امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۴۰ PM
یادداشت عبارت
به بهانه ۲۷ اردیبهشت روز جهانی ارتباطات و روابط‌عمومی؛

حلقه مفقوده سازمان ها جا مانده در اتاق های کوچک

روابط عمومی+عبارت
    -     کد خبر: 51556
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۲۷|۰۹:۲۷
سرویس :
امروزه ارتباطات نقشی حیاتی در دوام و بقای سازمان‌ها داشته و سازمانی موفق‌تر است که با استفاده از ابزار و فنون نوینِ ارتباطی و اطلاعاتی، نقش خود را در جامعه پررنگ‌تر کند. با گسترش حوزه ارتباطات بشری و توسعه فن‌آوری‌های اطلاعاتی و همچنین ارتقای روز‌افزون و همه‌جانبه علوم و فنون نیاز به ساماندهی اطلاعات بیش از پیش احساس می‌شود.

یادداشت عبارت: دنياي امروز دنياي ارتباطات است . در هر ثانيه ميليون ها واحد اطلاعاتي در سطح جهان رد و بدل مي شود. از زماني که تحولات زندگي بشر سرعت گرفت ، نياز به اطلاعات و ارتباطات هر روز افزايش يافت و امروزه داشتن اطلاعات دقيق و به روز از نان شب هم براي مردم مهمتر است و هر که بيشتر بداند ، موفق تر است . در سازمان هاي دولتي داشتن اطلاعات موثق ، دقيق و به موقع با توجه به هدف و ساختار ، بزرگ ترين سرمايه يک سازمان است و حيات يک سازمان به داشتن يک ارتباط دو سويه درون و برون سازماني و انجام تبليغات و کسب اطلاعات به روز و مفيد بستگي دارد.

امروزه ارتباطات نقشی حیاتی در دوام و بقای سازمان‌ها داشته و سازمانی موفق‌تر است که با استفاده از ابزار و فنون نوینِ ارتباطی و اطلاعاتی، نقش خود را در جامعه پررنگ‌تر کند. با گسترش حوزه ارتباطات بشری و توسعه فن‌آوری‌های اطلاعاتی و همچنین ارتقای روز‌افزون و همه‌جانبه علوم و فنون نیاز به ساماندهی اطلاعات بیش از پیش احساس می‌شود.

در این راستا، روابط عمومی‌ها نقش حیاتی و ارزنده‌ای را در پاسخگویی به اذهان عمومی و شفاف‌سازی افکار جامعه نسبت به رخدادهای درون سازمان و آشکار ساختن سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های سازمان در عرصه ملی و بین المللی بازی می‌کنند که موفقیت در این عرصه بی شک وامدار علم، تخصص و تعهد کارکنان روابط عمومی است. روابط عمومی‌ها به عنوان یک ابزار مدیریتی، حلقه ارتباط بین مدیران، کارکنان و جامعه هستند. 

 27 اردیبهشت ماه روز ارتباطات و روابط‌عمومی بهانه‌ای است تا باردیگر یادآورشویم، نمادهای توسعه یک جامعه در گرو توزیع عادلانه اطلاعات، روشن‌گری افکارعمومی، مردم‌داری و احترام به حقوق انسان‌ها به منظور افزایش سطح مشارکت مردم است که مأموریت انجام آن برعهده روابط‌عمومی سازمان‌ها است.

به اعتقاد کارشناسان علم ارتباط ، برآورده کردن انتظارات کارکنان و مشتريان ، در نظر گرفتن شرايط بازار و رقبا ، روان کردن مسير جريان اطلاعات در درون و بيرون سازمان ، حضور و مشارکت در برنامه هاي بلند مدت و کوتاه مدت سازمان ، کسب اطلاعات ، تفسير و تلخيص و در اختيار گذاشتن آن در سطوح مديران و دهها موردي که به نوعي مستقيما با سازمان و مخاطبان آن ارتباط دارد ، بسيار مهم تر از کسب نظر رضايت مديران ارشد سازمان است . گفته مي شود روابط عمومي ها حلقه واسط بين دولت و مردم بوده و يکي از ابزارهاي مهم اطلاع رساني به جامعه و اطلاع يابي از نظر ديدگاه مردم و انعکاس آن به دولت مردان بشمار مي روند اما حلقه مفقوده اي كه امروزه در اتاق هاي كوچك مغفول مانده است ،هر چند برخي ادارات ، شركت ها و سازمان ها چارتي براي اين واحد تعريف كرده اند ، يا اينكه چند نفر نيز به عنوان كارشناسان روابط عمومي به كارگمارده اند اما بايد بررسي شود از ميان مثلاً يكصد دستگاه اجرايي و شركت چند درصد آنها اين مهم را عملياتي ساخته اند.

در همین راستا چندی پیش احسان شریعت مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران در گفتگویی با عبارت با اشاره به وضعیت نه چندان مناسب روابط عمومی در ادارات کشور گفته بود که "روابط عمومی در ادارات تبدیل به یک ابزار انعکاس دهنده فعالیت های مدیران تبدیل شده اما شاید بتوان گفت این تنها نیمی از کار روابط عمومی و یک روی سکه آن است. روابط عمومی تنها مسند اداری دو سویه در یک سازمان است. یعنی هم به سازمان متصل است و هم به مردم. این بدین معنی است که روابط عمومی تنها یک پست سازمانی نیست و باید در مواقعی خود را در جایگاه مردم قرار دهد. آنها باید دارای «Empathy» باشند. نوعی همدلی و همذات پنداری به این معنی که بتوانند خود را در جای نگاه ها، سلایق، افکار و ذائقه های مخاطبان و ذی نفعان هر اداره قرار دهد تا ببیند آن ها چه می خواهند. در واقع می توان گفت روابط عمومی پلی است بین مردم و سازمان."

البه او به این نکته هم اشاره کرده بود که "در سال های اخیر مدیران افرادی را در این جایگاه قرار می دهند که توجهی به این موضوع ندارند. آن ها در بحث اطلاع رسانی کارشان را انجام می دهند اما همواره از آن روی سکه که ارتباط با مردم و مخاطبان اداره است غافل هستند."

به هر روی جوامع امروزي در حال گذار به جامعه اطلاعاتي آينده هستند، جامعه اي که در فناوري هاي اطلاعات و ارتباطات تمامي ابعاد زندگي انسان ها را تحت تاثير قرار خواهد داد. جامعه ما نيز ناگزير از اين روند خواهد بود و خواه ناخواه به اين سمت و سو کشيده خواهد شد. پس بهتر است با بررسي وضعيت موجود وتبديل نقاط ضعف به قوت در جهت حل معضلات پيش رو گام بر داريم ،  با اميد به روزي که شاهد ارتقاء جايگاه روابط عمومي در کشوربه عنوان مهمترين بخش شناسايي ، پيش بيني مسائل و شکل بخشيدن به رويدادها و آينده باشيم .

 

آصف بادام

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین