امروز : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۴۳ AM
اختصاصی عبارت
نگاهی به وضعیت و خسارات کرونا به شرکت های دانش بنیان مازندران ؛

وقتی علم به اقتصاد گره می خورد / جبران خسارت شرکت های دانش بنیان مازندران با تسهیلات ۵۰۰ میلیونی

دانش بنیان+عبارت
    -     کد خبر: 51486
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۲۲|۱۳:۴۷
گفتنی است پرداخت تسهیلات مشروط به حفظ اشتغال ۹۰ درصدی شرکت ها است و این تسهیلات با نرخ ۹ درصدی با دوره پرداخت شش ماه، دوره تنفس شش ماه و دوره بازپرداخت ۱۲ ساله ارائه می شود.

عبارت-گروه اقتصاد: پایین بودن خلاقیت، نوآوری و ضعف فناوری در بنگاه های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد كشور به فناوری های خارجی شده است و این برای كشور ما كه از منابع سرشار اقتصادی برخوردار است یك ضعف مهم به شمار می رود.

از چندین سال پیش اما در ایران با توجه به اهمیت فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، قوانین بالادستی خوبی در حوزه مالیات، بیمه، قوانین گمرکی و ... برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در کشور وضع شد. مسئولین و مقامات بلندپایه کشور نیز در سخنرانی‌های خود بر اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرده‌اند.

شركت های دانش بنیان موسسات خصوصی یا تعاونی هستند كه به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی برای گسترش اختراعات، نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید كالا و خدمات تشکیل شده اند. یعنی به زبان ساده تر آن ها شرکت هایی هستند که با روش های نو و با استفاده از علم به تولید محصولاتی با پایه علمی می شردازند که هم می تواند کشور را از وابستگی به بیگانگان رها سازد و هم درامد خوبی از صادرات این قبیل محصولات عایدمان کند.

در استان مازندران 76 شرکت دانش بنیان تایید شده وجود دارد و از این لحاظ در مقام هشتم کشور قرار داریم همچنین از لحاظ فروش این شرکت ها نیز مازندران در جایگاه ششم کشور قرار گرفته است. این هشتم و ششم بودن یعنی وضعیتمان به نسبت دیگر استان ها نه خوب است و نه بد اما توجه به این پدیده ی مهم می تواند آینده ی استان را دست خوش تغیرات فراوانی کند. مخصوصا در شرایط حاضر با وحود تحریم ها و مشتری های داخلی تشنه به محصولات تکنولوژیک.

در پی اشباع ظرفیت نیرو در دستگاه های اجرایی و دولتی و از سوی دیگر ضرورت حضور نخبگان در عرصه به دلیل تزریق تفکر و ایده های نو به بخش های اقتصادی کشور، توسعه شرکت های دانش بنیان یکی از الزامات گسترش علم و کاهش وابستگی به خارج است که متاسفانه هنوز بسترهای لازم جهت ظهور چنین اتفاقات مهمی ایجاد نشده چرا که هنوز ماهیت شرکت های دانش بنیان برای مسئولان ناشناخته است.

بنیاد نخبگان در استان مازندران 2 هزار الی 2 هزار 500 دانشجوی تحت پوشش دارد. همچنین هزار عضو هیئت علمی نخبه یا نخبه پرور در دانشگاه های دولتی و آزاد داریم که این ظرفیت بسیار عظیمی است. کشور های همسایه ما مخصوصا کشور های اوراسیا آن طور که باید و شاید از لحاظ تکنولوژی پیشرفته نیستند و این موقعیت بسیار خوبی برای ما ایجاد می کند که با توجه به داخلی سازی بعضی از این ابزار های فناورانه با قیمت بسیار پایین تری از نمونه های کشور های دیگر از بازار این ممالک همسایه بهترین استفاده را داشته باشیم. از جمله تولیدات دانش بنیانی که در این سال ها رونق زیادی داشته می توان به تولید لوازم و ابزار آلات پزشکی اشاره کرد.ابزاری که این روزها بیشتر از همیشه به کارایی آن پی برده ایم و اهمیت رشد و پیشرفت در این زمینه از هر زمانی ملموس تر شده است.

کرونا اما این شرکت های غالبا کوچک اما پرفایده را نیز از ضرر و زیانش بی نصیب نگذاشت. گردش مالی شرکت های دانش بنیان استان طی سال قبل بیش از سه هزار میلیارد ریال اعلام شد اما بدون شک با شیوع کرونا در کشور، آن دسته شرکت هایی که مشغول فعالیت های غیر درمانی مثلا در حوزه گردشگری و ... بودند،متحمل خسارات فراوانی شدند که باید برای جبران آن چاره ای اندیشید.

علی معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران در همین زمینه اظهار داشت: به کسب و کارهای کوچک آسیب دیده شامل شرکت های دانش بنیان کوچک و شتاب دهنده ها که بر اثر کرونا دچار آسیب شدند، تسهیلات پرداخت می شود.

وی با اعلام اینکه این تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت و کمک به تداوم کسب و کارها پرداخت می شود، مبلغ تسهیلات را تا سقف پنج میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان کوچک و شتاب دهنده ها در مرحله اول دریافت تسهیلات قرار دارند.

البته این تسهیلات متناسب با عملکرد، ابعاد، هزینه ها، حقوق و دستمزد و از این دست موارد به شرکت ها اهدا خواهد شد و داشتن نیروی انسانی کمتر از ۵۰ نفر یا فروش کمتر از ۲۰ میلیارد ریال در سال قبل را از جمله شرایط برای بهره مندی شرکت های دانش بنیان از این امکان است. همچنین کاهش نسبت فروش اسفند به زمستان و داشتن لیست بیمه، اظهارنامه مالیاتی و صورت های مالیتی از دیگر شرایط این وام حمایتی است.

گفتنی است پرداخت تسهیلات مشروط به حفظ اشتغال ۹۰ درصدی شرکت ها است و این تسهیلات با نرخ ۹ درصدی با دوره پرداخت شش ماه، دوره تنفس شش ماه و دوره بازپرداخت ۱۲ ساله ارائه می شود.

بدون شک در ایران به دلیل جدید بودن این کسب و کار هنوز حمایت های دولتی می تواند نقش مهمی در ادامه حیات این شرکت ها داشته باشند به ویژه در شرایطی که با تحریم های ناجوانمردانه بخشی از مشتری های خارجی شرکت ها عقب کشیده اند و آن ها نیاز به پشتیبانی دولت و مشارکت دادن آن ها در پروژه های دولتی را بیش از پیش حس می کنند.

قوانین اشتباه بانکی برای دانش بنیانی ها و آشنا نبودن بانک ها با فعالیت این گونه شرکت ها ، مالیات سنگین ، فقدان مسیر مبادلات مالی خاص در شرایط حال حاضر و عدم پشتوانه قضایی برای شرکت های دانش بنیان از دیگر مشکلات مهمی است که این کسب و کار آینده در استان مازندران با آن مواجه است.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال