امروز : پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۴۳ PM
یادداشت عبارت

جامعه فرهنگی چشم به دهان ستاد ملی مبارزه با کرونا

صندلی سینما+عبارت
    -     کد خبر: 51563
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۲۷|۱۰:۴۴
با گذشت تقریبا سه ماه از اپیدمی این ویروس ، و با شروع یک دوره جدید از فعالیتهای کج دار و مریز اقتصادی ، بخش کوچکی از خسارتهای ناشی از این رکود جبران شد و بارقه های امید را در دل مردم روشن کرد. در طول این مدت رسانه ها با آنچه که در توان داشتند ، دلگویه های مردم و اصناف مختلف را انعکاس دادند و رنجهای زندگی شان را به تصویر کشیدند.

یادداشت-مهتاب مظفری: امیدی که به وصل یار نیست...

کرونا که آمد بازار بسیاری از کسب و کارها بی رونق شد.

با گذشت تقریبا سه ماه از اپیدمی این ویروس ،و با شروع یک دوره جدید از فعالیتهای کج دار و مریز اقتصادی ، بخش کوچکی از خسارتهای ناشی از این رکود جبران شد و بارقه های امید را در دل مردم روشن کرد.   

در طول این مدت رسانه ها با آنچه که در توان داشتند ، دلگویه های مردم و اصناف مختلف را انعکاس دادند و رنجهای زندگی شان را به تصویر کشیدند.

اما چیزی که شاید در این میان کمتر دیده و به آن پرداخته شد ، تعطیلی فعالیتهای فرهنگی و هنری و تاثیر دراز مدت این موضوع بر سلامت روان جامعه است. بعد از تعطیلی مدارس و دانشگاهها ،  موسسات و مراکز آموزشی ، فرهنگی و هنری ، اولین جایی بودند که دربشان به روی مشتریانشان بسته شد.

تعطیلی سینماها ، سالن های آمفی تئاتر ، آموزشگاههای هنری ، کنسرتهای موسیقی و جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری ..... پدیده غالب این روزهای جامعه فرهنگی است که همچنان چشم به دهان ستاد ملی مبارزه با کرونا دوخته اند و در لیست انتظار بازگشایی به سر می برند.

انتظاری طولانی که به این زودی ها امیدش به وصل یار نیست!

 

داغ شدن بازار هم نشینی های مجازی؛

حال خوب سیری چند؟

با کم رنگ شدن محافل ادبی و هنری ، بازار هم نشینی های مجازی داغ شد و هرکس اندک ادعایی داشت ، به معرفی هنر مورد علاقه خود پرداخت و حریفان بسیار به میدان طلبید!

استان مازندران که همیشه از کمبود فضاهای فرهنگی و هنری رنج برده است ، اینبار به تماشای شوالیه هایی نشست که زیر شائبه دوست داشتن و دیده شدن ، رسالت عظیم فرهنگ و هنر را که "همان حال خوب است" فراموش کردند. از سرانه سینما و سالن های آمفی تئاتر استان هم چیزی نمی گوییم که ناگفته پیداست و نوشتنش تکرار مکررات.....

اما چیزی که واضح است اینست که تعطیلی رویدادهای فرهنگی ، بیشتر از آنکه به متولیان آن آسیب برساند و از درآمدزایی حاصل از  برنامه های تدوین شده در اجتماعات بشری کم کند ، به سلامت روان جامعه آسیب می رساند.

 

تغییر فرمتهای فرهنگی و هنری

تقارن هنر با روح انسان

در دنیای معاصر شاید بیراه نباشد که فکر کنیم ، برگزاری رویدادهای فرهنگی ، هنری و جشنواره‌ها ، شاخه‌ای جدید از صنعت گردشگری و روشی مطلوب برای معرفی محصولات فکری ، اعتقادی ، زیستی ، تجربی و تاریخی هر منطقه است که علاوه بر رفع نیازهای شناختی ، عاطفی و هیجانی مخاطبین ،  نقش به سزایی در اقتصاد و توسعه هر منطقه و گردهمایی سلایق مختلف در جامعه دارد.  

اگرچه شیوع بیماری کرونا ، فرمت فعالیتهای فرهنگی و هنری را در دنیا تغییر داد ، اما هرگز نتوانست علت و لزوم اجرای آنها را زیر سوال ببرد و این عین تقارنی است که بازی هنر با روح انسان دارد....

با اعلام فاصله گذاری اجتماعی از سوی وزارت بهداشت ، امکان هر گونه گردهمایی در شهرها از بین رفت و رخدادهای فرهنگی و هنری ، جای خود را به نقوش پر رنگ ولعاب نرم افزارها در فضای مجازی دادند.

البته این موضوع در سالهای اخیر و قبل از شیوع کرونا هم تاثیر خود را بر اجتماعات گذاشته بود و دیگر از آن محافل گرم هنری در انجمنهای مختلف خبری نبود. اما در دوران پسا کرونا ، این ضایعه با قدرت بیشتری خود را نشان داد و در نهایت چارچوبهای علمی و عملی رویدادهای فرهنگی را به نفع خالقان تکنولوژی های برتر تغییر داد. این موضوع در مراکز آموزشی فرهنگی و هنری نیز به وفور دیده می شود. امروز نیز که برخی از این مراکز آموزشی ، به صورت جسته و گریخته کلاسهای خود را برگزار می کنند ، حضور یک در میان هنرجوها ، دردی از مراکز آموزشی و مدرسان رشته های مختلف هنری دوا نمی کند.

 

سوگواری های در خلوت ، خطری جدی برای خانواده ها

بگذریم از آنکه سوگواری های در خلوت برای خانواده هایی که عزیزانشان را در بحران کرونا از دست داده اند ، خطری جدی است و تبعات گسترده آن ، ضریب ایمنی  جامعه نسبت به بیماریهای روانی را در دراز مدت پایین می آورد.

با این اوصاف علت برگزاری رویداهای فرهنگی چندان مهم نیست ،  بلکه مهم ، نیازها ، ضرورت ها و انتظاراتی است که مخاطبین آن به امید برآورده شدنشان پا به عرصه حضور می گذارند.

بنابراین برگزاری هر رویدادی نیازمند تعیین چارچوبهای لازم ، برنامه ریزی دقیق و سنجیدن جوانب لازم با هدف رسیدن به وجهه اجتماعی مطلوب برای آن رویداد است.

اگر شیوع بیماری کرونا را یکی از  جوانب احتیاطی لازم در برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری بدانیم ، به نظر می رسد تاکنون هیچ برنامه مدونی برای پر کردن خلاء موجود ارائه نشده است.

 

کرونا بودجه های فرهنگی را به هدر داد....

کرونا علاوه بر به خطر انداختن جنبه های اقتصادی جشنواره ها و منافع برگزارکنندگانشان ، بسیاری از بودجه های فرهنگی کشور را نیز به هدر داد. بودجه هایی که مصوب شدند ، مصرف شدند ، اما نیمه کاره رها شده و به اهداف از پیش تعیین شده خود دست نیافتند!

متاسفانه پرداختن به معیشت و مشکلات اقتصادی ، بازخورد منفعلانه ای در مردم و جامعه فرهنگی ایجاد کرده که به جای پرداختن به اولویتهای زندگی ، به سرنوشت محتوم خود تن داده اند.

طراحی و برنامه ریزی رویدادهای فرهنگی و هنری دو فرآیند بسیار پیچیده است که در شرایط فعلی و به دلیل ترس از آلودگی ، خالی از هر  گونه پتانسیل انسانی است.  کارشناسان خبره ای که در زمینه های پزشکی اطلاع دارند ، غالبن در عرصه های هنر فقیر هستند و هنرمندانی که با ساز و نوای احساسات کوک می شوند ، از رعایت پروتکلهای بهداشتی آزرده خاطر....

شاید مشاوره ، پشتیبانی و سازمان دهی امکانات موجود ، راه حل مناسبی برای رهایی از تنگنای فعلی باشد ، اما قطعن نمی تواند متولیان فرهنگی و بهداشتی را یکجا و همزمان پای میز مذاکره بکشاند.

این پدیده در استان مازندران نیز ، کم رنگ تر از سایر استانها نیست. بعد از شیوع بیماری کرونا و اطلاعیه پیشگیرانه‌ وزارت ارشاد ، کلیه مراکز فرهنگی و هنری استان تعطیل و انجام فعالیتهای گروهی متوقف شد.

اگرچه این دبیرخانه اعلام کرده بود با بهبود شرایط ، برگزاری جشنواره ها و مناسبتهای فرهنگی از سر گرفته می شود ، اما بعد از گذشت تقریبا سه ماه ، هنوز شرایط مناسب برای گردهمایی های فرهنگی و هنری فراهم نشده است.

اختتامیه جشنواره مطبوعات و چند جشنواره دیگر از جمله جشنواره هایی بودند که در حاشیه بیماری کرونا قرار گرفتند و هنوز از اعلام اسامی برگزیدگان آن خبری نیست. این در حالیست که اختتامیه جشنواره عکس ، پوستر و تیزر تئاتر که توسط انجمن هنرهای نمایشی مازندران فراخوان شده بود ، به صورت مجازی برگزار و اسامی منتخبین اعلام شد.

 

اختتامیه جشنواره مطبوعات مازندران در پیچ و تاب برگزاری

اختتامیه جشنواره مطبوعات مازندران به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی و رسانه ای استان ، به دلیل حوادث آبان ماه ، شهادت سردار سلیمانی ، انتخابات اسفند ماه و  شیوع بیماری کرونا چندین بار به تعویق افتاد ، اما با فروکش کردن تب و تاب کرونا هنوز در مسیر رفت و برگشت برگزاری ، پیچ و تاب می خورد!

از همه این موارد که بگذریم ، می رسیم به هنرمندان و پیشکسوتانی که در این روزگار غریب فوت کردند و غریبانه تر به خانه ابدی خود شتافتند.

 

هنرمندانی که غریبانه به خانه ابدی خود شتافتند.....

استان مازندران در ایام کرونایی خود هنرمندان برجسته ای را از دست داد که از چهره های شاخص فرهنگی و هنری کشور و حتی عرصه های بین المللی بودند.  

استاد ابوالحسن خوشرو ، هنرمند برجسته موسیقی فولکلور مازندران ، استاد حسن انوشه ، نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی و سرپرست نویسندگان دانشنامه مازندران ، استاد رمضان علی اولیایی که از او به عنوان پدر فرهنگ آمل یاد می کنند ،

استاد علی گلپور خواننده خوش صدای بابلی ، استاد بهروز علیزاده ، پیشکسوت موسیقی پاپ مازندران ، روای برجسته استاد عشقعلی شکارچیان و کیقباد میردار و......

همه این بزرگان از ذخایر فرهنگی و هنری مازندران به شمار می روند که از بخت بد ، در روزگار جولان دادن این ویروس منحوس ، دار فانی را وداع گفتند و هواخواهانشان را در حسرت یک خداحافظی گرم و باشکوه باقی گذاشتند.

روزی که استاد ابوالحسن خوشرو بعد از ماه ها تحمل بیماری ، تسلیم مرگ شد ، وزارت بهداشت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی تاکید کرد و وزارت ارشاد قول برگزاری مراسم ترحیمی باشکوه داد.

اما نه آن رعایت شد و نه این محقق شد!

بدعتی که مردم به خاطر سالها  خاطره بازی  و همنوایی با ل له وای استاد ، زیرپا گذاشتند و وی را تا منزل ابدیش مشایعت کردند....

همه این وقایع بیانگرعمق عواطفی است که در بطن جامعه وجود دارد و منتظر زایشی اجباری است.

جامعه ای که حرفهای گم شده اش را در زبان هنرمندانش جستجو می کند ، نیازمند بازنگری در ایده هایی است که ضمانت اجرایی ندارند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند در کنار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، از نظرات و تجارب نخبگان فرهنگی ، هنری و رسانه ای استفاده کند ، تا آثار مخرب این واپس زدگی ، کمتر به جامعه آسیب برساند.

 چرا که برای رسیدن به یک جامعه سرشار ، حتمن باید هنرمندانی سرشار داشت.....

 

مهتاب مظفری سوادکوهی

اردیبهشت 99

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین