امروز : چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۴:۰۵ PM

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اجرایی نشد / تکلیف افزایش مستمری ها مشخص نیست

بازنشستگان+عبارت
    -     کد خبر: 51357
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۱۶|۱۳:۱۹
علی دهقان‌کیا با انتقاد از قانونگریزی‌های مکرر دولت می‌گوید با این رویه دولت امیدی به پرداخت بدهی‌های سازمان نیست و بازنشستگان متضرران اصلی این اوضاع هستند.

عبارت:در روزهای اخیر، حسینعلی حاجی دلیگانی (نماینده مردم شاهین شهر در مجلس) از احتمال پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در یک ماه آینده خبر داده است.

منظور از پرداخت بدهی دولت، همان ۵۰ هزار میلیارد تومانی است که در قانون بودجه ۹۸ لحاظ شده بود اما هرگز به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشد؛ در قانون بودجه ۹۹ نیز مجدد ۵۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی درنظر گرفته شده که به گفته علی دهقان‌کیا (رئیس کنون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران) باتوجه به سوابق پرداخت دولت و شواهد موجود، امیدی به این پرداخت هم نیست.

درحالیکه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی مرز ۲۶۰ هزار میلیارد تومان را پشت سر گذاشته، بازنشستگان همچنان در انتظار پرداخت بخشی از این بدهی هستند تا تامین اجتماعی به وعده خود برای شروع همسان‌سازی مستمری بازنشستگان عمل کند.

دهقان‌کیا در این رابطه می‌گوید: در اسفندماه کانون عالی کارگران بازنشسته و ما به عنوان نمایندگان بازنشستگان تهرانی در مجلس با آقایان تاجگردون و یوسف نژاد (رئیس و نایب رئیس کمیسیون تلفیق) جلساتی داشتیم که نهایتاً ۵۰ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی مصوب و باز مصوب شد که ۳۰ درصد این رقم بابت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صرف شود. این مصوبه توسط شورای نگهبان نیز به تصویب رسید و در قانون بودجه گنجانده شد اما دولت بازهم به قانون تمکین نکرد و تا امروز ریالی از بدهی‌های تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

دهقان‌کیا با بیان اینکه دولت سیاست یک بام و هوا پیش گرفته و آنچه از قانون بودجه سالیانه به خودش و زیرمجموعه‌هایش مربوط می‌شود را فوری و بدون وقت اجرا می‌کند اما وقتی به مصوبات مربوط به معیشت کارگران و بازنشستگان می‌رسد، از اجرای قانون سرباز می‌زند، ادامه می‌دهد: حدود ۴۳ روز از سال جدید گذشته اما دولت هنوز ریالی از بدهی خود به سازمان را پرداخت نکرده و به هیچ کدام از تعهدات خود در قبال کارگران شاغل و بازنشسته عمل نکرده است؛ درحالی‌که سایر بازنشستگان در اولین ماه از سال جدید، مشمول افزایش مستمری‌ها شده‌اند، کارگران بازنشسته همان حقوق سال قبل را گرفتند و هنوز تکلیف افزایش مستمری‌ها مشخص نیست.

تکلیف افزایش مستمری ها مشخص نیست!

وی تاکید می‌کند: نه تنها تکلیف افزایش مستمری‌ها مشخص نیست بلکه به خاطر عدم پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اجرایی نشده است؛ آنهم در شرایطی که برای اجرای همسان‌سازی بازنشستگان صندوق کشوری و لشگری، ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار علیحده اختصاص داده‌اند.

مشکل از کجاست؛ به گفته دهقان‌کیا، مشکل از دولتی بودن سازمان تامین اجتماعی است؛ دولت مدیریت کامل سازمان را برعهده گرفته و همه چیز تامین اجتماعی دولتی است؛ برای احقاق حق کارگران و بازنشستگان این ساختار باید اصلاح شود.

او اضافه می‌کند: دولت نه تنها به مطالبه‌گری کانون‌های بازنشستگان و فعالان صنفی وقعی نمی‌نهد، بلکه توجهی به نمایندگان مجلس هم ندارد و خیلی راحت از زیر بار اجرای مصوبات قانونی فرار می‌کند.

او در ارتباط با اظهارات حاجی دلیگانی و پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان ظرف یک ماه آینده می‌گوید: هنوز چیزی در این رابطه نشنیده‌ایم. هیچ چیز عملیاتی نشده؛ قرار بود سهام شرکت‌ها یا معادن یا پول نقد از خزانه به تامین اجتماعی بدهند اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

نماینده بازنشستگان تهرانی ادامه می‌دهد: دولت هر قانونی که مربوط به زیرمجموعه‌های خودش باشد را خیلی زود اجرا می‌کند اما در مورد تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان آن هزار جور بازی درمی‌آورد تا از اجرای قانون فرار کند؛ سال گذشته مبلغ مصوب در قانون بودجه را به تامین اجتماعی پرداخت نکردند و دولت به راحتی قانون‌گریزی کرد؛ قرار بود ۵۰ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بپردازند که اگر این پرداخت صورت می‌گرفت، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اجرایی می‌شد؛ امسال نیز در تلاش هستیم تا مطالبات خود را از دولت بگیریم اما مشکل اینجاست که دولت فقط به فکر منافع خودش هست نه منافع ۶۵ درصد از بازنشستگان کشور!/ایلنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو