امروز : سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۲۴ AM
اختصاصی عبارت
براساس آمار، گرایش گردشگران خارجی برای سفر به مازندران در سال ۹۸ رشد چشم گیری داشت؛

مازندران مقصد مورد علاقه خارجی ها در سال ۹۸ / «صادرات نامرئی» تنها راه درمان زخم کرونا بر گردشگری استان

گردشگران خارجی+عبارت
    -     کد خبر: 51439
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۲۰|۱۲:۰۱
در استان مازندران که یکی از مهمترین استان های توریستی کشور است تعداد سه هزار و ۹۵۲ واحد اقامتی، هتل، متل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، اقامتگاه بومگردی، خانه مسافر، تأسیسات ساحلی و پذیرایی و سایر تأسیسات مشغول فعالیت هستند و سه هزار و ۴۱۲ نفر نیز به طور مستقیم در تأسیسات گردشگری استان کار می کنند.

عبارت-گروه اقتصاد: به طور کلی وقتی افراد تصمیم به سفر می گیرند حال در تعطیلات یا روز های عادی، با خانواده یا دوستان، برای یک روز یا یک ماه، هیچ فرقی ندارد به محض شروع سفر تاًثیرات مستقیم و غیر مستقیمی بر اقتصاد گردشگری مقصد می گذارد. تاًثیر مستقیم هنگامی آغاز می شود که خدمات یا کالایی مانند: هزینه مکان های اقامت، هزینه ورودی اماکن تاریخی و تفریحی، هزینه غذا و نوشیدنی، خرید از بازار های شهر، به گردشگر به فروش برسد. و تاًثیرات غیر مستقیم به گونه ای است که شاید کالا یا خدماتی مستقیم برای گردشگر تولید و ارائه نشود اما در اثر فروش و استفاده گردشگر سودی نیز به تولید کننده و ارائه دهنده می رسد.

حال اگر این موارد را در گردشگری بین المللی و خارجی کشورها در نظر بگیرید متوجه نقش و اهمیت صنعت توریست در اقتصاد کشورها خواهید شد. امروزه صنعت گردشگری به خصوص گردشگری خارجی به اندازه ای در توسعه اقتصادی کشورها اهمیت دارد که اقتصاددانان به آن لقب «صادرات نامرئی» را اعطا کرده اند.

عوامل بسیاری بر جذب گردشگران خارجی موثرند. این عوامل می تواند تاثیر مستقیم و یا غیر مستقیم بر شاخص های اقتصادی آن  منطقه  بگذارد.  شاخص  های  اقتصادی  گردشگری  شامل درآمد سالیانه حاصل از ورود گردشگران خارجی ، سهم کشور از کل درآمد های حاصل از کل درآمد های حاصل از گردشگری خارجی در دنیا و غیره است. بنابراین گردشگری علاوه بر افزایش درآمد در یک کشور می تواند اشتغال مناسب را نیز در آنجا ایجاد نماید.

در استان مازندران که یکی از مهمترین استان های توریستی کشور است تعداد سه هزار و ۹۵۲ واحد اقامتی، هتل، متل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، اقامتگاه بومگردی، خانه مسافر، تأسیسات ساحلی و پذیرایی و سایر تأسیسات مشغول فعالیت هستند و سه هزار و ۴۱۲ نفر نیز به طور مستقیم در تأسیسات گردشگری استان کار می کنند.

در بحث گردشگری داخلی، از ابتدای سال ۹۸ تا پایان بهمن ماه ۷۶ میلیون و ۸۱۸ هزار ۹۸۷ نفرشب اقامت با میانگین ۴ شب و ۵ روز در استان اقامت داشتند که نسبت به سال ۹۷، حدود ۳۲ درصد رشد را شاهد بودیم. همچنین مهمتر از آن از ابتدای سال ۹۸ تا پایان آذر ماه، ۱۰۶ هزار و ۸۷۳ نفر گردشگر خارجی با میانگین ۴ شبانه روز در سطح استان مازندران اقامت داشتند که این میزان، رشد ۲۴ درصدی داشته است.

طبق آمارها شهرستان‌های کلاردشت، چالوس، رامسر و شرق مازندران به ویژه بهشهر بیشترین بازدیدکنندگان خارجی را به خود اختصاص دادند. همچنین بیشترین مسافران خارجی از کشورهای عراق، عمان، کویت، سوریه، یمن، بحرین، امارات، قطر، عربستان و اروپایی (بیشتر در شرق استان) مهمان مازندرانی ها بودند.

مطابق سند چشم انداز بیست ساله، کشور ایران می بایست در کلیه زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سطح منطقه،  درصد کل گردشگر 1.5رتبه اول را کسب نماید که دستیابی به  درصد کل درآمد گردشگری جهان از اهداف سند چشم انداز و 2بیست ساله تلقی می شود. بی تردید یکی از عوامل دستیابی به این امر همانا ارتقای کارایی و بهره وری در این صنعت است.

اما با وجود اهمیت بی بدیل صنعت جهانگردی در توسعه و شکوفایی اقتصادی، سیاست گذاری های مناسبی در خصوص ارتقاء آن در کشورمان صورت نپذیرفته و عمده تلاش های مربوط به توسعه صنعت جهانگردی در دهه های اخیر ، معطوف به رهیافت های تشویقی و تبلیغاتی و یا به عبارتی تقاضا محور بوده اند. در این راستا بیشتر هدفگذاری ها و وضع دستورالعمل های اجرایی معطوف به خصوصی سازی واحد های اقامتی، تبلیغات جهانگردی، آموزش نیروی انسانی، سیاست های تشویقی ساخت تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی، تخفیف های مالیاتی و ... بوده که بیشتر جذب تقاضا را مد نظر قرار داده است.

حال وقتی در این شرایط و با این امکانات شاهد افزایش گرایش خارجی ها برای سفر به ایران هستیم باید به دنبال راهکاری برای حفظ و همچنین تبدیل آنان به مبلغان گردشگری کشور و همچنین استان مازندران در جهان باشیم. ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری در مازندران آن قدر بسیار است که در این مجال نمی گنجد اما زیبایی های آن از رامسر تا گلوگاه بر هیچکس پوشیده نیست. این ما هستیم که تصمیم می گیریم از این طرفیت ها در چه مسیری و با چه کیفیتی استفاده کنیم.

تولید ارز ، کارآفرینی ، توسعه ی یک منطقه ، زیرساخت های جدید برای استفاده های غیر توریستی، ایجاد فرصت های جدید شغلی، کمک به جامعه ی محلی با پول خارجی و ترویج آگاهی فرهنگی از دیگر اثرات مثبت گردشگری خارجی در یک منطقه به شمار می رود. از طرفی از جاذبه های طبیعی و مصنوعی نیز حمایت میشود که این امر به نوبه ی خودش بسیار حائز اهمیت است .

برای کشوری مثل ایران، درآمدهای نفتی، یک نوع رانت اقتصادی تلقی می شود که فاقد هر گونه اثر مستقیم از لحاظ بالا بردن سطح تولید در اقتصاد است. در حالی که صنعت گردشگری به صورت زنجیروار با بعضی از فعالیت های اقتصادی، وابستگی دو جانبه دارد و رونق آن، از لحاظ درآمدها در اقتصاد کشور میزبان تاثیر بسزایی دارد. در نتیجه توسعه ی گردشگری، اقتصاد کشور را از حالت تک محصولی خارج می کند و ثبات اقتصادی را به علت ثبات در درآمدهای ناشی از جذب گردشگری برای کشور به همراه خواهد داشت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو