امروز : جمعه ۹ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۱۹ PM
آخرین اخبار:
هوشمندی؛ تنها راه نجات / مراقب گربه‌نره‌ها باشید پیرمرد همسرکش در فیروزکوه دستگیر شد / راز جسدی که بین ۲ دیوار پنهان شده بود معاون استاندار مازندران: نمی توانیم اثر تحریم را در حوزه اقتصادی نادیده بگیریم / برخی درک درستی از شرایط سیاسی کشور ندارند کورس مرگبار ۲ خودرو در بابل جان کودک ۶ ساله را گرفت روحانی: تحریم‌ها نتوانست ما را بشکند / فراموش کردن خدمات دولت با اخلاق سازگار نیست/ بزرگترین خیانت نا امید کردن مردم است / دولت بی اعتنا به حاشیه‌سازی‌ها، کار را ادامه می دهد محمودآباد فرماندار جدیدش را شناخت توافق امارات و اسرائیل در زمینه تجارت مشروب! اخرین تصاویر تکان دهنده از دریای خودروهای دپو شده در پارکینگ‌های ایران خودرو منتظر افزایش قیمت مصدومیت تعدادی از نمایندگان مجلس در تصادف زنجیره‌ای! افشاگری در خصوص سرپرست مستعفی پرسپولیس / مدیرعامل سابق تراکتور: رسول پناه سرپرست پرسپولیس شد چون رئیس حوزه انتخاباتی یک شخص بود
گفتگوی عبارت
گفتگوی اختصاصی عبارت با احسان شریعت مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان مازندران؛

تحول در ارتباط و آموزش سوغات کرونا برای آموزش و پرورش استان / از ماموریت روابط عمومی در ادارات تا برنامه های آینده آموزش و پرورش مازندران

احسان شریعت + عبارت
    -     کد خبر: 51397
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۱۸|۰۸:۵۹
احسان شریعت با اشاره به وضعیت نه چندان مناسب روابط عمومی در ادارات کشور گفت: متاسفانه در این سال ها روابط عمومی در ادارات تبدیل به یک ابزار انعکاس دهنده فعالیت های مدیران تبدیل شده اما شاید بتوان گفت این تنها نیمی از کار روابط عمومی و یک روی سکه آن است.

گفتگوی عبارت: روابط عمومی ادارات و سازمان ها بخش مهمی از فرایند اطلاع رسانی جامعه محسوب می شوند كه ذاتا ارتباط تنگاتنگی با رسانه ها دارند، پیوندی كه هرچه قوی تر باشد افكار عمومی بیشتری را با خود همراه خواهد كرد.  امروزه اهمیت اطلاع رسانی بركسی پوشیده نیست حتی افرادی كه تنها روزنامه ها را ورق می زنند و اطلاعات حرفه ای از چند و چون فرایند اطلاع رسانی ندارند.

حال در این دوران کرونا که اطلاع رسانی اهمیتی بیش از پیش پیدا کرده است، ارگان هایی مانند آموزش و پرورش که مخاطبان بسیاری در جامعه دارند وظیفه سنگینی را بر دوششان احساس می کنند. بستر فضای مجازی و ارتباطات اینترنتی موقعیتی مناسب برای این سازمان بود تا اولین گام را در مسیر انقلاب آموزشی محکم بردارد. در همین خصوص عبارت گفتگویی با «احسان شریعت مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان مازندران» انجام داد که در ادامه مشاهده می کنید.

 

*ماموریت روابط عمومی در ادارات

احسان شریعت با اشاره به وضعیت نه چندان مناسب روابط عمومی در ادارات کشور گفت: متاسفانه در این سال ها روابط عمومی در ادارات تبدیل به یک ابزار انعکاس دهنده فعالیت های مدیران تبدیل شده اما شاید بتوان گفت این تنها نیمی از کار روابط عمومی و یک روی سکه آن است.

وی افزود: روابط عمومی تنها مسند اداری دو سویه در یک سازمان است. یعنی هم به سازمان متصل است و هم به مردم. این بدین معنی است که روابط عمومی تنها یک پست سازمانی نیست و باید در مواقعی خود را در جایگاه مردم قرار دهد.

شریعت در ادامه با تاکید بر جایگاه روابط عمومی ها درادارات افزود: روابط عمومی ها باید دارای «Empathy» باشند. نوعی همدلی و همذات پنداری به این معنی که بتوانند خود را در جای نگاه ها، سلایق، افکار و ذائقه های مخاطبان و ذی نفعان هر اداره قرار دهد تا ببیند آن ها چه می خواهند. در واقع می توان گفت روابط عمومی پلی است بین مردم و سازمان.

وی تصریح کرد: متاسفانه در سال های اخیر مدیران افرادی را در این جایگاه قرار می دهند که توجهی به این موضوع ندارند. آن ها در بحث اطلاع رسانی کارشان را انجام می دهند اما همواره از آن روی سکه که ارتباط با مردم و مخاطبان اداره است غافل هستند.

 

*فعالیت مجازی در دوران کرونا

شریعت با اشاره به انتصابش در اوج بحبوحه کرونا در اسفند ماه سال گذشته افزود: تقریبا نیم ساعت پس از اینکه حکم مدیریت روابط عمومی آموزش و پرورش استان به نام من صادر شد، اولین جلسه ستاد مقابله با کرونا آموزش و پرورش مازندران نیز تشکیل شد و از آن روز تا اکنون به واقع متوجه گذر زمان نشدم. آنقدر حجم کاری در این ایام زیاد بود که بخش اصلی فعالیت ما به حوزه فضای مجازی منتقل شد.

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران ادامه داد: ما در این حوزه فعالیت هایی همچون آموزش مجازی، اطلاع رسانی هایی در خصوص کرونا و ... را دنبال می کردیم و از همان روزهای ابندایی چند دستورکار را برای خودمان در نظر گرفتیم. بحث اول آموزش مجازی بود که از وزارتخانه نیز به ما ابلاغ کرده بودند که پیگیر آن شویم. اما موردی که وجود داشت محدودیت ما در استفاده از پیامرسان های خارجی برای این کار بود.

وی افزود: در اولین قدم فراخوانی را برای تمام معلمین استان ارسال کردیم تا مباحث درسی را به صورت ویدئویی تدریس و برای ما ارسال نمایند که استقبال بسیار خوبی نیز از آن انجام شد. فقط در عرض چند روز چند هزار ویدئو برای ما ارسال شد که کار تقسیم بندی و دسته بندی این محتوا ها برای پایه های تحصیلی مختلف نیز بسیار چالش بزرگی برای همکاران ما بود.

 

*سامانه جامع آموزش مجازی مازندران

شریعت در خصوص سازماندهی محتواهای ارسالی افزود: تمامی موارد ارسال شده برای سرگروه های آموزشی فرستاده شد و پس از بازبینی و اطمینان از کیفیت آن تصمیم گرفتیم در دامنه ir سایتی را ایجاد کنیم به نام mazandmohtava.ir و تمام فایل های ارسالی معلمان را در آن بارگزاری کردیم. نتیجه آن سایتی شد که از همان روزهای نخست مورد استقبال قرار گرفت و این روند تا به امروز نیز ادامه دارد. به طوری که در این قریب به 2 ماه که از فعالیت این سامانه می گذرد نزدیک به 200 هزار بازدیدکننده از سراسر کشور را به خود دیده است. این سامانه اولین سایت محتوای آموزش مجازی کشور بود که ما توانستیم با رهنمودهای مدیرکل محترم آموزش و پرورش مازندران آن را به سرانجام برسانیم.

وی تصریح کرد: مازند محتوا حرکت بزرگی در راستای جهاد علمی محسوب می شود. عده زیادی شبانه روز و حتی با اینترنت شخصی خودشان مشغول ساماندهی این وبسایت شدند تا بتوانیم به دانش آموزان استان و همچنین سراسر کشور خدمتی ارائه کنیم. لحظه خوشنودی ما زمانی است که خانواده یا دانش آموزی از این محتوا بهره مند می شود و از آن ابراز رضایت می کند.

مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش ویژگی های این سامانه را اینگونه بیان کرد: در ابتدا باید گفت که استفاده از تمامی محتوای این سایت رایگان است و هزینه ای برای خانواده ها ندارد. بعضی از دانش آموزان در برخی موارد نکات درسی را نمی توانند از معلم خود فرا بگیرند اما با استفاده از این سایت و فیلم های آموزشی آن شاید بتوانند درک بهتری از موضوع پیدا کنند و به یادگیری آنان کمک موثری شود.

وی افزود: از آنجایی که فایل ها در این سامانه قابلیت دانلود را دارند، دانش آموز می تواند با خیال راحت بارها و بارها به تماشای آن بنشیند و تمام نکات نهفته در یک مبحث درسی را به طور کامل متوجه شود. همچنین با تماشای این ویدئوها با روش های دیگر تدریس آشنا می شود و ابعاد نختلفی از یک موضوع برایش روشن خواهد شد. این یک کار بسیار علمی و با برنامه است.

شریعت ادامه داد: این سامانه علاوه بر بومی بودن و استفاده از معلمان مازندرانی برای تدریس، نقش مهمی در گسترش عدالت آموزشی نیز بر عهده دارد. دانش آموزانی که شرایط شرکت در کلاس های خصوصی و یا توان پرداخت هزینه برای آن را ندارند می توانند به صورت کاملا رایگان از تدریس برترین معلمان استان استفاده کنند. این سایت یک بانک محتوای آموزشی است که شاید سالها درصدد ایجاد آن بودیم.

 

*کرونا و اقدامات روابط عمومی در زمان گستردگی بیماری

احسان شریعت اطلاع رسانی در خصوص بیماری کرونا و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن را از دیگر فعالیت های آموزش و پرورش در این ایام عنوان کرد و گفت: در هر روز چندین پیام اطلاع رسانی در این رابطه را به شبکه های اطلاع رسانی ارسال می کردیم تا مخاطبان ما بیشتر با مسائل در خصوص این بیماری آشنا شوند. در این مدت 2 ماهه بیش از 400 پیام متفاوت در کانال اطلاع رسانی آموزش و پرورش به ثبت رسید و تقریبا بیش از 1 و نیم میلیون بازدیدکننده داشت.

 

*حذف واسطه ها بین مردم و مدیران

مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران در ادامه افزود: از روز نخست شروع به کارم در این سمت تمام سعی خود را انجام دادم تا واسطه ها بین مدیران و مردم در آموزش و پرورش استان را به حداقل برسانم. به همین سبب پویشی راه اندازی کردیم به نام آوای تعلیم و تربیت. در این پویش از مردم دعوت کردیم تا هر نقد، پیشنهاد و یا حتی مقاله علمی که در نظر دارند از طریق این پویش به ما برسانند.

وی گفت: به نظرم کار شجاعانه ای است که راه ارتباطی شماره شخصی تان را در اختیار عموم قرار دهید و از آنان بخواهید تا سازمان شما را نقد کنند. پیام ها زیاد بود و ما آن ها را با اسامی افراد در کانال اطلاع رسانی منتشر کردیم. شخص مدیرکل تمامی این پیام ها را می خواند و دستور پیگیری می داد، اینجا یکی از موقعیت هایی بود که نقش روابط عمومی به منزله واسطه میان مردم و مسئولان کاملا برجسته بود.

شریعت در همین رابطه ادامه داد: از دانش آموز گرفته تا معلمان و اولیا همه و همه با شرکت در این پویش ما را در جهت ادامه مسیرمان همیاری کردند و جا دارد از تمامی آنان تشکر کنم.

وی افزود: از جمله دیگر پویش های آموزش و پرورش در این ایام پویش صد سال خاطره با موضوع عکس ها و تصاویر قدیمی آموزش و پرورش در مازندران بود که با این کارها سعی داشتیم تا فشای اطلاع رسانی آموزش و پرورش را از آن حالت بسته و سنتی و تکراری در بیاوریم.

 

*استفاده از شیوه اطلاع رسانی چند وجهی

مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش استان در بخشی از گفته هایش به موضوع روش های نوین اطلاع رسانی اشاره کرد و گفت: در این مدت سعی ما بر این بود تا از شیوه اطلاع رسانی چند وجهی استفاده کنیم و به هر موضوع از ابعاد مختلفی بپردازیم. در همین راستا استفاده از محتواهای تصویری، ویدئویی، اینفوگرافی و موشن گرافی جایگاه مهمی برای روابط عمومی داشت.

وی افزود: همچنین سعی کردیم تا از تمام راه های موجود برای اطلاع رسانی استفاده کنیم و به همین منظور حتی در اینستاگرام و دیگر پیامرسان ها هم صفحه ای برای اطلاع رسانی آموزش و پرورش ایجاد نمودیم.

شریعت ادامه داد: سعی ما بر این بود تا از تمامی رسانه های موجود از صداوسیما و رسانه های مکتوب گرفته تا فضای مجازی بهره ببریم و می توان گغت آموزش و پرورش به نحو احسنت موفق به این کار شد. برای نخستین بار بود که یک مدیر در سطح مدیرکل آموزش و پرورش در یک لایو اینستاگرامی شرکت کرد و به سوال مردم رودررو پاسخ داد. این گام مهمی برای تغییر در روند اطلاع رسانی در این سازمان محسوب می شود. البته در این زمینه باید از آقای سعدی پور تشکر کنم که جسارت و جرات این کار را داشت و آن را انجام داد.

 

*برنامه های آینده

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران در خصوص برنامه های آتی این سازمان افزود: در آینده اگر امکانات به ما این اجازه را بدهند برنامه ای دارین برای برپایی نمایشگاه های دائمی نقاشی، عکاسی و ... برای دانش آموزان استان که هنرمندان آینده ما هستند.

وی افزود: در حال حاضر برای این کار ما یک فضای اختصاصی و مشخص شده نداریم و دانش آموزان ما مجبور هستند به ارشاد مراجعه کنند تا کارهایشان را به معرض نمایش بگذارند.

شریعت ادامه داد: طرح ایجتد یک استودیو مجهز برای خودکفا شدن آموزش و پرورش در این زمینه نیز در دست بررسی است و در صورت انجام یکی از کارهای بنیادی در این اداره خواهد بود.

 

*اهمیت گفتمان سازی برای سازمان

این مسئول آموزش پرورش گفتمان سازی را یکی دیگر از وظایف مهم روابط عمومی در ادارات برشمرد و اضافه کرد: گغتمان سازی مدیر سازمان را از مسائل و مشکلات کف جامعه با خبر می کند و به در تصمیم گیری ها کمک بسیاری خواهد کرد.

وی افزود: یک گفتمان درست می تواند برنامه و استراتژی درست را به عهده داشته باشد و بخش بزرگی از این کار بر عهده روابط عمومی است. به همین سبب ما تصمیم داریم برای سال آموزشی 99-400 یک گفتمان را با موضوع آموزش و پرورش پیشرو ایجاد نماییم. یعنی آموزش و پرورش بتواند بخش های دیگر جامعه را به سوی خود بکشاند. ما در حال حاضر می بینیم که آموزش و پرورش در زمینه هایی مانند فضای مجازی یا آسیب های اجتماعی تا حدی از غافله جا مانده بود که این شایسته این ارگان نیست. این سازمان باید همواره پیشرو باشد تا بتواند دیگر مجموعه ها را مدیریت کند.

شریعت ادامه داد: آموزش و پرورش حامل مشکلاتی است که در جامعه وجود دارد. به عنوان مثال وقتی طلاق در جامعه افزایش می یابد تبعات آن در مدارس و در بدنه آموزش و پرورش حس می شود و به نوعی نقش ضربه گیر را در جامعه بازی می کند. از بعدی دیگر هم می توان به این مسئله نگاه کرد اینکه آموزش و پرورش باید در مدارس انسان هایی را پرورش دهد که در آینده همسرانی خوب و شایسته باشند تا از این طریق در کم کردن این آسیب اجتماعی نقش اثرگذار خود را ایفا نماید.

 

*ارتباط با رسانه ها از برنامه های سازمان

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان ارتباط منظم و حرفه ای با رسانه ها را از دیگر برنامه های این سازمان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر هیچ رسانه ای در استان نیست که بگوید آموزش و پرورش با ما ارتباط ندارد. نقد ها را می پذیریم و سعی می کنیم از پیشنهادات استفاده کنیم.

وی افرود: ما در دوره رسانه سالاری زندگی می کنیم و در قرن 21 با شرایط اجتماعی مواجه هستیم که رسانه علاوه بر گفتمان سازی نقش مهمی در تشکیل ذهنیت ها در افکار عمومی جامعه دارد. این رسانه است که ظرفیت جریان سازی را دارد و ما با آن کاملا آشنا هستیم.

شریعت همچنین از برگزاری نشست های منظم و دوره ای با رسانه ها پس از کرونا خبر داد و گفت: ما حتما برنامه هایی برای استفاده از صاحبان فکر، ایده و قلم برای پیشبرد برنامه های آموزش و پرورش خواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین نشست های هم اندیشی با اهالی دانشگاه برای برنامه ریزی اهداف آینده از دیگر برنامه هایی است که برای دوره پس از کرونا در نظر گرفته ایم.

 

احسان شریعت مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان مازندران در انتها وظایف روابط عمومی را در 4 بخش "تحقیقات، انتشارات، تبلیغات و ارتباطات" عنوان کرد و گفت: باید سعی کنیم که ارتباطات را به سمت ارتباطات منظم، علمی و بر اساس یک گفتمان فکری پیش ببریم. در کنار آن سعی می کنیم در تمام شرایط و با تمام ابزار موجود پاسخگوی مراجعان و مخاطبان خود باشیم و این را یک وظیفه مهم برای روابط عمومی می دانیم. ویژگی این مسئله این است که ما سعی کردیم آن را از حالت پیچیده و آغشته به تشریفات سازمانی خارج کنیم و این کار را روان و آسان انجام دهیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

هوشمندی؛ تنها راه نجات / مراقب گربه‌نره‌ها باشید

پیرمرد همسرکش در فیروزکوه دستگیر شد / راز جسدی که بین ۲ دیوار پنهان شده بود

معاون استاندار مازندران: نمی توانیم اثر تحریم را در حوزه اقتصادی نادیده بگیریم / برخی درک درستی از شرایط سیاسی کشور ندارند

کورس مرگبار ۲ خودرو در بابل جان کودک ۶ ساله را گرفت

روحانی: تحریم‌ها نتوانست ما را بشکند / فراموش کردن خدمات دولت با اخلاق سازگار نیست/ بزرگترین خیانت نا امید کردن مردم است / دولت بی اعتنا به حاشیه‌سازی‌ها، کار را ادامه می دهد

محمودآباد فرماندار جدیدش را شناخت

توافق امارات و اسرائیل در زمینه تجارت مشروب!

اخرین تصاویر تکان دهنده از دریای خودروهای دپو شده در پارکینگ‌های ایران خودرو منتظر افزایش قیمت

مصدومیت تعدادی از نمایندگان مجلس در تصادف زنجیره‌ای!

افشاگری در خصوص سرپرست مستعفی پرسپولیس / مدیرعامل سابق تراکتور: رسول پناه سرپرست پرسپولیس شد چون رئیس حوزه انتخاباتی یک شخص بود

آرشیو
پربازدیدترین

نـشـستـه در غبـار

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

آرشیو