیشت مرزنشینان روزشمار منطقه آزاد مازندران در دولت تدبیر و امید / از ربیع فلاح تا حسین‌زادگان حسین زادگان و شکستن طلسم کهنه/ سیر تا پیاز ۱۲ سال تلاش برای تصویب منطقه آزاد تجاری در مازندران گزارش تصویری عبارت از دیدار استاندار مازندران با مجمع جهاد سازندگی ماجرای نبود آب شرب در محله حسین زادگان/ به خاطر نظام است که من امروز استاندارم قدردانی استاندار از اصناف / ضرر ۷ هزار میلیاردی کرونا به اصناف مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال